Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości żałobne w Nowym Jorku na miejscu tragedii z 11 września 2001 r.

28 października br. odbyły się uroczystości żałobne dla rodzin osób zaginionych w gruzach World Trade Center (Światowego Centrum Handlu) na Manhattanie w Nowym Jorku. Nabożeństwo poprowadził arcybiskup Nowego Jorku - kard. Edward Egan. "Opłakując naszych bliskich wobec Boga, nie mamy już prawie łez do otarcia" - powiedział kard. Egan, zwracając się do rodzin ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września br.
Przy gruzach zawalonych budynków zgromadziło się prawie 10 tys. osób. Zaproszone były wyłącznie rodziny i bliscy ofiar tych tragicznych wydarzeń. "Dla większości rodzin fakt przyjścia na te gruzy miał wielkie znaczenie. Ważne było dla nich, aby się tu pomodlić i odczuć raz jeszcze więź, jaką mieli z ludźmi, których stracili" - powiedział po uroczystości burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani.
Władze miasta wręczyły rodzinom zaginionych symboliczne urny z ziemią wydobytą z gruzów Światowego Centrum Handlu.

Zainteresowanie papieskim orędziem

Szerokie zainteresowanie międzynarodowych mediów wzbudziło orędzie, które Jan Paweł II wystosował do uczestników sympozjum zorganizowanego w 400. rocznicę przybycia do Chin Matteo Ricciego. Komentarze koncentrują się głównie na kwestii propozycji normalizacji stosunków między Chińską Republiką Ludową a Watykanem. Informację o papieskim orędziu przekazał między innymi pekiński dziennik People´s Daily. Na jego łamach przytoczono także wypowiedź rzecznika ministra spraw zagranicznych ChRL, który domaga się uznania przez Watykan rządu ChRL za jedynego legalnego reprezentanta narodu chińskiego. Komunistyczne władze kraju domagają się również, aby Stolica Apostolska nie ingerowała w wewnętrzne sprawy kraju, w tym - jak to określono - powstrzymała się od ingerencji przez "działalność religijną". Tymczasem tajwańska agencja Muzi opublikowała słowa rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych w Tajpej, który stwierdził m.in., iż rządzone przez komunistów Chiny nadal są dyktaturą.
Natomiast włoska agencja Ansa zacytowała wypowiedź wiceprzewodniczącego kontrolowanego przez władze w Pekinie tzw. Kościoła Patriotycznego - Liu Bainiana. Przyjął on z zadowoleniem słowa Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Protest wobec legalizacji eutanazji

"Eutanazja w oczywisty sposób sprzeciwia się życiu" - powiedział kard. Godfried Danneels, przewodniczący Konferencji Episkopatu Belgii, po decyzji senatu tego kraju legalizującej eutanazję.
Po dwuletniej, gorącej debacie, 25 października br., głosami rządzącej "liliowo-zielonej" koalicji senat przegłosował ustawę legalizującą eutanazję. Spośród 71 senatorów 44 głosowało za, 23 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie za kilka miesięcy. Belgia będzie drugim po Holandii krajem legalizującym ten proceder.
"Myślę, że akt ten będzie miał bardzo niebezpieczne konsekwencje: chodzi o wybór pewnego typu cywilizacji, w której indywidualizm góruje nad solidarnością, a prawo do życia mają tylko osoby na to zasługujące, które gotowi jesteśmy zaakceptować" - powiedział belgijski hierarcha.

Katolicka pielgrzymka nad Jordan

25 października br. odbyła się, po 2 latach przerwy, pielgrzymka katolicka nad Jordan - do miejsca w pobliżu Jerycha i Morza Martwego, gdzie - według tradycji - przyjął chrzest Pan Jezus. Tylko raz w roku, w ostatni czwartek października, Kościół katolicki w Ziemi Świętej może nad Jordanem obchodzić wspomnienie Chrztu Pańskiego. Zezwolenie takie otrzymała w 1985 r. od władz izraelskich franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej. Na co dzień dostępu do świętego miejsca chrztu Pana Jezusa bronią zasieki, pola minowe i patrole wojskowe. W pielgrzymce uczestniczyli katolicy arabscy, młodzież szkolna i katolicy ze środowisk emigracyjnych, którzy przybyli z Jerozolimy, Jaffy i Nazaretu. Koncelebrowaną Mszę św. odprawiono wokół miniaturowej kapliczki franciszkańskiej. Wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne i modlili się przede wszystkim o pokój w Ziemi Świętej. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości zeszli do wód Jordanu, aby zaczerpnąć świętej wody, która niegdyś obmyła Pana Jezusa.

Reklama

Dążenie do dialogu

Katoliccy biskupi Chorwacji opowiedzieli się za jak najszybszym dialogiem z Serbskim Kościołem Prawosławnym. Podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Biskupów Chorwacji biskupi wyrazili pragnienie, aby w możliwie krótkim terminie spotkały się komisje ds. dialogu ekumenicznego obu Kościołów. Od czasu konfliktu bałkańskiego w 1992 r. komisje te spotkały się w 1998 i 2000 r.
Biskupi Chorwacji zapowiedzieli uczczenie kard. Franjo Sepera w 20. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji w dniach 7-8 listopada br. w Zagrzebiu, a później 28 i 29 listopada br. w Rzymie odbędzie się sympozjum poświęcone kard. Seperowi.
Kard. Seper prowadził archidiecezję Zagrzebia po aresztowaniu przez komunistów w 1954 r. kard. Alojzija Stepinacia.

USA

Coraz mniej dzieci w rodzinach amerykańskich otrzymuje imiona chrześcijańskie: biblijne i świętych. Dane te ujawnił Ośrodek Badań Stosowanych Duszpasterstwa Uniwersytetu Georgetown po przeprowadzeniu ankiety wśród osób deklarujących się jako katolicy.
Najpopularniejszym imieniem żeńskim w rodzinach katolickich jest Jennifer, podczas gdy spośród imion ze Starego Testamentu najchętniej nadawane są odpowiedniki imienia Zuzanna: Sue i Susan.

WŁOCHY

Włoski minister łączności Maurizio Gasparri z Sojuszu Narodowego wypowiedział wojnę stacji telewizyjnej T9, która po północy nadaje filmy pornograficzne.
Minister ujawnił, że stacja należy do znanej i szanowanej rodziny Caltagirone, której własnością jest największy rzymski dziennik Il Messaggero. Do Gasparriego dotarły protesty z wielu stron, m.in. od stowarzyszenia rodziców katolickich. "Nie mogę zlekceważyć tych głosów i puścić płazem nadawania tych programów, tym bardziej że dzieje się to w Rzymie, stolicy chrześcijaństwa" - oświadczył minister.
Tymczasem rodzina Caltagirone próbuje odciąć się od stacji T9. Przeciwko inicjatywie ministra łączności zaprotestowali radykałowie. Cynicznie "poradzili" wszystkim zgorszonym, by chodzili spać przed północą i nie oglądali napiętnowanego programu.

Reklama

BELGIA

21 października 2001 r. na cmentarzu żołnierzy polskich w Lommel w Belgii odbyła się tradycyjna, coroczna uroczystość poświęcona pamięci poległych. Odprawione zostało nabożeństwo w miejscowym kościele, koncelebrowane przez duszpasterza Polonii Beneluksu - ks. rektora Ryszarda Sztylkę, oraz złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem na samym cmentarzu; część uroczystości o charakterze wojskowym odbyła się w asyście kompanii reprezentacyjnej i belgijskiej orkiestry wojskowej.

FRANCJA

Zaledwie ok. 40% Francuzów (czyli 270 tys. mężczyzn rocznie) skłonnych jest skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, przyznanego z okazji narodzin dziecka (również adopcji w rodzinie). Poinformował o tym paryski dziennik La Croix.
Urlopy ojcowskie, wprowadzone przez ministra ds. rodziny, panią Segolene Royal, mają na celu docenienie roli ojca we francuskim społeczeństwie. Zwolennicy nowego urlopu mówią o konieczności zdjęcia z barków samych tylko kobiet troski o pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego.
Rzeczywista liczba Francuzów, którzy zdecydują się na wzięcie urlopu ojcowskiego, mającego obowiązywać od 1 stycznia 2002 r., świadczyć będzie - według La Croix - o "tradycjonalistycznym, zrzucającym wszystkie obowiązki na kobiety, lub nowoczesnym, zaangażowanym, podejściu do rodziny i ojcostwa".

CZECHY

"Vaclav Klaus kłamie, gdy twierdzi, że to Kościół hamował rozmowy w sprawie podpisania umowy między Republiką Czeską a Watykanem
nt. stosunków między Kościołem a państwem" - powiedział 25 października br. kard. Miloslav Vlk w rozmowie z Czeską Agencją Prasową.
Według Prymasa Czech, Watykan wyraził już wstępną zgodę na projekt umowy. Również Kościół w Czechach jest przychylny projektowi. " Teraz wszystko zależy od rządu i parlamentu" - twierdzi kard. Vlk. Przypomniał, że to właśnie rząd premiera Klausa torpedował prace nad umową i dodał, że "dopiero za socjalistycznego rządu Milosza Zemana można było pójść dalej".

JEDNYM ZDANIEM

Papież Jan Paweł II podniósł administraturę apostolską Mołdawii do rangi diecezji z siedzibą w Kiszyniowie. Obejmuje ona dotychczasowy teren administratury, czyli całą Mołdawię, i podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Pierwszym ordynariuszem diecezji kiszyniowskiej Papież mianował bp. Antona Cosę, dotychczasowego administratora apostolskiego.

Ojciec Święty odwiedzi Bułgarię w maju 2002 r. - poinformował bułgarski minister spraw zagranicznych.

W Amerykańskiej Częstochowie w stanie Pensylwania w USA odsłonięto i poświęcono pomnik Jana Pawła II w 23. rocznicę pontyfikatu.

Tegoroczna bożonarodzeniowa choinka zostanie przywieziona na Plac św. Piotra z Rumunii.

Z okazji 15. rocznicy zwołanego przez Jana Pawła II w Asyżu bezprecedensowego spotkania przywódców różnych wyznań i religii, w mieście św. Franciszka odbył się cykl spotkań z udziałem przedstawicieli islamu, buddyzmu, hinduizmu i chrześcijaństwa.

Według UNICEF, blisko 100 tys. dzieci może umrzeć w Afganistanie tej zimy, jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie dotrze na miejsce wystarczająca ilość żywności. Tymczasem Światowy Program Żywnościowy zaalarmował, że ponad 300 mln dzieci na świecie chronicznie cierpi głód.

Amerykański Departament Stanu uznał Irlandzką Armię Republikańską ( IRA) za organizację terrorystyczną zagrażającą bezpieczeństwu USA.

Wielka Brytania umorzyła Pakistanowi 20 mln funtów długu. Zamierza także udzielić mu pomocy finansowej w wysokości 105 mln funtów w ciągu następnych 2 lat.

Włoski minister ds. służb specjalnych, F. Frantini, poinformował parlament, że w Mediolanie, Turynie, Neapolu, Bolonii i Rzymie istnieją komórki al-Kaidy - organizacji Osamy bin Ladena. Potwierdził tym samym ustalenia Departamentu Skarbu USA, z których wynikało, że właśnie we Włoszech znajdowała się główna baza wsparcia finansowego i rekrutacji terrorystów.

"Mohammed Atta - prawdopodobny przywódca grupy terrorystów, którzy 11 września br. dokonali ataku terrorystycznego na USA - dwukrotnie był w Pradze i przynajmniej raz spotkał się tam z agentem wywiadu irackiego" - oświadczył szef MSW Czech.

Zgodnie z decyzją rządu holenderskiego, apteki w tym kraju będą mogły sprzedawać haszysz na podstawie recept dla pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, AIDS lub raka, dla których narkotyk ma działanie "lecznicze". Podobne praktyki stosuje się już w Kanadzie i niektórych stanach USA.

Przebywający z wizytą w Skopje szef dyplomacji Unii Europejskiej, Javier Solana, stwierdził, iż "w Macedonii udało się osiągnąć porozumienie między Macedończykami a Albańczykami". Zgoda dotyczy tekstu preambuły do konstytucji: "Macedonia jest państwem wszystkich obywateli, w tym Macedończyków i obywateli żyjących w jej granicach, którzy są częścią narodu albańskiego".

Czołowe litewskie dzienniki (Lietuvos Rytas, Dambrauskiniai) ujawniły, że zwrot ziemi na Wileńszczyźnie hamują skorumpowani urzędnicy, współpracujący z przestępcami. "Wystawiali" oni pretendentów do zwrotu ziemi, a potem wymuszali przepisywanie na nich praw własności. W większości poszkodowanymi są Polacy.

Ukraiński parlament - mimo protestów komunistów - przyjął Kodeks Ziemski. Ustawa pozwala na sprzedawanie, kupowanie, zastawianie i dziedziczenie działek budowlanych, przemysłowych i ogródków. Nie dotyczy jednak ziemi uprawnej, której nie mogą kupować też cudzoziemcy. Podobna ustawa obecnie wchodzi w życie w Rosji.

Legendarny przywódca afgańskich mudżahedinów Abdul Haq został schwytany i zabity przez talibów jako "amerykański szpieg". Komentatorzy określili to jako "wielki cios dla afgańskiej opozycji i losów interwencji amerykańskiej w Afganistanie".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Ekshumacja i rekognicja

2024-04-20 15:56

Zdj. IPN

    W piątek 19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.

    Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję