Reklama

W 3. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Stolicy Zagłębia

To spotkanie trwa...

Niedziela sosnowiecka 26/2002

VII Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, podczas której po raz pierwszy w dziejach Kościoła sosnowieckiego Piotr naszych czasów stanął na zagłębiowskiej ziemi, stała się najważniejszym wydarzeniem w całej 10-letniej historii diecezji sosnowieckiej. Dzień 14 czerwca 1999 r. na trwałe przejdzie do historii tej ziemi. Wszyscy z pewnością żywo mamy w pamięci chwile, które rozgrywały się na placu przy ul. Gwiezdnej. Całe Zagłębie na przyjazd Ojca Świętego oczekiwało z autentycznym utęsknieniem i radością, dlatego pragnęło przyjąć go jak najgodniej i jak najwspanialej. Radosne okrzyki i wiwaty: "Ojcze Święty, kochamy Cię", "Zostań z nami", jak echo wracają do dziś. I choć minęły trzy lata, kilka tysięcy wiernych tak jak wtedy przybyło na Papieski Plac, by w sobotę 15 czerwca swoją obecnością zaznaczyć, że trwają przy swoim Rodaku.

Mszę św. pod 12-metrowwym papieskim krzyżem sprawował Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. Przy Stole Pańskim obecny był również bp Piotr Skucha, a także kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. dr Czesław Tomczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, ks. Włodzimierz Skoczny, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. dr Grzegorz Noszczyk, prezes Akcji Katolickiej, dr Jan Majzner, oficjał Sądu Biskupiego, ks. dr Donat Manterys, gospodarz miejsca, ks. Tadeusz Grotek. Licznie przybyli kapłani - proboszczowie, kanonicy, prałaci, wikariusze, prefekci oraz siostry zakonne, a także alumni Sosnowieckiego Wyższego Seminarium Duchownego. Ogromna rzesza pielgrzymów przybyła z Zagórza, Środuli, Klimontowa oraz z różnych zakątków naszej diecezji. Wierni dotarli na Papieski Plac w gwiaździstej procesji, której przewodził Ksiądz Biskup, a którą prowadziła Orkiestra Górnicza. Rocznicowe obchody zainaugurowały akcję "Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia" . Bezpośrednią pomocą dla poszukujących pracy mają zajmować się parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Namacalnym znakiem tego wsparcia były dary złożone podczas procesji. Na ołtarzu złożono kosz z artykułami spożywczymi oraz szkolnymi. Wierni z sosnowieckiej parafii św. Barbary na pomoc dla bezrobotnych przekazali tysiąc złotych, zaś członkowie Akcji Katolickiej z parafii św. Stanisława w Czeladzi zasponsorowali dwojgu dzieciom kolonie letnie.

Postać Papieża Polaka, jego nauczanie wciąż obecne są w sercach, myślach oraz rozmowach. To spotkanie trwa... Bardzo często rozważamy słowa, które Namiestnik Chrystusa pozostawił jako przesłanie dla nas. Nie sposób więc było zapomnieć o słowach Papieża-Polaka w 3. rocznicę jego pobytu w Stolicy Zagłębia. Bp Adam Śmigielski powtórzył posłanie Ojca Świętego. "Nie może zabraknąć naszego solidarnego wołania o chleb w imieniu tych wszystkich, którzy cierpią głód. Wołanie to kierujemy do ludzi polityki i ekonomii. Trzeba wreszcie położyć kres pladze głodu. Niech solidarność weźmie górę nad niepohamowaną chęcią zysku. Na każdym z nas ciąży cząstka odpowiedzialności za ten niesprawiedliwy stan. Umiejmy dzielić się chlebem z tymi, którzy go nie mają. (...). Kościół naszej epoki musi być świadomy zagrożeń. Człowiek musi być wrażliwy na sprawy drugiego. Nie można zamykać oczu na biedę i cierpienia tych, którzy nie mogą odnaleźć się w nowej, skomplikowanej rzeczywistości. Niech serce twe nie boleje, że dajesz ubogiemu" - wołał Jan Paweł II. "Te słowa budzą sumienia. Wielu by chciało, żeby Ojciec Święty już nie wołał, już nie przemawiał, już nie głosił Ewangelii Chrystusa. Ale on mówi - mówi do człowieka, nie do kamienia i budzi ludzkie serca. Jego nauczanie jest zadaniem do spełnienia w naszym życiu" - podkreślał Biskup Ordynariusz.

"Ojcze Święty, dziękujemy za ten niezwykły dar Twojej wizyty. Trwamy przy Twoim nauczaniu i Twojej Osobie. Dowodem jest kolejne, tegoroczne spotkanie w 3. rocznicę niezwykłej wizyty. Dokąd sił wystarczy, będziemy się tutaj gromadzić".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

French Open - Świątek przegrała finał debla

2021-06-13 13:31

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP

Iga Świątek nie zdobyła w niedzielę w Paryżu drugiego w karierze tytułu wielkoszlemowego, a pierwszego w deblu. Polska tenisistka i Amerykanka Bethanie Mattek-Sands przegrały w finale turnieju French Open z Czeszkami Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą 4:6, 2:6.

Świątek po raz drugi wystąpiła w decydującym meczu zmagań tej rangi. W poprzedniej edycji imprezy na kortach im. Rolanda Garrosa triumfowała indywidualnie, a w deblu zatrzymała się na półfinale. Tym razem lepiej poszło jej w konkurencji, która nie jest jej specjalnością - w singlu odpadła w ćwierćfinale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję