Reklama

Polska Góra Krzyży

Artykuł Wiesława J. Kowalskiego Góra Krzyży na Litwie, który ukazał się w 13. numerze tygodnika Niedziela z 1 kwietnia 2001 r., zachęcił mnie do zaprezentowania naszym czytelnikom polskiej Góry Krzyży.
Znajduje się ona na terenie sanktuarium Matki Bożej pod Wasilkowem. Święta Woda, nazywana przez miejscową ludność - polskim Lourdes, to miejsce, do którego (podobnie jak do Częstochowy, Niepokalanowa, Lichenia czy Wilna) przybywają pielgrzymi, szukający pomocy w wypadkach losowych i chorobach. W 1719 r. nad źródełkiem w pobliżu Wasilkowa zbudowano kaplicę. Jak wieść niesie, ufundował tę kaplicę papiernik supraski, Bazyli, który będąc niewidomym, odzyskał wzrok po obmyciu oczu wodą z tego źródła.
W latach 1947-54 ks. Wacław Rabczyński, ówczesny proboszcz, zbudował na wzór Groty Objawień w Lourdes wierną kopię Groty Najświętszej Maryi Panny z nowym ujęciem Świętego Źródła. Rozpoczęto urządzanie stacji Męki Pańskiej oraz przystąpiono do odbudowy, zniszczonej podczas okupacji, Kalwarii.
W ostatnich latach odnowiono kościół i jego otoczenie, w budowie jest plebania oraz dom pielgrzyma. Na wzgórzu obok sanktuarium powstała Góra Krzyży. Obecnie, zarówno dużych jak i malutkich, jest ich już kilka tysięcy. Stawiają je pielgrzymi licznie odwiedzający Świętą Wodę. Największy krzyż stoi przy drodze prowadzącej do sanktuarium, jest to 25-metrowej wysokości Krzyż 2000 r.
Najwięcej pielgrzymek przybywa do Świętej Wody w 10. niedzielę po Wielkanocy oraz na odpust Matki Bożej Bolesnej (w niedzielę po 15 września).
Serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego szczególnego miejsca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję