Reklama

AUSTRIA

Wiadomości ze świata

Pokaz "Quo vadis" w Wiedniu

Z inicjatywy ambasador RP w Austrii - prof. Ireny Lipowicz w Wiedniu odbył się uroczysty pokaz filmu Quo vadis. Honorowym gościem spotkania był reżyser Jerzy Kawalerowicz.
"Jestem pełen podziwu dla tak wspaniałego przedstawienia ludzkich postaw i wyborów moralnych" - powiedział uczestniczący w projekcji nuncjusz apostolski w Wiedniu.
Na wiedeński pokaz Quo vadis przybyli przedstawiciele życia kościelnego, a także ludzie polityki i kultury. Do jednego z największych kin wiedeńskich licznie przybyli też Polacy mieszkający w Wiedniu. Projekcja filmu Quo vadis stała się też okazją do specjalnych lekcji w elitarnym liceum wiedeńskim Teresianum, do którego uczęszcza młodzież pochodzenia polskiego. Uczniowie po obejrzeniu filmu mieli lekcję poświęconą Sienkiewiczowi oraz Quo vadis. Delegacja szkoły udała się do położonego nieopodal Wiednia Kaltenleutgeben i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt na kuracji w tej miejscowości naszego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Misjonarze nadal więzieni

Jak dotąd nieskuteczne są negocjacje w sprawie uwolnienia z rąk porywaczy włoskiego misjonarza na Filipinach - o. Giuseppe Pietrantoniego - sercanina. Został on porwany 17 października 2001 r. w miejscowości Dimataling na wyspie Mindanao. Porywacze zażądali za jego uwolnienie 200 tys. dolarów. Do negocjacji włączyła się przedstawicielka prezydenta kraju, proponując zapłacenie okupu, mimo iż jest to oficjalnie zabronione dekretem prezydenckim. Jak podają źródła wojskowe, porywacze jednak odrzucili tę propozycję. W rękach islamskich porywaczy z ugrupowania Abu Sajaf nadal pozostaje 14 osób porwanych w maju 2001 r., w tym 2 amerykańskich misjonarzy.

Orędzie zwierzchników chrześcijańskich na Boże Narodzenie

Reklama

"Z Betlejem - z miasta narodzenia naszego Pana - pozdrawiamy nasze Kościoły i wszystkich naszych przyjaciół na świecie" - głosi bożonarodzeniowe orędzie zwierzchników 12 Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Wyrazili oni wspólne pragnienie, by modlitwa za władze i oba narody przyniosła zrozumienie, że mogą one żyć ze sobą razem w pokoju i budowaniu nowej społeczności, tak bardzo upragnionej przez Boga w tej ziemi, którą pobłogosławił.
Orędzie podpisali: patriarchowie Jerozolimy: prawosławny - Ireneusz I, łaciński - abp Michel Sabbah i ormiański - Torkom Manukian; arcybiskupi: koptyjski, syryjski, etiopski i maronicki, biskupi anglikański i luterański oraz pozostali hierarchowie: melchicki, ormiańsko-katolicki, syryjsko-katolicki i franciszkański kustosz Ziemi Świętej.

Kolejny stan wprowadził szarijat

Jak poinformował gubernator stanu Gombe w północnej Nigerii - Abubakar Hashidu, 14 grudnia 2001 r. członkowie lokalnego parlamentu, wychodząc naprzeciw żądaniom wspólnoty muzułmańskiej, uchwalili wprowadzenie szarijatu - islamskiego prawa koranicznego. Tym samym wyznawcy innych religii podlegają surowemu prawu islamskiemu. Ostatnio sąd w nigeryjskim stanie Sokoto, zgodnie z wprowadzonym tam szarijatem, nakazał obcięcie prawych rąk i lewych nóg dwom mężczyznom oskarżonym o napad i kradzież.
"Jeśli jesteś chrześcijaninem to sprawiedliwość zapewnia ci ogólnie obowiązujące prawo. Jeśli jesteś muzułmaninem, to sprawiedliwość zapewnia ci szarijat" - powiedział po podpisaniu ustawy gubernator. Gombe jest trzynastym stanem Nigerii, który wprowadził szarijat mimo sprzeciwów rządu, Kościołów chrześcijańskich i organizacji obrony praw człowieka.

Noworoczne orędzie biskupów

Episkopat Kuby w swoim noworocznym orędziu zaapelował do wiernych o zachowanie jedności rodziny. Biskupi katoliccy wyrazili w ten sposób swój niepokój z powodu wzrastającej ilości rozwodów oraz rozbicia rodzin, spowodowanego falą emigracji. Orędzie zostało opublikowane w mediach i odczytane we wszystkich parafiach. "Tylko nieliczne dzieci i młodzież będą mogły spędzić Wigilię ze swoimi rodzicami, spożywając wspólnie świąteczną kolację" - napisali biskupi. Stwierdzili, że postępująca degradacja rodziny doprowadzi do zapomnienia przez młode pokolenia o prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, "które nie powinny być tylko dniem wolnym od pracy czy szkoły, ale dniem radości z narodzin Jezusa".
25 grudnia stał się na Kubie dniem wolnym od pracy dopiero w 1998 r., na prośbę Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty na wyspie. W okresie od 1960 do 1992 r. Kuba była oficjalnie państwem ateistycznym.

WIELKA BRYTANIA

Reklama

"Reprezentowanie Boga jest obecnie bardziej niebezpieczne niż bycie lekarzem lub opieka nad aresztantami" - stwierdził ks. Bill Ward, przewodniczący Wydziału Duchowieństwa Związku Zawodowego, do którego należą duchowni Kościoła anglikańskiego. Z tego powodu pastorzy będą się uczyć wschodnich sztuk walki, by bronić się przed atakami, które coraz częściej ich spotykają. Poinformował o tym londyński dziennik The Guardian. Według ogłoszonych niedawno badań na ten temat, jeden na ośmiu duchownych padł ofiarą takiej napaści.

FRANCJA

Nowa ustawa aborcyjna - która m.in. wydłuża okres możliwości jej dokonania do 12. tygodnia ciąży i umożliwia aborcję osobie nieletniej bez wiedzy i zgody rodziców - napotyka na opór środowiska medycznego. Takie wyniki dała ankieta przeprowadzona w sierpniu 2001 r., pół roku po wprowadzeniu ustawy w życie. Wyniki tego sondażu nie zostały podane dotychczas do wiadomości publicznej. Nowe ustalenia budzą sprzeciwy środowiska medycznego przede wszystkim ze względów etycznych. Szczególny opór nowa ustawa wywołała w Bretanii, regionie Rodan-Alpy i Lyonie, na południu Francji oraz w regionie paryskim.
Lekarz odmawiający dokonania aborcji z powodu przekonań osobistych ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym pacjentkę i podać nazwiska innych lekarzy, którzy mogliby to zrobić. Utrudnianie zabiegu aborcji jest zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywną w wysokości do 30 tys. euro.

SŁOWENIA

Arcybiskup Lublany Franc RodeM - przewodniczący Konferencji Biskupów Słowenii skrytykował postawę władz państwowych Słowenii wobec Kościoła katolickiego. "Słowenia jest jedynym państwem postkomunistycznym, które jeszcze nie rozwiązało w sposób demokratyczny sprawy wychowania religijnego" - powiedział abp RodeM 19 grudnia 2001 r. w godzinnym wywiadzie "na żywo" dla telewizji słoweńskiej. Swoją krytykę Arcybiskup Lublany odniósł do podjętej ostatnio decyzji sądu konstytucyjnego Słowenii, który uznał, że nauka religii w szkołach publicznych jest niezgodna z zasadą rozdziału Kościoła od państwa.

ROSJA

Jan Paweł II jest dla większości Rosjan najbardziej znanym współczesnym Polakiem na świecie. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej w całej Rosji przez Moskiewski Ośrodek Międzynarodowych Badań Socjologicznych na zamówienie Rosyjskiej Agencji Informacyjnej " Nowosti".
Zdecydowana większość odpowiadających na pierwszym miejscu wymieniła Ojca Świętego, na drugim zaś - co może zaskakiwać samych Polaków - aktorkę Barbarę Brylską. Jej wysoka pozycja wiąże się z popularnością kilku filmów z jej udziałem, które wyświetlano przed laty jeszcze w czasach sowieckich w tamtejszych kinach.
Na pytanie o obecny stan stosunków między Polską a Rosją 25% ankietowanych odpowiedziało, że są one napięte, a 3%, że wrogie. Jednocześnie 19% badanych uważa, że rozwojowi dobrych stosunków między obu krajami przeszkadzają, obok innych czynników, napięcia i sprzeczności między Rosyjskim Kościołem prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Jan Paweł II otrzymał specjalne podziękowania od Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP) " za wsparcie w walce z głodem na świecie". Wkład Ojca Świętego w walkę z głodem oraz na rzecz dokarmiania dzieci w szkołach jest orędziem nadziei dla milionów głodnych dzieci - powiedziała m.in. w Rzymie dyrektor WFP, Catherine Bertini.

2 mln mieszkańców Kanady nawiedziło relikwie św. Teresy z Lisieux, które w dniach 17 września - 17 grudnia 2001 r. pielgrzymowały po tym kraju. Zdaniem rzecznika miejscowej konferencji biskupów, podobnej frekwencji nie miała żadna inicjatywa w tym kraju od czasu pielgrzymki Jana Pawła II w 1984 r.

Kochaj i powiedz to swoim życiem - to tytuł listu brata Rogera z TaizeM na 2002 r. Treść listu była przedmiotem rozważania młodych podczas "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię" w Budapeszcie w dniach 28 grudnia 2001 r. - 1 stycznia 2002 r. List tłumaczony jest na 58 języków, w tym na 23 azjatyckie i 7 afrykańskich.

Międzynarodowa organizacja humanitarna "Lekarze bez Granic" obchodziła 30-lecie powstania. Z tej okazji światowa prasa przypomniała jej pracę na rzecz niesienia pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych. Wybory parlamentarne w Chile wygrała grupująca zwolenników Augusto Pinocheta skrajna prawica - dystansując chrześcijańską demokrację, która od dziesięcioleci uzyskiwała największe poparcie wyborców. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Francja złamała prawo Unii Europejskiej, utrzymując zakaz importu brytyjskiej wołowiny z powodu obaw związanych z chorobą szalonych krów (BSE).

Niemiecki Bundestag przyjął pakiet ustaw antyterrorystycznych, zaostrzających kontrolę cudzoziemców w tym kraju. Nowe przepisy pozwalają m.in. na umieszczenie w paszportach odcisków palców - co ma zapobiec podrabianiu dokumentów i posługiwaniu się przez terrorystów skradzionymi paszportami.

Komisja śledcza Bundestagu nie zastosowała żadnych sankcji wobec byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, mimo że ponownie odmówił on ujawnienia nazwisk sponsorów, którzy przekazali partii CDU milionowe subwencje.

W 10 lat po rozpadzie ZSRR i ustąpieniu Michaiła Gorbaczowa ze stanowiska prezydenta jego archiwa zostaną otwarte. Zawierają one m.in. unikalne dokumenty i wypowiedzi głównych twórców pieriestrojki oraz zapisy posiedzeń Biura Politycznego KC KPZR.

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zamordowały w Argunie Luizę Bietiergiriewą, działaczkę syjsko-czeczeńskiej organizacji pozarządowej, która miała przy sobie listę zaginionych i aresztowanych podczas czystki w Czeczenii. Dokumenty świadczące o "nadużyciach" Rosjan w republice zaginęły. Przywódcy afgańscy wyrazili zgodę na przyjazd w 2002 r. międzynarodowych sił pokojowych do Afganistanu. Według raportu brytyjskiej komisji parlamentarnej, bandytyzm i bezprawie, jakie panują w Afganistanie, sprawiają, że pomoc humanitarna nadal nie dociera do potrzebujących.

Sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld oświadczył, że Amerykanie będą nadal prowadzić operację wojskową w celu schwytania Osamy bin Ladena i jego pomocników - również poza granicami Afganistanu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły, że nadal będą utrzymywać stosunki z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, mimo decyzji Izraela o zerwaniu z nim wszystkich kontaktów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Jan Krucina

2020-09-25 13:29

Fot. Niedziela

W wieku 92 lat zmarł dzisiaj ks. prof. dr hab. Jan Krucina. Był jednym z najbliższych współpracowników kard. Bolesława Kominka.

Jan Krucina urodził się 14 X 1928 r. w Karwinie-Darkowie na Zaolziu w Czechosłowacji. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1959 r. we Wrocławiu. Studia specjalistyczne z zakresu filozofii praktycznej odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1959-1963, wieńcząc je w roku 1965 doktoratem z filozofii na podstawie pracy: "Dobro wspólne jako zasada społeczna".

W latach 1965-1979 prowadził zajęcia zlecone na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Od roku 1965 prowadzi zajęcia dydaktyczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W latach 1968-1988 był prorektorem Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W roku akademickim 1966/67 odbył podróż naukową, odwiedzając ośrodki uniwersyteckie w Austrii, Rzymie, Mediolanie, Strasburgu, Lowanium i Paryżu. 7 grudnia 1972 r. otrzymał na KUL-u stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy: "Dobro wspólne. Teoria i jej zastosowanie".

Od roku 1973 był profesorem nadzwyczajnym, a od 1993 - profesorem zwyczajnym. Pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika Colloquium Salutis i dyrektora Wydawnictwa Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Niezwykle ważnym wydarzeniem za jego kadencji rektorskiej było przeprowadzenie na Fakultecie pierwszego kolokwium habilitacyjnego. Ponadto, za czasów jego rektorowania Papieski Wydział umocnił swoją pozycję w gronie wyższych uczelni katolickich w Polsce, a także stał się partnerem dla wyższych uczelni miasta Wrocławia.

W 2002 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii.

za: www.pwt.wroc.pl/wikipedia

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję