Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W Soli powstanie miejsce integracji. Potrzebne duże nakłady finansowe

Obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli powstanie boisko sportowe.

[ TEMATY ]

mlodzież

boisko

MJscreen

Filip opowiada o boisku.

Filip opowiada o boisku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia zdobyła teren na ten cel, jednak by mógł być zrealizowany, potrzebne są ogromne nakłady finansowe, a małą parafię i miejscowość w Beskidzie Żywieckim, liczącą zaledwie ponad 1300 mieszkańców, nie stać na taki wydatek.

Mamy wielką potrzebę integracji i rozwoju nas wszystkich, szczególnie ważne są dla nas dzieci i młodzież. To o nich szczególnie myślimy, planując tę budowę, by mogli się ze dobą integrować. Św. Jan Bosko – patron młodzieży, który założył pierwsze oratorium przy parafii, zwykł mówić: „Boisko żywe – diabeł martwy, boisko martwe – diabeł żywy”. Pragniemy stworzyć wielofunkcyjne boisko sportowe, gdzie w lecie będzie można pograć w piłkę nożną i siatkówkę, a w zimie obiekt zamieni się w lodowisko. Poza tym młodzi ludzie mogli zdobywać pewną odpowiedzialność za to konkretne miejsce. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc – mówi proboszcz parafii w Soli ks. Mirosław Szewieczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Filip Szpak, przedstawiciel młodzieży, wspomina, że kiedy był małym chłopcem, często grywał z bratem w piłkę, mieli nawet bramkę przywiezioną przez tatę z Niemiec. Zapisali się do klubu, ale nie mieli gdzie trenować, więc nic z tego nie wyszło. Cieszy się, że teraz w Soli ma powstać miejsce, które będzie nie tylko miejscem sportowym, lecz i duchowym oraz społecznym.

Reklama

Będzie to miejsce, gdzie dzieciaki będą mogły spędzać miło czas i realizować siebie – mówi Filip Szpak. Jakub Pryszcz wspomina, że 40 lat temu jego dziadek budował ten kościół. Jednak im jako młodzieży brakuje tutaj również boiska, które byłoby świetnym miejscem na spotykanie się i nawiązywanie nowych znajomości. Zdanie kolegów popiera Patrycja Paciorek, która widzi na boisku także możliwość organizowania np. dni rodziny czy gier zespołowych. Malwina Pryszcz dodaje, że w planach jest również budowa kawiarenki.

Na kanale YouTube parafii w Soli można obejrzeć filmik, w którym młodzież opowiada o tym dziele. Na platformie zrzutka.pl „Budowa boiska/lodowiska w Soli (Beskid Żywiecki)” założyli zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć to dzieło, może kontaktować się z księdzem proboszczem. Kontakty oraz potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej parafii: nspjsol.pl.

2021-05-21 11:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Słowacy są otwarci na papieskie słowa

[ TEMATY ]

„Fratelli tutti”

mlodzież

Karol Porwich/Niedziela

Po spotkaniu z Romami Franciszek uda się stadion w Koszycach, gdzie oczekują na niego przedstawiciele słowackiej młodzieży. Jak mówi pomocniczy biskup Bratysławy, młodzi z wielką uwagą śledzą papieską podróż. Stąd nadzieja, że Franciszkowi uda się z nimi nawiązać owocny dialog.

„Myślę, że młodzież bardzo głęboko postrzega wizytę Papieża. Młodzi witali już Franciszka na lotnisku. Byli obecni na wszystkich spotkaniach. W młodych Słowakach istnieje wielki potencjał duchowy. Takie jest moje doświadczenie. Szukają bowiem sensu życia, szukają, jaką drogą mają przejść przez życie. Zwłaszcza ci, którzy nie mają pozytywnego doświadczenia we własnej rodzinie, szukają oparcia w tym, co oferuje im Kościół“ - mówi bp Jozef Haľko.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkół katolickich

2024-02-29 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

BPJG

Szkoły katolickie w obliczu aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce, jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie, wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego - to m.in. tematy dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja odbyła się na Jasnej Górze i przebiegała pod hasłem: „Szkoła Katolicka w służbie kultury życia”. Wiosenne spotkanie jest jednym z trzech tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, podkreśliła, że temat obecnej konferencji zrodził się jako pewna reakcja, na to co obserwujemy w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym, stąd podejmowane zagadnienia odnosiły się do kultury życia. Ochrona życia, służba życiu, to jest jedno z zadań szkoły katolickiej, niezmienne bez względu na czasy, sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. - To wychowywanie musi się odbywać w środowisku prawdy. Życie w prawdzie jest istotne dla człowieka, bo dopiero na bazie prawdy kształtuje się w człowieku szacunek do życia, a relacje międzyosobowe są prawidłowo nawiązywane - powiedziała s. Garbacka.

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję