Reklama

Kościół

Abp Tadeusz Kondrusiewicz w Grodnie: Białoruś potrzebuje życia zgodnego z prawem Bożym

Tylko wtedy będziemy mogli zbudować Białoruś, gdy rozkwitnie cywilizacja wzajemnej miłości, szacunku, przebaczenia, sprawiedliwości, prawa, życia i pokoju… Tylko duchowo przemieniony człowiek może zmienić oblicze ziemi na lepsze – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz, udzielając sakramentu bierzmowania w grodzieńskiej parafii pw. Ducha Świętego, położonej w dzielnicy Olszanka.

[ TEMATY ]

Białoruś

catholic.by

Zwracając się do wiernych ziemi grodzieńskiej, abp Kondrusiewicz przypomniał o pożarze w Budsławiu i podziękował za datki na odbudowę sanktuarium narodowego. Podkreślił też wspólną odpowiedzialność za zachowanie świętego dziedzictwa:

„Jest ono wyzwaniem dla każdego z nas, a także znakiem naszej chrześcijańskiej tożsamości. Nasi przodkowie budowali kościoły jako miejsca modlitwy i drogę do nieba. Nie mamy moralnego prawa do ich utraty. Dlatego razem odbudujemy świątynię Budsławską! ” – zaapelował emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

Reklama

Arcybiskup przypomniał o roli Ducha Świętego w Kościele a także w życiu każdego chrześcijanina: „Jak w dniu Pięćdziesiątnicy Duch Święty przemienił i dodawał otuchy apostołom, tak dzisiaj wzmacnia nas, abyśmy mogli żyć zgodnie z prawem Bożym, być świadkami Chrystusa i odważnie głosić Ewangelię współczesnemu światu ” - stwierdził. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że w życiu młodzieży „nie może być miejsca na apatię czy obojętność wobec świata, w którym żyją”, i dodał: że Chrystus liczy na młodzież.

„Dlatego młodzi muszą promieniować Duchem Świętym na innych, wnikać we wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego współczesnego człowieka” – powiedział hierarcha i zachęcił, by prosić Ducha Świętego o przywrócenie ducha nowego życia i entuzjazmu. Przypomniał, że głównym celem sakramentu bierzmowania jest stawanie się odważnymi świadkami Ewangelii i bronienie wiary chrześcijańskiej.

„Reforma świata i społeczeństwa musi rozpocząć się od duchowej reformy nas samych. Jeśli człowiek kieruje się w swoim życiu prawem Bożym, wszystko inne będzie pożyteczne ” - powiedział emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

„Dzisiaj zadajemy sobie pytanie: Quo vadis Białorusi? „Dokąd zmierzasz Białorusi?” - Odpowiedzią jest życie zgodnie z prawem Bożym. To jest szczepionka, której potrzebujemy my i nasze społeczeństwo. Przecież tylko wtedy będziemy mogli zbudować Białoruś, gdy rozkwitnie cywilizacja wzajemnej miłości, szacunku, przebaczenia, sprawiedliwości, prawa, życia i pokoju… Tylko duchowo przemieniony człowiek może zmienić oblicze ziemi na lepsze” – powiedział grodzieńskiej młodzieży abp Tadeusz Kondrusiewicz.

2021-05-25 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół na Białorusi zawierza naród Michałowi Archaniołowi

[ TEMATY ]

Białoruś

św. Michał Archanioł

zawierzenie

naród

Vatican News

Figura św. Michała Archanioła rozpoczęła pielgrzymkę po czterech diecezjach Białorusi. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy abp Tadeusz Kondrusiewicz będzie mógł powrócić do kraju. W oczekiwaniu na odpowiedź na odwołanie się od decyzji o nieważności białoruskiego paszportu, metropolita mińsko-mohylewski stara się być jak najbliżej swoich wiernych.

Jeszcze przed wyjazdem do Polski abp. Kondrusiewicz zapowiedział pielgrzymkę figury św. Michała Archanioła, aby modlić się o pokojowe rozwiązanie problemów kraju. Podczas homilii inaugurującej peregrynację biskup pomocniczy Mińska Jurij Kasabutski zdecydowanie odrzucił oskarżenia kierowane pod adresem Kościoła katolickiego, jakoby chciał doprowadzić do przewrotu politycznego. Nazwał je kłamstwami nie mającymi nic wspólnego z prawdą. Informacje te powinny być potraktowane zdaniem hierarchy w kategoriach dowcipu.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję