Reklama

BELGIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport Caritas Europa na temat ubóstwa

Opublikowano pierwszy w historii raport Caritas Europa na temat ubóstwa w 43 krajach kontynentu. Sprawozdanie zawiera również propozycje inicjatyw, jakie należy podjąć w walce z tym zjawiskiem. W raporcie stwierdzono m.in., że spośród tzw. "bogatych" krajów europejskich największy procent biednych mieszka we Włoszech - 14,2% i Wielkiej Brytanii - 13,4%. Najmniej - w Belgii i Finlandii (5,2%). Tymczasem np. w Rosji - 20,1% (podobnie jest m.in. w: Armenii, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie). Pod względem niesprawiedliwego podziału dochodów wśród państw Europy Zachodniej wyróżnia się Wielka Brytania, gdzie 20% bogatych korzysta z 43,3% zasobów kraju, podczas gdy na 29% najuboższej ludności przypada jedynie 6,6%. W krajach Europy najuboższą warstwę stanowią ludzie starzy, a także emigranci. W wielu krajach europejskich daje o sobie znać ubóstwo rodziców wychowujących samotnie dzieci; np. w Austrii 47% samotnych rodziców nie ma zatrudnienia i żyje w sytuacji "chronicznej nędzy". Na ich sytuację wpływa również brak zasiłków ze strony państwa (nawet w krajach członkowskich UE zdumiewający jest brak ochrony społecznej dla najsłabszych).

Protest przeciwko obrazie uczuć chrześcijan

Biskupi francuscy uznali za "obraźliwy i niedopuszczalny" plakat reklamujący nowy film Constantina Costy Gavrasa Amen. Przedstawia on czerwoną swastykę, załamującą się w chrześcijański krzyż. Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji - abp Jean-Pierre Ricard w oświadczeniu napisał, że "połączenie w jedno obu symboli jest nie do przyjęcia, bowiem krzyż Chrystusa symbolizuje wiarę chrześcijan i miłość Boga do człowieka, a swastyka - barbarzyństwo, zagładę i brak poszanowania godności osoby ludzkiej". Dodał, że zmiana tej symboliki obraża uczucia wielu chrześcijan i jest oznaką braku szacunku dla religii.
Film Amen, zaprezentowany 13 lutego br. na festiwalu w Berlinie, jest adaptacją głośnej w latach 60. sztuki Rolfa Hochhutha pt. Namiestnik, oskarżającą papieża Piusa XII o milczenie w sprawie zagłady Żydów. Tymczasem w świetle najnowszych badań oskarżenie to uznaje się za fałszywe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaproszenie Ojca Świętego

Mieszkańcy Tajwanu powitaliby z radością Jana Pawła II, gdyby zechciał on odwiedzić tę wyspę - zacytowała 15 lutego br. chińska rozgłośnia radiowa BCC, powołując się na anonimowe źródło w tajwańskim Minister-stwie Spraw Zagranicznych. "Zawsze mieliśmy nadzieję, że Papież odwiedzi Tajwan. Jeśli będzie mógł odbyć taką podróż, na pewno przyjmiemy go z radością i podejmiemy starania, aby mogło to nastąpić jak najszybciej" - powiedział cytowany przez BCC przedstawiciel MSZ. Dodał, że Ojciec Święty zostałby powitany z radością nie tylko przez miejscowych katolików, ale także przez wszystkich mieszkańców wyspy.
Według ks. Chao Yi-chou z Chińskiej Regionalnej Konferencji Biskupiej (Episkopatu tajwańskiego), Ojciec Święty wyraził zainteresowanie podróżą na Tajwan, przyjmując w styczniu br. 11 biskupów z tego kraju, przybyłych do Watykanu w ramach wizyty ad limina Apostolorum.

Nadal trwają prześladowania chrześcijan

Watykańska misyjna agencja prasowa "Fides" ogłosiła nazwiska 33 katolickich biskupów i księży chińskich aresztowanych lub zawieszonych w wykonywaniu czynności duszpasterskich przez władze komunistyczne. Jednocześnie w materiale informacyjnym ogłoszono, że wiadomo o dalszych 20 duchownych aresztowanych, ale nie są znane ich nazwiska. Przedstawiając listę u progu Wielkiego Postu, agencja prosi katolików na całym świecie o modlitwy w intencji współwyznawców prześladowanych w Chinach. Wśród represjonowanych jest 5 biskupów aresztowanych i 8 zawieszonych w czynnościach i poddanych stałej kontroli. Głównym, stawianym im przez władze zarzutem jest ich przynależność do nie uznawanych przez państwo podziemnych struktur kościelnych.
Fides zwraca uwagę, że Chiny podpisały wprawdzie różne dokumenty Narodów Zjednoczonych dotyczące praw człowieka, ale ich nie ratyfikowały.

Reklama

Zagrożenie dla demokracji

Komentując słowa Jana Pawła II, że obecna sytuacja w Argentynie jest "zagrożeniem dla demokracji", prezydent Argentyny Eduardo Duhalde w wywiadzie dla publicznego radia podkreślił ich "absolutną słuszność" . "Są to słowa ojca, który kocha swoje dzieci" - powiedział. Prezydent odniósł się do przemówienia Papieża, które wygłosił on do biskupów Argentyny podczas ich wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie.
"Papież ma rację, ponieważ demokratyczny system argentyński znajduje się w głębokim kryzysie" - podkreślił prezydent i dodał: " Doszliśmy bowiem do etapu bliskiego anarchii, z którego teraz wychodzimy, gdyż moim pierwszym obowiązkiem jako prezydenta jest zagwarantowanie pokoju społecznego".

USA - WIETNAM

Przewodniczący amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej ( USCIRF) - Michael Young oskarżył władze Wietnamu o nasilenie prześladowań religijnych w kraju. Stwierdził on przed komisją parlamentarną, że od maja 2001 r. rząd w Hanoi wzmógł swoje działania m.in. przeciwko katolikom. Podał przykład skazania na 15 lat więzienia katolickiego kapłana "z powodu zagrożenia dla jedności narodowej".

INDONEZJA

Laskar Dżihad, działająca na indonezyjskich Molukach islamska organizacja paramilitarna, nie zaakceptowała porozumienia pokojowego między tamtejszymi chrześcijanami a muzułmanami, podpisanego 12 lutego br. w Malino (w południowej części wyspy Sulawesi).
Po podpisaniu układu muzułmanie i chrześcijanie potwierdzili, że obecnie najważniejsze dla ustanowienia trwałego pokoju jest rozbrojenie i rozwiązanie działających na wyspach grup zbrojnych. Chodzi przede wszystkim o bojowników islamskiego ugrupowania Laskar Dżihad i członków dwóch chrześcijańskich grup paramilitarnych: Frontu na rzecz Panowania na Molukach i Republiki Południowych Moluków, a także grupy zwanej Laskar Kristus. Tymczasem rzecznik Laskar Dżihad - Ayip Syarifuddin oświadczył, że organizacja pozostanie na wyspach.

Reklama

INDIE

Grupa ok. 50 uzbrojonych fanatyków hinduskich napadła na katolicki kościół w Mysore na południu Indii i pobiła wielu uczestniczących w nabożeństwie wiernych. O zdarzeniu poinformowała 18 lutego br. policja w Mysore. Według tej relacji, Hindusi m.in. potłukli okna i zniszczyli meble w świątyni. Zażądali też od księdza, by natychmiast zaprzestał pracy misyjnej wśród Hindusów.
Katoliccy biskupi tego regionu twierdzą, że prześladowania ekstremistów sprawiły, iż powstała nowa więź i duch poświęcenia wśród księży i świeckich. Coraz więcej osób przychodzi modlić się do kościołów, prosić o uzdrowienie. Jest wiele nawróceń. Wzrasta również liczba powołań kapłańskich i zakonnych. Prześladowania wymusiły także nowe formy ewangelizacji w wielu diecezjach na terenie Indii. Coraz częściej Słowo Boże głoszą świeccy, często do niedawna zupełnie bierni jako katolicy.

KOREA PÓŁNOCNA

Mieszkańcy Korei Północnej umierają z głodu, natomiast miejscowy rząd zamierza jeszcze bardziej zmilitaryzować kraj i sprzedawać broń. Komentując zaliczenie północnego sąsiada przez prezydenta G. W. Busha do "osi zła" (obok Iraku i Iranu), wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Choe Su Hona powiedział, że "każdy kraj, który uciska własną ludność, może być określony jako zły, dlatego też słowa prezydenta USA można odnieść także do wielu innych krajów".
Według szacunkowych obliczeń, niedożywienie spowodowało dotychczas śmierć ok. 2 mln (spośród ponad 22 mln) mieszkańców komunistycznej Korei Północnej i wywołało zakłócenia w rozwoju całego pokolenia. Ta niesłychana tragedia ludzka zmusiła władze w Phenianie po ponad 40 latach niemal zupełnej izolacji międzynarodowej do zezwolenia na przybycie do kraju organizacji humanitarnych.

MALAWI

W dramatycznym apelu, przekazanym włoskiej międzyzakonnej agencji misyjnej MISNA, zakonnicy ze stołecznej diecezji Lilongwe (Malawi) poinformowali o wielkiej klęsce głodu, jaka od dłuższego czasu dotyka ludność tego afrykańskiego kraju. Zwracają oni uwagę, że "w niektórych regionach, np. w dystrykcie Dowa, ludzie odżywiają się tylko liśćmi i korzeniami roślin". W wiosce Nauchi (prowincja Madisi) matka i jej syn zostali zabici, gdyż byli jedynymi, którzy mieli w domu trochę jedzenia - stwierdza m.in. dokument.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Jan Paweł II mianował nuncjuszem apostolskim w Kazachstanie abp. Józefa Wesołowskiego, który dotychczas pełnił ten urząd w Boliwii.

Po raz drugi "Gay Pride" - paradę homoseksualistów zorganizowano we Włoszech w tym samym czasie, w którym odbywają się tu uroczystości religijne: tym razem wybrano Padwę, która czci patrona miasta - św. Antoniego (w Roku Wielkiego Jubileuszu homoseksualiści manifestowali w Rzymie).

Katoliccy biskupi Francji zaapelowali do wszystkich obywateli o odpowiedzialne zaangażowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, które odbędą się wiosną br. - Demokracja, nawet jeśli jest niedoskonała, stanowi szansę, którą należy wykorzystać, aby walczyć z patologiami - stwierdzili m.in. biskupi.

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej poparła propozycję swego wiceprzewodniczącego Władimira Żyrinowskiego, aby nie wydawać wiz przedstawicielom Watykanu "w związku z niedawnymi decyzjami organizacyjnymi Stolicy Apostolskiej (zmianą statusu diecezji katolickich), jak i aktywnym prozelityzmem Kościoła katolickiego na terytoriach, gdzie tradycyjnie wyznawane jest prawosławie".

Komitet Świeckich Chrześcijan Palestyńskich w Ziemi Świętej wezwał społeczność międzynarodową do interwencji i działań na rzecz rozwiązania dramatycznego konfliktu w tym rejonie.

Po raz pierwszy w ciągu 43-letniej komunistycznej dyktatury Fidela Castro na Kubie opozycja kubańska przemówiła wspólnym głosem: zebrano 10 tys. podpisów pod żądaniem referendum w sprawie przywrócenia podstawowych wolności obywatelskich.

W Genewie ogłoszono wejście w życie protokołu do Konwencji Praw Dziecka, zabraniającego poboru do wojska osób, które nie ukończyły 18 lat. Protokół podpisało 96 państw, w tym Polska. Jak dotychczas ratyfikowało go 14 państw. Obecnie w armiach na całym świecie służy ponad 300 tys. dzieci.

Włoscy karabinierzy udaremnili prawdopodobny zamach na Ambasadę USA w Rzymie. Aresztowali 4 Marokańczyków zaopatrzonych w dużą ilość cyjanku potasu oraz plany miejskiej kanalizacji. Według prasy włoskiej, mogli oni zatruć ujęcie wody w pobliżu ambasady.

Największy dziennik holenderski De Telegraaf podał, że ok. 100 tys. gospodarstw w tym kraju zajmuje się uprawą narkotykowych roślin w warunkach domowych, na tzw. własny użytek. Redaktor naczelny białoruskiej Pahoni został aresztowany za "oszczerstwa pod adresem prezydenta". Pismo opublikowało artykuł, w którym przypisano Aleksan-drowi Łukaszence m.in. stworzenie własnej mafii. Tekst nie ukazał się, ponieważ cenzura skonfiskowała cały nakład jeszcze w drukarni.

Zakończono śledztwo w sprawie katastrofy rosyjskiego okrętu podwodnego "Kursk". Winna była własna torpeda o specjalnym składzie paliwa, a nie, jak z uporem twierdziło dowództwo marynarki wojennej, zderzenie z obcą jednostką, w domyśle NATO-wską.

Na granicy dzielącej od 1953 r. komunistyczną Koreę Północną od demokratycznego Południa prezydent USA George W. Bush wezwał do zniesienia jednego z ostatnich zimnowojennych podziałów świata. " Żaden kraj nie może więzić własnego narodu" - mówił m.in. prezydent pod adresem despotycznego reżimu północnokoreańskiego. Podczas swojej podróży dalekowschodniej prezydent USA złożył wizytę również m.in. w komunistycznych Chinach.

Dwa miliony muzułmanów przybyło do Mekki w Arabii Saudyj-skiej na doroczną pielgrzymkę hadżdż.

Skandal na międzynarodową skalę wywołała wypowiedź premiera Czech Milosza Zemana, który podczas swej wizyty w Izraelu przyrównał Jasera Arafata do Adolfa Hitlera i zachęcał izraelskie władze do wysiedlenia Palestyńczyków.

W Egipcie doszło do największej w historii kraju katastrofy kolejowej - ponad 400 pasażerów spłonęło żywcem w pociągu, który jechał z Kairu do Luksoru.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bóg dał światu wielki dar kapłaństwa. On sam wybiera tych, którzy stają się ministrami Jego nieskończonej miłości, którą przekazują wszystkim ludziom. Jezus Chrystus, zanim powrócił do Ojca, ustanowił sakrament kapłaństwa, aby na zawsze zapewnić obecność kapłanów na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję