Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż Światowego Dnia Młodzieży na Manhattanie

Grupa 100 młodych Kanadyjczyków przybyła 26 lutego br. w Strefę Zero na Manhattanie z Krzyżem Światowego Dnia Młodzieży, aby wyrazić w ten sposób solidarność z nowojorczykami i narodem amerykańskim. Młodzi ludzie modlili się w intencji pokoju oraz za ofiary zamachów z 11 września 2001 r. Uczestniczyli też we Mszy św. w katedrze św. Patryka wraz z setkami młodych mieszkańców tego miasta i innych rejonów Stanów Zjednoczonych, którzy przybyli, aby wziąć udział w Liturgii i zobaczyć Krzyż. 23-letnia Gillian Girodat z prowincji Saskatchewan powiedziała: #Mam nadzieję, że modlitwy milionów ludzi z całego świata, którzy dotknęli Krzyża Światowego Dnia Młodzieży, dotrą do serc i domów tych, których życie zostało tak strasznie odmienione w tragicznym dniu 11 września".
Krzyż Światowego Dnia Młodzieży, który przemierzył dotychczas cały świat, podróżuje obecnie do każdego zakątka Kanady w ramach przygotowań do XVII ŚDM w Toronto.

Biskup laureatem Nagrody Pokojowej

Reklama

Emerytowany biskup meksykańskiej diecezji San Cristóbal de Las Casas - Samuel Ruiz Garcia został tegorocznym laureatem Nagrody Pokojowej Niwano. Uzasadniając swój wybór, Fundacja Pokojowa Niwano stwierdziła, że 77-letni biskup "poświęcał się niestrudzenie przede wszystkim poprawie warunków bytowych rdzennych społeczności Meksyku oraz odradzaniu i ochronie ich rodzimych kultur". Fundacja przypomniała, że gdy w 1994 r. Narodowa Armia Wyzwolenia im. Zapaty, złożona głównie z Indian, wywołała w stanie Chiapas powstanie antyrządowe, bp Ruiz podjął się misji pośrednika - czym zyskał sobie głęboki szacunek i uznanie w świecie. Bp Ruiz - który swoją diecezją kierował w latach 1960-2000 - powiedział, że przyznaną mu nagrodę traktuje jako "wyraz uznania dla tubylczej ludności Ameryki za jej wkład w budowanie nowego społeczeństwa, opartego na pokoju, szacunku, tolerancji i miłości" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontrowersyjny film "Amen" na ekranach kin

Na ekrany francuskich kin wszedł kontrowersyjny film Constantina Costy-Gavrasa pt. ,Amen´. W związku z tym dziennik ,La Croix´ w komentarzu prasowym przypomina, że w filmie fabularnym elementy prawdziwe, fikcyjne i ,prawdopodobne´ są wymieszane, a sam reżyser nie przyznaje się, jakoby ,nakręcił film przeciwko Kościołowi katolickiemu´.
Przeciwko plakatowi do filmu, który przedstawiał krzyż spleciony ze swastyką protestowali wcześniej francuscy biskupi. Ze skargą w tej sprawie i z żądaniem zakazu rozprowadzania afisza wystąpił do sądu katolicki Ogólny Sojusz przeciw Rasizmowi oraz na rzecz Poszanowania Tożsamości Francuskiej i Chrześcijańskiej. Sąd w Paryżu zezwolił jednak na rozpowszechnianie plakatu.

Sprawa meczetu w Nazarecie

Reklama

Komisja ministrów izraelskich, pod przewodnictwem wicepremiera Natana Szczarańskiego, której zlecono rozwiązanie kontrowersyjnej sprawy budowy meczetu w Nazarecie, rozmawiała już z przedstawicielami islamu, Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej, Stolicy Apostolskiej i rady tego miasta.
Na początku stycznia rząd izraelski zawiesił wszystkie dotychczasowe decyzje zezwalające muzułmanom na budowę ich świątyni i powołał komisję do ponownego rozpatrzenia tej sprawy.
Minister zapowiedział w dzienniku Ha´arez, że komitet zasugeruje decyzje dotyczące rozwiązania konfliktu "zgodnie z prawem, interesami państwa oraz pragnieniem ochrony i troski o miejsca święte, przy zachowaniu praw religijnych i narodowych mniejszości". Dodał, że liczy się także z przykrymi reakcjami zainteresowanych stron.
Nuncjusz apostolski w Izraelu - abp Pietro Sambi wyraził zaniepokojenie, że ewentualna zgoda na budowę meczetu obok bazyliki Zwiastowania zrodzi kryzys i podziały między społecznością żydowską a światem chrześcijańskim. Natomiast dr David Jaeger - radca prawny Stolicy Apostolskiej ds. kontaktów z Izraelem - uważa, że udzielenie zgody na budowę meczetu będzie sprzeczne z porozumieniem watykańsko-izraelskim. " Powstanie meczetu obok świętej dla chrześcijan bazyliki zostanie odebrane jak policzek i stanie się niczym rak w stosunkach między Watykanem a narodem żydowskim" - stwierdził w wypowiedzi dla dziennika Ha´arez radca Stolicy Apostolskiej.
Przedstawiciele Ruchu Islamskiego - inicjatora budowy meczetu Szihab ad-Din przed bazyliką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - zagrozili, że wstrzymanie budowy zrodzi ostre i bolesne protesty. Dodali także, że prace przy budowie będą kontynuowane, mimo decyzji komisji rządowej.
Natan Szczarański oświadczył, iż komisja ministerialna jest w zasadzie zgodna co do tego, że nie można utrzymać dotychczasowych decyzji, które zezwalały muzułmanom na budowę monumentalnej świątyni naprzeciwko bazyliki w Nazarecie. Zdaniem komisji, możliwe są dwa rozwiązania: całkowite wstrzymanie budowy meczetu i przekazanie wyznawcom islamu innego placu wraz ze zrekompensowaniem im dotychczasowych wydatków lub zgoda na budowę meczetu nieopodal bazyliki, ale znacznie mniejszego, niż chcą muzułmanie. Sugestie komisji zostaną wkrótce przedstawione rządowi izraelskiemu.

WENEZUELA

Za świętokradztwo uznały wenezuelskie środki masowego przekazu sprofanowanie figury Matki Bożej Wspomożycielki w kościele parafialnym w jednej z dzielnic Caracas - Boleita. "Nieznani sprawcy" wtargnęli do świątyni w nocy z niedzieli na poniedziałek 24 lutego br., ściągnęli rzeźbę z ołtarza i roztrzaskali ją na kawałki. Zdaniem opinii publicznej, ten świętokradzki akt wandalizmu jest jeszcze jednym wyrazem agresji władz przeciw wierze i Kościołowi katolickiemu w Wenezueli.
W ostatnich miesiącach zanotowano 6 wypadków podłożenia ładunków wybuchowych w stołecznych kościołach.

FRANCJA

"Aktywność sekt w ub.r. we Francji zmniejszyła się, lecz ich obecność w tutejszym społeczeństwie nadal pozostaje niepokojąca" - stwierdza doroczny raport rządowej Misji ds. Walki z Sektami.
Ogłoszony 19 lutego br. dokument podaje, że 400 tys. osób należy do którejś z tego rodzaju grup religijnych. Należy do tego dodać 250 tys. świadków Jehowy, nie zaliczanych formalnie do sekt, ale wykazujących wiele charakterystycznych dla nich cech.

ROSJA

Katolicki metropolita w Moskwie - abp Tadeusz Kondrusiewicz uważa, że jak najszybciej powinien zostać zawarty konkordat, który regulowałby stosunki między Rosją a Stolicą Apostolską. W wywiadzie nadanym przez moskiewską rozgłośnię "Echo Moskwy" hierarcha stwierdził, że w rozmowach z przedstawicielami życia politycznego Rosji wielokrotnie proponował, by na wzór wielu innych krajów rozbudować bliskie stosunki ze Stolicą Apostolską i zawrzeć odpowiednią umowę. Wyraził ubolewanie, że "dotychczas nie było odpowiedzi w tej sprawie".
Okazją do rozmowy z abp. Kondrusiewiczem było skrytykowanie przez prawosławny Patriarchat Moskiewski i rosyjski MSZ podniesienia przez Stolicę Apostolską katolickich administratur apostolskich na terenie Rosji do rangi regularnych diecezji.
Arcybiskup wyjaśnił raz jeszcze, że decyzja ta nie oznacza ani ekspansji, ani umacniania wpływów Kościoła katolickiego w Rosji. " Kościół katolicki i Kościół prawosławny są ze swej natury misyjne, co jednak nie oznacza, że chcemy werbować nawzajem swoich wiernych" - odpowiedział na zarzuty strony prawosławnej. Dodał, że "nad wszystkim powinna panować zasada wolności sumienia, prawo do podejmowania samodzielnej decyzji, do którego wyznania chce się należeć".

BIAŁORUŚ

Mająca zaledwie 2 lata diecezja witebska na Białorusi rozwija się dynamicznie. Według opublikowanych ostatnio danych statystycznych, diecezja w 2001 r. składała się z 81 parafii, kiedy jeszcze w 2000 r. było ich 64. Wzrosła także liczba księży. Obecnie w diecezji pracuje 69 kapłanów (w 2000 r. - 47). Kapłanów wspomagają 53 siostry zakonne ( 44). Do kapłaństwa przygotowuje się 36 kleryków (20). Po latach prześladowań Kościoła wzrost liczby wiernych, a także parafii, kapłanów, zakonnic świadczy o wielkim pragnieniu powrotu ludzi do Boga.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Ojciec Święty Jan Paweł II w dniach 23 lipca - 1 sierpnia br. odwiedzi kolejno: Kanadę, Meksyk i Gwatemalę. W Toronto weźmie udział w Światowym Dniu Młodzieży; do Meksyku (już po raz 5.) i Gwatemali ( gdzie będzie po raz 3.) uda się, by kanonizować tamtejszych nowych świętych: Juana Diego i Pedro Betancura.

W Koronie na Florydzie (USA) zmarł ks. Walter C. Bayer, przyjaciel Karola Wojtyły z czasów uniwersyteckich. W czasie okupacji hitlerowskiej uratował on 50 Żydów.

Gotowość ofiarowania swego życia w zamian za uwolnienie matki 5-miesięcznego dziecka, skazanej na ukamienowanie, wyraził arcybiskup Lagosu w Nigerii, Anthony Olubunmi Okogie. Katolicki duchowny pragnie w ten sposób zaprotestować przeciwko wprowadzaniu w jego ojczyźnie, pozostającej formalnie państwem laickim, sądów islamskich.

Washington Times podał, że głównym podejrzanym w prowadzonym przez FBI śledztwie w sprawie listów z wąglikiem, które w ub.r. zabiły w USA 5 osób, jest amerykański naukowiec, pracujący w laboratorium rządowym.

Brytyjscy naukowcy mogą klonować ludzkie embriony. W Wielkiej Brytanii powstanie też pierwszy na świecie bank komórek pochodzących z embrionów. Tak zadecydowała Izba Lordów. Tymczasem USA zaproponowały na forum ONZ wprowadzenie światowego zakazu klonowania ludzi oraz badań z użyciem sklonowanych embrionów.

Komitet Ministrów Rady Europy uchwalił dokument zakazujący stosowania kary śmierci we wszelkich okolicznościach, także w czasie wojny.

Czechy i Słowacja odwołały swój udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej po tym, jak premier Węgier Viktor Orban zażądał od nich anulowania dekretów Benesza, na podstawie których z Czechosłowacji wysiedlono po wojnie m.in. 30 tys. Węgrów. Według Orbana, bez tego Czechy i Słowacja nie mogą stać się członkami Unii Europejskiej.

Do dymisji podał się mołdawski minister edukacji Ilie Vancea, który chciał wprowadzić obowiązkowy język rosyjski do tamtejszych szkół. Do rezygnacji z tego pomysłu doprowadziły masowe wystąpienia demokratycznej opozycji.

Rada Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego uznała, że polityka władz Białorusi wyklucza możliwość udzielenia jej pomocy finansowej.

Według raportu sporządzonego dla Kongresu USA - rosyjskie elektrownie atomowe oraz obiekty, gdzie składuje się materiały radioaktywne są niedostatecznie zabezpieczone i może w nich dojść do ataków terrorystycznych.

Co najmniej 56 hinduskich nacjonalistów spłonęło na stacji Godhra w zachodnich Indiach. Ich pociąg podpalili muzułmanie.

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zdecydował, że przetrzymywany od grudnia ub.r. w swojej siedzibie w Ramallah Jaser Arafat będzie mógł ją opuszczać, ale w dalszym ciągu nie będzie mógł wyjeżdżać z miasta. Uwolnienia Arafata domaga się m.in. Unia Europejska.

George W. Bush - prezydent USA z zadowoleniem przyjął propozycję rozwiązania konfliktu bliskowschodniego przedstawioną przez Arabię Saudyjską. Saudyjski następca tronu wzywa państwa arabskie do uznania Izraela i normalizacji stosunków z tym krajem. W zamian za to Izrael miałby wycofać się ze wschodniej Jerozolimy i innych ziem okupowanych od 1967 r.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję