Reklama

Kościół

Abp Budzik do neoprezbiterów: macie zapraszać do Kościoła także tych, którzy go krytykują

Macie pokazywać człowiekowi piękno i blask Bożego Objawienia, bo Bóg objawia się jako światło, które rozjaśnia umysł, jako blask, który olśniewa i piękno, które porywa. Macie zapraszać do domu Kościoła ludzi żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a także tych, którzy go krytykują – powiedział abp Stanisław Budzik. Hierarcha udzielił święceń kapłańskich X diakonom z Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Marek Kuś

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej homilii abp Budzik mówił o roli, jaką ma pełnić kapłan we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę, że gdy ludzie są niepewni jutra z powodu trwającej pandemii zaczynają wątpić czy Bóg się nimi interesuje. – Jezus mówi: Ja jestem Dobrym Pasterzem i znam moje owce. To bardzo ważne słowa dla nas, którzy uwierzyliśmy Chrystusowi. Nie tylko dają nam satysfakcję, ale zmieniają całkowicie perspektywę naszego życia. Dobry Pasterz powierza jedyną i niepowtarzalną rolę do odegrania w życiu, daje mi jedno i niepowtarzalne zadanie do spełnienia. Zna mnie osobiście, woła mnie po imieniu, jest to poznanie, które przenika aż do głębi, aż do szpiku – mówił.

Metropolita lubelski zauważył, że czas święceń kapłańskich jest dobrym momentem do podziękowania Bogu za świętych pasterzy, którzy prowadzili Kościół w trudnych czasach. - Wczoraj wspominaliśmy 40 rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego i razem z przedstawicielami władz miasta oraz województwa oddaliśmy hołd wielkiemu prymasowi, a wcześniej biskupowi lubelskiemu, przed jego pomnikiem znajdującym się parę kroków stąd. To ingresem w tej katedrze rozpoczęła się w krótka, ale jakże owocna, posługa biskupa Wyszyńskiego w Lublinie, kiedy podnosił diecezję z ruin materialnych i duchowych, jak tchnął w nią Bożego ducha i wyznaczył drogę – wspominał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odwołując się do słów patronki dnia, św. Urszuli Ledóchowskiej, wezwał kandydatów do święceń, aby na wzór Chrystusa Eucharystycznego dawali siebie całego innym. – Mówcie ludziom: bierzcie i jedzcie moje siły. Bierzcie i jedzcie moje zdolności, moją umiejętność, me serce mój czas. Niech on będzie do waszej dyspozycji. Macie troszczyć się o to, by każdy mógł odnaleźć w Kościele swój dom, macie o to zabiegać postawą przy ołtarzu, w konfesjonale, w kancelarii parafialnej, w szkole.

Reklama

- Macie zatroszczyć się o ubogich, potrzebujących, zagubionych, nieszczęśliwych. Musicie wychodzić, jak mówił papież Franciszek, na peryferie nie tylko geograficzne, ale też egzystencjalne. Zapraszać do domu Kościoła ludzi żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a także tych którzy go krytykują. Macie pokazywać człowiekowi piękno i blask Bożego Objawienia, bo Bóg objawia się jako światło, które rozjaśnia umysł, jako blask, który olśniewa i piękno, które porywa – wyjaśniał abp Budzik.

Podziel się cytatem

Po homilii odbył się obrzęd święceń kapłańskich, do którego przystąpili: ks. mgr Łukasz Czapla z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, ks. mgr Maciej Głębocki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, ks. mgr Patryk Kułaga z parafii pw. św. Mikołaja w Zakrzówku, ks. mgr Patryk Mękal z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, ks. mgr Michał Paśnik z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, ks. mgr Damazy Soja z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, ks. mgr Hubert Suszek z parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie, ks. mgr Maciej Świderski z parafii pw. Świętej Rodziny w Chełmie, ks. mgr Dawid Woliński z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lublinie.

Do przyjęcia święceń kapłani przygotowywali się przez sześć lat w Metropolitarnym Seminarium Duchownym, odbywając studia na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wkrótce neoprezbiterzy otrzymają skierowanie na pierwsze parafie i będą pełnili posługę w archidiecezji lubelskiej. Niebawem w swoich rodzinnych parafiach odprawią pierwszą Mszę św., tzw. prymicję.

2021-05-29 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna droga

Niedziela lubelska 16/2019, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

abp Stanisław Budzik

Archiwum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Zwołanie synodu diecezji poprzedziło spotkanie synodalne młodzieży

Zwołanie synodu diecezji poprzedziło spotkanie synodalne młodzieży

Z abp. Stanisławem Budzikiem o III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej rozmawia Urszula Buglewicz

Urszula Buglewicz: – Księże Arcybiskupie, za nami historyczne wydarzenie: zwołanie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej...
CZYTAJ DALEJ

Stanisław Soyka i św. Jan Paweł II. "Jestem pokoleniem JP2"

2025-08-22 14:32

[ TEMATY ]

sztuka

wiara

św. Jan Paweł II

Więź

Stanisław Soyka

PAP

Zdjęcie Stanisława Soyki wyświetlane podczas koncertu "Orkiestra Mistrzom" w Operze Leśnej w Sopocie

Zdjęcie Stanisława Soyki wyświetlane podczas koncertu Orkiestra Mistrzom w Operze Leśnej w Sopocie

Zmarły wczoraj Stanisław Soyka był artystą głęboko zainspirowanym św. Janem Pawłem II. Spotkanie z Papieżem w Watykanie w 2003 roku oraz wcześniejsze doświadczenia młodości sprawiły, że w twórczości muzyka Ojciec Święty zajął istotne miejsce. Soyka podkreślał, że św. Jan Paweł II emanował prawdziwą charyzmą i reprezentował ewangeliczne przesłanie miłości i tolerancji.

Pierwsze spotkania
CZYTAJ DALEJ

Przynależność do Boga ma swoją cenę. Nasz Bóg jest Bogiem wymagającym. Dlaczego?

2025-08-23 10:36

[ TEMATY ]

ks. Jacek Kijas

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytania liturgiczne na 24 sierpnia 2025; Rok C, I
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję