Reklama

Międzynarodowy Dzień Rodziny

Od 1994 r. z inicjatywy ONZ 15 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Rodziny. Wcześniej, w 1989 r., Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję o obchodach 1994 r. jako Międzynarodowego Roku Rodziny. W związku z Międzynarodowym Dniem Rodziny publikujemy kilka statystycznych obrazków, które mówią same za siebie.

Dlaczego rodzina?

13 amerykańskich badaczy życia rodzinnego opublikowało raport o znaczeniu instytucji małżeństwa i rodziny, pt. Why Marriage Matters: 21 Conclusions from the Social Sciences (Dlaczego małżeństwo jest ważne: 21 wniosków z nauk społecznych). Raport ten obejmuje kilkudziesięcioletnie badania, a jego wnioski są wstrząsające. Po raz pierwszy czołowi badacze życia rodzinnego ogłosili wspólny końcowy raport dotyczący finansowych, uczuciowych i zdrowotnych konsekwencji małżeństwa dla mężczyzn, kobiet, dzieci i społeczeństwa. Badania zostały przeprowadzone przez czołowych specjalistów do spraw rodziny o odmiennych orientacjach politycznych i dyscyplinarnych grup, w tym przez psychologa Johna Gotmana - autora bestsellerów na temat małżeństwa i rodziny, Norvala Glenna i Stevena Nocka - dwóch czołowych socjologów w Stanach Zjednoczonych, Williama Garstona - doradcę administracji B. Clintona ds. rodziny i Judith Wallerstein - autorkę bestselleru The unexpected legacy of divorce (Niespodziewane dziedzictwo rozwodu).
Od 1960 r. do lat 90. proporcja dzieci, które nie mieszkają ze swymi własnymi rodzicami, wzrosła z 19,4% do 42,3% . Ta zmiana została spowodowana głównie przez znaczny wzrost rozwodów, a ostatnio przez zjawisko samotnych matek i wspólnie zamieszkujących par ("wolnych związków" lub "związków faktycznych"), które mają dzieci, lecz nie stanowią małżeństwa. Znaczenie tych dramatycznych zmian w strukturze rodziny było przedmiotem długotrwałej dyskusji między uczonymi. Badania te przeprowadziło 13 uczonych z trzech organizacji: Coalition for Marriage, Family and Couple Education oraz Institute for Americian Values i Center of American Experiment. Obecnie wnioski te służą jako poparcie dla polityki rządowej. Wnioski te mówią:

O dzieciach

- Rozwód rodziców zmniejsza prawdopodobieństwo, iż ich dzieci ukończą szkołę i zdobędą prestiżową pracę.
- Dzieci mieszkające wraz z obojgiem rodziców będą się cieszyć lepszym zdrowiem fizycznym aniżeli dzieci z innych związków. Korzyści zdrowotne dla domów rodzinnych pozostają oczywiste.
- Rozwód rodziców podwaja prawdopodobieństwo, że ich dzieci, kiedy dorosną, również się rozwiodą.

Reklama

O mężczyznach

- Żonaci mężczyźni zarabiają od 10 do 40% więcej aniżeli mężczyźni samotni, o tym samym wykształceniu i stażu pracy.
- Żonaci mężczyźni mają nadzieję dłuższego życia aniżeli samotni.
- Małżeństwo zwiększa prawdopodobieństwo, że stosunki ojca z dziećmi będą dobre. 65% młodych dorosłych, których rodzice się rozwiedli, mają złe stosunki ze swoimi ojcami (tymczasem w rodzinach nierozwiedzionych - 29%).

O kobietach

- Rozwód i pozamałżeńskie urodzenie dziecka znacznie zwiększa stopę ubóstwa matki i dziecka. Od 1/5 do 1/3 rozwiedzionych kobiet popada w nędzę w wyniku rozwodu.
- Zamężne matki przeżywają niższy poziom depresji aniżeli kobiety samotne lub współzamieszkujące z mężczyzną.
- Kobiety zamężne są mniej narażone na przemoc domową aniżeli kobiety żyjące w konkubinacie. Kobiety nie żyjące w małżeństwie są trzykroć więcej narażone na przemoc.

W Anglii

W tym samym czasie brytyjski Center Policy Studies opublikował studium Broken hearts - Family decline and the consequences for society ( Złamane serca - Upadek rodziny i jego następstwa dla społeczeństwa) . Zawiera ono dramatyczne statystyki:
- W ciągu ostatnich 30 lat liczba małżeństw spadła o 40%. Anglia jest stolicą rozwodów w Europie, ze wskaźnikiem rozwodów 2,7 promila małżeństw (dane z 1998 r.), w porównaniu z przeciętną europejską, która wynosi 1,8 promila.
- 1/4 wszystkich dzieci w Anglii żyje w rodzinach niepełnych.
- Liczba dzieci pozamałżeńskich wyniosła w 1999 r. - 39%, (w 1961 r. - 6%). W 2000 r. poczęło się więcej dzieci poza małżeństwem aniżeli w małżeństwie, ale 1/3 z tych poczęć skończyła się aborcją.
- Wskaźnik umieralności dzieci w Anglii wynosi 5,8 promila, Anglia pod tym względem zajmuje drugie miejsce w Europie. W ciągu ostatnich 30 lat wśród młodzieży w wieku 15-24 lat podwoiła się liczba samobójstw. Wzrosła też liczba przestępstw dziecięcych (http://www.cps.org.uk/jillkirby.htm)
Równocześnie stan małżeństwa i rodziny uległ pogorszeniu. Wiele wskaźników wykazuje tendencje negatywne. Rozbicie rodziny prowadzi do tego, że dzieci tracą dom, uciekają się do narkotyków, dokonują licznych przestępstw.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Ten, który umiłował Słowo

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 30

[ TEMATY ]

wspomnienia

Św. Hieronim/Lucas van Leyden

Św. Hieronim

Św. Hieronim

30 września w liturgii wspominamy św. Hieronima (347-420). To doktor Kościoła zachodniego. To człowiek, bez którego tytanicznej pracy być może nie byłoby kultury europejskiej

Najbardziej znane powiedzenie św. Hieronima: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, bywa często przytaczane, cytuje je nawet Sobór Watykański II w konstytucji „Dei verbum” (nr 25). Ten święty żyjący na przełomie IV i V stulecia był znany ze swojego porywczego temperamentu, ale i wielkiej pokory. Był niedościgłym erudytą władającym wieloma językami w mowie i piśmie, m.in. znał hebrajski i grecki – w pierwszym z nich w przeważającej mierze napisano Stary Testament, a w drugim Nowy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję