Reklama

Na marginesie SLD-owskiego projektu

Zamierzona przez SLD nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji uzasadniana jest chwalebnym celem zapobieżenia nadmiernej koncentracji mediów. Przy takim sformułowaniu celu nowelizacji zasadnicza debata powinna skoncentrować się nad definicją owej "nadmierności", czyli odpowiedzieć na pytanie: jaka koncentracja mediów jest już "nadmierna", a jaka pozostaje jeszcze bezpieczna, to znaczy zapewnia opinii publicznej możliwie najszerszy wybór spośród wielu różnych nadawców... Jednak pośpiech, z jakim SLD skierował projekt nowelizacyjny do procedowania w parlamencie, wskazuje raczej na to, że postkomuniści chcą właśnie uniknąć możliwie szerokiej debaty i przeforsować swoje za wszelką cenę...
Tymczasem uważna lektura wspomnianego projektu nowelizacyjnego wskazuje, że zawiera on w sobie dziwną sprzeczność. Z jednej bowiem strony próbuje rzeczywiście ograniczać proces koncentracji mediów - z drugiej jednak niebywale wzmacnia i tak już dziś potężną i uprzywilejowaną telewizję i radiofonię rządową! Piszę "rządową", a nie "publiczną" - gdyż zarówno obecne, jak i proponowane przez SLD przepisy utrzymują ów dzisiejszy stan prawny, w którym TVP i PR poddane są partyjno-politycznej władzy rządu (via rządzący układ parlamentarny) oraz władzy prezydenta. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest przecież niczym innym, jak polityczną emanacją władzy. Zwłaszcza pod rządami SLD-PSL oraz prezydenturą Kwaśniewskiego widać wyraźnie, że TVP i PR stały się tubą propagandową rządzącej lewicy i jeśli chce się uzyskać w miarę wszechstronny serwis publicystyczno-informacyjny - trzeba oglądać inne programy niż TVP i słuchać innych rozgłośni niż PR. Jeszcze gorsza sytuacja panuje w dziedzinie odzwierciedlania opinii publicznej: stąd m.in. w rządowej TVP i PR wszelkie dyskusje i debaty grzeszą skandaliczną jednostronnością, płytkością i selektywnym doborem zapraszanych gości.
Odnieść więc można nieodparte wrażenie, że pod pretekstem " walki z nadmierną koncentracją mediów" Sojusz Lewicy Demokratycznej chce po prostu jeszcze bardziej wzmocnić propagandową funkcję rządowej TVP i PR.
Już dziś TVP korzysta z przywileju podatkowego w postaci przymusowego "abonamentu", którym posiadacz telewizora zmuszany jest opłacać rządową telewizję, chociaż jej serwis informacyjny jest nader selektywny i ubogi, jej reprezentatywność wobec zróżnicowanej opinii publicznej - tendencyjnie zawężona, a poziom programowy nie odbiega od taniej komercji.
Jeśli SLD rzeczywiście pragnie zapobiegać nadmiernej koncentracji mediów, to przede wszystkim zrezygnować powinien z tej części przepisów nowelizacyjnych, które wzmacniają i tak już dominującą rolę TVP; tym bardziej że marnotrawstwo środków i rozrzutność finansowa, cechujące tę instytucję, aż nadto kłują dziś w oczy!...
Od państwowej telewizji oczekiwalibyśmy skromniejszego budżetu, znacznie mniejszych wydatków, ograniczenia rozbudowanej biurokracji - nie zaś kolejnych zastrzyków finansowych od biedniejącego polskiego podatnika. Zresztą - najbardziej wyrafinowana propaganda, przy największych nawet nakładach finansowych, nie nakarmi rosnącej w Polsce biedy.
...Są kraje, gdzie w ogóle nie ma rządowej, upartyjnionej i upolitycznionej telewizji: rząd ma w budżecie zagwarantowane środki na realizację i emisję rządowych programów, w których chce politycznie oddziaływać na opinię publiczną. Są to na ogół rozwiązania oszczędne, zmuszające do liczenia się z publicznymi pięniędzmi. I chociaż nie trzeba koniecznie i bezkrytycznie kopiować obcych wzorców - to przecież szukać trzeba rozwiązań lepszych niż obecne. Wewnętrznie sprzeczny projekt SLD-owski do takich rozwiązań z pewnością nie należy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten, który umiłował Słowo

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 30

[ TEMATY ]

wspomnienia

Św. Hieronim/Lucas van Leyden

Św. Hieronim

Św. Hieronim

30 września w liturgii wspominamy św. Hieronima (347-420). To doktor Kościoła zachodniego. To człowiek, bez którego tytanicznej pracy być może nie byłoby kultury europejskiej

Najbardziej znane powiedzenie św. Hieronima: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, bywa często przytaczane, cytuje je nawet Sobór Watykański II w konstytucji „Dei verbum” (nr 25). Ten święty żyjący na przełomie IV i V stulecia był znany ze swojego porywczego temperamentu, ale i wielkiej pokory. Był niedościgłym erudytą władającym wieloma językami w mowie i piśmie, m.in. znał hebrajski i grecki – w pierwszym z nich w przeważającej mierze napisano Stary Testament, a w drugim Nowy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy

2022-09-30 16:22

[ TEMATY ]

Caritas

Rzeszów

#pomocdlaUkrainy

mat. pras

Ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy przygotowała rzeszowska Caritas. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

Nie tylko „zwykli” obywatele Ukrainy, lecz również ukraińscy żołnierze potrzebują pomocy. Wiele państw przekazuje im wsparcie militarne i informacyjne. Ale codzienną potrzebą jest również zaopatrzenie w żywność. Z tego powodu Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji PGE, przygotowała 6 222 pakiety żywnościowe, które za pośrednictwem zaprzyjaźnionej ukraińskiej organizacji trafią do ukraińskich żołnierzy. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję