Reklama

Niedziela Lubelska

Skwer prof. Kazimierza Górskiego

2021-06-11 17:50

Camerata Lubelska

Skwer przy ul. Organowej 7 w Lublinie będzie nosił imię prof. Kazimierza Górskiego.

Wybitny znawca muzyki chóralnej, dyrygent i kompozytor oraz nauczyciel i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków, przez wiele lat mieszkał na Czechowie. Przemierzał pobliskie ulice, których nazwy związane są ze światem muzyki, a patronami znani i cenieni artyści. O nazwanie jego imieniem skweru, nieopodal którego mieszkał, zabiegali przyjaciele „Cameraty Lubelskiej”. - Naszemu miastu i innym ośrodkom pozostawił bezcenny dar swoich entuzjastów śpiewu chóralnego, których przez lata nauczył niezwykłej miłości do muzyki chóralnej - podkreślają.

Reklama

Kazimierz Górski urodził się w 1944 r. w Rakowie, a zmarł 30 kwietnia 2009 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 r. profesor zwyczajny.

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W 1969 r. reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971-1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął intensywną działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA. Kanadzie, Australii, Izraelu. Wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2001 r. założył przy Wydziale Artystycznym UMCS wokalno-instrumentalną „Cameratę Lubelską”, którą prowadził do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. Repertuar miał bogaty i różnorodny, od dzieł renesansowych po współczesne. Do najważniejszych osiągnięć wzbogacających kulturę muzyczną należą opracowania na podstawie zapomnianych rękopisów i pierwsze wykonania religijnych dzieł kompozytorów staropolskich ( m.in. Jana Wańskiego, Stabat Mater i litanii Józefa Zeidlera) oraz liczne opracowania muzyki współczesnej m.in. kompozycji R. Calmela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego. W 2007 r. zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Diverimento”. Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych, niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Był członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów i Zespołów Instrumentalnych przy Ministerstwie Kultury oraz Komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta.

Reklama

Za wybitne osiągnięcia i zasługi odznaczony był wieloma nagrodami i odznaczeniami: Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury RP, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodą Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznaką Akademii Medycznej w Lublinie, Medalem „Za zasługi dla KUL” oraz Dyplomem Uznania od Senatu Kanady.

„Camerata Lubelska” zaprasza na oficjalne otwarcie skweru w sobotę, 12 czerwca, o godz. 13.00. Następnie o godz. 16.00 w kościele akademickim KUL odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Kazimierza Górskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję