Reklama

Niedziela Lubelska

Skwer prof. Kazimierza Górskiego

Camerata Lubelska

Skwer przy ul. Organowej 7 w Lublinie będzie nosił imię prof. Kazimierza Górskiego.

Wybitny znawca muzyki chóralnej, dyrygent i kompozytor oraz nauczyciel i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków, przez wiele lat mieszkał na Czechowie. Przemierzał pobliskie ulice, których nazwy związane są ze światem muzyki, a patronami znani i cenieni artyści. O nazwanie jego imieniem skweru, nieopodal którego mieszkał, zabiegali przyjaciele „Cameraty Lubelskiej”. - Naszemu miastu i innym ośrodkom pozostawił bezcenny dar swoich entuzjastów śpiewu chóralnego, których przez lata nauczył niezwykłej miłości do muzyki chóralnej - podkreślają.

Reklama

Kazimierz Górski urodził się w 1944 r. w Rakowie, a zmarł 30 kwietnia 2009 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 r. profesor zwyczajny.

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W 1969 r. reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971-1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął intensywną działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA. Kanadzie, Australii, Izraelu. Wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2001 r. założył przy Wydziale Artystycznym UMCS wokalno-instrumentalną „Cameratę Lubelską”, którą prowadził do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. Repertuar miał bogaty i różnorodny, od dzieł renesansowych po współczesne. Do najważniejszych osiągnięć wzbogacających kulturę muzyczną należą opracowania na podstawie zapomnianych rękopisów i pierwsze wykonania religijnych dzieł kompozytorów staropolskich ( m.in. Jana Wańskiego, Stabat Mater i litanii Józefa Zeidlera) oraz liczne opracowania muzyki współczesnej m.in. kompozycji R. Calmela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego. W 2007 r. zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Diverimento”. Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych, niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Był członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów i Zespołów Instrumentalnych przy Ministerstwie Kultury oraz Komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta.

Reklama

Za wybitne osiągnięcia i zasługi odznaczony był wieloma nagrodami i odznaczeniami: Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury RP, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodą Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznaką Akademii Medycznej w Lublinie, Medalem „Za zasługi dla KUL” oraz Dyplomem Uznania od Senatu Kanady.

„Camerata Lubelska” zaprasza na oficjalne otwarcie skweru w sobotę, 12 czerwca, o godz. 13.00. Następnie o godz. 16.00 w kościele akademickim KUL odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Kazimierza Górskiego.

2021-06-11 17:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję