Reklama

Międzynarodowe sympozjum w Łomnicy

Nauczyciel XXI wieku

Niedziela Ogólnopolska 24/2002

Z inicjatywy Katedry Dydaktyki Ogólnej KUL odbyło się w Łomnicy k. Nowego Sącza międzynarodowe sympozjum pt. "Proces kształcenia w szkole wyższej a kompetencje nauczyciela XXI wieku". W spotkaniu wzięli udział studenci i pracownicy naukowi trzech uniwersytetów: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Katolickiego Uniwersytetu w RuzSomberoku (Słowacja) i Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu ( Ukraina). Problematyka spotkania koncentrowała się głównie wokół wykorzystania metody projektów w kształceniu studentów. Założenia metody zaprezentowała prof. Krystyna Chałas - kierownik Katedry Dydaktyki Ogólnej KUL. Studenci KUL przedstawili własne projekty ścieżek edukacyjnych i klas autorskich. Metoda projektów i zaprezentowane rozwiązania wywołały żywe zainteresowanie i dyskusję nad możliwością wykorzystania tej metody w kształceniu pedagogów w innych krajach.
Podczas sesji plakatowej studenci zaprezentowali swoją wizję kompetencji nauczyciela XXI wieku. Zwrócono uwagę nie tylko na kompetencje intelektualne, ale również emocjonalne i duchowe. Wymieniono także doświadczenia dotyczące programów kształcenia pedagogów na poszczególnych uczelniach.
Owocem spotkania było wiele kontaktów, jakie nawiązali studenci i pracownicy naukowi poszczególnych uniwersytetów. Zwrócono uwagę na potrzebę kontynuowania tego typu spotkań, poszerzając je ewentualnie o inne uczelnie wyższe Europy Środkowowschodniej. Przedstawiciele Uniwersytetu w Drohobyczu zaproponowali nawet, aby tematem następnego spotkania było hasło: Wspólna Europa przez wychowanie. Zawiązało się również wiele przyjaźni i powstało wiele wspólnych projektów naukowych.

Instytut Pedagogiki KUL

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję