Reklama

Z Argentyny

Wiadomości ze świata

"Odnowa moralna społeczeństwa jedyną drogą wyjścia z kryzysu"

"Odnowa moralna całego społeczeństwa - według biskupów Argentyny - to jedyna droga wyjścia z głębokiego kryzysu, jaki przeżywa naród argentyński". W całym kraju trwa krucjata modlitwy różańcowej w intencji ojczyzny. Każdego dnia na placach miejskich tłumy katolików argentyńskich modlą się wspólnie, by nastąpiła tak bardzo oczekiwana przez społeczeństwo głęboka odnowa państwa. Idei krucjaty sprzyjają miejscowe media: prasa, a także telewizja. Według ordynariusza diecezji San NicolaMs de los Arroyos - bp. Mario Luis Bautista Maulión, "właściwa formacja najmłodszej generacji staje się nadzieją na wyjście z kryzysu, w jakim znalazł się kraj".

Normalizacja stosunków państwo-Kościół tylko na papierze

"Normalizacja stosunków państwo-Kościół pozostaje obecnie jedynie na papierze" - powiedział arcybiskup Hawany, kard. Jaime Lukas Ortega y Alamino w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego La Croix. Kubański Hierarcha przypomniał, że po pielgrzymce Jana Pawła II na Kubie w 1998 r. pojawiły się nadzieje nie tylko na otwarcie się kraju na świat, ale i na poprawę stosunków między władzami a Kościołem. "Niestety, to nie nastąpiło. Od 3 lat trwa intensywna kampania, przez którą władze chcą pozyskać, szczególnie młodych ludzi dla swoich idei rewolucyjnych" - powiedział Arcybiskup Hawany. Dodał, że na wyspie przebywa nadal 260 więźniów sumienia, a Kościół roztoczył opiekę nad ich rodzinami. Na Kubie żyje 11 mln mieszkańców, z których 43 proc. stanowią katolicy.

Wzrasta liczba katolików

Reklama

Według nowego rocznika katolickiego, liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA rośnie proporcjonalnie do wzrostu populacji. Żyje tam obecnie 65,3 mln katolików, co oznacza wzrost o 5% w stosunku do 2001 r. W tym samym czasie ilość mieszkańców USA wzrosła w niemal identycznej proporcji (285 mln). Katolicy stanowią więc 23% społeczeństwa amerykańskiego.
Ilość szpitali katolickich wzrosła natomiast z 593 do 597, a ilość pacjentów, jakim udzielają one pomocy, zwiększyła się o 6% - z 77 mln do 82,4 mln.
Rocznik jest jedyną publikacją zawierającą kompletne dane o Kościele katolickim w Stanach Zjednoczonych autoryzowaną przez Konferencję Biskupów USA. Oprócz statystyk, podaje on najnowsze dane o władzach kościelnych, aktualną listę kardynałów, biskupów oraz wszystkich kapłanów.

Biskupi przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego

Konferencja Biskupów Szwajcarskich z głębokim ubolewaniem przyjęła wiadomość o zaaprobowaniu przez społeczeństwo bezkarności aborcji. Ok. 70% Szwajcarów uczestniczących w referendum opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Aborcja będzie dopuszczalna w pierwszych 12 tygodniach ciąży, jeśli kobieta udowodni, że jest w ciężkiej sytuacji materialnej. "Fakt ten - czytamy w oświadczeniu Episkopatu - otwiera furtkę do nowych zamachów na życie zarówno w jego początkach, jak i u jego kresu". Biskupi zaapelowali do sumień swych współobywateli i przypomnieli, że nie wszystko, na co zezwala prawo, jest moralnie dopuszczalne. Jako nieodpowiedzialne określili redukowanie aktywności państwa do zabijania nienarodzonego dziecka, postrzeganego jako źródło wszelkich problemów.
Pogląd biskupów poparło ponad 100 wybitnych przedstawicieli życia publicznego Szwajcarii, którzy w zamieszczonych na łamach prasy specjalnych ogłoszeniach zdecydowanie opowiedzieli się za lepszą ochroną życia.

Biskupie prymicje w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie

"Wspólnota Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie zapisała się głęboko w moim sercu, z Instytutem została zawarta szczególna moja więź" - tak zwrócił się do wspólnoty księży studentów 22 maja br., w dniu swoich biskupich prymicji, w Papieskim Instytucie Polskim bp Zbigniew Kiernikowski, nowy ordynariusz diecezji siedleckiej, a przez wiele lat rektor Instytutu.
Wraz z bp. Zbigniewem Kiernikowskim Mszę św. celebrowali: biskup senior Jan Mazur z Siedlec, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej -
Henryk Tomasik, kapłani z diecezji siedleckiej, księża studenci oraz księża - pracownicy kongregacji watykańskich mieszkający w Instytucie. We Mszy św. udział wzięły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, bracia ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, panie z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła oraz goście z Instytutu Polskiego w Rzymie.
Przedstawiciel księży studentów - ks. Tomasz Biedrzycki złożył Księdzu Biskupowi w darze od księży studentów pierścień biskupi i życzył dobrych owoców posługi duszpasterskiej.
W homili bp Zbigniew Kiernikowski nawiązał do Listu św. Jakuba Apostoła. Jako chrześcijanie mamy umieć osiągać "zysk", który ma wymiar Boży. Przypomniał, że człowiek powinien być gotów pełnić wolę Bożą, powinien być gotów na krzyż.

Ks. Mariusz Frukacz

BRAZYLIA

Reklama

Brazylijski kardynał ClaMudio Hummes jest zaniepokojony systematycznym spadkiem liczby katolików w jego kraju. Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba katolików zmniejszyła się o 10% - poinformował Arcybiskup Sa]o Paulo 31 maja br.
Zdaniem kard. Hummesa, biskupi muszą się przede wszystkim zastanowić, dlaczego ewangelizacja nie przynosi efektów. Podstawową przyczyną spadku liczby katolików w tym największym kraju katolickim na świecie jest - według niego - gwałtowny rozwój miast.

WIELKA BRYTANIA

Dokument wyrażający zadowolenie z rozwoju dialogu ekumenicznego w minionych 50 latach podpisali w obecności Elżbiety II przedstawiciele głównych wyznań chrześcijańskich Wielkiej Brytanii. Uroczystość odbyła się na zakończenie nabożeństwa ekumenicznego, sprawowanego w kaplicy św. Jerzego w pałacu w Windsorze z okazji złotego jubileuszu panowania królowej.
Obok prymasa Kościoła Anglii Georga Carreya obecny był m.in. katolicki arcybiskup Westminsteru - kard. Cormac Murphy-O´Connor oraz przedstawiciele mniejszych wspólnot chrześcijańskich. Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się do rozwijania działań na rzecz jedności, w tym modlitwy. Jak podkreślił Rzecznik kard. O´Connora, dokument wyraża osobiste poglądy sygnatariuszy, zaś jego podstawą są dotychczasowe osiągnięcia we współpracy ekumenicznej w Anglii.

BOŚNIA

Przewodniczący Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny - bp Franjo Komarica zaprotestował po raz kolejny przeciwko dyskryminacji katolików pragnących, zgodnie z umowami, powrócić w swoje strony rodzinne. Jak podało Radio Watykańskie, Biskup Banja Luki wyraził ubolewanie, że ciągle nie można doczekać się pełnego wypełnienia porozumienia z Dayton z 1995 r., zwłaszcza gdy chodzi o powrót tysięcy uchodźców i wypędzonych. Spośród 220 tys. katolików wypędzonych z Bośni i Hercegowiny w czasie trwającej tam wojny (1993-95), w ciągu 6 lat dowody osobiste, uprawniające do pobytu na terenie tworzącej tę część BiH Republiki Serbskiej, otrzymało jedynie 6 tys. osób. " Gdy pytam, dlaczego jesteśmy tak traktowani, ku mojemu zdziwieniu często pada odpowiedź: to wasza wina, bo jesteście katolikami i jako katolicy nie macie czego szukać w Bośni" - skarżył się bośniacki Biskup. Bp Komarica podkreślił, że sam zastanawia się, dlaczego taka kara spotyka właśnie katolików, którzy zawsze okazywali gotowość do pojednania.

ROSJA

W wywiadzie dla amerykańskiego dziennika Washington Times abp Tadeusz Kondrusiewicz - metropolita Moskwy ujawnił szczegóły spotkania z prezydentem Georgem W. Bushem. Podczas spotkania "za zamkniętymi drzwiami" w ambasadzie amerykańskiej w Moskwie rozmawiano głównie o sytuacji Kościoła katolickiego w Rosji. Prezydent USA podczas oficjalnej wizyty w Rosji (24-26 maja br.) odwiedził stolicę kraju oraz Petersburg. Podczas rozmowy z katolickim Hierarchą amerykański Prezydent uznał za konieczne uniezależnienie Kościoła od państwa i podkreślił, że wszystkie religie w Rosji powinny być równe wobec prawa. "Prawa te wywodzą się nie tylko z podstawowych praw człowieka, ale opierają się przede wszystkim na prawie danym od Boga" - oświadczył w rozmowie Bush. "Prezydent zapewnił mnie, że porozmawia o sytuacji Kościoła katolickiego i wolności religijnej w Rosji z Władimirem Putinem" - powiedział abp Kondrusiewicz i wyraził nadzieję, że rozmowa ta odniesie pozytywne skutki.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Codziennie na świecie przybywa 2 tys. trędowatych, głównie w Afryce i Azji - powiedział misyjnej agencji Fides dr Enzo Venza, nowy przewodniczący włoskiej organizacji pomocy trędowatym AIFO.

Po raz pierwszy chrześcijanie i wyznawcy judaizmu w Niemczech ogłosili wspólny dokument nt. Holocaustu, zatytułowany Oświęcim - historia i myśl. Zawiera on m.in. świadectwa czołowych przedstawicieli katolickich, w tym świętych Maksymiliana M. Kolbego i Edyty Stein.

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęło obywatelskie oskarżenie przeciwko Danii, jako krajowi spychającemu na margines nieluterańskie wyznania religijne (wyznanie ewangelicko-augsburskie jest tam religią państwową). Inicjatorem oskarżenia są duńscy katolicy.

Komisja Europejska zaprosiła Rosyjski Kościół Prawosławny do włączenia się w budowę nowej Europy. Stwierdzenie to znalazło się w liście Romano Prodiego, przewodniczącego Komisji, do metropolity Kiryła - odpowiadającego w patriarchacie moskiewskim za stosunki międzynarodowe. List jest odpowiedzią na propozycję włączenia się patriarchatu moskiewskiego w dyskusję nad reformą instytucjonalną Unii w ramach Konwentu Europejskiego.

Prokuratura obwodu irkuckiego odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie manifestacji antykatolickiej, jaka odbyła się w Irkucku pod koniec kwietnia br. Zdaniem wikariusza generalnego diecezji św. Józefa w Irkucku, ks. Antoniego Badury, prokuratura potraktowała skargę z należytą uwagą.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović poświęcił w Sławutyczu koło Czarnobyla kościół katolicki pw. św. Eugeniusza de Mazenod, założyciela Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. W mieście tym mieszkają pracownicy elektrowni atomowej oraz ci, którzy pomagali w usuwaniu skutków katastrofy w 1986 r.

Amerykański sąd federalny pokrzyżował plany administracji prezydenta George´a W. Busha, usiłującego chronić dzieci przed pornografią. Powołując się na #wartość nadrzędną, jaką jest wolność słowa", sędziowie orzekli zakaz egzekwowania ustawy przewidującej wstrzymywanie subsydiów bibliotekom publicznym, które nie zainstalują oprogramowania blokującego dostęp do pornografii w Internecie.

Newsweek ujawnił, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wiedziała o spotkaniu terrorystów al.-Kaidy w Malezji w styczniu 2000 r., podczas którego - jak się przypuszcza - ustalali oni szczegóły ataku na WTC i Pentagon. Jednak zignorowała tę informację i nie zrobiła nic, by aresztować zamachowców. Tymczasem Kongres USA rozpoczął śledztwo, które ma wyjaśnić, czy CIA i FBI mogły powstrzymać al.-Kaidę.

Gdyby można było zrealizować oceniany na 24 mld dol. program walki z głodem na świecie, realizowany z pieniędzy publicznych - liczba

800 mln głodujących zmniejszyłaby się do 2015 r. o połowę. Dane takie przedstawiła Światowa Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa FAO.

Ok. 50 mln noworodków, a więc 41 proc. wszystkich rodzących się na świecie dzieci nie jest nigdzie rejestrowanych. Poinformował o tym UNICEF w specjalnym raporcie ogłoszonym w Genewie.l Prezydenci 16 państw Europy Środkowej (w tym Polski) spotkali się na szczycie w Słowenii. Zadeklarowali oni m.in., że ich kraje chcą w sposób aktywny uczestniczyć w integracji naszego kontyn

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję