Reklama

Profesorowi Nałęczowi pod rozwagę

W numerze 22. Wprost prof. Tomasz Nałęcz z wielką pasją, lecz nieco mniejszą sumiennością zajął się sprawą pewnego radomskiego posła PiS-u, który (o zgrozo!) ośmielił się zawiadomić prokuraturę o fakcie popełnienia przestępstwa. Poseł uznał, iż posługiwanie się symbolami powszechnie kojarzonymi z komunizmem - a wydarzyło się to na pierwszomajowym pochodzie w Radomiu - jest naruszeniem art. 13 Konstytucji RP.
Prof. Nałęcz poruszony i wręcz oburzony lekkomyślnością posła (bo przecież prokuratorzy w całym kraju zajmują się sprawami dużo poważniejszymi!) postanowił obnażyć jego ignorancję i przy okazji bezlitośnie wyszydzić. Już na początku swego felietonu, zatytułowanego Pisk myszy, Profesor wymienia inkryminowane symbole: czerwony transparent, hasło "Proletariusze wszystkich krajów..." oraz wizerunek sierpa i młota. Następnie zabiera się do fachowego wykładu i udowadnia, że w gruncie rzeczy i kolor czerwony, i hasło "Proletariusze wszystkich krajów..." to symbole ukradzione przez komunistów, symbole ruchu robotniczego używane na długo przed pojawieniem się na widowni dziejów pewnego wąsatego Gruzina. I żeby lekkomyślnemu posłowi zrobiło się jeszcze bardziej nieswojo, Profesor wspomina nawet Józefa Piłsudskiego, który także takimi symbolami w swoim czasie się posługiwał. Łatwo się domyślić, że tak pouczony poseł będzie się teraz czuł zupełnie zmiażdżony. Pan Profesor tak się jednak w połajance zagalopował, że "zapomniał" o jeszcze jednym symbolu. Chodzi mianowicie o zupełnie niewinny i całkowicie nieistotny (zdaniem Profesora Nałęcza!), a więc godzien pominięcia symbol sierpa i młota. A może jest to tylko przeoczenie tego, wybitnego przecież historyka? Czy może znakiem sierpa i młota posługiwali się Marks z Engelsem? Lecz gdyby nawet tak było, to czy przypadkiem nie mamy tu do czynienia z filozofią Kalego?
Szanowny Panie Profesorze! Nie wypada!!! Nie wypada historykowi tej klasy, co Pan, dokonywać tego rodzaju manipulacji!
Pan Profesor nie tylko zapomniał o podstawowej maksymie każdego szanującego się historyka, nakazującej pisać sine ira et studio. Wydaje się także, iż zapomniał o milionach ofiar wymordowanych przez oprawców, właśnie spod znaku sierpa i młota. Współcześni zaś - lecz nie Profesor Nałęcz! - symbol ten jednoznacznie utożsamiają z sowieckim totalitaryzmem i jego zbrodniami.
No właśnie, swastyka! Każdy historyk wie doskonale, że ów symbol znany był na długo, bardzo długo przed Hitlerem. Posługiwano się nim także na ziemiach dzisiejszej Polski - jako symbolem ognia - już w czasach prehistorycznych. Proponuję więc zatem, by Profesor Nałęcz z taką samą gorliwością zaczął również walczyć z tymi wszystkimi, którym znak swastyki źle się kojarzy. Bez trudu udowodni, że symbol ten został po prostu ukradziony przez nazistów i wobec tego nie ma się co oburzać na tych, którzy dzisiaj tym znakiem się posługują. Zdaje się zresztą, że dzień 1 maja był także świętem państwowym w III Rzeszy! Całkiem nieźle się więc składa i na dobrą sprawę można by pomyśleć o jakimś połączeniu obydwu "niewinnych" symboli. Tak na jednym transparencie. Już od przyszłorocznego pochodu pierwszomajowego! Co pan na to, Panie Profesorze?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję