Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Manifest Polskich Rodzin

My, polskie rodziny, zbudowane na sakramencie małżeństwa, trwające w Kościele i złączone z Chrystusem, świadome prawdy, że "rodzina jest bastionem ludzkości" (Jan Paweł II, 4.06.1999), pamiętając zobowiązania moralne podjęte razem z Prymasem Tysiąclecia podczas Milenium, stojąc wobec zagrożeń, jakie niesie szerząca się "cywilizacja śmierci" godząca w małżeństwo, rodzinę i życie ludzkie, o p o w i a d a m y s i ę :
- za nauką Kościoła o małżeństwie i rodzinie;
- za uznaniem małżeństwa za nierozerwalne, a rodziny za fundament społeczeństwa i narodu;
- za ochroną godności i praw osoby ludzkiej, małżeństwa i rodziny w całym ustawodawstwie konstytucyjnym, cywilnym i karnym;
- za wszechstronną ochroną godności i praw dziecka, wśród których na naczelnym miejscu winno być umieszczone prawo do życia w rodzinie i do miłości obydwojga rodziców;
- za niezbywalnym prawem rodziców do wychowania swych dzieci, którym w tym zadaniu pomagać ma szkoła, Kościół oraz inne organizacje i środowiska;
- za prowadzeniem polityki prorodzinnej państwa, zapewniającej rodzinom suwerenność ekonomiczną, społeczną i prawną;
- za prawem do życia każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci - dlatego odrzucamy tzw. prawo do aborcji i eutanazji;
- za zdecydowaną walką z deprawacją przez pornografię, seksedukację i tym podobne działania, choćby podejmowane były pod szyldami edukacji, sztuki czy tak zwanej swobody wyrażania własnych przekonań;
- za prawem do stanowienia o sobie, jako wolni obywatele w wolnym państwie - stąd za niedopuszczalne i za skandaliczne uznajemy próby ingerowania w prawo Rzeczypospolitej Polskiej przez zewnętrzne organizacje i instytucje, w tym przez Parlament Europejski.
Tylko rodzina silna Bogiem, a naród silny zdrowymi rodzinami, mogą zagwarantować szczęście w domach, bezpieczeństwo na ulicach, uczciwość w urzędach, rozwój w ekonomii oraz respekt i szacunek u sąsiadów.
Domagamy się, by ten głos wyrażony w Manifeście Polskich Rodzin został uwzględniony tak przez Polski Parlament i Rząd, jak i przez Parlament Europejski.
Listy przesyłać na adres:
POLSKA FEDERACJA STOWARZYSZEŃ RODZIN KATOLICKICH, ul. Karolkowa 49, 01-203 WARSZAWA, tel/fax 0( )22/631 59 38, lub
KRAJOWY OŚRODEK DUSZPASTERSTWA RODZIN, Skwer Ks. kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 WARSZAWA, tel/fax 0( )22/838 92 59.

Reklama

Koronacja obrazu Matki Bożej Nabroskiej

13 lipca, w upalny dzień, w samo południe pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka z Lublina, miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Nabroskiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nabrożu, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, na mocy dekretu biskupa tejże diecezji. Na dużym placu pomiędzy szkołą a kościołem zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. Tak naprawdę, to trudno ich było nawet okiem ogarnąć, ponieważ każdy szukał odrobiny cienia pod drzewami, których na szczęście nie brakowało tak w otoczeniu kościoła, jak i szkoły. Sam obraz Matki Bożej Szkaplerznej, czczony tutaj od trzech wieków, cudownie ocalał w czasie pożaru świątyni w 1944 r., spowodowanego przez złowrogie bandy UPA. Przeniesiony do sąsiedniej parafii w Tyszowcach, powrócił uroczyście, po odbudowie kościoła, w procesji w 1948 r., której przewodniczył ówczesny biskup lubelski - Stefan Wyszyński. Świadek tamtych wydarzeń - wówczas diakon, dziś biskup senior siedlecki Jan Mazur wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym podkreślił, że uroczystość koronacji jest jedną z form wyrażenia naszej wdzięczności Matce Bożej za opiekę, której ludzie Zamojszczyzny i on sam doświadczyli od Matki Bożej, pomimo wielu bolesnych doświadczeń wojennych. Gospodarz uroczystości - bp Jan Śrutwa powitał wszystkich pielgrzymów i gości na początku uroczystości, a pod koniec Mszy św. zawierzył swoją diecezję, w dziesięciolecie jej istnienia, opiece Matki Bożej Nabroskiej. Korony Dzieciątku Jezus i Matce Bożej nałożyli: abp Bolesław Pylak, bp Jan Mazur i bp Jan Śrutwa. Na uroczystość przybyli również biskupi: Stefan Moskwa z Przemyśla, Edward Białogłowski z Rzeszowa, Mieczysław Cisło z Lublina, Mariusz Leszczyński z Zamościa i piszący te słowa, który podczas porannej Mszy św. wygłosił homilię o znaczeniu koronacji obrazu. Wyrazy duchowej łączności i błogosławieństwo dla zgromadzonych nadesłali: kard. Jorge Arturo Medina EsteMvez - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie, Prymas Józef Glemp i abp Józef Michalik - metropolita przemyski. Radość z dokonanej koronacji wyraził na zakończenie proboszcz i kustosz sanktuarium - ks. kan. lic. Waldemar Malinowski, który wiele się natrudził, aby przygotować całą uroczystość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup Ryszard Karpiński

Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Czernej

Do zachowania tożsamości narodowej w jednoczącej się Europie wezwał Polaków bp Józef Zawitkowski w kazaniu podczas Mszy św. w klasztorze Karmelitów w Czernej. 20 lipca podczas IV Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej bp Zawitkowski przewodniczył Liturgii. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali m.in.: emerytowany biskup Albin Małysiak, przełożony Prowincji Krakowskiej Karmelitów Bosych - o. Szczepan Praśkiewicz i 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
"Nie można ulegać tendencjom laicyzacyjnym, a nawet antywartościom, jakie niosą ze sobą obecne czasy i wyzwania stojące przed Polską. Trzeba odważnie dawać świadectwo wierze i tym zasadom, i wartościom, które głosi od dwóch tysięcy lat chrześcijaństwo i z których wyrasta nasz kontynent" - mówił główny Celebrans. Nawiązał do nauczania Jana Pawła II, który przy różnych okazjach upomina się o miejsce dla Boga i Jego zasad w jednoczącej się Europie. Zwrócił uwagę, że są to również wartości, wokół których ukształtowała się Polska i Polacy. Przypomniał wielkie postacie polskich karmelitów bosych, m.in. św. Rafała Kalinowskiego. Kazanie Biskupa pomocniczego diecezji łowickiej było kilkakrotnie przerywane oklaskami, a na zakończenie nagrodzono je długotrwałą owacją.
Ogólnopolskie spotkanie czcicieli i nosicieli szkaplerza odbyło się w Czernej po raz pierwszy w 1999 r. w związku z przygotowaniami do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Od tamtego czasu Rodzina Szkaplerzna spotyka się w tutejszym klasztorze (istniejącym od 1633 r.) co roku w sobotę najbliższą po uroczystości Matki Bożej z góry Karmel (16 lipca). Na program każdego zjazdu składa się Msza św. oraz konferencje i spotkania modlitewne.
W ubiegłym roku Kościół katolicki obchodził 750-lecie szkaplerza, który Matka Boża z góry Karmel objawiła ówczesnemu generałowi Zakonu - św. Szymonowi Stockowi z Anglii. Z tej okazji Jan Paweł II, który wielokrotnie mówił, że od dzieciństwa nosi szkaplerz, wystosował list okolicznościowy.

Reklama

Aborcja i eutanazja to korzenie terroryzmu

"Zmasowany atak na życie słabe, któremu odmawia się prawa do istnienia, bo jest niewygodne, stanowi korzenie współczesnego terroryzmu" - uważa Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. Organizacja ta wydała oświadczenie, w którym krytykuje rezolucję Parlamentu Europejskiego wzywającą do upowszechnienia i pełnej legalizacji aborcji.
"Nikt i nic nie usprawiedliwia wyjmowania spod ochrony prawno-karnej najmłodszych, tych, którzy jeszcze się nie urodzili" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesa Kazimierza Kaperę. Jego zdaniem, ogłoszona w pierwszych dniach lipca rezolucja podważa wiarygodność wszelkich wspólnotowych umów i zapisów i każe się mocno zastanowić nad zaufaniem do grona tworzącego Unię Europejską, która wbrew własnym obietnicom ingeruje w suwerenne prawa państw stowarzyszonych i kandydujących do Wspólnoty.
Parlamentarzyści UE, autorzy tej rezolucji - zdaniem K. Kapery - ulegli naciskom środowisk feministycznych.
Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich zwraca też uwagę, że rezolucja Parlamentu Europejskiego jest objawem współczesnych problemów społecznych i szczególnego zagrożenia, w jakim znalazło się ludzkie życie: aborcji i eutanazji. Widoczna jest też coraz większa obojętność społeczeństw na wartość ludzi bezbronnych - podkreślają sygnatariusze oświadczenia.

Reklama

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

15 lipca na uroczystości odpustowe przybyły na Jasną Górę dwie większe pielgrzymki diecezjalne:
68. Piesza Pielgrzymka z Poznania, której hasłem były słowa: Poznać Chrystusa. W 18 grupach wędrowało 3 tys. 595 pątników, 33 księży, 44 kleryków, 22 siostry zakonne. Pielgrzymów, do których dołączyło 2 tys. parafian, powitał o. Jan Meller, paulin. Przewodnikiem grup był ks. Konrad Jędrzejczak. Mszę św. na Szczycie Jasnogórskim odprawił dla pielgrzymów biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek.
22. Piesza Pielgrzymka Przemyska, w której przybyło ok. 2 tys. osób w 10 grupach. Na Jasnej Górze dołączyło do nich 2 tys. pielgrzymów przybyłych autokarami. Przewodnikami byli: biskup pomocniczy Adam Szal oraz ks. prof. Kazimierz Bełch. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadzili: metropolita przemyski - abp Józef Michalik oraz bp Stefan Moskwa. Hasłem pielgrzymki były słowa: Z Maryją ku pogłębionej wierze. W pielgrzymce wędrowało 35 księży, 32 kleryków i 17 sióstr zakonnych. Pątnicy, których powitał o. Stanisław Rudziński, uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył abp Michalik.
W uroczystościach odpustowych wzięli udział także piesi pielgrzymi z: Rozprzy - 170 osób, Kamieńska - 130, Gorzkowic - 200, Popowa - 70, Trzebuni - 120, Waleńczowa - 80. Uroczystą Sumę odpustową odprawił 16 lipca na Jasnogórskim Szczycie przewodnik poznańskiej pieszej pielgrzymki - ks. Konrad Jędrzejczak wraz z 16 kapłanami. Słowo Boże wygłosił o. Michał Fuksa. Uroczystości odpustowe zakończyły się procesją maryjną po wałach jasnogórskich, prowadzoną przez pielgrzymów z Poznania.

Reklama

Hodowcy gołębi na Jasnej Górze

Lot gołębi pocztowych z Watykanu do Polski 19 lipca we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej wzięło udział kilkudziesięciu hodowców gołębi pocztowych z całej Polski, organizujących Narodowy Lot Gołębi z Watykanu do Polski. Eucharystię odprawił kapelan Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych - ks. dr Józef Żyłka. Po Mszy św. na terenie klasztoru odbyło się symboliczne błogosławieństwo jednej części transportu wiozącego gołębie, którego udzielił o. Tymoteusz Hułas. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z wizerunkiem św. Franciszka, który jest patronem PZHGP. 23 lipca hodowcy przekazali Ojcu Świętemu przesłanie, w którym napisali: "Hodując gołębie, które potrafią znaleźć właściwy kierunek do domu rodzinnego, uczymy się odnajdywać sami właściwy kierunek postępowania i życia, by kiedyś dotrzeć do domu Ojca Niebieskiego" oraz prosili: "Błogosław nam, Ojcze Święty, by ci, którzy mają to zamiłowanie, mieli gołębie serca i odnajdywali zawsze właściwy kierunek w życiu".
Każdy z hodowców dostarczył na tegoroczny lot od jednego do pięciu swoich gołębi. W sumie ok. 9 tys. ptaków zostało wypuszczonych z Placu św. Piotra dla uczczenia 24. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, aby po kilku dniach lotu powrócić do swoich właścicieli w Polsce. Organizatorem przedsięwzięcia był Zdzisław Karoń.

ZAPOWIEDZI

WCHODZĄ PIELGRZYMKI

3 sierpnia godz. 13.30 - Rybnik, Tychy

5 sierpnia godz. 16.00 - Gniezno "Promienista"

6 sierpnia godz. 12.30 - Gniezno

9 sierpnia godz. 12.30 - Dominikańska

10 sierpnia godz. 9.00 - Wrocław, godz. 14.00 - Legnica

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE

Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W SKRÓCIE

W dniach 18-20 lipca przybyły cztery piesze pielgrzymki: 18. ze Świerklan, 17. z Wadowic, 26. z Krakowa-Skałki i 88. z Woźnik Śląskich.

19 lipca Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla Parlamentarnego Zespołu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odprawił redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś.

21 lipca podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki odprawił Mszę św. dla Sekcji Krajowej Kobiet z "Solidarności" z racji 10. rocznicy powstania Sekcji.

TYDZIEŃ W POLSCE

Rozpoczyna się sierpień - miesiąc trzeźwości. O powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych zaapelował bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Jedną z intencji dobrowolnej miesięcznej abstynencji ma być duchowe przygotowanie do sierpniowej wizyty Jana Pawła II.

Cynizmem nazwał ks. dr Marek Dziewiecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, rozpoczęcie przez Sejm prac nad liberalizacją ograniczeń w reklamie piwa. "Pieniądze jeszcze raz okazują się ważniejsze od dobra młodzieży" - stwierdził. Dodał, że w krajach Zachodu młodzież jest chroniona przed alkoholem w sposób o wiele bardziej stanowczy i konsekwentny.

Rząd przyjął zaproponowane przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę 3 programy restrukturyzacji przedsiębiorstw, mające umożliwić odbudowę upadających firm. W planie działań antykryzysowych proponuje się m.in. oddłużenie firm oraz wprowadzenie kredytu podatkowego, pozwalającego firmom zatrudniającym do 50 osób na zawieszenie płacenia podatków przez rok, pod warunkiem utrzymania zatrudnienia. Ekonomiści określili plan Kołodki jako niekonkretny.

Minister spraw wewnętrznych Krzysztof Janik przyznał w wywiadzie prasowym, że niegdyś pisał książki, w których zachwycał się ideami Lenina i "wartościami" socjalizmu. "Teraz się tego nie wstydzę" - oznajmił.

Sejm, głosami SLD-UP i "Samoobrony", uchwalił, że głosy w wyborach samorządowych i parlamentarnych będą liczone według sprzyjającej silnym ugrupowaniom metody d´Hondta. Jednego głosu zabrakło, by na kandydatów do samorządu nałożyć obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych. Posłowie ograniczyli natomiast antykorupcyjne zapisy ordynacji i wprowadzili abolicję dla partii, które źle rozliczyły się z budżetowych pieniędzy. Uchwały te zatwierdził również Senat.

W Sejmie odbyła się debata o tym, jakie stanowisko powinni prezentować przedstawiciele Polski w Konwencie Unii Europejskiej. Debata przerodziła się w spór, czy wejście naszego kraju do Unii będzie dla nas korzystne. Posłowie usłyszeli m.in. informację, iż po ewentualnej akcesji Polski do UE nasz parlament straci aż 66 proc. swoich kompetencji.

Sejm zdecydował o zmianach w prawie, które ponownie pozwolą na sprowadzanie do Polski odzieży używanej. Dzięki temu sortownie i tzw. lumpeksy nie będą musiały likwidować miejsc pracy.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny pikietował urzędy wojewódzkie w całym kraju. Największy protest odbył się w Szczecinie, gdzie zebrało się ok. tysiąca stoczniowców. Postulaty OKP dotyczyły " zachowania miejsc pracy, zaprzestania kryminogennej prywatyzacji oraz manipulacji przy kodeksie pracy".

Prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa, powstałej na bazie jednej ze spółek upadającego holdingu Stoczni Szczecińskiej, zapowiedział, że dokończy budowę 11 statków, a potem będzie realizować własne zamówienia, dając pracę ponad 5 tys. robotników.

Według ostatniego sondażu CBOS, rządowe programy do walki z bezrobociem nie mają większego wpływu na złe nastroje Polaków - prawie połowa ankietowanych (49 proc.) zadeklarowała, iż obawia się utraty pracy.

Największy spadek poparcia (o 3 proc.) zanotowała koalicja SLD-UP, którą na początku lipca br. gotowych było popierać 29 proc. Polaków. Największy skok do góry (o 4 proc.) zanotowała Liga Polskich Rodzin, która obecnie ma 13 proc. zwolenników.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Młodzi Młodym z nowym zarządem

2024-04-18 12:24

Magdalena Lewandowska

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, wspierająca młodzież archidiecezji wrocławskiej, ma nowy zarząd.

Prezesem został ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a pomagać mu będą ks. Mariusz Sobkowiak (obecny również w poprzednim zarządzie), ks. Jakub Deperas i ks. Jan Inglot. Podziękowanie dla ustępującego zarządu odbyło się podczas Eucharystii w parafii Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu-Ołtaszynie, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. To właśnie bp Wawrzynek, jako ówczesny diecezjalny duszpasterz młodzieży, tworzył w 2015 roku Fundację „Młodzi Młodym”. Razem z nim w zarządzie fundacji działali także ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Zbigniew Kowali i ks. Tomasz Gospodaryk. – Duszpasterstwo młodzieży nie jest dochodowe, a jest przecież niezwykle ważne. Trzeba cały czas „wkładać” w nie pieniądze i szukać rozwiązania, które pozwoli znaleźć źródło finansowania różnych inicjatyw na rzecz młodych – tłumaczy bp Wawrzynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję