Reklama

Z Kolumbii

Wiadomości ze świata

Zginął kolejny kapłan katolicki

Sześciu uzbrojonych bandytów zastrzeliło 27 września br. ks. Jorge Sancheza Ramireza, proboszcza z Restrepo w północno-zachodniej Kolumbii, i towarzyszących mu 3 mężczyzn. Był to już drugi przypadek zabójstwa kapłana katolickiego w tym kraju w ciągu tygodnia:
20 września br. zginął w Medellin ks. José Luis Arroyave, pośredniczący w rozwiązaniu konfliktów nękających mieszkańców slumsów tego miasta i orędownik miejscowych programów społecznych.
Wiadomość o zabójstwie wywołała wstrząs i głęboki smutek w Restrepo, gdzie 62-letni ks. Sanchez cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem, chociaż pracował tam dopiero 3 lata.
Policja wszczęła dochodzenie w sprawie zabójstwa. Jej zdaniem, chociaż ks. Sanchez był zawsze bardzo odważny w swych wypowiedziach przeciw przemocy, łącznie z tą, którą uprawia lewicowa partyzantka, to jednak nie było to powodem zbrodni.
W tym roku w Kolumbii zginęło już 10 księży katolickich, wśród nich arcybiskup Cali - Isaías Duarte Cancino, zabity 18 marca br.

90. urodziny l´Abbé Pierre

L´Abbé Pierre, kapucyn, jeden z najbardziej znanych żyjących Francuzów, obchodzi swoje 90. urodziny. Uroczystości na cześć sędziwego zakonnika odbyły się w pierwszej założonej przez niego wspólnocie dla biednych i bezdomnych "Emmaus" w podparyskiej miejscowości Neuilly-Plaisance.
Wszystkie sondaże opinii publicznej od co najmniej dwóch dziesięcioleci potwierdzają niezmiennie niezwykłą popularność l´Abbé Pierre´a (przekraczającą nawet popularność gwiazd francuskiego sportu - m.in. piłkarza Zinedine Zidane). "Francuzi lubią ludzi, którzy mówią to, co myślą, a w l´Abbé Pierre cenią jego niezależność i pokorę, fakt, że nie chce być najlepszy i o tym głośno mówi" - napisała francuska agencja AFP, próbując znaleźć przyczyny "fenomenu l´Abbé Pierre´a". "Jego głęboka wiara, na której oparł całe swoje życie i działalność, nie przeszkadza niewierzącym, którzy cenią go równie wysoko, jak praktykujący katolicy" - czytamy w nocie. "Decydujący dla wiarygodności l´Abbé Pierre´a jest fakt, że prowadzi on bardzo prosty, ubogi styl życia i wszystkie wolne od zajęć chwile spędza we wspólnotach Emmaus lub z ludźmi żyjącymi w slumsach" - napisała AFP.

Reklama

Apel Bundestagu w sprawie księży wydalonych z Rosji

O umożliwienie powrotu księżom katolickim wydalonym z Rosji zaapelowała do prezydenta Władimira Putina Komisja Praw Człowieka niemieckiego Bundestagu. Jej przewodnicząca, posłanka partii "Zielonych", Christa Nickels zaznaczyła, że wydalenie kapłanów uniemożliwia rosyjskim katolikom korzystanie z jednego z podstawowych praw człowieka - prawa do wolności religijnej.
W dokumencie przypomniano wieloletnie prześladowania Kościoła w Rosji i związane z tym trudności w kształceniu własnych duchownych. Zaznaczono, że w czterech z pięciu przypadków księża dysponowali ważną wizą rosyjską.
List wystosowany do prezydenta Putina jest najpoważniejszą dotychczas reakcją władz niemieckich na wydalenie 5 duchownych katolickich z terenu Federacji Rosyjskiej.

Z Polskiej Misji w Chicago

8 września 2002 r. Polonia chicagowska pożegnała ks. Władysława Gowina, długoletniego dyrektora Polskiej Misji Duszpasterskiej Świętej Trójcy, prowadzonej przez Zgromadzenie Zakonne Księży Chrystusowców. Ksiądz Dyrektor odprawił uroczystą Mszę św., podczas której wygłosił homilię pożegnalną do licznie zebranych wiernych. Wkład jego pracy duszpasterskiej i administracyjnej jest ogromny, zważywszy, że przed 14 laty kościół ten przeznaczony był do zamknięcia. Dzięki poparciu ówczesnego kardynała Josepha Bernardina przeprowadzono najważniejsze remonty kościoła i plebanii. Prawdopodobnie na terenie archidiecezji chicagowskiej jest to jedyny kościół, który nie ma deficytu.
Duszpasterska Misja Świętej Trójcy w Chicago to największa na świecie placówka duszpasterska prowadzona przez Księży Chrystusowców. Odwiedziło ją wielu członków polskiego Episkopatu i kapłanów. Tu tradycyjnie świętowane są uroczystości religijno-patriotyczne Polonii. Listy pożegnalne nadesłali: Prymas Polski - kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk oraz kard. Francis George z Chicago.
Warto wspomnieć, że ks. Gowin był bardzo życzliwy dla prasy katolickiej. To "na Trójcowie" pojawiły się w sprzedaży pierwsze numery tygodnika Niedziela, które do dziś dostępne są w wielu parafiach i punktach sprzedaży.
W godzinach popołudniowych odbyło się pożegnalne spotkanie ks. Gowina z Polonią chicagowską, przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP i prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwardem Moskalem.
Polska Misja Świętej Trójcy w Chicago istnieje 14 lat, a ks. Władysław Gowin był jej pierwszym dyrektorem.

Reklama

Jan Jaworski - Chicago

Meksyk

Prymas Meksyku - kard. Norberto Rivera Carrera w imieniu swoim i Episkopatu tego kraju wystąpił z krytyką meksykańskich mediów, które prowadzą kampanię ośmieszania i poniżania Kościoła katolickiego i jego nauczania. W specjalnym liście pasterskim Arcybiskup miasta Meksyk wezwał wiernych do sprzeciwienia się oszczerstwom oraz do życia w zgodzie z Ewangelią. Ksiądz Prymas zauważył, że ośrodki, które krytykują Kościół, rzekomo w trosce o jego stan moralny, jednocześnie prowadzą intensywną demoralizację meksykańskiego społeczeństwa, szczególnie młodzieży.

Belgia

Kościoły chcą mieć gwarancję, że w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej będzie zaznaczony ich specjalny status. Dokument ten winien ponadto respektować regulacje stosunków Kościół - państwo w poszczególnych krajach - uważa Komisja Biskupów Wspólnoty Europejskiej ComECE oraz Konferencja Kościołów Ewangelickich KEK. Podkreśla to wspólny list do przewodniczącego Konwentu Europejskiego na rzecz przyszłości Europy Valéry´ego Giscarda d´Estaing, opublikowany 1 października br. w Brukseli.
W dokumencie Kościoły przypominają, że przyszła konstytucja UE musi zagwarantować wolność religijną "w każdym wymiarze" we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o prawo Kościołów i wspólnot wyznaniowych do własnych organizacji i wypełniania zadań wynikających z ich religii - a więc przede wszystkim wyznawanie kultu, działalność duszpasterską, charytatywną i kulturalną.

Białoruś

Białoruski parlament przyjął nową ustawę religijną poważnie ograniczającą działalność związków wyznaniowych. Ustawa ta umacniać ma "dominującą rolę Cerkwi prawosławnej w dziejach oraz duchowym i kulturalnym rozwoju narodu białoruskiego" oraz chronić ją przed prozelityzmem wyznań protestanckich, bardzo aktywnych na terenie byłego ZSRR. Nowe prawo może także utrudnić działalność m.in. Kościoła katolickiego. Delegalizacji może ulec wiele wspólnot wiejskich, które nie zbiorą podpisów 20 członków (ustawa podnosi do 20 osób, z obecnie obowiązującej liczby 10, minimalną liczbę członków pozwalającą zarejestrować organizację wyznaniową).
Największe obawy ustawa wzbudza wśród protestantów. Kościoły luterański i reformowany działają na terenie Białorusi krócej niż 20 lat, a ustawa odmawia prawa zarejestrowania m.in. takim organizacjom religijnym.
Nowa ustawa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

Tydzień na świecie

W Hongkongu odbył się pogrzeb kard. Johna Baptista Wu Cheng-chunga. Mszy św. w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i obrzędom pogrzebowym przewodniczył osobisty przedstawiciel Jana Pawła II, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe.

Nowy biskup Hongkongu, Joseph Zen Ze-kiun, zapowiedział, że Kościół katolicki w tym rejonie będzie nadal głosem najuboższych i wydziedziczonych.

W miejscowości Louolo na południu Kongo-Brazzaville odnaleziono szczątki o. Jeana Gutha, francuskiego misjonarza, który został uprowadzony w marcu br. przez rebeliantów kongijskich. O. Guth ze Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego był przetrzymywany jako zakładnik; dokładne przyczyny jego śmierci nie są znane.

Amerykanie odrzucili porozumienie mówiące o możliwości powrotu do Iraku inspektorów rozbrojeniowych ONZ na starych zasadach. Domagają się od Rady Bezpieczeństwa przyjęcia rezolucji o nieograniczonym dostępie do wszelkich obiektów, w których może być ukryta broń masowego rażenia. Jednocześnie wyrazili wątpliwość, czy inspekcje w Iraku w ogóle mają sens; przyznają, że ich celem jest usunięcie Saddama Husajna. Tymczasem Irak zapowiedział, że nie zgodzi się na drastyczne zaostrzenie kontroli rozbrojeniowych.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Edward Moskal zażądał dymisji szefa polskiego MSZ Włodzimierza Cimoszewicza, zarzucając mu próbę "rozbijania Polonii" amerykańskiej. Według E. Moskala, min. Cimoszewicz miał wydać polecenie polskim placówkom dyplomatycznym w USA, by starały się marginalizować KPA.

Timor Wschodni został 191. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Biljana Plavszić, była przywódczyni Serbów w Bośni, przyznała się przed Trybunałem w Hadze do zbrodni przeciwko ludzkości (grozi jej za to dożywotnie więzienie).

Radio Wolna Europa po raz ostatni wyemitowało audycję po czesku (nadawana była od 1951 r.). Amerykanie, którzy finansują stację, chcą przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób fundusze na specjalne programy dla Afganistanu i Iraku.

Rząd Izraela odrzucił apel brytyjskiego premiera Tony´ego Blaira w sprawie podjęcia negocjacji na temat powstania niepodległego państwa palestyńskiego. W tym samym czasie amerykańska administracja oznajmiła, iż nie zastosuje się do zaleceń Kongresu USA dotyczących uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. Zalecenia te wywołały powszechne oburzenie w Autonomii Palestyńskiej.

W ciągu ostatnich 2 lat konfliktu izraelsko-palestyńskiego zginęło 236 Palestyńczyków i 61 Izraelczyków poniżej 17. roku życia - podała m.in. Amnesty International. - Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy okazują "całkowity brak poszanowania dla życia dzieci" - twierdzi organizacja. Raport Amnesty International ogłoszono w momencie, gdy w Nablusie na Zachodnim Brzegu Jordanu izraelscy żołnierze otworzyli ogień do palestyńskich demonstrantów, zabijając dwóch 10-latków i raniąc 18 innych dzieci.

W Zimbabwe 6,5 mln osób zagrożonych jest śmiercią głodową - podała brytyjska organizacja humanitarna CAFOD. Jej zdaniem, aby zapobiec katastrofie, co 5 min powinien wjeżdżać do tego kraju samochód ciężarowy z żywnością.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję