Reklama

Żywy pomnik papieża

Z Piotrem Gawłem - przewodniczącym Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która koordynuje obchody Dnia Papieskiego - rozmawia Milena Kindziuk
Niedziela Ogólnopolska 41/2002


Fot. Adam Bujak/Biały Kruk

MILENA KINDZIUK: - Jaka jest główna idea Dnia Papieskiego w tym roku?

PIOTR GAWEŁ: - Przede wszystkim chcemy podziękować Ojcu Świętemu za ostatnią pielgrzymkę do ojczyzny, ale też przybliżać i propagować nauczanie papieskie. Staramy się to czynić na różne sposoby, a więc w wymiarze intelektualnym, duchowym, wreszcie charytatywnym. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny ze względu na przesłanie miłosierdzia, jakie Ojciec Święty pozostawił. Dlatego Dzień Papieski ma być dniem realnej solidarności z bliźnimi. Ponadto, przez swoje słowa Jan Paweł II wlewa w nasze serca wiele nadziei, uczy pozytywnego myślenia, dodaje ufności, zwłaszcza tym, których dotyka jakakolwiek krzywda społeczna: bezrobocie, trudności ludzi starszych czy trudny start życiowy młodych. Pragniemy, by Dzień Papieski stał się okazją powrotu do tego właśnie przesłania, do refleksji nad słowami Ojca Świętego, do zyskania nadziei.

- Dlatego główny temat Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - świadek nadziei"?

- Tak. Chcemy na wiele sposobów i na różnych płaszczyznach niejako przedłużyć nadzieję, którą Papież nam ofiarował. Jednym z pomysłów są okolicznościowe katechezy dla dzieci i młodzieży. W całej Polsce będą też głoszone specjalne homilie na ten temat, konferencje naukowe. W każdej diecezji wieczorem 13 października odbędzie się Apel Jasnogórski. Z zapalonymi świecami i pochodniami ludzie wspólnie będą się modlić w intencji Papieża, dziękując za to, że on jest, że ponosi tak wielki trud, wciąż pielgrzymując po świecie.

- Wolontariusze w całej Polsce będą też zbierać pieniądze dla najbardziej utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. Czy to jest charytatywny wymiar Dnia Papieskiego?

- Tak. Zbiórka publiczna - to element realnego dzielenia się miłością. To próba budowania nie spiżowego, nie granitowego, ale żywego pomnika Papieżowi.
Już przed rokiem stworzyliśmy tzw. Fundusz Stypendialny. Zebraliśmy wtedy w Dniu Papieskim 2,7 mln zł. Dzięki temu rozszerzyliśmy nasze stypendia na 36 diecezji i dzisiaj możemy objąć opieką 1000 uczniów (początkowo było ich 500).

- Jakie są kryteria wyboru kandydatów na stypendystów?

- Bardzo ścisłe, a decyzje zapadają na najniższych szczeblach diecezji. Średnia ocen ucznia musi wynosić powyżej 4,5. Warunkiem jest też niski status materialny rodziny. W komisji orzekającej zasiadają: dyrektor szkoły, wychowawca, katecheta, proboszcz i przedstawiciel rodziców. W diecezjach działają koordynatorzy diecezjalni, którzy analizują obszary największej biedy na danym terenie i wskazują szkoły uczestniczące w programie stypendialnym.
Młodzież, której Fundacja przyznaje stypendia, jest naprawdę wybitnie zdolna, utalentowana w wielu dziedzinach. Chodzi nam o to, by te talenty wciąż wydobywać, by ci młodzi ludzie za pięć, dziesięć czy piętnaście lat mogli brać udział w życiu publicznym Polski.
W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkursy dla maturzystów, w których nagrodą są indeksy na kierunki dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będą też konkursy na staże dla studentów dziennikarstwa.

- Czy Pan zna choć część tych młodych ludzi osobiście?

- Oczywiście, choćby z obozów, na które wyjeżdżają z nami w czasie wakacji. Każda z tych osób to osobna historia życia. Na przykład: dziewczyna urodzona w tej samej wsi, co śp. bp Jan Chrapek. Jest niepełnosprawna. Miała na maturze średnią ocen 5,43. Ma już wspaniały dorobek dziennikarski, na teście sprawdzającym zdobyła najwięcej punktów.
Inna dziewczyna wygrała olimpiadę polonistyczną w Krakowie. Jej mama jest pielęgniarką i właśnie traci pracę, ojciec zmarł. Bez stypendium, jakie otrzymuje z Fundacji, nie miałaby szansy studiować.
Pamiętam dobrze chłopaka, którego w dzieciństwie porzucili rodzice. Mieszka z babcią. Musi więc utrzymać i siebie, i babcię. Pracuje w gospodarstwie, ale jednocześnie bardzo dobrze się uczy, jest też szefem Klubu Europejskiego w szkole. Pewnie kiedyś będzie miał własną gazetę...
Bardzo dobrze potrafiła też wykorzystać nasze stypendium dziewczyna z diecezji ełckiej, która ukończyła właśnie gimnazjum ze średnią 5,4. Działała tam w samorządzie klasowym, prowadziła kronikę szkolną, była członkiem Koła Krajoznawczo-Turystycznego i Centrum Edukacji Europejskiej. Organizowała debaty dotyczące problemów i wyzwań, przed którymi stoi współczesna młodzież. Teraz jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.
Wymienię jeszcze jedną bardzo zdolną uczennicę z archidiecezji przemyskiej. Ma sześcioro rodzeństwa. Gimnazjum ukończyła ze średnią 5,2. Brała udział w konkursach: humanistycznym, matematycznym, przyrodniczym, także w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Zdobyła wyróżnienie w konkursach recytatorskim i poetyckim. Ma tytuł najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej. W tym roku rozpoczęła naukę w liceum.
Tych historii jest tyle, ilu stypendystów. Każda barwna, bardzo ciekawa, wiele z nich jednak tragicznych, gdyż łączą się z trudną sytuacją rodzinną. Ale ci młodzi ludzie pokazują, że stać ich na prawdziwy heroizm. Perspektywa osiągnięcia czegoś w życiu sprawia, że z wielu rzeczy potrafią zrezygnować i włożyć mnóstwo wysiłku w naukę. Naprawdę warto im pomóc w realizacji celów naukowych, zwłaszcza przy tak trudnych warunkach życiowych. Dobrze, że Kościół wyciągnął do tych ludzi rękę.
Warto pamiętać, że Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest fundacją Konferencji Episkopatu Polski. To z jej inicjatywy odbywa się Dzień Papieski. Także z jej inicjatywy przyznawane są nagrody TOTUS - tzw. katolickie Noble.

- Z jakich środków utrzymuje się Fundacja?

- Jesteśmy Fundacją "żebraczą" - wszystko, czym dysponujemy, pochodzi z darowizn i datków. Zaledwie 5% przychodu Fundacji idzie na koszty administracyjne. Z pewnością należymy do najbardziej oszczędnie gospodarujących fundacji na rynku polskim, szczegółowo rozliczamy się z pieniędzy. Ludzie obdarzyli nas zaufaniem, dali pieniądze, musimy więc je dobrze wykorzystać, by rzeczywiście dotarły do najbardziej utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin.

- Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych owocnych działań.

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakończyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2019-07-22 13:22

pab / Polańczyk (KAI)

Ponad 70 osób przez tydzień uczestniczyło w Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019” (WEB). Dziś ewangelizatorzy rozjeżdżają się do domów. – Warto się było „pomęczyć” przez ten tydzień. Bóg nam błogosławił, na co mamy mnóstwo dowodów. Ludzie płakali, dziękowali nam za ten czas. Informacja zwrotna była bardzo pozytywna. Wczoraj ustawiały się długie kolejki do modlitwy wstawienniczej – mówi ks. Mateusz Rutkowski, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej.

Archiwum Ewangelizacji Bieszczadów

WEB rozpoczął się w poniedziałek 15 lipca. Pierwsze cztery dni poświęcone były na rekolekcje i warsztaty. Ćwiczenia duchowe prowadził o. Maciej Ziębiec, redemptorysta z Torunia.

– W naszej ekipie są ludzie z różnych środowisk i z różnych stron Polski. Rekolekcje to czas, żeby złapać wspólnotę ze sobą. To też warsztaty do akcji. Uczestnicy bardzo doceniają tan czas. Najpierw my się umacniamy, żeby później iść i przekazać to dalej – powiedział w rozmowie z KAI ks. Mateusz Rutkowski.

– Na przybliżanie się do Pana Boga nigdy nie jest za późno i nigdy nie można powiedzieć, że już jestem na tyle uformowany, że nie potrzebuję rekolekcji – powiedziała Jadwiga Komenda.

Ten czas również bardzo docenia Kamila Liebchen, która mówi, że w poprzez rekolekcje tworzyła się wspólnota. – Tak jak ewangelizacja zaczyna się od kolan, tak nasza wspólnota też zrodziła się na kolanach przed Najświętszym Sakramentem. I to było czuć. Każdego dnia ta wspólnota tworzyła się, dopełniała i rozwija się coraz bardziej. Mam teraz poczucie, że nie wychodzę do tych ludzi sama, ale jest ze mną prawie 80 innych osób, które mnie wspierają dobrym słowem, modlitwą i przede wszystkim obecnością – mówi.

W ewangelizacji wzięło udział ponad 70 osób dorosłych. Niektórzy przyjechali całymi rodzinami. Łącznie grupa liczyła ponad 80 osób.

– Chcę przekazać ludziom, że miłość Boża nie zna granic i każdego z nich dotyka, i Pan Jezus czeka na nich z otwartymi ramionami – mówi Kamila Liebchen. Kobieta podkreśla, że najważniejszym przesłaniem, z którym ewangelizatorzy idą do ludzi, jest właśnie miłość. Przyznaje też, że takie wyjście wymaga pewnej odwagi. – Ale ja mam poczucie, że jest ze mną Duch Święty i ta odwaga nie należy do mnie. To nie jest taka ludzka odwaga tylko to jest posłanie od naszych pasterzy, a przede wszystkim wychodzimy z Duchem Świętym i to On działa i dodaje odwagi – zaznacza.

W piątek i sobotę ewangelizatorzy byli ze specjalnym performancem na Zaporze Solińskiej. To połączenie teatru, muzyki i tańca ze świadectwami wiary, modlitwą i możliwością rozmów z ewangelizatorami i księżmi. W sobotę wieczorem w amfiteatrze w Polańczyku dodatkowo odbył się „Christo Dancing”. – Chcemy dawać świadectwo i możliwość doświadczenia Kościoła, który nie jest smutny, ale potrafi się bawić i bez używek pięknie przeżywać swoje życie – zaznacza ks. Rutkowski.

W czwartek z ewangelizatorami spotkali się: emerytowany metropolita przemyski abp Józef Michalik i kard. Paul Cordes, były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. Kardynał podkreślił, że ewangelizacja jest bardzo ważnym dziełem, bo przypomina ludziom, że Bóg istnieje, żyje i działa. – To ważne, żeby się przełamać i dać świadectwo. Nie tylko wobec tych, których spotkaliśmy, dla nas samych to jest bardzo ważne. Dać świadectwo to znaczy potwierdź swoją wiarę. Czynisz coś dobrego dla Boga, dla ludzi, ale także żebyś swoją wiarę utwierdził – powiedział.

Kard. Cordes przypomniał słowa Benedykta XVI, który przestrzegał, że człowiek jest w ciągłym niebezpieczeństwie zapominania o Bogu. – Mówcie, opowiadajcie o Bogu, poświęćcie czas Panu Bogu. Czas to najcenniejsza rzecz, jaką mamy. Kiedy mamy wykreślić czas przeznaczony na jakiś cel, zawsze wykreślamy czas poświęcony Panu Bogu – zwrócił uwagę.

Po spotkaniu abp Michalik przewodniczył Mszy św. posłania, na zakończenie której ewangelizatorzy otrzymali krzyże na znak misji. Eucharystię koncelebrował również kard. Cordes. W homilii abp Michalik zwracał uwagę, że świadectwo świeckich często mocniej przemawia do ludzi, ponieważ niektórzy na słowa księdza lub biskupa się zamykają. – Nie trzeba narzucać, ale trzeba dać świadectwo z radości z tego, że jesteśmy blisko Pana i On jest blisko nas – powiedział.

W niedzielę natomiast Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. – Na pierwszym miejscu trzeba zwracać uwagę na to, co jest najważniejsze: na sprawy Królestwa Bożego, na sprawę naszego zbawienia, na sprawy Słowa Bożego. Podkreślał to wielokrotnie Chrystus – mówił metropolita przemyski.

Codziennie w Sanktuarium Matko Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku sprawowane były wieczorne Msze św. Ponadto w piątek ulicami tej miejscowości przeszła Droga krzyżowa, którą przygotowała grupa teatralna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Besku.

Ostatnim punktem ewangelizacji był projekt „Niebiańska plaża” na plaży na Cyplu w Polańczyku. Festyn z wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi połączony był z koncertem zespołu Bankruci i działaniami ewangelizacyjnymi. Chętni mogli skorzystać m.in. z modlitwy wstawienniczej. Ludzie ustawiali się do niej w kolejkach.

– To był bardzo dobry czas. Warto się było „pomęczyć” przez ten tydzień. Bóg nam błogosławił, na co mamy mnóstwo dowodów. Ludzie płakali, dziękowali nam za obecność. Informacja zwrotna była bardzo pozytywna – podsumowuje ks. Mateusz Rutkowski.

Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów koordynuje Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej i Katolickie Stowarzyszenie „Unum”. Włączają się w nią inne ruchy i stowarzyszenia katolickie działające na terenie archidiecezji przemyskiej.

Bieszczadzkiemu spotkaniu patronuje metropolita przemyski abp Adam Szal, a patronat medialny sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem