Reklama

Z prasy zagranicznej

Niedziela Ogólnopolska 41/2002

Niemcy po wyborach

Ceniony (ale czasem także krytykowany) za swój chłodny obiektywizm dziennik szwajcarski Neue Zürcher Zeitung opublikował 24 września br. podpisany kryptonimem "de" artykuł redakcyjny pt. Prawdziwy egzamin dla Czerwono-Zielonych, zawierający przegląd problemów, przed jakimi obecnie - na progu kolejnej kadencji - staje rząd kanclerza Gerharda Schrödera i min. Joschki Fischera.
Rząd ten będzie miał do czynienia w Bundestagu ze wzmocnioną w porównaniu z poprzednią kadencją opozycją, złożoną z chrześcijańskich demokratów i liberałów, natomiast w izbie wyższej parlamentu (Bundesrat) opozycja ta będzie dysponowała większością. Polityczne warunki pracy rządu będą więc trudniejsze niż dotąd. Należy oczekiwać ostrych debat w Bundestagu. Będzie to jednak miało i swoją dobrą stronę, ponieważ tematem prac rządu i parlamentu staną się ponownie rzeczywiste problemy Republiki Federalnej Niemiec, które w czasie kampanii wyborczej zostały odsunięte na drugi plan.
Sporo miejsca w okresie przedwyborczym zajęły bowiem problemy drugorzędne. Niemałą odpowiedzialność za to ponosi kanclerz Schröder, który kierując uwagę wyborców na takie zagadnienia, jak uczestnictwo Niemiec w ewentualnej wojnie w Iraku, odwracał tę uwagę od kwestii takich, jak nie zmniejszające się bezrobocie. Przed czterema laty niemieccy Socjaldemokraci ("Czerwoni") i partia "Zielonych" obiecywali, że zredukują liczbę bezrobotnych do połowy. Nic takiego nie nastąpiło, a sprawa bezrobocia rysuje się dzisiaj z jeszcze większą ostrością.
Bezrobocie jest dzisiaj dla Niemiec zagadnieniem kardynalnym, tym bardziej że w międzyczasie nastąpiło pogorszenie ogólnej sytuacji gospodarczej, co dodatkowo utrudnia znajdowanie i tworzenie nowych miejsc pracy. Szwajcarski dziennik wyraża pogląd, że osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe bez liberalizacji (czytaj: pogorszenia - J. W. S.) warunków pracy oraz obniżenia poziomu świadczeń socjalnych w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna i system rentowy.
W polityce zagranicznej rząd Schrödera i Fischera będzie musiał włożyć wiele wysiłku w przywrócenie dobrych stosunków między Republiką Federalną a Stanami Zjednoczonymi. Uległy one znacznemu pogorszeniu w czasie kampanii wyborczej, gdy kanclerz i jego ministrowie ostro występowali przeciwko planowi interwencji zbrojnej w Iraku prezydenta Busha, licząc na to, że zajęcie takiego stanowiska przysporzy im głosów wyborców. Neue Zürcher Zeitung pisze, iż będzie rzeczą ciekawą, jak też kanclerz zabierze się do naprawiania stosunków z USA, dodając, że samo tylko wycofanie z rządu min. Däubler-Gmelin (której zarzuca się publiczne porównanie Busha do Hitlera) zapewne nie wystarczy, podobnie jak nie wystarczą jowialne gesty Schrödera i jego poklepywanie partnerów po plecach.
Artykuł kończy się dość oczywistym stwierdzeniem, że kampania wyborcza nie tylko była burzliwa, ale także pozostawiła głębokie rany, których leczenie może potrwać długo. Nie będzie to łatwe dla koalicji rządowej, dysponującej tylko bardzo niewielką większością w niższej izbie niemieckiego parlamentu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję