Reklama

Rozmaitości

Teologia duchowości

W dokumentacyjno-bibliograficznej serii EPISTEME ukazał się 20. tom poświęcony pracy naukowo-badawczej ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego. W 1989 r. Ksiądz Profesor zainicjował działalność Sekcji Teologii Duchowości w ATK. Sekcja ta rozwija swą działalność w ramach trzech katedr: Teologii Życia Duchowego, Hagiografii i Mistyki Chrześcijańskiej. Najogólniej ujmując, szczególnym przedmiotem zainteresowań naukowych ks. prof. Urbańskiego jest polska teologia duchowości, nie tylko w aspekcie historycznym, ale pod kątem fenomenu tzw. szkół duchowości. Inicjatywy i odkrycia badawcze doprowadziły do wyodrębnienia polskiej szkoły duchowości zmartwychwstańskiej, szkoły duchowości honorackiej oraz szkoły sióstr benedyktynek.
Z inicjatywy ks. prof. Urbańskiego przygotowywane są do publikacji dzienniki dusz polskich mistyków i mistyczek. Sekcja Teologii Duchowości przejawia wielką aktywność w organizowaniu sympozjów. Pracownicy sekcji głoszą wykłady w kraju i za granicą - zarówno w ośrodkach naukowych USA, jak i Europy Zachodniej, a także Wschodniej.
Lektura książki ukazuje obraz polskiej duchowości w świetle historii kraju, a także cenny rodzimy wkład w duchowe dziedzictwo Europy. Cennym walorem książki jest prezentacja twórczego przenikania się wpływów duchowości protestanckiej, prawosławnej, żydowskiej i muzułmańskiej. Na uwagę zasługują poważne osiągnięcia ks. prof. Urbańskiego w zakresie kształcenia kadry naukowej. Również członkostwo w licznych towarzystwach naukowych krajowych, a także zagranicznych oraz współpraca z redakcjami czasopism naukowych w Polsce i na świecie wskazują na wyjątkowy charakter zaprezentowanego w książce dorobku twórczego w ciągu minionego dwudziestolecia. Dorobek ten sytuuje ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego w czołówce polskich pisarzy teologicznych oraz europejskich fachowców w dziedzinie teologii duchowości.
Jak zaznaczył redaktor tomu Józef M. Dołęga - "(...) Tom XX Episteme, wchodzący w zbiór prac dokumentacyjnych i biograficznych tej serii, poświęcony pracy naukowo-badawczej ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego, na stałe wpisze się w warsztat badawczy duchowości w Polsce i Europie".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję