Reklama

Z USA

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Rosja wśród krajów nie przestrzegających wolności religijnej

Według ogłoszonego 7 października br. dorocznego raportu Departamentu Stanu USA, m.in. Rosja oraz 5 republik "postsowieckich" nie przestrzegają zasad wolności religijnej. Dokument waszyngtoński wymienia Rosję, Białoruś i Mołdawię jako kraje, w których systematycznie faworyzuje się prawosławie.
Turkmenia i Uzbekistan stosują - według raportu - "wrogość państwową" wobec mniejszości religijnych, m.in. chrześcijan wyznań innych niż prawosławie. W tych krajach aby wspólnota wyznaniowa mogła się zarejestrować, musi mieć co najmniej 500 członków.
Na "czarnej liście" Departamentu znalazły się także Francja, Belgia i Niemcy, jako dyskryminujące wyznawców Świadków Jehowy, Hare Kriszna i Kościoła scjentologicznego. Według autorów raportu, ich przykład daje dodatkowe argumenty takim "antydemokracjom", jak Wietnam czy Chiny.

Obrady biskupów CCEE w Sarajewie

Ewangelizacja i przekazywanie wiary we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie, a także sytuacja Kościoła m.in. w Rosji oraz problemy ekumenizmu i integracji europejskiej były głównymi tematami obrad Plenarnego Zgromadzenia Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbyło się w dniach 3-6 października br. w Sarajewie.
Podczas spotkania biskupi wysłuchali informacji na temat sytuacji Kościoła katolickiego w Rosji, gdzie od kilku miesięcy - z niewiadomych powodów - władze odmawiają zgody na powrót katolickich duchownych. W czasie sesji przemawiał przewodniczący Konferencji Biskupów Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz, który stwierdził m. in., iż w celu nawiązania dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym Kościół katolicki powinien współpracować z organizacjami obrony praw człowieka. Zdaniem abp. Kondrusiewicza, "należy wyjaśnić podstawy teologiczne takich pojęć, jak: misje, prozelityzm i terytorium kanoniczne".
Biskupi CCEE postanowili m.in. zacieśnić współpracę Rady Konferencji Episkopatów Europy z Kościołem katolickim w Rosji, mającą na celu ochronę prawa do wolności religijnej oraz przywrócenie trwałych stosunków ekumenicznych z Kościołem prawosławnym.

Protesty przeciw rezolucji uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela

Konferencja Zwierzchników Kościołów Chrześcijańskich w Jerozolimie oraz Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej zdecydowanie zaprotestowały przeciwko rezolucji Kongresu USA uznającej Jerozolimę za stolicę państwa Izrael. W przesłaniu do prezydenta USA stwierdzono m. in., iż w obecnym czasie rezolucja Kongresu nabiera prowokującego wymiaru, gdyż pomija dotychczasowe międzynarodowe ustalenia w sprawie Jerozolimy. Ponadto stwierdzono m. in., że Wschodnia Jerozolima pozostaje nadal terytorium okupowanym i powinna być chroniona przez prawo międzynarodowe. Oba oświadczenia podkreślają, że Jerozolima, jako Święte Miasto dla żydów, muzułmanów i chrześcijan, powinna posiadać status "miasta otwartego".
Uchwała Kongresu USA wywołała gwałtowne demonstracje Palestyńczyków w Jerozolimie i Strefie Gazy. W Jerozolimie Wschodniej doszło do ulicznych walk muzułmańskiej ludności z policją izraelską.

Reklama

Sąd apelacyjny odwołał karę śmierci dla chrześcijan

Sąd apelacyjny w Chinach odwołał karę śmierci, na którą zostało skazanych przez sąd niższej instancji 5 chrześcijan i zalecił rewizję procesu.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Praw Człowieka i Demokracji mające siedzibę w Hongkongu, Sąd Najwyższy w Hubei orzekł, że zasądzona w ub.r. kara śmierci "nie jest jednoznaczna" i opiera się na "niedostatecznych dowodach". Zdaniem Centrum, jest to niezwykłe posunięcie chińskiego wymiaru sprawiedliwości.
Wśród 5 skazanych jest pastor Gong Shengliang, który w 1991 r. założył Kościół Południowych Chin. Mimo iż władze zabroniły działalności temu Kościołowi liczy on obecnie ok. 50 tys. członków w 10 prowincjach. Pięciu chrześcijan, wśród których jest jedna kobieta, oskarżono o "wykorzystywanie kultu religijnego do naruszania prawa".

Wenezuela

Przewodniczący Episkopatu Wenezueli - abp Baltazar Porras wydał specjalny raport na temat aktów przemocy wymierzonych w tym kraju przeciwko przedstawicielom Kościoła katolickiego. Raport został przekazany do Watykanu.
Według arcybiskupa, nawet w czasach, gdy Wenezuela była pogrążona w wojnie domowej, nie dochodziło do tak agresywnych ataków na Kościół. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Nie ma respektu dla żadnej instytucji i osób. Niedawno np. doszło do ostrzelania samochodu, którym podróżowali tamtejsi zakonnicy, a władze w tej sprawie nie przeprowadziły nawet śledztwa.

Białoruś

5 października br. biskup witebski Władysław Blin poświęcił nową świątynię w wiosce Urbany na Białorusi. Opiekę duszpasterską nad parafią sprawują Księża Salwatorianie z sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu pod przewodnictwem ks. Leszka Witwickiego. W uroczystości wzięły udział rzesze wiernych oraz duchowieństwo, m.in. przedstawiciel księdza prowincjała Salwatorianów - ks. Antoni Zięba SDS z Mikołowa oraz ekonom diecezji witebskiej - ks. prał. Mirosław Skoczylas. Kościół został wzniesiony w miejscu zabytkowej świątyni zburzonej w 1958 r. przez władze sowieckie. Mimo wielkiej biedy panującej na tym terenie parafianie nie szczędzili ofiar i własnej pracy, aby świątynia była piękna i godna miana domu Bożego.
W tym roku w erygowanej zaledwie przed trzema laty diecezji witebskiej odbyło się już kilka takich uroczystości. Wiosną bp Blin poświęcił kaplicę w Siennie, 7 września br. - kościół w Pohoszczy, a 15 września - kaplicę w parafii św. Antoniego w Witebsku. Kaplica ta znajduje się w Domu Kultury, który zakupiono, planując wykorzystanie go dla celów religijnych. W znajdującej się w tym obiekcie sali widowiskowej w najbliższym czasie zostaną zorganizowane Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Rosja

Władze miejskie Jarosławia n. Wołgą odmówiły katolikom pozwolenia na budowę kościoła, mimo że wcześniej przydzieliły już na ten cel działkę. We wrześniu br. cofnięto wizę proboszczowi parafii rzymskokatolickiej w Jarosławiu - o. Stanisławowi Krajniakowi ze Słowacji, werbiście.
Do 1917 r. w Jarosławiu działała parafia katolicka, której władza bolszewicka skonfiskowała budynek kościelny. W latach 90. grupa 50 miejscowych katolików próbowała odzyskać swoją świątynię, ale uzyskali jedynie obietnicę władz, że zostanie wydzielona działka pod budowę nowego kościoła. W czasie gdy proboszczem parafii był ks. Krajniak, parafii przydzielono działkę budowlaną, a przedstawiciele wspólnoty parafialnej przedstawili władzom miasta projekt nowego kościoła. Jak skarżą się katolicy mieszkający w Jarosławiu, po deportacji proboszcza pozbawiono ich również szansy na zbudowanie własnego kościoła.

Tydzień na świecie

Nowym nuncjuszem apostolskim w Austrii mianowany został pochodzący z Niemiec watykański dyplomata - abp Giorgio Zur. Przez ostatnie 2,5 roku reprezentował on Stolicę Apostolską w Moskwie, a wcześniej kierował Akademią Dyplomatyczną w Rzymie.

Katoliccy biskupi Irlandii ostro potępili eutanazję. "Stosowanie środków przyspieszających śmierć jest moralnie nie do przyjęcia, a także nie jest konieczne" - stwierdzili biskupi w liście pasterskim opublikowanym w Dublinie w związku z obchodzonym w Irlandii Dniem Życia.

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Jimmy Carter, były prezydent USA, który wsławił się jako rzecznik praw człowieka i pokoju w świecie. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał węgierski pisarz Imre Kertész. To pierwszy Nobel w literaturze dla Węgier.

Luiz Inacio Lula da Silva - legendarny działacz związkowy, zwany często brazylijskim Wałęsą - zdecydowanie wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Brazylii. Najprawdopodobniej zostanie on prezydentem tego kraju.

Ubiegająca się o wejście do NATO Bułgaria ogłosiła, że jest gotowa udostępnić USA swą przestrzeń powietrzną i bazę lotniczą nad Morzem Czarnym do ewentualnego ataku na Irak.

Podczas specjalnej konferencji prasowej w Kijowie prezydent Ukrainy Leonid Kuczma skrytykował propozycję premiera Leszka Millera skierowaną do ukraińskich władz oraz do opozycji, by zorganizować w Warszawie debatę na temat perspektyw Ukrainy wobec rozszerzenia UE i NATO. "To wygląda na próbę ingerencji w nasze sprawy" - stwierdził m.in. prezydent Kuczma.

Rok od rozpoczęcia interwencji USA w Afganistanie, która obaliła reżim talibów i doprowadziła do rozbicia al-Kaidy, amerykański ambasador w Kabulu przyznał, że "wojna jeszcze się nie skończyła". Co najmniej kilkuset ukrywających się członków al-Kaidy stanowi wciąż zagrożenie, a władza prezydenta Hamida Karzaja jest słaba.

Wzrasta napięcie wokół Iraku. Prezydent USA George W. Bush ostrzegł, że atak na Irak będzie nieunikniony, jeśli Bagdad nie podporządkuje się woli ONZ. 11 października br. prezydent Bush uzyskał w tej sprawie poparcie Kongresu amerykańskiego. Saddam Husajn obwieścił, iż jego kraj wygra "każdą ostateczną rozprawę".

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat podpisał uchwałę, która oficjalnie uznaje Jerozolimę za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego. Uchwała została przyjęta przez parlament palestyński 2 lata temu i dotąd czekała na podpis Arafata. Abu Ala, przewodniczący palestyńskiej Rady Legislacyjnej, oświadczył, że Arafat zdecydował o podpisaniu uchwały w odpowiedzi na rezolucję Kongresu USA uznającą Jerozolimę za stolicę państwa Izrael.

Prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo zapowiedział zniesienie kary ukamienowania za cudzołóstwo w tym kraju. Prezydent poruszył tę sprawę w przemówieniu radiowo-telewizyjnym wygłoszonym z okazji rocznicy niepodległości Nigerii. Po wprowadzeniu w trzynastu stanach tego kraju koranicznego prawa szarijatu tamtejsze sądy skazały w tym roku kilka osób na śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo.

Reklama

Potrzebny milion, by uratować Wojtusia

2019-07-16 11:47

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 57

– Tato, czy zobaczę Pana Jezusa na żywo?
– Tak, zobaczysz, ale jeszcze nie teraz...
4-letni Wojtuś potrzebuje pomocy. Dzięki naszej pomocy tata będzie mógł dotrzymać obietnicy danej synowi: jeszcze nie teraz...

Archiwum rodzinne
4-letni Wojtuś

Wojtek Duda w maju skończył 4 lata. Jeszcze kilka dni wcześniej żył zwyczajnie – chodził do przedszkola, godzinami bawił się dinozaurami albo samolotami. Dokazywał z młodszym bratem Kubusiem. Podczas rutynowych badań serca na zdjęciu rtg klatki piersiowej ukazał się guz wielkości kurzego jajka. Natychmiastowe skierowanie na oddział onkologii dziecięcej, seria badań, operacja i diagnoza – neuroblastoma, nerwiak zarodkowy, jeden z najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego. Najbardziej złośliwy i trudny do wyleczenia typ z dodatnim genem N-myc. Z możliwymi przerzutami w trakcie chemioterapii. „Nasze życie przestało istnieć. Wojtka dzieciństwo się skończyło. Ma zaledwie 4 lata, a przeszedł więcej niż niejeden z nas” – pisze pani Agnieszka, mama Wojtka. „A to dopiero początek jego drogi usłanej cierpieniem. Przed Wojtusiem miesiące leczenia: 8 cykli chemioterapii, radioterapia, pobranie komórek macierzystych, autoprzeszczep i na koniec immunoterapia”.

Wyścig z czasem

Wojtek ma 60 proc. szansy na wyleczenie. Jego nadzieją jest terapia w Genui – klinice prowadzonej przez Włoskie Stowarzyszenie Walki z Neuroblastomą O.N.L.U.S., w której pomoc znalazło już niejedno polskie dziecko. – Najlepszy moment wyjazdu do Włoch to czas między 7. a 8. cyklem chemii Wojtusia, czyli pierwszy tydzień sierpnia – tłumaczy nam pani Agnieszka. – Po 8. chemii ma mieć autoprzeszczep. Pobieranie komórek macierzystych, chemia, wszczepianie na nowo komórek macierzystych, żeby organizm mógł się odbudować. I tu już muszą być Włochy.

Jest jedno „ale”: potrzeba prawie miliona złotych. „Cena wyznaczona za życie naszego dziecka jest horrendalna, a leczenie musi być opłacone z góry. Każdy dzień ma ogromne znaczenie. Nie mamy ani chwili do stracenia. Błagamy, pomóżcie ocalić Wojtusia! To nasza jedyna szansa na ratunek” – piszą rodzice Wojtusia na stronie: wojtekduda.pl . – Wojtuś jest wielkim bohaterem. Z płaczem, ale wszystko dzielnie znosi. Da radę przez to przejść, tylko musi mieć szansę. Jako rodzice jesteśmy zobowiązani, żeby zrobić wszystko, by leczył się u najlepszych. To dla nas bezdyskusyjne. Zgromadzona jest już ogromna kwota, ale do zebrania mamy wciąż dla nas niewyobrażalną sumę pieniędzy – mówi pani Agnieszka, podczas gdy jej mąż trwa na posterunku przy synku w katowickiej klinice. I dodaje, zwracając się do darczyńców: – Wizja śmierci naszego dziecka towarzyszy nam każdego dnia. Prosimy o pomoc. Każdy grosz przybliża nas do wygranej. Życie naszego dziecka jest w Waszych rękach. Proszę, pomóżcie nam ocalić Wojtusia!

Trwa wyścig z czasem. Zostały 2 tygodnie, żeby zebrać 630 tys. zł (dane na 15 lipca, kiedy to oddajemy numer do druku). Czy się uda? Ton głosu pani Agnieszki nie pozostawia wątpliwości: – Jak byłam w ciąży, modliłam się Nowenną Pompejańską za moje nienarodzone jeszcze dziecko. Pod koniec było wokół nas bardzo dużo modlitwy, błogosławieństwa. Nic nie wskazywało na to, że poród będzie tak trudny. Wojtuś miał zamartwicę, był reanimowany. Cudem go uratowano. Do swoich 4. urodzin był zupełnie zdrowy. Jestem święcie przekonana, że Bóg chciał Wojtusia. Wierzę, że tak będzie i teraz.

Armia dla Wojtka

Chłopca i jego bliskich wspiera armia ludzi. Modlą się, podtrzymują na duchu, wpłacają pieniądze. Zaangażowali się przyjaciele, znajomi i zupełnie obcy ludzie, których poruszył los Wojtusia. Były nowenna za wstawiennictwem kard. Hlonda, Nowenna Pompejańska, Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem wraz z Chórami Aniołów. Temu ostatniemu jest bardzo oddana mama Wojtka. – Jestem zaskoczona, że Pan Bóg do mnie aż tak wprost przemawia. W trudnych sytuacjach, czasem przerastających moje możliwości, czuję wsparcie św. Michała Archanioła. Kiedy zaczynam uwielbiać Boga za jego przyczyną, otrzymuję łaski. Wiem, że mój syn jest otoczony modlitwą. Dlatego mam pewność, że będzie zdrowy, że uda nam się zebrać pieniądze na jego leczenie. To droga przez mękę usłana cudami – podsumowuje pani Agnieszka. Bądźmy więc i my pomocnikami Boga w uczynieniu kolejnego cudu.

Więcej o Wojtusiu i możliwościach pomocy na: www.wojtekduda.pl .

Wpłaty na leczenie: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, gm. Bielany, NIP 118-14-28-385, KRS 0000037904, Alior Bank SA 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

WAŻNE! W tytule przelewu należy wpisać: „Wojtek Duda. Numer identyfikacyjny 35897”

Wpłaty zagraniczne: Kod SWIFT (BIC): ALBPPLPW

PL 90 2490 0005 0000 4530 9858 4994 (darowizny w dolarach amerykańskich)

PL 82 2490 0005 0000 4600 7337 4309 (darowizny w euro).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie

Zobacz zdjęcia: Obchody Święta Policji w Gorzowie

W programie obchodów znalazła się uroczystość złożenia kwiatów przez lubuskich policjantów przed pomnikiem "Krzyż Ofiar Katynia" (Cmentarz Komunalny w Gorzowie) oraz przed obeliskiem poświęconym policjantom poległym na służbie (patio KWP w Gorzowie). W dalszej części uroczystości została odprawiona Msza św. w intencji policjantów i pracowników policji w kościele pw.. Chrystusa Króla przy ul. Woskowej. Obchody zakończył uroczysty apel z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem