Reklama

Z USA

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Rosja wśród krajów nie przestrzegających wolności religijnej

Według ogłoszonego 7 października br. dorocznego raportu Departamentu Stanu USA, m.in. Rosja oraz 5 republik "postsowieckich" nie przestrzegają zasad wolności religijnej. Dokument waszyngtoński wymienia Rosję, Białoruś i Mołdawię jako kraje, w których systematycznie faworyzuje się prawosławie.
Turkmenia i Uzbekistan stosują - według raportu - "wrogość państwową" wobec mniejszości religijnych, m.in. chrześcijan wyznań innych niż prawosławie. W tych krajach aby wspólnota wyznaniowa mogła się zarejestrować, musi mieć co najmniej 500 członków.
Na "czarnej liście" Departamentu znalazły się także Francja, Belgia i Niemcy, jako dyskryminujące wyznawców Świadków Jehowy, Hare Kriszna i Kościoła scjentologicznego. Według autorów raportu, ich przykład daje dodatkowe argumenty takim "antydemokracjom", jak Wietnam czy Chiny.

Obrady biskupów CCEE w Sarajewie

Ewangelizacja i przekazywanie wiary we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie, a także sytuacja Kościoła m.in. w Rosji oraz problemy ekumenizmu i integracji europejskiej były głównymi tematami obrad Plenarnego Zgromadzenia Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbyło się w dniach 3-6 października br. w Sarajewie.
Podczas spotkania biskupi wysłuchali informacji na temat sytuacji Kościoła katolickiego w Rosji, gdzie od kilku miesięcy - z niewiadomych powodów - władze odmawiają zgody na powrót katolickich duchownych. W czasie sesji przemawiał przewodniczący Konferencji Biskupów Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz, który stwierdził m. in., iż w celu nawiązania dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym Kościół katolicki powinien współpracować z organizacjami obrony praw człowieka. Zdaniem abp. Kondrusiewicza, "należy wyjaśnić podstawy teologiczne takich pojęć, jak: misje, prozelityzm i terytorium kanoniczne".
Biskupi CCEE postanowili m.in. zacieśnić współpracę Rady Konferencji Episkopatów Europy z Kościołem katolickim w Rosji, mającą na celu ochronę prawa do wolności religijnej oraz przywrócenie trwałych stosunków ekumenicznych z Kościołem prawosławnym.

Protesty przeciw rezolucji uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela

Konferencja Zwierzchników Kościołów Chrześcijańskich w Jerozolimie oraz Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej zdecydowanie zaprotestowały przeciwko rezolucji Kongresu USA uznającej Jerozolimę za stolicę państwa Izrael. W przesłaniu do prezydenta USA stwierdzono m. in., iż w obecnym czasie rezolucja Kongresu nabiera prowokującego wymiaru, gdyż pomija dotychczasowe międzynarodowe ustalenia w sprawie Jerozolimy. Ponadto stwierdzono m. in., że Wschodnia Jerozolima pozostaje nadal terytorium okupowanym i powinna być chroniona przez prawo międzynarodowe. Oba oświadczenia podkreślają, że Jerozolima, jako Święte Miasto dla żydów, muzułmanów i chrześcijan, powinna posiadać status "miasta otwartego".
Uchwała Kongresu USA wywołała gwałtowne demonstracje Palestyńczyków w Jerozolimie i Strefie Gazy. W Jerozolimie Wschodniej doszło do ulicznych walk muzułmańskiej ludności z policją izraelską.

Reklama

Sąd apelacyjny odwołał karę śmierci dla chrześcijan

Sąd apelacyjny w Chinach odwołał karę śmierci, na którą zostało skazanych przez sąd niższej instancji 5 chrześcijan i zalecił rewizję procesu.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Praw Człowieka i Demokracji mające siedzibę w Hongkongu, Sąd Najwyższy w Hubei orzekł, że zasądzona w ub.r. kara śmierci "nie jest jednoznaczna" i opiera się na "niedostatecznych dowodach". Zdaniem Centrum, jest to niezwykłe posunięcie chińskiego wymiaru sprawiedliwości.
Wśród 5 skazanych jest pastor Gong Shengliang, który w 1991 r. założył Kościół Południowych Chin. Mimo iż władze zabroniły działalności temu Kościołowi liczy on obecnie ok. 50 tys. członków w 10 prowincjach. Pięciu chrześcijan, wśród których jest jedna kobieta, oskarżono o "wykorzystywanie kultu religijnego do naruszania prawa".

Wenezuela

Przewodniczący Episkopatu Wenezueli - abp Baltazar Porras wydał specjalny raport na temat aktów przemocy wymierzonych w tym kraju przeciwko przedstawicielom Kościoła katolickiego. Raport został przekazany do Watykanu.
Według arcybiskupa, nawet w czasach, gdy Wenezuela była pogrążona w wojnie domowej, nie dochodziło do tak agresywnych ataków na Kościół. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Nie ma respektu dla żadnej instytucji i osób. Niedawno np. doszło do ostrzelania samochodu, którym podróżowali tamtejsi zakonnicy, a władze w tej sprawie nie przeprowadziły nawet śledztwa.

Białoruś

5 października br. biskup witebski Władysław Blin poświęcił nową świątynię w wiosce Urbany na Białorusi. Opiekę duszpasterską nad parafią sprawują Księża Salwatorianie z sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu pod przewodnictwem ks. Leszka Witwickiego. W uroczystości wzięły udział rzesze wiernych oraz duchowieństwo, m.in. przedstawiciel księdza prowincjała Salwatorianów - ks. Antoni Zięba SDS z Mikołowa oraz ekonom diecezji witebskiej - ks. prał. Mirosław Skoczylas. Kościół został wzniesiony w miejscu zabytkowej świątyni zburzonej w 1958 r. przez władze sowieckie. Mimo wielkiej biedy panującej na tym terenie parafianie nie szczędzili ofiar i własnej pracy, aby świątynia była piękna i godna miana domu Bożego.
W tym roku w erygowanej zaledwie przed trzema laty diecezji witebskiej odbyło się już kilka takich uroczystości. Wiosną bp Blin poświęcił kaplicę w Siennie, 7 września br. - kościół w Pohoszczy, a 15 września - kaplicę w parafii św. Antoniego w Witebsku. Kaplica ta znajduje się w Domu Kultury, który zakupiono, planując wykorzystanie go dla celów religijnych. W znajdującej się w tym obiekcie sali widowiskowej w najbliższym czasie zostaną zorganizowane Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Rosja

Władze miejskie Jarosławia n. Wołgą odmówiły katolikom pozwolenia na budowę kościoła, mimo że wcześniej przydzieliły już na ten cel działkę. We wrześniu br. cofnięto wizę proboszczowi parafii rzymskokatolickiej w Jarosławiu - o. Stanisławowi Krajniakowi ze Słowacji, werbiście.
Do 1917 r. w Jarosławiu działała parafia katolicka, której władza bolszewicka skonfiskowała budynek kościelny. W latach 90. grupa 50 miejscowych katolików próbowała odzyskać swoją świątynię, ale uzyskali jedynie obietnicę władz, że zostanie wydzielona działka pod budowę nowego kościoła. W czasie gdy proboszczem parafii był ks. Krajniak, parafii przydzielono działkę budowlaną, a przedstawiciele wspólnoty parafialnej przedstawili władzom miasta projekt nowego kościoła. Jak skarżą się katolicy mieszkający w Jarosławiu, po deportacji proboszcza pozbawiono ich również szansy na zbudowanie własnego kościoła.

Tydzień na świecie

Nowym nuncjuszem apostolskim w Austrii mianowany został pochodzący z Niemiec watykański dyplomata - abp Giorgio Zur. Przez ostatnie 2,5 roku reprezentował on Stolicę Apostolską w Moskwie, a wcześniej kierował Akademią Dyplomatyczną w Rzymie.

Katoliccy biskupi Irlandii ostro potępili eutanazję. "Stosowanie środków przyspieszających śmierć jest moralnie nie do przyjęcia, a także nie jest konieczne" - stwierdzili biskupi w liście pasterskim opublikowanym w Dublinie w związku z obchodzonym w Irlandii Dniem Życia.

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Jimmy Carter, były prezydent USA, który wsławił się jako rzecznik praw człowieka i pokoju w świecie. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał węgierski pisarz Imre Kertész. To pierwszy Nobel w literaturze dla Węgier.

Luiz Inacio Lula da Silva - legendarny działacz związkowy, zwany często brazylijskim Wałęsą - zdecydowanie wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Brazylii. Najprawdopodobniej zostanie on prezydentem tego kraju.

Ubiegająca się o wejście do NATO Bułgaria ogłosiła, że jest gotowa udostępnić USA swą przestrzeń powietrzną i bazę lotniczą nad Morzem Czarnym do ewentualnego ataku na Irak.

Podczas specjalnej konferencji prasowej w Kijowie prezydent Ukrainy Leonid Kuczma skrytykował propozycję premiera Leszka Millera skierowaną do ukraińskich władz oraz do opozycji, by zorganizować w Warszawie debatę na temat perspektyw Ukrainy wobec rozszerzenia UE i NATO. "To wygląda na próbę ingerencji w nasze sprawy" - stwierdził m.in. prezydent Kuczma.

Rok od rozpoczęcia interwencji USA w Afganistanie, która obaliła reżim talibów i doprowadziła do rozbicia al-Kaidy, amerykański ambasador w Kabulu przyznał, że "wojna jeszcze się nie skończyła". Co najmniej kilkuset ukrywających się członków al-Kaidy stanowi wciąż zagrożenie, a władza prezydenta Hamida Karzaja jest słaba.

Wzrasta napięcie wokół Iraku. Prezydent USA George W. Bush ostrzegł, że atak na Irak będzie nieunikniony, jeśli Bagdad nie podporządkuje się woli ONZ. 11 października br. prezydent Bush uzyskał w tej sprawie poparcie Kongresu amerykańskiego. Saddam Husajn obwieścił, iż jego kraj wygra "każdą ostateczną rozprawę".

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat podpisał uchwałę, która oficjalnie uznaje Jerozolimę za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego. Uchwała została przyjęta przez parlament palestyński 2 lata temu i dotąd czekała na podpis Arafata. Abu Ala, przewodniczący palestyńskiej Rady Legislacyjnej, oświadczył, że Arafat zdecydował o podpisaniu uchwały w odpowiedzi na rezolucję Kongresu USA uznającą Jerozolimę za stolicę państwa Izrael.

Prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo zapowiedział zniesienie kary ukamienowania za cudzołóstwo w tym kraju. Prezydent poruszył tę sprawę w przemówieniu radiowo-telewizyjnym wygłoszonym z okazji rocznicy niepodległości Nigerii. Po wprowadzeniu w trzynastu stanach tego kraju koranicznego prawa szarijatu tamtejsze sądy skazały w tym roku kilka osób na śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo.

Tajemnice radosne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2003

Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater”, poświęconej Najświętszej Maryi Pannie pisze, że Maryja, „szła naprzód w pielgrzymce wiary”. Dzisiaj Maryja jako nasza najlepsza Matka uczy nas wiary. Biorąc więc do rąk różaniec i rozważając tajemnice radosne chcemy uczyć się od Maryi prawdziwej wiary.

Jiri Hera/fotolia.com

1. Tajemnica zwiastowania.

Anioł rzekł do Maryi: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. (…) Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. (…) Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 30-38).
Każdy z nas ma swoje zwiastowanie. Tak jak do Maryi i do nas Bóg posyła anioła ze wspaniałą wiadomością. Ta wiadomość to prawda, że Bóg nas kocha, że ma wobec nas wspaniały plan swej miłości. Nieraz nie bardzo rozumiemy to zwiastowanie. Jakże się to stanie, to niemożliwe, dlaczego ja? - pytamy Boga i samych siebie. Maryja, mimo tego, że też nie wszystko rozumiała, odpowiedziała Bogu „niech mi się stanie według twego słowa”. Rozważając tę tajemnicę prośmy Boga, abyśmy tak jak Maryja zawsze z radością odpowiadali „tak” na Jego propozycje.

2. Tajemnica nawiedzenia św. Elżbiety.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę (Łk 1, 39-41).
Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję to doskonały wzór takich spotkań, których celem jest pogłębienie wiary, przybliżenie się do Boga. Elżbieta w czasie tego spotkania została napełniona Duchem Świętym i zaczęła wielbić Boga. Tak jak do Elżbiety przyszła Maryja i umocniła jej wiarę, tak i my spotykamy się z ludźmi, dzięki którym przybliżamy się do Boga. W tej tajemnicy dziękujmy Bogu za tych wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona.

3. Tajemnica narodzenia Pana Jezusa.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk 2, 6-7).
W czasie rozważania tej tajemnicy staje przed nami obraz stajenki betlejemskiej. Przedziwny pokój i radość z niej promieniują. Chociaż na świecie panują jeszcze legiony rzymskie, a król Herod już czyha na życie Nowonarodzonego, Maryja, Józef i Jezus czują się bezpieczni w ubogiej stajence. Tak też będzie, kiedy prawdziwie Jezus narodzi się w naszych sercach, kiedy nasze serca staną się betlejemskimi stajenkami. Nawet jeżeli na świecie będzie wiele niepokoju, nawet jeżeli będziemy doświadczać różnych problemów, to będziemy szczęśliwi szczęściem, które da nam Nowonarodzony. Prośmy zatem, aby Jezus prawdziwie narodził się w naszych sercach.

4. Tajemnica ofiarowania Pana Jezusa w świątyni.

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu (Łk 2, 22-23).
Maryja i Józef ofiarowali Bogu to, co było dla nich najcenniejsze - ukochane Niemowlę. Uczynili to nie tylko dlatego, żeby spełnić przepis prawa, ale również dlatego, ponieważ byli przekonani, że wszystko, co człowiek posiada, pochodzi od Boga i trzeba to odnosić do Boga, przedstawiać Panu Bogu. Trudne jest to do zrozumienia dla współczesnego człowieka, który często zapatrzony w siebie, wszystko odnosi do siebie - stawiając siebie w centrum wszechświata. Rozważając tę tajemnicę uczmy się od Maryi i Józefa, że wszystko powinniśmy ofiarować Panu Bogu.

5. Tajemnica odnalezienia Pana Jezusa w świątyni.

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice (Łk 2, 41-43).
Jak łatwo jest zgubić Chrystusa. Wystarczy chwila nieuwagi, pokusa, grzech i Chrystus schodzi na dalszy plan naszego życia. Może nam się nawet wydawać, że jesteśmy blisko Jezusa, że jesteśmy dobrymi chrześcijanami i nie dostrzegamy tego, iż Go zgubiliśmy, tak jak Maryja i Józef nie dostrzegli tego, że Jezus został w Jerozolimie. Maryja, która z bólem serca szukała swego Syna, dzisiaj pomaga nam powracać do naszego Pana i Zbawiciela. Prośmy Maryję, abyśmy szli przez życie zawsze z Jej Synem, a gdy Go zgubimy, aby pomagała nam Go odnajdywać.

Maryjo, ukochana Matko, nasza pielgrzymka wiary ciągle trwa. Prosimy Cię, bądź z nami, kiedy pielgrzymujemy do Twego Syna po drogach XXI wieku. Spraw, aby nasza wiara każdego dnia stawała się coraz bardziej żywa, prawdziwa i konsekwentna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

2019-10-15 13:12

DK/wikipedia.org

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

François Gérard, "Św. Teresa”
Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

Widzenia

Około roku 1556, przyjaciele Teresy zasugerowali, że jej nowe przejścia są dziełem diabła, a nie pochodzące od Boga. Zaczęła więc stosować praktyki pokutnicze i umartwiać się. Jej spowiednik, jezuita święty Franciszek Borgiasz, jednakże zapewniał ją o boskim pochodzeniu jej doświadczeń. W 1559, w dzień świętego Piotra, Teresa doświadczyła wewnętrznego widzenia Jezusa Chrystusa, który w jej przekonaniu ukazał jej się w postaci cielesnej, choć dla oczu niewidzialny. Nie miała wątpliwości co do prawdziwości tej wizji. Takie widzenia Jezusa Chrystusa trwały w sposób nieprzerwany przez okres ponad dwóch lat. W innej wizji, Serafin wielokrotnie wbił w jej serce rozżarzony do czerwoności czubek złotej lancy, powodując niepojęty duchowo-fizyczny ból. Wizja ta jest zbieżna z wizją świętego Franciszka z Asyżu, opisaną w hymnie Walka miłości.

Teresa tak opisuje tę scenę:

„Zobaczyłam, w jego ręce długą złotą dzidę, zaś jej koniec pokryty żelazem rozżarzony był do czerwoności. Wydawało mi się, że wkuwał ją co pewien czas w moje serce i że przebijał moje wnętrzności. Gdy poruszał swą dzidą wydawało mi się, że porusza i moimi wnętrznościami. Pozostawił mnie całą płonąca wielką miłością do Boga. Ból był tak wielki, że aż zaczęłam jęczeć, a słodkość płynąca z jego nadmiaru była tak zaskakującą, że nie chciałam być go pozbawiona...”

Ta wizja była inspiracją dla jednego z najsławniejszych dzieł Berniniego, Ekstaza świętej Teresy znajdującego się w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie.

Pamięć o tym wydarzeniu była dla Teresy inspiracją do końca jej życia i motywowała jej całożyciowe oddanie się naśladowaniu życia i cierpienia Jezusa Chrystusa, które streszczała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”.

Dzieła świętej Teresy z Ávili, tworzone dla celów dydaktycznych, są jednymi z najwybitniejszych w literaturze mistycznej Kościoła katolickiego. Jej proza jest naznaczona wpływem łaski, ozdobną schludnością i uroczą siłą wyrazu, Teresa jest w czołówce hiszpańskich prozaików. Jej poezja jest natomiast wyróżniana za czułość i poczucie rytmu myśli.

Twierdza wewnętrzna, napisana w roku 1577, w której porównuje rozwój duszy oddanej kontemplacji do zamku z siedmioma kolejnymi wewnętrznymi komnatami, analogicznie do siedmiu niebios, których przebycie prowadzi do zjednoczenia z Chrystusem. Książka uważana jest za duchowy testament św. Teresy i skarb mistyki katolickiej.

Jan Paweł II „W dniu 4 października roku 1582, który we wprowadzonym później Kalendarzu Gregoriańskim wypadł 15 października, w Alba, w granicach diecezji w Salamance, odeszła do Oblubieńca święta Teresa od Jezusa, osłabiona wiekiem i chorobą, lecz wciąż pełna żaru i płomiennej miłości do Boga i Kościoła. Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi”. Podczas podróży apostolskiej do Hiszpanii 1 listopada 1982 polski papież uczestniczył w Ávili w uroczystościach z okazji 400. rocznicy śmierci św. Teresy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem