Reklama

"Niedziela" to wikary w parafii

List abp. Władysława Ziółka do Proboszczów
Niedziela Ogólnopolska 42/2002


Fot. Archiwum

Od 10 lat wierni archidiecezji łódzkiej mają swój lokalny dodatek pod nazwą "Niedziela Łódzka". Ten jubileusz jest dla nas okazją do wyrażenia wdzięczności kapłanom i osobom świeckim z tej archidiecezji, angażującym się w nasze wspólne dzieło, szczególnie zaś abp. Władysławowi Ziółkowi, który z tej okazji napisał list do księży proboszczów. Niezwykle ważne są dla naszej redakcji serdeczne słowa Księdza Arcybiskupa, który docenia znaczenie "Niedzieli" dla ewangelizacji i formacji patriotycznej, tak ważnej w dzisiejszych czasach. Cieszy nas opinia, że dzięki zmianie szaty graficznej "Niedziela" stała się bardziej atrakcyjna, oraz prośba o to, aby księża proboszczowie większą troską otoczyli kolportaż naszego tygodnika w swoich parafiach. Mamy nadzieję, że zachęci ona wszystkich, którym zależy na tym, aby polscy katolicy byli bogaci w wiedzę i świadomi wyzwań naszych czasów, do przyłączenia się do grona stałych Czytelników i Przyjaciół "Niedzieli".

Czcigodny Księże Proboszczu!
Już dziesiąty rok archidiecezja nasza ma do dyspozycji Niedzielę Łódzką. Wierni wszystkich parafii mogą znaleźć w tym znakomitym tygodniku najświeższe informacje z życia Kościoła, z działalności Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej. Włączają się w ten sposób do ważnych spraw, jakimi żyje Kościół w Polsce i na świecie.
Niedziela jest pismem, które aktywizuje swoich czytelników. Oznacza to, że formuje ich jako ludzi zaangażowanych w życie własnej wspólnoty parafialnej. Z formacją eklezjalną idzie w parze formacja patriotyczna, tak bardzo potrzebna dziś, gdy coraz wyraźniej daje znać o sobie indywidualizm Polaków oraz "drapieżny kapitalizm".
Edycja łódzka Niedzieli przynosi co tydzień odpowiedź na pytanie, co się dzieje obecnie w naszej archidiecezji.
Od sierpnia br. Niedziela stała się bardziej atrakcyjna, w następstwie zmiany szaty graficznej, wprowadzenia koloru i korzystnych ulepszeń w stylu redagowania - przy zachowaniu dotychczasowej ceny pisma. Otrzymuję informacje, że po dokonanych zmianach w tygodniku Niedziela w wielu parafiach zwiększyła się liczba jej czytelników.
Mamy zapewnienie, że z chwilą gdy liczba odbiorców Niedzieli przekroczy w naszej archidiecezji 10 tys., objętość łódzkiej edycji pisma zwiększy się do 8 stron.
Należy nadmienić, że rośnie liczba tytułów i wzrasta nakład tych czasopism, których działalność skierowana jest przeciwko Kościołowi, aby niweczyć jego posługę ewangelizacyjną.
Biorąc to wszystko pod uwagę, serdecznie proszę Księdza Proboszcza, aby zechciał jeszcze większą troską otoczyć kolportaż Niedzieli w swojej parafii. Niech na stałe powierzy to zadanie konkretnej grupie zaangażowanych parafian (ministranci, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich itp.). Jest wskazane, aby prezentować parafianom poszczególne numery tygodnika z uwzględnieniem najciekawszych tekstów. Niech parafianie wiedzą, że ich Proboszczowi bardzo zależy na regularnym czytaniu Niedzieli w parafii i dlatego osobiście angażuje się w jej rozprowadzanie.
Będę szczególnie rad, gdy Ksiądz Proboszcz powiadomi mnie o wzroście liczby czytelników Niedzieli w swojej parafii.
Z błogosławieństwem

Reklama

+ Władysław Ziółek - Arcybiskup Łódzki
Łódź, 24 września 2002 r.

Reklama

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

2019-10-15 13:12

DK/wikipedia.org

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

François Gérard, "Św. Teresa”
Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

Widzenia

Około roku 1556, przyjaciele Teresy zasugerowali, że jej nowe przejścia są dziełem diabła, a nie pochodzące od Boga. Zaczęła więc stosować praktyki pokutnicze i umartwiać się. Jej spowiednik, jezuita święty Franciszek Borgiasz, jednakże zapewniał ją o boskim pochodzeniu jej doświadczeń. W 1559, w dzień świętego Piotra, Teresa doświadczyła wewnętrznego widzenia Jezusa Chrystusa, który w jej przekonaniu ukazał jej się w postaci cielesnej, choć dla oczu niewidzialny. Nie miała wątpliwości co do prawdziwości tej wizji. Takie widzenia Jezusa Chrystusa trwały w sposób nieprzerwany przez okres ponad dwóch lat. W innej wizji, Serafin wielokrotnie wbił w jej serce rozżarzony do czerwoności czubek złotej lancy, powodując niepojęty duchowo-fizyczny ból. Wizja ta jest zbieżna z wizją świętego Franciszka z Asyżu, opisaną w hymnie Walka miłości.

Teresa tak opisuje tę scenę:

„Zobaczyłam, w jego ręce długą złotą dzidę, zaś jej koniec pokryty żelazem rozżarzony był do czerwoności. Wydawało mi się, że wkuwał ją co pewien czas w moje serce i że przebijał moje wnętrzności. Gdy poruszał swą dzidą wydawało mi się, że porusza i moimi wnętrznościami. Pozostawił mnie całą płonąca wielką miłością do Boga. Ból był tak wielki, że aż zaczęłam jęczeć, a słodkość płynąca z jego nadmiaru była tak zaskakującą, że nie chciałam być go pozbawiona...”

Ta wizja była inspiracją dla jednego z najsławniejszych dzieł Berniniego, Ekstaza świętej Teresy znajdującego się w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie.

Pamięć o tym wydarzeniu była dla Teresy inspiracją do końca jej życia i motywowała jej całożyciowe oddanie się naśladowaniu życia i cierpienia Jezusa Chrystusa, które streszczała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”.

Dzieła świętej Teresy z Ávili, tworzone dla celów dydaktycznych, są jednymi z najwybitniejszych w literaturze mistycznej Kościoła katolickiego. Jej proza jest naznaczona wpływem łaski, ozdobną schludnością i uroczą siłą wyrazu, Teresa jest w czołówce hiszpańskich prozaików. Jej poezja jest natomiast wyróżniana za czułość i poczucie rytmu myśli.

Twierdza wewnętrzna, napisana w roku 1577, w której porównuje rozwój duszy oddanej kontemplacji do zamku z siedmioma kolejnymi wewnętrznymi komnatami, analogicznie do siedmiu niebios, których przebycie prowadzi do zjednoczenia z Chrystusem. Książka uważana jest za duchowy testament św. Teresy i skarb mistyki katolickiej.

Jan Paweł II „W dniu 4 października roku 1582, który we wprowadzonym później Kalendarzu Gregoriańskim wypadł 15 października, w Alba, w granicach diecezji w Salamance, odeszła do Oblubieńca święta Teresa od Jezusa, osłabiona wiekiem i chorobą, lecz wciąż pełna żaru i płomiennej miłości do Boga i Kościoła. Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi”. Podczas podróży apostolskiej do Hiszpanii 1 listopada 1982 polski papież uczestniczył w Ávili w uroczystościach z okazji 400. rocznicy śmierci św. Teresy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem