Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy są biedni

Sesja Kolbiańska w Krakowie

Jak godzić ubóstwo środków ze skutecznością i owocnością działania - zastanawiano się na sesji zorganizowanej przez klasztor Ojców Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie 26 października br., w miejscu, gdzie o. Maksymilian Maria Kolbe rozpoczął wydawanie Rycerza Niepokalanej. "Zarówno Rycerz, jak i budowa Niepokalanowa są dowodem, że ubogie środki mogą stać się sposobem ewangelizacji i promocji człowieka - podkreślał o. Zdzisław Kijas OFMConv, główny organizator sesji.
Podczas sesji prof. dr hab. Ryszard Legutko (UJ) przedstawił podział środków na bogate, średnie i ubogie. Środki bogate to osiąganie celów przy użyciu władzy, przymusu instytucjonalnego i prawnego; średnie - to nacisk perswazyjny i obyczajowy; a ubogie - to świadectwo. W życiu społecznym wszystkie te środki są potrzebne i ważne. Istotne jest, aby w ich stosowaniu zachować proporcje - podkreślił Profesor.
Ubóstwo, jako brak środków finansowych, może stać się powodem degradacji duchowej, moralnej i społecznej i jest poważnym wyzwaniem społecznym - mówił podczas sesji dr Lucjan Miś z Instytutu Socjologii UJ. Według danych szacunkowych, w Polsce 28% populacji to ludzie obiektywnie biedni. Średnia europejska to 7-8 %.
Natomiast subiektywnie biednymi czuje się aż 65% Polaków. Trzeba sobie zadawać pytanie, jak niwelować rażące dysproporcje między biedą i bogactwem, i tworzyć taki system zabezpieczeń społecznych, który by nie stwarzał napięć i starć społecznych - mówił dr Miś.
Głos zabrali również prof. dr hab. Stanisław Rodziński z krakowskiej ASP oraz przedstawiciel prezesa Telewizji Puls i Telewizji Niepokalanów II. Sesji towarzyszyła prezentacja filmu Niepokalanów - Gród Maryi w reżyserii Doroty Górskiej, laureatki Festiwalu Filmów Katolickich - Niepokalanów 2002, oraz koncert w wykonaniu Krzysztofa Okonia.

Tadeusz A. Janusz

Dziękczynienie za 15 lat duchowej adopcji w Polsce

Za 15 lat istnienia w Polsce duchowej adopcji dziecka poczętego dziękowali 26 października na Jasnej Górze animatorzy z całego kraju. Jubileuszowe rekolekcje zorganizował Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji na Jasnej Górze.
Duchowa adopcja dziecka poczętego istnieje w Polsce od 1987 r. Pierwszym jej ośrodkiem był pauliński kościół Ducha Świętego w Warszawie, gdzie przeorem był o. Stanisław Jarosz. O. Jarosz zorganizował też tegoroczne rekolekcje, które są swoistym świętem dziękczynienia za 15 lat duchowej adopcji dziecka poczętego w naszym kraju. Spotkanie w jasnogórskim sanktuarium zgromadziło prawie 100 osób - animatorów dzieła duchowej adopcji z całej Polski. Są to ludzie krzewiący na terenie swoich diecezji modlitwę w intencji poczętych i zagrożonych dzieci.
Trzydniowe rekolekcje rozpoczęła po południu 25 października Koronka do Bożego Miłosierdzia. O. Jarosz wygłosił konferencję zachęcającą do podjęcia modlitwy na "wyższym szczeblu" - modlitwy dziękczynienia i uwielbienia. - Dziękczynienie to szczyt miłości, jaką możemy okazać Chrystusowi - mówił. W sobotę 26 października zgromadzeni na rekolekcjach uczestniczyli we wspólnej modlitwie, ale wiele czasu wypełniały też świadectwa. Podejmujący duchową adopcję mówili o tym, jak modlitwa zmieniła ich życie. W nocy animatorzy trwali na czuwaniu w Bazylice Jasnogórskiej. Spotkanie zakończyła Msza św. sprawowana w niedzielę 27 października o godz. 7.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
Duchowa adopcja dziecka poczętego polega na modlitwie w intencji szczęśliwego narodzenia nieznanych, poczętych i zagrożonych dzieci, a także ich rodziców. Jest również modlitwą w intencji cierpiących z powodu grzechu aborcji. Duchowa adopcja to także osobiste wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu, składanych na Jasnej Górze w 1956 r. pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia.
Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się obecnie na Jasnej Górze. Kierujący nim o. Stanisław Jarosz poinformował, że chociaż nie dysponuje dokładną statystyką, to przypuszcza, że modlitwa w intencji zagrożonego dziecka poczętego podejmowana jest przez miliony osób w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kupując znicz, pomagasz bliźniemu

Znicze z logo Caritas rozprowadzane były przez październik i listopad w parafiach i przy cmentarzach wielu diecezji w Polsce. Fundusze uzyskane z ich sprzedaży przeznaczone są na leki i żywność dla ubogich, a także zasilają stypendia dla polskich studentów ze Wschodu i budowy noclegowni czy domów opieki. Co roku zespoły parafialne Caritas sprzedają tysiące lampionów.
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ten cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego od wielu lat widnieje na zniczach Caritas. "Wszystkich Świętych i Zaduszki to nie tylko czas wspominania zmarłych. W tych dniach warto myśleć o żyjących i włączyć się do akcji Płomyk nadziei" - twierdzi ks. Wiesław Kosicki, zastępca dyrektora Caritas lubelskiej. Uzyskane ze sprzedaży lampionów pieniądze wykorzystywane są w zależności od potrzeb poszczególnych diecezji.
W rozprowadzaniu lampionów z logo Caritas pomagali - jak co roku - wolontariusze i harcerze.

Reklama

Prof. Tadeusiewicz na Jasnej Górze

25 października Mszy św. w intencji rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - prof. dr. hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Eucharystię poprzedziła uroczystość nadania Profesorowi doktoratu honoris causa Politechniki Częstochowskiej. "Jestem szczęśliwy, zwłaszcza że jak każdy Polak mam szczególny stosunek do Jasnej Góry i Matki Bożej Jasnogórskiej - mówił prof. Tadeusiewicz. - Jest to dla mnie chyba najważniejszy element dzisiejszej uroczystości". We Mszy św. wzięli udział żona i córka Profesora oraz przyjaciele. Przybyły także władze PCz: rektor - prof. Henryk Dyja i prorektor - Maria Nowicka-Skowron, obecni byli również przedstawiciele senatów obu uczelni.

"Komunia i Wyzwolenie"

Międzynarodowy Ruch "Comunione e Liberazione" rozpoczął 26 października na Jasnej Górze nowy rok pracy. Przybyło ok. 200 osób, wśród nich ks. Fabio Baroncini - najbliższy współpracownik założyciela i głównego przełożonego Ruchu, 80-letniego dziś ks. Luigi Giussaniego. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Perzyński, krajowy odpowiedzialny Ruchu. Zebranych powitał o. Jerzy Kielech, definitor generalny Zakonu Paulinów, a homilię wygłosił ks. Joachim Waloszek, rektor WSD w Opolu.

Reklama

"Sportowe nadzieje"

700 młodych sportowców, działaczy, trenerów i kapelanów przybyło 26 października w 12. Pielgrzymce Sportowców Polskich. Obecni byli zasłużeni mistrzowie olimpijscy, Europy i Polski, m.in.: bokser Jan Szczepański, lekkoatletka Ewa Kłobukowska, bokser Józef Grudzień. "Głównym naszym założeniem było zebrać u Matki Bożej tych, którzy swój rozwój fizyczny, ale i duchowy wiążą z parafią i z wiarą" - mówił o. Józef Joniec, autor programu Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Młodzi sportowcy, którzy przybyli na pielgrzymkę, na co dzień działają w parafialnych klubach sportowych. "Są naszą nadzieją na olimpijczyków i mistrzów świata" - przyznał Henryk Zając, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP. "W krótkim czasie dobiec do mety - to przecież cel biegacza. Osiągnąć najlepszy wynik - to marzenie wielu sportowców - przypomniał w homilii bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. - Ważne, aby nie biec na oślep - czyli bez otwartych oczu, bez zastanowienia się nad własnym życiem, bez refleksji". Maria Kwaśniewska-Maleszewska, medalistka olimpijska w Berlinie w 1936 r., złożyła jako wotum Złoty Order "Za Zasługi dla Idei Olimpijskiej", wręczony jej w 2002 r. przez Światowe Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich.

Modlitwa maturzystów

11. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pod hasłem: Nie lękaj się. Zaufaj Panu 26 października zgromadziła ok. 4 tys. uczniów, nauczycieli i katechetów. Za organizację odpowiedzialny był Wydział Nauki Chrześcijańskiej z przewodniczącym - ks. prał. Czesławem Grzybem. Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. "Trzeba zaufać młodzieży, trzeba w nią wierzyć. Tak gorąco przekonuje nas do tego Ojciec Święty Jan Paweł II - mówił przed Mszą św. bp Leszczyński. - Wśród młodych w Polsce i na całym świecie jest wielu zagubionych, ale zdecydowana większość to ci, którzy bardzo odważnie odpowiadają na zaproszenie Chrystusa: Pójdź za Mną".

Reklama

Kapłani Archidiecezji Częstochowskiej

Ponad 150 księży wyruszyło 26 października w procesji z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę, aby wziąć udział w dorocznej, 22. już pielgrzymce. "W tym roku szczególnie modliliśmy się o dobre przygotowanie do peregrynacji Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej" - mówił organizator, ks. Grzegorz Ślęzak. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Trzeba nam mieć wrażliwość na człowieka, wielką wyobraźnię miłosierdzia; trzeba, byśmy mieli serce miłosierne. Kapłani muszą widzieć, muszą dostrzegać prawdziwe problemy ludzkie" - apelował w homilii abp Nowak.

W skrócie

21 października:

Generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski poświęcił obraz Matki Bożej Jasnogórskiej autorstwa Witolda Bulika z Częstochowy do nowo powstającej paulińskiej parafii w Marianpolu na Ukrainie (diec. charkowsko-zaporoska). Proboszczem nowej parafii został o. Symplicjusz Berent, a wikarym - o. Bartłomiej Golub.

Abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla profesorów, studentów i pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie na czele z rektorem - prof. Andrzejem Dziewiątkowskim i prorektorem - prof. Janem Klisińskim.

24 października:

Zakończyło się dwudniowe VI Sympozjum dla Osób Konsekrowanych nt. Miejsce kultu maryjnego w życiu konsekrowanym. Organizatorem spotkania dla ponad 200 osób - w większości sióstr zakonnych - była Komisja Kultu Bożego i Sakramentów Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym - bp. Stefanem Cichym z Katowic.

Pielgrzymi z Urugwaju złożyli kopię figury Matki Bożej "Virgen de los Trienta y Tres Orientales" - Patronki Urugwaju wraz z listem nuncjusza apostolskiego tego kraju - abp. Janusza Bolonka. Dar przyjął podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar.

25 października:

Przybył arcybiskup archidiecezji Libreville w Gabonie w Afryce Basile Mvé Engone.

II tura Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej zgromadziła ok. 2 tys. młodzieży. Mszy św. przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek.

26 października:

Z udziałem ponad 200 kobiet odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet, zorganizowana przez Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich na czele z jego prezesem Marią Wilczek. Mszę św. odprawił bp Jan Wątroba z Częstochowy - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Zapowiedzi

13 listopada - Sympozjum z okazji 20-lecia Krajowego Duszpasterstwa Rolników;

14-16 listopada - 13. Forum Szkół Katolickich;

15-16 listopada - Pielgrzymka Grup Modlitwy za Emigrację.

16 listopada - Sympozjum Bonifratrów;

17 listopada - 50-lecie Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Matki Bożej Jasnogórskiej;

17-18 listopada - Ogólnopolska Konwiwencja prezbiterów neokatechumenatu.

Tydzień w Polsce

W Nowym Sączu odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. inf. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych w Polsce historyków Kościoła, profesora KUL i PAT. Jego ciało złożono przy kościele filialnym w rodzinnej miejscowości Niskowej. Specjalny telegram w związku ze śmiercią ks. prof. Kumora wystosował Jan Paweł II na ręce biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Wręczenie Nagród Naukowych im. Franciszka i Ireny Skowyrów było częścią obchodów 30-lecia Instytutu Polonijnego KUL. Nagrody otrzymali: konsul Ambasady USA w Polsce John Grondelski - za współpracę na linii Polonia - Polska, ks. prof. Józef Niewiadomski - za pracę naukową podnoszącą prestiż nauki polskiej, prof. Jan Mazur - za propagowanie języka polskiego za granicą oraz Romuald i Wanda Mieczkowscy - za pracę społeczną na rzecz Polaków na Litwie.

Przywódcy Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli uzgodnili finansowe warunki rozszerzenia UE w 2004 r.: Polska przez pierwsze 3 lata po wstąpieniu będzie otrzymywać z budżetu Unii więcej, niż sama tam wpłaci, ale polscy rolnicy mają na początek otrzymać tylko 25 proc. wymiaru dopłat bezpośrednich, jakie przysługują zachodnim rolnikom.

Włodzimierz Cimoszewicz, szef MSZ, bez podania przyczyn odwołał ambasadora RP w Berlinie Jerzego Kranza, który dostał nominację jeszcze z nadania rządu premiera Jerzego Buzka (sprawował tę funkcję tylko kilkanaście miesięcy, a zwyczajowo powinien 4-5 lat). Zdaniem obserwatorów, dopóki nie powstanie w Polsce apolityczny korpus dyplomatyczny, będzie dochodziło do podobnych dymisji, które ośmieszają nasz kraj w świecie.

Z pierwszą w historii oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Malty - Guido de Marco. Głównymi tematami rozmów z naszymi władzami były zagadnienia dotyczące gospodarki morskiej i turystyki (Malta należy, wraz z Polską, do grupy krajów mających w najbliższej przyszłości wejść do UE).

Rząd zdecydował, że Poznańskie Zakłady im. Hipolita Cegielskiego zostaną dokapitalizowane akcjami TP SA o wartości ok. 35 mln zł. Jednocześnie rząd poręczył spłatę kredytów zaciągniętych przez Stocznię Szczecińską.

Sejm, głosami koalicji SLD-UP-PSL oraz PO, odrzucił wniosek Ligi Polskich Rodzin o odwołanie Marka Borowskiego z funkcji marszałka Sejmu. Wniosek poparły tylko PiS oraz "Samoobrona".

Według prof. Janusza Szymborskiego, eksperta z Biura Rzecznika Praw Dziecka, 650 tys. dzieci może utracić prawo do bezpłatnego leczenia, gdy w miejsce kas chorych powstanie Narodowy Fundusz Zdrowia (chodzi o dzieci w wieku szkolnym, które z różnych przyczyn przerwały naukę).

Z ostatnich obliczeń firm farmaceutycznych wynika, że po wprowadzonych przez ministra zdrowia zmianach list refundacyjnych, chorzy płacą za leki więcej.

Prasa doniosła, że spółka Ad Novum, wydawca Trybuny, zanotowała poważne straty na skutek spadku o 25 proc. sprzedaży tego dziennika; w związku z tym konieczne było zmniejszenie nakładu Trybuny.

Cztery radomskie pomniki - w tym monument kard. Stefana Wyszyńskiego stojący przed katedrą - zostały zniszczone przez wandali (oblali oni farbą m.in. pomnik pamięci protestu robotników 1976 r. i pomnik żołnierzy WiN). Tymczasem policja ujęła 18-latka, który sprofanował katowicki pomnik katyński. Udało się odzyskać skradzione z pomnika elementy, które złodziej sprzedał na złom.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Czwartek pamiętają o pacjentach

2024-03-28 21:21

[ TEMATY ]

szpital

Zielona Góra

drezdenko

kanonicy regularni

ks. Paweł Greń

Ks. Jerzy i ks. Paweł oraz lektor Paweł odwiedzili ze świątecznymi życzeniami i prezentami pacjentów szpitala w Drezdenku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję