Reklama

Matka Boża Częstochowska w Lyonie

Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Dóbr Kultury UNESCO, wzniesiona na wzgórzu, bazylika Notre-Dame de Fourvičre, którą widać niemal z każdego punktu miasta, uważana jest za symbol Lyonu. Tutaj zatrzymują się pielgrzymki udające się do Lourdes i La Salette.
Sanktuarium zbudowane jest w miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan - w II wieku na wzgórzu Fourvičre istniała liczna wspólnota chrześcijańska. Świątynię budowano od XII do XIV wieku. Ostateczną formę zyskała po wojnie francusko-pruskiej (1870). Wojska pruskie otrzymały trzy razy rozkaz zniszczenia miasta. Zamiary wroga zostały uniemożliwione przez usilne modlitwy mieszkańców i prośby o ratunek, skierowane do Matki Bożej de Fourvičre. Z wdzięczności za uratowanie miasta przed zagładą katolicy Lyonu podjęli decyzję o budowie bazyliki, która do dziś góruje nad miastem. Została zrealizowana według projektu Pierre´a Bossana. W 1872 r. położono kamień węgielny, a w 1896 r. dokonano poświęcenia bazyliki.
Z bazyliki, w czasie swej wizyty w Lyonie w 1986 r., Ojciec Święty Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa miastu i jego mieszkańcom.

Niedziela Ogólnopolska 46/2002

Rafał Thomas - Lyon

Odsłonięcie Obrazu Matki Bożej

Odsłonięcie Obrazu Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychodząc ze swego Jasnogórskiego Sanktuarium,
Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny Matką.
Matka bowiem nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu,
ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy
(Jan Paweł II).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielę 6 października 2002 r., w wigilię wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Lyon przeżywał polsko-francuską uroczystość religijną. W bazylice Notre-Dame de Fourvičre pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, uważanej za najważniejszy kościół Lyonu i archidiecezji liońskiej, została dokonana intronizacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na tę uroczystość przybyli licznie Francuzi i Polacy: mieszkańcy Lyonu i regionu, Polacy zarówno z Francji, jak i z kraju, przyjaciele Francuzi. Kościół na wzgórzu Fourvičre, górujący nad miastem, dawno nie witał tak licznej rzeszy wiernych. Szacuje się, że w uroczystościach uczestniczyło prawie 3 tys. osób.
Uroczystość uświetnili swą obecnością: abp Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu i jednocześnie prymas Galii, abp Stanisław Szymecki z Białegostoku, ks. Emmanuel Payen - rektor bazyliki Notre-Dame de Fourvičre, ojcowie paulini z Jasnej Góry - o. Kazimierz Maniecki i o. Mieczysław Polak, ks. prał. Stanisław Jeż - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, ks. Tadeusz Śmiech - wicerektor Polskiej Misji Katolickiej, ks. Tadeusz Hońko - proboszcz polskiej parafii w Lyonie, o. Tadeusz Rydzyk - dyrektor Radia Maryja.

Przygotowania do intronizacji trwały ponad rok. Inicjatorką projektu jest pisząca te słowa, która od kilku lat jako przewodnik po bazylice Notre-Dame de Fourvičre oprowadza grupy pielgrzymów i turystów - francuskich i polskich. Idea obecności Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium maryjnym Lyonu zrodziła się wśród murów bazyliki, która jest domem i pałacem Matki Boga, "Złotym Domem" dla Królowej Nieba i Ziemi. Należy wspomnieć, że od 1994 r. w bazylice znajduje się też kopia figury Matki Bożej Fatimskiej, wprowadzona tu przez wspólnotę portugalską w Lyonie.
Projekt umieszczenia w bazylice kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej spotkał się z poparciem i życzliwością rektora świątyni - ks. Emmanuela Payena oraz kapłanów z nim współpracujących. Jesienią 2001 r. o pracach grupy katolików polskich i francuskich został powiadomiony Ojciec Święty Jan Paweł II. Szczegółowy projekt przedstawiono ówczesnemu przeorowi Jasnej Góry - o. Izydorowi Matuszewskiemu - obecnemu generałowi Zakonu Paulinów. Obraz namalowała mieszkająca u stóp Sanktuarium Jasnogórskiego p. Krystyna Kwiatkowska, z którą nawiązaliśmy kontakt dzięki ojcom paulinom z Jasnej Góry.

Reklama

5 i 6 października br. kościół był pięknie udekorowany kwiatami, a kopia Obrazu, przysłonięta welonem, spoczywała na schodach cyborium w głównym ołtarzu. Uroczystość rozpoczęto w sobotę Nieszporami. Potem była Msza św., a o godz. 21.00 - Apel Jasnogórski.
Niedzielnej Mszy św. - koncelebrowanej przez dwóch biskupów i kilkunastu kapłanów - przewodniczył nowy arcybiskup Lyonu Philippe Barbarin. Była to pierwsza Msza św. sprawowana przez Księdza Arcybiskupa w tej bazylice od czasu objęcia przez niego metropolii w lipcu br. Abp Barbarin jest szczególnie zaprzyjaźniony z Polską. Brał udział w tegorocznej pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, a nawet sam mówi po polsku, o czym mogli przekonać się wierni podczas Mszy św.
Homilię wygłosił abp Stanisław Szymecki, który przedstawił historię Jasnej Góry i rolę Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w życiu Polaków, podkreślając znaczenie Jasnej Góry dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Liturgia była sprawowana w dwóch językach - polskim i francuskim. Polski akcent uroczystości uzupełniały dzieci ubrane w stroje ludowe, głównie krakowskie. Oprawę muzyczną przygotował działający w Lyonie chór męski "Polonium". Śpiewano m.in. pieśni: Z dawna Polski Tyś Królową, Czarna Madonna, Jak szczęśliwa Polska cała. Chyba po raz pierwszy na wzgórzu Fourvičre mury bazyliki rozbrzmiewały tak głośno polskimi pieśniami religijnymi.
Wyraźnie odczuwało się duchową jedność dwóch wzgórz: Fourvičre i Jasnej Góry oraz dwóch sanktuariów: liońskiego i częstochowskiego. Podczas uroczystości odczytano specjalny list od Ojca Świętego Jana Pawła II i słowo od kard. Józefa Glempa - prymasa Polski.
Po odsłonięciu i poświęceniu Obrazu podziękowania złożył ks. prał. Stanisław Jeż. W imieniu organizatorów słowa wdzięczności wyraziła pisząca te słowa, dziękując przede wszystkim proboszczowi - ks. Payenowi i jego współpracownikom za tak gorące i życzliwe przyjęcie Matki Bożej Częstochowskiej. Specjalne podziękowania należały się Fundacji Fourvičre, która zajęła się stroną finansową przedsięwzięcia. Zostały wyróżnione osoby, które angażowały się w prace związane z projektem. Nie można było zapomnieć o ofiarodawcach - Francuzach i Polakach, bez których inicjatywa ta nie byłaby możliwa do zrealizowania. Szczególne i największe podziękowania w tym radosnym dniu należały się jednak Maryi. To przecież dzięki Niej, mimo sporych trudności, mogliśmy zrealizować nasz pomysł.
Na zakończenie Mszy św. abp Barbarin udzielił wiernym uroczystego błogosławieństwa. Przy śpiewie polskich pieśni maryjnych kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego została procesyjnie przeniesiona do specjalnie dla niej przeznaczonego miejsca w krypcie bazyliki, niedaleko kaplicy Matki Bożej Fatimskiej. Rozpoczęło się nabożeństwo maryjne w języku polskim, prowadzone przez ks. Tadeusza Śmiecha. Śpiewano pieśni maryjne, odmówiono Różaniec i dokonano Aktu Zawierzenia Matce Bożej. O. Mieczysław Polak odczytał, napisany specjalnie na tę okazję, list przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego. Do końca towarzyszyli nam przyjaciele Francuzi, wzruszeni polską pobożnością i modlitwami. Końcowym akcentem tych szczególnych uroczystości było spotkanie w Rektoracie, zorganizowane przez ks. Payena z pomocą polskich parafian.
To piękne wydarzenie polsko-francuskie znalazło swój oddźwięk w mediach polskich i francuskich, uroczystości z soboty i niedzieli były transmitowane na żywo przez Radio Maryja, wydarzenia niedzielne transmitowała francuska telewizja France 3.

Minęło już trochę czasu od intronizacji, a Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nadal tonie w kwiatach, zatrzymują się przy nim na modlitwie grupy osób różnych narodowości (bazylika Notre-Dame de Fourvičre jako jeden z nielicznych kościołów we Francji jest otwarta bez przerwy od rana do wieczora). Jedni znają już Matkę Bożą Częstochowską, inni spotykają się z Nią po raz pierwszy. Obraz umieszczony na centralnej ścianie krypty, naprzeciwko głównych schodów prowadzących do bazyliki, jest bardzo dobrze widoczny. Usytuowanie, nastrój i dekoracja kwiatowa tworzą piękną całość, godną Królowej Polski.
W dniu intronizacji łączyli się z nami przez modlitwę ojcowie paulini z Jasnej Góry, gdzie przed Obrazem Matki Bożej o tej samej porze była sprawowana Msza św. dziękczynna w intencji dzieła intronizacji. Łączyli się też w modlitwach profesorowie i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Polacy i Francuzi, którzy nie mogli do Lyonu przybyć.
Ks. Payen wyznał, że jego marzeniem jest, aby w przyszłości w bazylice Notre-Dame de Fourvičre znalazły się kopie cudownych wizerunków Matki Bożej czczone na całym świecie. Może nasz projekt stał się dla niego inspiracją?
Oby obecność Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium maryjnym Francji stała się drogowskazem dla jednoczących się krajów w drodze do wspólnej, chrześcijańskiej Europy.

2002-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję