Reklama

Coś ty Poznaniowi uczynił, Brandstaetterze!

Roman Brandstaetter zarówno za życia, jak i po śmierci otoczony był dziwną zmową milczenia - mało, stanowczo zbyt mało zajmowano się jego twórczością.
Brandstaetter był wybitnym pisarzem, poetą, tłumaczem Ksiąg Pisma Świętego na miarę wielkich poprzedników: Jana Kochanowskiego i Jakuba Wujka. Jego dzieła nasycone są nie tylko kunsztem słowa, ale i głęboką teologią, co najdobitniej potwierdza najpiękniejsza powieść jego życia, tetralogia Jezus z Nazarethu, nie mająca sobie równych w świecie. Wśród wielu znakomitych dzieł należy wspomnieć także o takich pozycjach, jak: Krąg biblijny, Krąg biblijny i franciszkański, Pieśń o moim Chrystusie, Kroniki Asyżu, Księga modlitw dawnych i nowych, Hymny Maryjne czy dramaty: Milczenie, Dzień gniewu, Powrót syna marnotrawnego. Twórca otrzymał wiele odznaczeń państwowych i regionalnych, nagród zagranicznych (m.in. prestiżową nagrodę Herdera za rok 1986) i krajowych. Wiele jego dzieł przetłumaczono na języki obce, w wielu krajach wystawiano także jego dramaty.
28 września 1987 r. Roman Brandstaetter odszedł do wiecznej ojczyzny niebiańskiej, a jego ciało spoczęło na wybranym przez niego cmentarzu miłostowskim.
28 września br., w 15. rocznicę śmierci poety, Stowarzyszenie noszące jego imię, a działające od maja 2002 r., zorganizowało I Dzień Romana Brandstaettera w Poznaniu. W południe na poznańskim cmentarzu miłostowskim złożono kwiaty na grobie pisarza, odnawianym z inicjatywy Stowarzyszenia. Następnie w gościnnych podwojach Domu Literatury (Muzeum I. J. Kraszewskiego) przy Wronieckiej 14 otwarto wystawę zdjęć z dwu umiłowanych ziemskich ojczyzn Brandstaettera: Ziemi Świętej i Asyżu. Autorka zdjęć Ewa Krawiecka odbyła tam dwie wyprawy śladami Romana Brandstaettera i próbowała za pomocą obiektywu uchwycić chociaż cząstkę tajemnego piękna krajobrazów opiewanych piórem pisarza. Zaprezentowano również jego dzieła i najnowsze o nim opracowania, przygotowane przez Bibliotekę Raczyńskich. Później w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. w intencji autora Jezusa z Nazarethu. W homilii mówił o pięknie i dobru, jakie dzięki pisarstwu Brandstaettera, tak bardzo związanego z Księgą Ksiąg, może być udziałem jego czytelników. Przeżycia duchowe pogłębiły jeszcze utwory organowe skomponowane specjalnie na tę okazję. Henryk Jan Botor - kompozytor z Tychów, zainspirowany poezją Brandstaettera, napisał utwór, który osobiście wykonał podczas Mszy św. Pieśni do słów Brandstaettera śpiewała poznańska śpiewaczka Alina Koserczyk (sopran). W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbyła się prezentacja dwu filmów dokumentalnych w reżyserii ks. Rafała Ostrowskiego: Roman Brandstaetter w pościgu za Jezusem i Asyż Romana Brandstaettera. Oba te filmy to impresje starające się przekazać obrazem i słowem niezwykłość życia pisarza, który chociaż chętnie podróżował po obu ziemskich ojczyznach: Izraelu i Asyżu, to jednak najbardziej umiłował Biblię, właśnie ją zwąc swoją ojczyzną. Najnowszą książkę - ogród wspomnień o Brandstaetterze: Nie zapomnimy. Świadkowie życia i czytelnicy o Romanie Brandstaetterze zaprezentował redaktor naukowy tej cennej pozycji i prezes Stowarzyszenia - ks. prof. Jan Kanty Pytel. Wieczorem w Auli Wydziału Teologicznego monodram Ja jestem Żyd z wesela Romana Brandstaettera sugestywnie przedstawił Bolesław Idziak.

Reklama

Dla uczczenia 15. rocznicy śmierci Romana Brandstaettera, wybitnego poety, dramaturga i tłumacza Pisma Świętego, ukazała się książka wspomnień o nim. O pisarzu opowiadają świadkowie jego życia, badacze jego spuścizny literackiej, a także czytelnicy. W ten sposób powstała panorama życia o twórczości pisarza. Zainteresowanych odsyłamy do tej wspomnieniowej pozycji, zatytuowanej: Nie zapomnimy. Świadkowie życia i czytelnicy o Romanie Brandstaetterze.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Euro 2020 - na żywo

2021-06-11 10:10

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

12.06.2021, 19:40

Duńczyk Christian Eriksen został przetransportowany do szpitala, a jego stan jest stabilny - poinformowała UEFA na Twitterze. Piłkarz nagle zasłabł w trakcie meczu grupowego mistrzostw Europy z Finlandią. Telewizja DR1 podała, że miał atak serca, ale żyje i jest przytomny.

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

2021-06-12 16:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję