Reklama

Pomagamy misjonarzom


Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Święto Objawienia Pańskiego przynagla wszystkich wiernych, by dzielili troski i trudy tych, którzy niosą wiarę. W tym dniu szczególnie pamiętamy o misjonarzach.
Tradycyjnie już od wielu lat 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, we wszystkich kościołach w Polsce zbierana jest taca, by wesprzeć polskich misjonarzy. Ten obowiązek spoczywa na każdym z nas. Pamiętajmy, że dzieląc się z innymi choćby tym "wdowim groszem", wypełniamy przykazanie miłości. Ojciec Święty nawoływał na krakowskich Błoniach: "W duchu miłosierdzia nieustannie wspierajcie misjonarzy pomocą i modlitwą".
Dodatkowo Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przygotowała, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, II edycję programu edukacyjnego "Mój szkolny kolega z Afryki", skierowaną do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w całej Polsce, a także do szkół licealnych - Misyjną Olimpiadę Znajomości Afryki. Chodzi o to, by zachęcić polskie dzieci i młodzież do współpracy z polskimi misjonarzami, ukształtować ich wrażliwość na los rówieśników w krajach Trzeciego Świata, a także nauczyć umiejętności włączania się w ogólnopolskie akcje charytatywne.
Obecnie w 93 krajach świata pracuje 1987 polskich misjonarzy i misjonarek: 1106 braci i księży zakonnych, 583 siostry zakonne, 265 księży diecezjalnych i 33 osoby świeckie.
Podajemy numer konta, na które można kierować pomoc dla misji:
PeKaO SA I O/Warszawa 12401037-20006598-2700-401112-001.

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

COMECE: godność człowieka powinna być w centrum polityki azylowej

2019-07-23 15:25

pb (KAI/SIR) / Bruksela

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wezwała państwa członkowskie Unii Europejskiej, by postawiły godność człowieka w centrum swej polityki azylowej. Przypomniał też, że istnieją „prawne zobowiązania, których należy przestrzegać” w stosunku do osoby, która szuka międzynarodowej ochrony w danym państwie.

Beata Zawrzel/REPORTER/East News

COMECE odniosła się do niedawno opublikowanego unijnego raportu nt. udzielania azylu. Wynika z niego, że w 2018 r. w 28 państwach UE złożono 664 480 wniosków o azyl, czyli 10 proc. mniej niż w 2017 r. Jedna trzecia próśb dotyczyła osób małoletnich.

Trzy czwarte wniosków złożono w Niemczech, Francji, Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii. Natomiast państwami, w których wpłynęło ich najwięcej w stosunku do liczby mieszkańców były: Cypr, Grecja, Malta, Liechtenstein i Luksemburg. Pozytywnie rozpatrzono 39 proc. Wniosków (7 proc. mniej niż rok wcześniej).

- Ochrona międzynarodowa jest konkretnym narzędziem solidarności z tymi, którzy doznają prześladowań i przemocy we własnym kraju - przypomina COMECE. I zachęca państwa członkowskie UE do postawienia godności człowieka w centrum swej polityki azylowej oraz decyzji sądowych i administracyjnych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem