Reklama

Dzień papieski 2002 i 2003

Milena Kindziuk
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Ryszard Rzapecki
Zamek Królewski w Warszawie. Wręczenie TOTUS-ów 2002

Znane jest już hasło Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony 12 października 2003 r.: "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż przypadają w 25-lecie Pontyfikatu Papieża.

Jak poinformował abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w czasie Dnia Papieskiego 2002 r. zebrano ponad 4 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. "W tym roku liczba stypendiów wzrośnie o 200, co oznacza, że będzie ich 1200" - mówi Piotr Gaweł, przewodniczący Zarządu Fundacji.
"To wielki sukces wszystkich Polaków, którzy wzięli udział w obchodach. Dzięki tym pieniądzom budujemy przecież najwspanialszy pomnik Papieżowi, pomagamy zdolnym, ale ubogim gimnazjalistom i licealistom, którzy dzięki nam mogą się kształcić" - ocenia abp Tadeusz Gocłowski.
W zbieraniu ofiar pomagało 100 tys. wolontariuszy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej oraz Klubów Inteligencji Katolickiej. Ponadto w całej Polsce odbyło się 10 koncertów, a w Teatrze Narodowym w Warszawie - koncert galowy transmitowany przez Program 1 TVP. Wystąpiło w nim 140 artystów z Polski i z zagranicy. W Lublinie opublikowano z tej okazji wybór pieśni o polskim Papieżu pt. Szczęśliwa dla Polski godzina wybiła; w Siedlcach zorganizowano dni otwarte w Muzeum Jana Pawła II; w Częstochowie zaś na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji Ojca Świętego, po czym na głównym placu miasta wystawiona została Księga Zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu, do której wpisywali się mieszkańcy.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej w Warszawie abp Gocłowski, w ramach Dnia Papieskiego 2003 odbędzie się również druga edycja Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka, organizowanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W konkursie wezmą udział maturzyści z małych miast i wsi, których średnia ocen wynosi co najmniej 4,5 lub mają udokumentowane inne osiągnięcia, np. udział w olimpiadach. Nagrodą jest indeks na studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Startujący do konkursu muszą napisać esej pt. Czy warto bronić swoich racji? oraz reportaż na temat: Osoby, które łączą ludzi, budują mosty porozumienia w Twoim środowisku. Prace trzeba przesłać pod adresem Fundacji do 15 kwietnia 2003 r. Fundacja dodatkowo przyznaje laureatom stypendia przez cały okres studiów. Wspólnie z UW i UJ pokrywa czesne studiów płatnych.
Fundacja obejmuje też opieką studentów dziennikarstwa, którzy zdobyli indeksy w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznawane są we wszystkich diecezjach. "Nasze dzieło ma również wymiar ekumeniczny, ponieważ dofinansowujemy naukę także młodzieży prawosławnej" - mówi Piotr Gaweł.
Z okazji Dnia Papieskiego Fundacja przyznaje też nagrody TOTUS za szczególne osiągnięcia w dziedzinie wychowawczej, charytatywnej, propagowaniu nauczania Jana Pawła II oraz kultury chrześcijańskiej. W tym roku po raz pierwszy przyznała również nagrodę TOTUS w dziedzinie mediów - ku czci bp. Jana Chrapka.

Reklama

Jan Paweł II najsłynniejeszym miłośnikiem szkaplerza

2019-07-08 14:00

rk / Wadowice (KAI)

Wśród licznej rzeszy duchownych i świeckich, miłośników nabożeństwa szkaplerznego, najsłynniejszym był św. Jan Paweł II – przypomina o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

Jak zaznacza zakonnik, papież Polak, nazywany także „karmelitańskim”, przyjął znak opieki Matki Bożej w wieku chłopięcym w kościele karmelitów bosych w Wadowicach. To właśnie podczas spotkania w 1999 r. w swym rodzinnym mieście papież przywołał, obok słynnych kremówek, moment, gdy na wadowickiej Górce przyjął jako młody chłopiec u karmelitów szkaplerz.

Te słowa papieskie widnieją dziś na marmurowej tablicy na ścianie obok ołtarza Matki Bożej Szkaplerznej w wadowickim kościele. Tam także w ozdobnym relikwiarzu jest szkaplerz Ojca Świętego. Po śmierci papieża klasztor otrzymał tę relikwię od kard. Stanisława Dziwisza.

O. Praśkiewicz przywołuje inne słowa młodego bp. Karola Wojtyły, skierowane do karmelitów bosych. „Szkaplerz, który przyjąłem z rąk o. Sylwestra, noszę zawsze, a chociaż mieszkałem w cieniu kościoła parafialnego, wasz kościół na Górce był mi zawsze bardzo drogi. Wśród wielu nabożeństw, które urzekały mą dziecięcą duszę, najgorliwiej korzystałem z nowenny przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. Był to czas wakacji, miesiąc lipiec. Dawniej nie wyjeżdżało się na wczasy, jak obecnie. Wakacje spędzałem w Wadowicach, więc nigdy do czasu mojego wyjazdu z Wadowic nie opuszczałem popołudniowych nabożeństw w czasie nowenny. Czasem trudno się było oderwać od kolegów, wyjść z orzeźwiających fal kochanej Skawy, ale melodyjny glos karmelitańskich dzwonów był taki mocny, taki przenikający do głębi duszy, więc szedłem. Tak, tak, mieszkałem obok kościoła parafialnego, ale wzrastałem w waszym kościele karmelitańskim” – mówił wówczas przyszły papież.

Według zakonnika, o tym, że św. Jan Paweł II nosił zawsze szkaplerz, świadczą też liczne fotografie. „Najbardziej znane są trzy: na jednej widzimy sukniany szkaplerz na barkach junaka Karola Wojtyły, pozującego do pamiątkowego zdjęcia wraz z kolegami; na drugiej szkaplerz widnieje na szyi Kardynała, odpoczywającego na Mazurach; na trzeciej zaś dostrzegamy brunatny szkaplerz Karmelu na szyi Jana Pawła II przebywającego w Poliklinice Gemelli w 1981 r., tuż po zamachu na jego życie. Obnażony ze wszystkiego i pozostawiony tylko w szpitalnej koszuli, nie pozwolił zdjąć ze swej szyi brunatnego szkaplerza karmelitańskiego” – podkreśla karmelita bosy.

O. Praśkiewicz wyjaśnia, że św. Jan Paweł II pozostawił także wypowiedzi doktrynalne, które zawierają teologię szkaplerza świętego. W orędziu wydanym z okazji 750. rocznicy tego daru Maryi, przypadało w 2001 roku, papież podkreślił m.in., że znak szkaplerza, pozostając ustawicznie na naszych barkach, przypomina i zobowiązuje do tego, by nasze maryjne nabożeństwo nie ograniczało się jedynie do modlitw i hołdów składanych Matce Chrystusa przy określonych okazjach.

„Chodzi o to, by było ono czymś stałym, habitualnym w naszym życiu, tak by stanowić habit, czyli stałe maryjne ukierunkowanie naszego życia chrześcijańskiego” – tłumaczy o. Praśkiewicz, przywołując leksykalne konotacje słowa habit. „Wszak szkaplerz to przecież habit, po włosku mówi się na niego abitino, na habit zaś abito, czyli szkaplerz po włosku to habicik” – dodał.

Karmelita, który głosi nowennę u sióstr karmelitanek bosych w Katowicach, zachęca czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, by widzieli w Ojcu Świętym szczególnego patrona i orędownika.

Tradycja karmelitańska podaje, że ruch szkaplerzny zaczął się rozwijać po objawieniach, które otrzymał w 1251 roku św. Szymon Stock, generał Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Przyjęcie szkaplerza, całkowite zawierzenie Matce Bożej, niesie ze sobą obietnice szczególnej opieki Maryi w niebezpieczeństwach życia oraz szczęśliwej śmierci i zachowania od wiecznego potępienia.

Pod koniec XV wieku do powyższych łask dołączono jeszcze tzw. przywilej sobotni. Zgodnie z nim Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po śmierci uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem