Reklama

Dzień papieski 2002 i 2003

Milena Kindziuk
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Ryszard Rzapecki
Zamek Królewski w Warszawie. Wręczenie TOTUS-ów 2002

Znane jest już hasło Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony 12 października 2003 r.: "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż przypadają w 25-lecie Pontyfikatu Papieża.

Jak poinformował abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w czasie Dnia Papieskiego 2002 r. zebrano ponad 4 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. "W tym roku liczba stypendiów wzrośnie o 200, co oznacza, że będzie ich 1200" - mówi Piotr Gaweł, przewodniczący Zarządu Fundacji.
"To wielki sukces wszystkich Polaków, którzy wzięli udział w obchodach. Dzięki tym pieniądzom budujemy przecież najwspanialszy pomnik Papieżowi, pomagamy zdolnym, ale ubogim gimnazjalistom i licealistom, którzy dzięki nam mogą się kształcić" - ocenia abp Tadeusz Gocłowski.
W zbieraniu ofiar pomagało 100 tys. wolontariuszy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej oraz Klubów Inteligencji Katolickiej. Ponadto w całej Polsce odbyło się 10 koncertów, a w Teatrze Narodowym w Warszawie - koncert galowy transmitowany przez Program 1 TVP. Wystąpiło w nim 140 artystów z Polski i z zagranicy. W Lublinie opublikowano z tej okazji wybór pieśni o polskim Papieżu pt. Szczęśliwa dla Polski godzina wybiła; w Siedlcach zorganizowano dni otwarte w Muzeum Jana Pawła II; w Częstochowie zaś na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji Ojca Świętego, po czym na głównym placu miasta wystawiona została Księga Zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu, do której wpisywali się mieszkańcy.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej w Warszawie abp Gocłowski, w ramach Dnia Papieskiego 2003 odbędzie się również druga edycja Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka, organizowanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W konkursie wezmą udział maturzyści z małych miast i wsi, których średnia ocen wynosi co najmniej 4,5 lub mają udokumentowane inne osiągnięcia, np. udział w olimpiadach. Nagrodą jest indeks na studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Startujący do konkursu muszą napisać esej pt. Czy warto bronić swoich racji? oraz reportaż na temat: Osoby, które łączą ludzi, budują mosty porozumienia w Twoim środowisku. Prace trzeba przesłać pod adresem Fundacji do 15 kwietnia 2003 r. Fundacja dodatkowo przyznaje laureatom stypendia przez cały okres studiów. Wspólnie z UW i UJ pokrywa czesne studiów płatnych.
Fundacja obejmuje też opieką studentów dziennikarstwa, którzy zdobyli indeksy w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznawane są we wszystkich diecezjach. "Nasze dzieło ma również wymiar ekumeniczny, ponieważ dofinansowujemy naukę także młodzieży prawosławnej" - mówi Piotr Gaweł.
Z okazji Dnia Papieskiego Fundacja przyznaje też nagrody TOTUS za szczególne osiągnięcia w dziedzinie wychowawczej, charytatywnej, propagowaniu nauczania Jana Pawła II oraz kultury chrześcijańskiej. W tym roku po raz pierwszy przyznała również nagrodę TOTUS w dziedzinie mediów - ku czci bp. Jana Chrapka.

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem