Reklama

Dzień papieski 2002 i 2003

Milena Kindziuk
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Ryszard Rzapecki
Zamek Królewski w Warszawie. Wręczenie TOTUS-ów 2002

Znane jest już hasło Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony 12 października 2003 r.: "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż przypadają w 25-lecie Pontyfikatu Papieża.

Jak poinformował abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w czasie Dnia Papieskiego 2002 r. zebrano ponad 4 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. "W tym roku liczba stypendiów wzrośnie o 200, co oznacza, że będzie ich 1200" - mówi Piotr Gaweł, przewodniczący Zarządu Fundacji.
"To wielki sukces wszystkich Polaków, którzy wzięli udział w obchodach. Dzięki tym pieniądzom budujemy przecież najwspanialszy pomnik Papieżowi, pomagamy zdolnym, ale ubogim gimnazjalistom i licealistom, którzy dzięki nam mogą się kształcić" - ocenia abp Tadeusz Gocłowski.
W zbieraniu ofiar pomagało 100 tys. wolontariuszy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej oraz Klubów Inteligencji Katolickiej. Ponadto w całej Polsce odbyło się 10 koncertów, a w Teatrze Narodowym w Warszawie - koncert galowy transmitowany przez Program 1 TVP. Wystąpiło w nim 140 artystów z Polski i z zagranicy. W Lublinie opublikowano z tej okazji wybór pieśni o polskim Papieżu pt. Szczęśliwa dla Polski godzina wybiła; w Siedlcach zorganizowano dni otwarte w Muzeum Jana Pawła II; w Częstochowie zaś na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji Ojca Świętego, po czym na głównym placu miasta wystawiona została Księga Zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu, do której wpisywali się mieszkańcy.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej w Warszawie abp Gocłowski, w ramach Dnia Papieskiego 2003 odbędzie się również druga edycja Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka, organizowanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W konkursie wezmą udział maturzyści z małych miast i wsi, których średnia ocen wynosi co najmniej 4,5 lub mają udokumentowane inne osiągnięcia, np. udział w olimpiadach. Nagrodą jest indeks na studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Startujący do konkursu muszą napisać esej pt. Czy warto bronić swoich racji? oraz reportaż na temat: Osoby, które łączą ludzi, budują mosty porozumienia w Twoim środowisku. Prace trzeba przesłać pod adresem Fundacji do 15 kwietnia 2003 r. Fundacja dodatkowo przyznaje laureatom stypendia przez cały okres studiów. Wspólnie z UW i UJ pokrywa czesne studiów płatnych.
Fundacja obejmuje też opieką studentów dziennikarstwa, którzy zdobyli indeksy w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznawane są we wszystkich diecezjach. "Nasze dzieło ma również wymiar ekumeniczny, ponieważ dofinansowujemy naukę także młodzieży prawosławnej" - mówi Piotr Gaweł.
Z okazji Dnia Papieskiego Fundacja przyznaje też nagrody TOTUS za szczególne osiągnięcia w dziedzinie wychowawczej, charytatywnej, propagowaniu nauczania Jana Pawła II oraz kultury chrześcijańskiej. W tym roku po raz pierwszy przyznała również nagrodę TOTUS w dziedzinie mediów - ku czci bp. Jana Chrapka.

Reklama

Wrocław: Ks. Marcin Majewski złożył uroczystą przysięgę wojskową

2019-07-20 14:15

Michał Sobociński

Na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa.

Michał Sobociński
Przysięgę wojskową złożyło 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa

W uroczystości uczestniczył biskup polowy Wojska Polskiego oraz licznie przybyłe rodziny i znajomi księży podchorążych. Wśród składających przysięgę wojskową był wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach ksiądz szeregowy podchorąży rezerwy Marcin Majewski - Kapelan Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Słubicach.

Więcej w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Mazur: świat potrzebuje dziś Chrystusa i Jego Ewangelii

2019-07-20 20:23

rr / Rajgród (KAI)

Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny i boże błogosławieństwo. Z takimi intencjami pielgrzymowały w sobotę 20 lipca matki, żony i młode dziewczęta do Sanktuarium Maryjnego w Rajgrodzie. Tłumy wiernych uczestniczyły tam w Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet Katolickich do Matki Bożej Królowej Rodzin.

www.facebook.com/pg/krolowarodzin

Od czternastu lat, w trzecią sobotę lipcu, w Rajgrodzie odbywa się Pielgrzymka Kobiet. Co roku, w rajgrodzkim sanktuarium gromadzi się od 1 do 2 tysięcy kobiet, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani. W tym roku przybyło ich ok. 1500. Panie przyjechały indywidualnie czy też w grupach zorganizowanych. Pątniczki z sąsiednich parafii do Rajgrodu przybyły pieszo. Z bazyliki w Augustowie kobiety z kapłanami przyjechały rowerami. Udział wzięły także panie m.in. z Białegostoku, Ełku, Suwałk, Rydzewa, Wieliczek, Jamin, Janówki, Wiśniowa Ełckiego, Pisza, Pruskiej i Cimoch. Często towarzyszyły im rodziny.

Spotkanie otworzył kustosz rajgrodzkiego sanktuarium i zarazem Diecezjalny Duszpasterz Kobiet ks. prał. Hieronim Mojżuk, który zaznaczył w swoim słowie, że na gruncie rodziny toczy się walka o utrzymanie chrześcijańskiej tożsamości i jak duża odpowiedzialność za bliskich, spoczywa na kobietach oraz przybliżył historie powstania rajgrodzkiej parafii.

W tym roku tematem przewodnim Pielgrzymki Kobiet były problemy, przed którymi stoi współczesny świat oraz Kościół, a szczególnie rola kobiet zaangażowanych religijnie i społecznie. Na spotkanie kobiet organizatorzy zaprosili ks. dr Pawła Tarasiewicza, wykładowcę WSD w Ełku, który wygłosił prelekcję pt. „Kościół a gender”. Prelegent wyjaśnił istotę ideologii gender i wskazał na zagrożenia z niej płynące. „Celem ataku tej ideologii jest każdy z nas, również wasze dzieci i wnuki. Propagatorzy ideologii gender nie ukrywają, że chodzi im o zniszczenie rodziny, o seksualizację dzieci i młodzieży, o „genderowe” myślenie społeczeństwa” – mówił ks. Tarasiewicz.

Wskazując na Świętą Rodzinę, kaznodzieja zachęcał do refleksji nad naszymi rodzinami, nad sobą, jakie świadectwo dajemy żyjąc w rodzinie. „Rodzina jest naszym zadaniem. Mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg. To rodzina odpowiada za ewangelizację. To w rodzinie jest przekazywana i umacniania wiara. Poprzez życie w miłości pokazujemy dzieciom jak żyć. W rodzinie prawidłowe relacje z matką i z ojcem, poczucie bezpieczeństwa, ułatwia dziecku rozwój własnej tożsamości. Naszym wsparciem jest sam Bóg i jeśli będziemy dbać o rodzinę, o prawidłowe relacje z Nim, nie mamy się czego obawiać” – tłumaczył prelegent.

Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet do Rajgrodu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego. „Potrzebne jest dzisiaj w rodzinie, społeczeństwie, Kościele, świadectwo kobiety, żony, matki, babci. Dzisiaj świat potrzebuje Chrystusa i Jego Ewangelii. Dawajcie świadectwo o przylgnięciu do Boga, o życiu w Duchu Świętym” – mówił bp Mazur podczas liturgii.

Zachęcał, aby kobiety wpatrywały się w Maryję, Która jest wzorem zawierzenia i wierności Bogu: „Zaufajmy jak Maryja. Dzisiaj nie tylko się módlmy, ale zawierzajmy się Maryi. Zawierzyć, to znaczy zaprosić Maryję do naszej codzienności” – mówił hierarcha.

„Niech to dzisiejsze spotkanie pomoże nam, abyśmy w życiu szli drogą Ewangelii. Wsłuchujcie się w głos Ducha Świętego, aby była w was jeszcze większa świadomość jak pełnić misję w rodzinie i niech On umacnia was na drodze niesienia Chrystusa innym, dawania świadectwa prawdzie chrześcijańskiej w rodzinie, parafii, diecezji, a przez to na całej ziemi” – zaznaczył biskup.

Biskup ełcki zachęcał do modlitwy różańcowej, jako jedynego ratunku na uderzające w nas zagrożenia, ideologie i problemy, oraz przypomniał znaczenie pierwszych sobót miesiąca. „Są szczególnie poświęcone Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Maryja wzywa nas do modlitwy różańcowej, pokuty nawracania się. Jesteśmy zachęcani by w Niepokalanym Sercu Maryi znaleźć schronienie i drogę do Boga” – mówił hierarcha. W tracie Mszy św. kobiety dokonały aktu zawierzenia rodzin Pani Rajgrodzkiej.

Spotkanie z Najświętszą Maryją Panną Królową Rodzin kobiety rozpoczęły modlitwą różańcową. Tajemnice światła odmawiane były w intencji godności życia. W rozważania wplecione były fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii wg. Św. Marka i Św. Jana. Autorem rozważań był ks. Adrian Sadowski. Bardzo mocno wybrzmiały słowa, w których autor podkreślał, że Kościół w dzisiejszych czasach zmaga się z wieloma przeciwnościami. Jednak dzięki zakorzenieniu w Chrystusie, modlitwie i jedności może się skutecznie im oprzeć.

Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez diecezjalnego duszpasterza kobiet i kustosza sanktuarium ks. prał. Hieronima Mojżuka na wspólna agapę. Zakończeniem spotkania było nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. W roku bieżącym rajgrodzka parafia obchodzi 500 lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem