Reklama

Życzenia dla...

Abp. Władysława Ziółka

Przedstawiciele duchowieństwa i laikatu przybyli 26 czerwca do sali konferencyjnej Kurii Archidiecezji Łódzkiej, aby złożyć imieninowe życzenia abp. Władysławowi Ziółkowi.

W imieniu zebranych słowa wdzięczności za okazywaną otwartość w wielu sprawach przekazał Pasterzowi archidiecezji łódzkiej bp Adam Lepa.

"Życzymy Księdzu Arcybiskupowi, aby jego postawa otwartości, którą dostrzegamy wszyscy każdego dnia, stała się złotym kluczem otwierającym taką postawę u wszystkich, którzy stanowią Kościół łódzki: duszpasterzy, katechetów, osób konsekrowanych i świeckich - powiedział bp Adam Lepa. - Życzymy, aby owoce tej otwartości były wielką radością serca naszego Dostojnego Solenizanta".

W sposób szczególny Ksiądz Biskup podziękował abp. Władysławowi Ziółkowi za organizację rocznicy pobytu Papieża Jana Pawła II przed 15 laty w Łodzi. "Dziś możemy otwarcie powiedzieć, że gdyby nie zapobiegliwość i starania naszego Pasterza, do takiej wizyty by nigdy nie doszło" - podkreślił bp Adam Lepa.

Dziękując za wszystkie serdeczności, abp Ziółek powiedział, że w dniu imienin wraca pamięcią do swojego domu rodzinnego, a także obejmuje swoją pamięcią cały Kościół łódzki. Arcybiskup łódzki prosił również o wzmożenie wysiłków w pracy duszpasterskiej. "Niemało problemów trapi współczesnego człowieka - powiedział abp Ziółek. - Wszystkiego nie uda nam się zrobić, wszystkiemu nie poradzimy, ale żebyśmy nie obciążyli chociaż naszych sumień zaniedbaniem. - Priorytetem wśród naszych działań duszpasterskich musi być nowa ewangelizacja. Nie wolno się lękać wychodzić na nowe. Nie trzeba pozostawać na wytartych szlakach, takich szablonowych, które przyzwyczają nas do takiego duchowego letargu. - Nowa Ewangelizacja wymaga większej gorliwości, ale przede wszystkim nowych ewangelizatorów. Takich, którzy żyją w pełni tajemnicą Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego".

Po słowach Pasterza przez kilkanaście minut delegacje kapłanów ze wszystkich dekanatów naszej archidiecezji, przedstawiciele instytucji kościelnych, organizacji i stowarzyszeń świeckich składali życzenia Solenizantowi.

Bp. Ireneusza Pękalskiego

W dniu swojego patrona, 28 czerwca, biskup pomocniczy Kościoła łódzkiego Ireneusz Pękalski przyjmował życzenia imieninowe. W imieniu zebranych w sali konferencyjnej Kurii Archidiecezji Łódzkiej życzenia Solenizantowi złożył arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Przypomniał on postać patrona, św. Ireneusza, i jego aktywną działalność w nowo powstałym Kościele Chrystusowym.

"Nasz Dostojny Solenizant - powiedział abp Ziółek - niejednokrotnie staje przed swoim patronem i poznając go, przenosi na swoją biskupią posługę to, co dzisiaj może ją ożywiać w sposób jak najbardziej potrzebny Kościołowi".

Dziękując za życzenia, bp Ireneusz Pękalski zapewnił, że postawa jego patrona godna jest naśladowania jako świętego, który starał się poznać Jezusa Chrystusa.

"Słowa Księdza Arcybiskupa odczytuję jako zaproszenie do tego, abym jeszcze bardziej przypatrzył się Chrystusowi jako Dobremu Pasterzowi i żebym z postawy Jezusa zechciał do swojego posługiwania w Kościele łódzkim jeszcze więcej wprowadzić" - powiedział Biskup Ireneusz.

Wśród przybyłych na uroczystość imieninową osób, oprócz delegacji kapłanów, pracowników Kurii, sióstr zakonnych znalazła się także liczna grupa młodzieży z duszpasterstwa młodzieży i duszpasterstwa akademickiego. Fakt ten zauważył również abp Ziółek, który określił bp. Pękalskiego jako "biskupa młodzieży".

"Cieszę się, że Biskup Ireneusz uczestniczy w spotkaniach młodzieży w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej i w innych miejscach, i zyskuje sympatię młodych ludzi" - powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Do wszystkich serdeczności wypowiedzianych pod adresem Księdza Arcybiskupa i Biskupa Ireneusza dołącza się Redakcja "Niedzieli Łódzkiej".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję