Reklama

Książka i obrazy na szkle

"Pilnujcie mi tych szlaków"

Takiego najazdu gości, jaki miał miejsce 15 stycznia 2003 r., Instytut Jana Pawła II w Krakowie nie przeżywał od dawna. Dyrektor Instytutu - ks. Roman Bogacz z radością witał gości w miejscu, gdzie wszystko łączy się z największym z Polaków - Ojcem Świętym Janem Pawłem II - i gdzie wszystko jemu jest poświęcone. Tym razem okazją do spotkania stały się prezentacja przewodnika Urszuli J. Własiuk i Andrzeja Matuszczyka pt. "Pilnujcie mi tych szlaków" i otwarcie związanej z nią wystawy "Malarstwo na szkle" ks. Stanisława Wojcieszaka z Ochotnicy Dolnej.

Niedziela Ogólnopolska 6/2003

Adam Wojnar

Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka "Pilnujcie mi tych szlaków".

Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka

Reklama

"Jest nas tak dużo i przybyło tylu znamienitych gości, że w Instytucie Jana Pawła II mamy prawdziwe święto. Są goście z Podhala, Beskidu Wyspowego, z pasma Turbacza i z wielu, wielu innych miejsc. Wielka radość i szczęście. Zgromadziliśmy się, aby jeszcze raz spojrzeć na szlaki Ojca Świętego, którymi pielgrzymował, aby być blisko Boga, do Niego się zbliżać i ukazywać te miejsca wielu młodym i starszym. Z tych szlaków przybyła do nas piękna cząstka w postaci malarstwa ks. Stanisława Wojcieszaka z Ochotnicy Dolnej, który tym malarstwem ewangelizuje i przybliża do Boga" - witał gości ks. Bogacz.
Tam, gdzie mowa o Ojcu Świętym i o górskich okolicach, nie mogło zabraknąć górali. Witał ich i przedstawiał ks. Maciej Ostrowski - duszpasterz turystów, który prowadził spotkanie. Przyjechała kapela z Raby Wyżnej, a ks. Stanisław Wojcieszak przywiózł z rodzinnej parafii, ze Słopnic, dzieci, które przedstawiły scenki jasełkowe.
Prezentując przewodnik, stwierdził, że jest on głęboką refleksją nad wędrowaniem i wprowadza w atmosferę wędrowania Karola Wojtyły - biskupa, kardynała i papieża, który po naszych górach też chodził, a nawet szybował nad nimi w białym śmigłowcu. Ten przewodnik jest pełen refleksji, poezji i modlitwy. Można powiedzieć, że jest to książka do medytacji. Propaguje turystykę głęboką.
"Chodząc po górach, z zaskoczeniem odkryłam, że na tych szlakach napotykam ślady człowieka tak wielkiego formatu, jakim jest Ojciec Święty Jan Paweł II" - mówiła Urszula Własiuk, wydawca i autorka prawie 150 zdjęć zamieszczonych w przewodniku. Autorzy książki podkreślali, że chcieli przenieść z nauczania Ojca Świętego coś w turystykę. I z pewnością odnieśli sukces.
Spotkanie ubogaciła góralska muzyka, a Izabela Zającówna w wierszu Góralskość pocieszała tych, co nie są góralami, i zachęcała: "Bądźcie góralami swojej własnej ziemi".

* * *

Dopełnieniem prezentacji przewodnika było otwarcie wystawy Malarstwo na szkle ks. Stanisława Wojcieszaka.
Przyglądając się obrazom, aż trudno uwierzyć, że proboszcz z Ochotnicy Dolnej dopiero przed dwoma laty chwycił za pędzel i zaczął malować swoją "góralskość".
"Maluję dopiero dwa lata - od 10 lutego 2001 r. Wykonałem ok. 200 obrazów. Kiedyś malowałem na płótnie. Uznałem, że to trudniejsza forma. Moje obrazy mają służyć ewangelizacji i duszpasterstwu, a przez to sam się rozwijam. Rysując kwiaty, muszę zaglądać do różnych książek z dziedziny biologii, żeby zapoznać się z ich budową i odpowiednio je wystylizować. To samo dotyczy świętych. Muszę zapoznać się z życiem świętego, którego maluję" - powiedział Ksiądz Stanisław. Obrazy na co dzień "mieszkają" z Księdzem na plebanii w Ochotnicy Dolnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję