Reklama

8 lipca – wspomnienie św. Jana z Dukli

Pokorny i cierpliwy zakonnik

Zasłynął (...) jako mądry kaznodzieja i gorliwy spowiednik. Tłumnie schodzili się do niego ludzie spragnieni zdrowej Bożej nauki, aby słuchać jego kazań czy też u kratek konfesjonału szukać umocnienia i porady. Zasłynął on jako przewodnik dusz i roztropny doradca wielu ludzi” (Jan Paweł II, 1997). Kim był św. Jan z Dukli? Pewnych informacji na temat jego narodzin i młodości mamy niewiele. Wiadomo, że przyszedł na świat w podkarpackiej miejscowości – dziś znajdującej się w archidiecezji przemyskiej – Dukla. Nie wiadomo kiedy; biografowie podają, że mógł urodzić się ok. roku 1414 i że dożył co najmniej 70 lat. Jego rodzicami byli najprawdopodobniej zamożni mieszczanie. Jak wyglądało jego dzieciństwo i młodość? Znów – najprawdopodobniej – uczył się w miejscowej szkole, prowadził życie pustelnicze (dziś nawet na wzgórzu Zaśpit niedaleko Trzciany – w miejscu, gdzie według tradycji mieszkał, modlił się i pokutował przyszły święty – istnieje pustelnia), być może studiował w Krakowie, by w końcu w wieku ok. 25 lat wstąpić do franciszkanów konwentualnych w Krośnie. I tu zaczynają się pewne wiadomości o życiu św. Jana z Duki. Przed przyjęciem święceń kapłańskich studiował u franciszkanów. Jako zakonnik sprawował różne funkcje – był kaznodzieją, spowiednikiem, gwardianem, kustoszem, nie stronił od pracy fizycznej. Przede wszystkim jednak był człowiekiem modlitwy, człowiekiem pokory i prawdziwej mądrości, tej Bożej.
Za jego życia zakon franciszkański przeżywał wewnętrzny kryzys, u źródeł którego było różne interpretowanie reguły zakonnej, co ostatecznie doprowadziło do powstania nowej gałęzi – obserwantów, w Polsce nazywanych bernardynami. Pragnęli oni zachować w najsurowszej formie zalecenia św. Franciszka zwłaszcza odnośnie do ubóstwa. Jan spotkał się z nimi we Lwowie i zachęcony ich sposobem życia porzucił pierwotne zgromadzenie. Miało to miejsce w 1463 r. Jan pracował później przez krótki czas w Poznaniu, a ostatecznie – do końca swego życia – właśnie we Lwowie. Źródła nie odnotowały, by w nowym zgromadzeniu sprawował jakiekolwiek funkcje. Spowiadał i gorliwie przepowiadał słowo Boże. Coraz doskonalej chciał służyć Bogu i człowiekowi. O jego świętości Jan Paweł II powiedział, że wynikała ona „z jego głębokiej wiary. Całe jego życie i gorliwość apostolska, umiłowanie modlitwy i Kościoła, wszystko to było oparte na wierze. Była ona dla niego siłą, dzięki której potrafił wszystko to co materialne i doczesne odrzucić, by poświęcić się temu, co Boże i duchowe”. A szczególną cześć oddawał Matce Bożej, której wstawiennictwa wzywał wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Z modlitw nie zwalniał się nawet w starości i chorobie. Kiedy pod koniec życia stracił wzrok i nie mógł już samodzielnie czytać reguł zakonnych, prosił, by czytali je dla niego młodsi zakonnicy do czasu, kiedy sam nie nauczy ich się na pamięć.
Jan zmarł we Lwowie 29 września 1484 r. Od początku postrzegano go jako świętego, wzywano jego wstawiennictwa u Boga. Zanotowano wiele cudów zdziałanych za jego przyczyną. Błogosławionym ogłosił go papież Klemens XII w 1733 r., świętym zaś Jan Paweł II w 1997 r.
Na zakończenie wczytajmy się w słowa polskiego Papieża, wypowiedziane w przededniu kanonizacji duchowego syna św. Franciszka z Asyżu: „Bracia i Siostry, często nawiedzajcie to miejsce! Ono jest wielkim skarbem tej ziemi, bo tu przemawia Duch Pana do ludzkich serc za pośrednictwem waszego świętego Rodaka. Mówi On, że życie osobiste, rodzinne i społeczne trzeba budować na wierze w Jezusa Chrystusa. Wiara bowiem nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Pomaga odkryć prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie. Jakże trafnie wyrażają to słowa z Listu św. Jana Apostoła: «Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara» (1 J 5, 4)”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

2022-10-03 08:04

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

"Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu" – powiedział biskup w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję