Reklama

Pokłosie konkursu

Jezus, Maryja i przyjaciele

W czerwcu ubiegłego roku gościliśmy w redakcji "Niedzieli" finalistów konkursu "Jezus, Maryja i przyjaciele". W trakcie tego spotkania zrodził się pomysł naszych wizyt w ich szkołach. Pierwsze z zaproszeń dotarło do redakcji już we wrześniu. Po omówieniu szczegółów zdecydowałyśmy, że najlepiej będzie, aby spotkanie doszło do skutku w terminie przedświątecznym. W taki oto sposób, tuż przed Bożym Narodzeniem, "Niedziela" odwiedziła dwie szkoły w okolicach Szczecina.

Niedziela Ogólnopolska 6/2003

Pamiątkowe zdjęcie finalistów, organizatorów i gości Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Maszewie

Pamiątkowe zdjęcie finalistów, organizatorów i gości Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Maszewie

Z red. Mirą Bodak, która dokumentowała fotograficznie naszą wyprawę, dotarłyśmy do Szczecina już 18 grudnia. Miałyśmy szczęście, że na miejscu mogłyśmy liczyć na pomoc prowadzącego szczecińską edycję Niedzieli: Kościół nad Odrą i Bałtykiem - ks. dr. Grzegorza Wejmana. Był on naszym niezastąpionym przewodnikiem. Dzięki niemu mogłyśmy być wszędzie tam, gdzie nas zaproszono, miałyśmy okazję zachwycić się pięknym i dostojnym w swej zimowej szacie Szczecinem, zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne i wysłuchać wielu interesujących informacji na temat przeszłości i teraźniejszości tej ziemi.

Hej kolęda, kolęda!

Reklama

Pierwsze z naszych szkolnych spotkań miało miejsce w Maszewie. Jest to niewielkie miasteczko położone wśród lasów i jezior środkowozachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Odwiedziłyśmy ks. kan. Jana Żyłę, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Znałyśmy Księdza Proboszcza i "jego" świątynię z prac konkursowych, prowadzonej przez mgr Bogumiłę Graczyk, grupy "Promyczki Najświętszej Maryi Panny" (drugie miejsce w naszym ubiegłorocznym konkursie). Tam, kilkaset kilometrów od Częstochowy, spotkałyśmy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej w pięknym, rozsuwanym ołtarzu miejscowego zabytkowego kościoła, zbudowanego w okresie od XIII do XV wieku. Z ks. kan. Żyłą udałyśmy się do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Uczestniczyłyśmy w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, zorganizowanym już po raz siódmy. Mogłyśmy też podziwiać wykonane przez dzieci szopki. Kilkoma z nich zostałyśmy nawet obdarowane. Pisząca te słowa miała zaszczyt przewodniczyć konkursowemu jury, w którym zasiedli duchowni oraz przedstawicielki działających w Maszewie placówek wychowawczych i kulturalno-oświatowych. Poza świetną organizacją konkursu zachwycił nas również panujący w szkole klimat. Właściwie natychmiast po wejściu w progi szkoły dało się wyczuć niemal rodzinną atmosferę. Wśród zaproszonych gości była burmistrz Maszewa - mgr Jadwiga Ferensztajn. Jak sama mówi, jest tu częstym gościem, bo problemy oświaty nie są jej obce, a działania na tym polu uważa za jedne z najważniejszych swych zadań. Nam szczególnie miło było słyszeć, że Pani Burmistrz jest wierną czytelniczką Niedzieli.
Po rozstrzygnięciu konkursu zostałyśmy zaproszone na wieczerzę wigilijną. Były życzenia, wspólne śpiewanie kolęd i... pyszne domowe ciasta! W czasie rozmów przy stole dowiedziałyśmy się m.in., że gmina Maszewo jest jedyną w Polsce, gdzie wszystkie kierownicze funkcje sprawują kobiety. Może to jest tajemnica wspomnianej już rodzinnej atmosfery?... Jedno jest pewne: dzieci tu mieszkające mają wielkie szczęście. W ich szkole pracują życzliwi, uśmiechnięci i autentycznie serdeczni ludzie, którzy - dopingowani dodatkowo przez dyrektor, mgr Renatę Żak - pracują solidarnie dla pożytku swych podopiecznych i radości ich rodziców. Jeszcze raz dziękujemy Księdzu Proboszczowi, Pani Dyrektor i mgr Bogumile Graczyk za zaproszenie do Maszewa i wiele wspaniałych wzruszeń.

Jasełka w Kołbaczu

Dzień następny, piątek 20 grudnia, bardzo słoneczny, choć mroźny, przeznaczony był na odwiedziny w Kołbaczu - wsi położonej nieopodal Puszczy Bukowej, kilkanaście kilometrów od Szczecina. Miejsce to słynie z zabytków, które są pozostałością mającego tu swą siedzibę (w latach 1174 -1353) Zakonu Cystersów. Najpierw odwiedziłyśmy proboszcza - ks. dziekana Dariusza Doburzyńskiego. U niego na plebanii, przy filiżance gorącej herbaty, wysłuchałyśmy najnowszej historii klasztoru, a następnie udałyśmy się do szkoły. To właśnie na zaproszenie Dyrekcji Szkoły, Księdza Proboszcza i prowadzącej zwycięską grupę naszego konkursu - "Rybki św. Piotra" - mgr Bogumiły Zawady przyjechałyśmy do SP w Kołbaczu. Obejrzałyśmy przygotowane właśnie przez p. Bogumiłę jasełka. Aktorzy świetnie odnaleźli się w swoich rolach. Ułatwiły im to z pewnością przygotowane własnym staraniem kostiumy. Nie można nie wspomnieć o wtórującym artystom chórze, któremu akompaniował dyrektor szkoły - mgr Franciszek Maziarz. Tak jak w Maszewie i tu był wigilijny stół i kolędowanie. Gdy wróciłyśmy do Księdza Proboszcza, był czas, żeby obejrzeć wszystko, o czym wcześniej usłyszałyśmy: kościół parafialny z XVII wieku pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dom Opata, Dom Konwersów i cysterskie zabudowania gospodarcze. Ks. Doburzyński jest w pełni świadomy "bogactwa", jakiego stał się stróżem, i stara się robić wszystko, aby zachować je dla następnych pokoleń. Nasz Gospodarz jest również znanym w okolicy pielgrzymem. Od wielu lat prowadzi na Jasną Górę (jako dyrektor) Szczecińską Pielgrzymkę Pieszą.
Trzy dni na szczecińskiej ziemi minęły bardzo szybko. Utwierdziły nas w przekonaniu, że w polskich szkołach drzemie olbrzymia siła. Stanowią ją nauczyciele, którzy - często mimo nie najlepszych warunków pracy, niskiego wynagrodzenia i (co też się zdarza) braku zrozumienia - potrafią wykrzesać z młodych ludzi wiele dobra. Oczywiście, siła ta wynika również z postawy dzieci - mądrych, pracowitych, wychowanych w domach pełnych miłości, uwrażliwionych przez kapłanów na Boga i drugiego człowieka. Takich miejsc, jak Maszewo czy Kołbacz - wierzę w to - jest w Polsce bardzo wiele. Nie są one tak atrakcyjne dla mediów, jak te, w których dzieje się coś złego, stąd mało o nich wiemy. Przecież jednak ta obfitość dobra, która zdarza się w nich każdego dnia, nie zmarnuje się. Właśnie świadomość tego sprawia, że o przyszłości naszej Ojczyzny myślę bez lęku.

PS
Serdeczne Bóg zapłać przekazujemy tą drogą p. Danucie Włodarczyk, która na te kilka dni przygarnęła nas pod swój dach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję