Reklama

Wiadomości z Polski

Obchody dwudziestolecia posługi kardynalskiej Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa miały charakter bardzo kameralny, wręcz familiarny. Przed południem w archikatedrze warszawskiej św. Jana na Starówce została odprawiona dziękczynna Msza św., a wieczorem w Teatrze Muzycznym Roma na cześć Księdza Prymasa koncertowało "Mazowsze".

Niedziela Ogólnopolska 7/2003

Krzysztof Świertok

12. Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich

12. Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Kard. Józefa Glempa

Purpura to wierność, a nie zaszczyty

We Mszy św. uczestniczyli biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele zgromadzeń pracujących na terenie archidiecezji warszawskiej oraz wierni. Na początku Mszy św. bp Piotr Jarecki podsumował ponaddwudziestoletnią posługę Księdza Prymasa, porównując jej najtrudniejsze momenty do tych, z jakimi musieli sobie radzić jego poprzednicy: zabory, wojna, komunizm. Taką próbą, z której Prymas Glemp wyszedł zwycięsko dzięki otwarciu się na Bożą Opatrzność, był - według bp. Jareckiego - stan wojenny.
Homilię wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera. Wyjaśnił, że z dniem przyjęcia godności kardynalskiej Ksiądz Prymas pozostaje w szczególnych związkach z Ojcem Świętym w dźwiganiu odpowiedzialności za Kościół i jest wyrazistym znakiem jego jedności. Stwierdził - powołując się na słowa Prymasa Wyszyńskiego - że w Polsce od czasów św. Wojciecha i św. Stanisława został wypracowany szczególny styl wierności Chrystusowi, Jego Matce, Kościołowi, Stolicy Apostolskiej i narodowi. "To styl wierności najwyższym wartościom aż do krwi - i tę wierność, a nie zaszczyty, wyraża kardynalska purpura" - mówił bp Libera.
W imieniu Stolicy Apostolskiej życzenia Księdzu Prymasowi złożył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk. Podkreślał, że w jego posłudze miłość przenika się ze sprawiedliwością, zgodnie z zawołaniem Caritati in iustitia. Przywołał 20-letnią pracę Księdza Prymasa jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wkład w przygotowanie i przebieg wizyt Jana Pawła II w Ojczyźnie. Odniósł się z szacunkiem do starań kard. Glempa o realizację narodowego wotum w postaci świątyni Świętej Bożej Opatrzności.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Prymas otworzył tzw. Pamiętnicę - kolekcję pamiątek, jakie otrzymywał podczas różnych wizyt w kraju i zagranicą. Znajduje się ona w ostatniej kondygnacji katedry św. Jana i będzie udostępniona zwiedzającym.
Wieczorem w Teatrze Muzycznym Roma, na zaproszenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej dla uczczenia jubileuszu kard. Glempa, śpiewał i tańczył Zespół "Mazowsze". Jak bowiem zaznaczył na wstępie bp Marian Duś, śpiew i taniec są najlepszym sposobem do wyrażenia tak wielkiej radości. Teatr zapełnił się po brzegi, głównie przedstawicielami parafii archidiecezji warszawskiej. Obecni byli również: nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, władz miasta i uczelni warszawskich. Po koncercie życzenia Księdzu Prymasowi w imieniu wszystkich warszawiaków złożył prezydent Lech Kaczyński, a w imieniu środowisk akademickich Warszawy - rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Węgleński.
Ksiądz Prymas, wprowadzony na scenę przez dwie mazowszanki, nie krył swojej radości i zachwytu. Żartował, że trzeba było 20 lat służby kardynalskiej, aby zobaczyć na scenie tak wspaniałą i pełną dynamizmu polską młodzież. Mimo że Ksiądz Prymas urodził się na Kujawach - to na Mazowszu i w obecności "Mazowsza" zadeklarował, że: "Najmilsze i najzdrowsze przecież człeku jest Mazowsze", wywołując tym aplauz widowni i artystów, którzy odwzajemnili się Księdzu Prymasowi bukietem pięknych kwiatów i śpiewem-modlitwą: Weź w swą opiekę nasz Kościół święty...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Łukasz Kowalewski


Spotkanie nauczycieli w Krakowie

25 stycznia w Krakowie spotkali się animatorzy Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, aby zastanowić się nad programem rocznej pracy oraz dynamizacją lokalnych ośrodków duszpasterskich. Spotkaniu przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli - biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dajczak. Uczestniczyli w nim: prof. Franciszek Adamski, prof. Katarzyna Olbrycht, dr Danuta Skulicz, Stefan Kubowicz, Halina Kurpińska, Teresa Król, Stanisław Rzeźniczak, Elżbieta Grudzińska oraz ks. Eugeniusz Jankiewicz.
Zanim omówiono temat rocznej pracy duszpasterstwa, bp Dajczak zwrócił uwagę, że przede wszystkim należy uruchomić świadomość nauczycieli, by postawili sobie pytania: Kim jestem jako chrześcijanin? Jaka ciąży na mnie odpowiedzialność z racji, że jestem nauczycielem? "Nauczyciel - mówił Ksiądz Biskup - który uznaje Ewangelię i rozumie swoje życie konsekwentnie, czyli rozumie je jako powołanie, musi zająć się sobą jako człowiekiem, swoją formacją, od tego bowiem zależy to, co daje on szkole".
Prof. Adamski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zarysował tematykę rocznej pracy duszpasterstwa nauczycieli. Stwierdził, że to, co się dzieje w świecie i Europie, jest faktem społecznym i trzeba się temu zjawisku przyjrzeć. Nauczyciele, a zwłaszcza nauczyciele chrześcijanie, mają bardzo ważną rolę do spełnienia, gdyż to oni będą wnosić te wartości lub ich bronić.
Ustalono temat lipcowej ogólnopolskiej pielgrzymki nauczycieli na Jasną Górę, poprzedzonej sympozjum dla nauczycieli: O chrześcijańską tożsamość nauczyciela tu i teraz.
Prof. Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego zwróciła uwagę na potrzebę uczenia rzetelności myślenia.
Podczas spotkania wielokrotnie mówiono o tym, że w skali całego kraju jest wielka potrzeba stworzenia środowiska, w którym nauczyciele i wychowawcy znajdą oparcie.

Reklama

Barbara Dziadura

"Duszpasterz kontempluje Oblicze Dobrego Pasterza"

To hasło towarzyszyło 12. Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich, które odbyło się w dniach 27-30 stycznia w Domu Pielgrzyma. Wykłady poświęcono problematyce kapłaństwa ukazanego w dokumencie Kongregacji ds. Duchowieństwa. "Kapłan ma rzeczywiście ukazywać obecnego Chrystusa - mówił bp Paweł Socha - wiceprzewodniczący Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. - Kapłan jest sakramentem, czyli widzialnym znakiem zbawczej działalności Chrystusa na tej ziemi".
Uczestnicy sympozjum gromadzili się na Mszach św. w Kaplicy Matki Bożej, sprawowanych przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, bp. Jana Szkodonia z Krakowa oraz bp. Andrzeja Suskiego z Torunia. W sympozjum uczestniczyło blisko stu kapłanów. "Zainicjowałem to sympozjum przed 20 laty - mówił bp Socha. - Na początku odbywało się co dwa lata. Obecnie organizowane jest co roku, bo tak sobie życzą księża, uważając, że sympozjum zawiera w sobie bogactwo myśli teologicznej i modlitwy".

Reklama

Srebrny jubileusz Rzemiosła Częstochowskiego

1 lutego br. w Bazylice Jasnogórskiej abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla ok. 200-osobowej grupy Częstochowskiej Izby Rzemiosła, z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia. Przybyli m.in.: wicewojewoda śląski Teresa Randak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, prezes Izby Rzemiosła Częstochowy Włodzimierz Biniek, kapelan rzemiosła Częstochowy - ks. prał. Jó-zef Słomian, ks. Stanisław Iłczyk, o. Jan Golonka oraz starszyzna cechowa i liczne poczty sztandarowe.
Zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W słowie Bożym abp Nowak zwrócił uwagę na problemy Częstochowy w związku z utratą praw miasta wojewódzkiego oraz z ogólnym obniżeniem "mocy gospodarczej i ekonomicznej w całej Polsce". Na tle tego problemu podkreślił rolę rzemiosła, które odzwierciedla Boży plan stwarzania świata i zaspokajania potrzeb człowieka.
Mszę św. uświetnił Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" pod dyrekcją Jolanty Pinderak-Bielickiej.
W pielgrzymce wzięli udział także przedstawiciele bratnich Izb Rzemiosła z: Bielska-Białej, Katowic, Opola, Wrocławia, Poznania, Kalisza i Łodzi.

18. Pielgrzymka Zgromadzeń Zakonnych Archidiecezji Częstochowskiej

W obchodzonym 2 lutego Dniu Życia Konsekrowanego na Jasną Górę przybyło ok. 750 sióstr i braci zakonnych z ponad 80 zgromadzeń zakonnych działających w archidiecezji częstochowskiej. "Dzisiaj dziękujemy za dar życia konsekrowanego, za to niesamowite wybranie, za stałe nawracanie się, by naśladować Chrystusa" - wyjaśniała s. Bernadetta Pajdzik, adoratorka Krwi Chrystusa, referentka ds. zgromadzeń żeńskich w archidiecezji częstochowskiej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 11.00 przewodniczył abp Stanisław Nowak, koncelebrowali z nim: generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski, wikariusz generalny - o. Tomasz Ciołek oraz wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - ks. inf. Zenon Janyszek.Mszę św. poprzedziła procesja "światła" z Kaplicy Matki Bożej do Bazyliki.

Reklama

Pielgrzymka Parlamentarzystów

2 lutego br. w 14. pielgrzymce przybyło wraz z rodzinami 80 posłów i senatorów. "Ta pielgrzymka integruje katolików pracujących w parlamencie, a jednocześnie zwraca uwagę, że wysiłek ludzki to nie wszystko - trzeba łaski Bożej i szczególnej opieki Matki Najświętszej - powiedział ks. prał. Henryk Chudek, kapelan parlamentarzystów. - Przyjeżdżają tu, żeby nabrać nowych sił i umieć zachować się w sposób dynamiczny i skuteczny, kiedy przyjdą przeciwności". Wcześniej konferencję do parlamentarzystów wygłosił abp Stanisław Nowak. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. "Prosiłem Boga, by parlamentarzyści kierowali się tylko i wyłącznie dobrem naszej Ojczyzny i dobrem narodu" - powiedział bp Długosz.

W skrócie

1 lutego

W Bazylice odbył się koncert świąteczny Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka.

Apelem Jasnogórskim poprowadzonym przez abp. Stanisława Nowaka rozpoczęło się czuwanie Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzięło w nim udział ok. 100 osób. Mszę św. o północy odprawił bp Gerard Bernacki z Katowic. Organizatorem był o. Henryk Klimaj, redemptorysta.

2 lutego

W Kaplicy Matki Bożej Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 30 księży misjonarzy św. Wincentego à Paulo przewodniczył generał Zgromadzenia - ks. Robert Maloney. We Mszy św. uczestniczył wizytator prowincji - ks. Bronisław Sieńczak, były również obecne siostry szarytki i klerycy ze Zgromadzenia Misjonarzy.

Przybyli: ambasador Niemiec w Warszawie - dr Rainhard Schweppe wraz z małżonką oraz kanclerz Konsulatu Generalnego w Krakowie Paul Uebbing z małżonką.

W Bazylice podprzeor - o. Nikodem Kilnar przewodniczył Nieszporom z racji uroczystości Objawienia Pańskiego. Po Mszy św. poprowadził procesję eucharystyczną do Kaplicy Matki Bożej, gdzie odbyło się paulińskie maryjne nabożeństwo, zwane klęczkami, któremu przewodniczył podprzeor - o. Sebastian Matecki.

Jednym zdaniem

Wezwanie do powszechnej modlitwy różańcowej w intencji budowy Świątyni Opatrzności Bożej skierował Prymas Polski - kard. Józef Glemp do wszystkich wiernych, a szczególnie do kół różańcowych. Od 1 kwietnia br. modlitwa różańcowa ma być odmawiana codziennie w kaplicy znajdującej się na terenie jej budowy.

O potrzebie naświetlenia prawdziwego przebiegu sfingowanego procesu Kurii Krakowskiej z 1953 r. dyskutowali w Krakowie historycy Papieskiej Akademii Teologicznej i Instytutu Pamięci Narodowej. Sesja pt. Do prześladowań nie daliśmy powodu odbyła się z okazji 50. rocznicy procesu. Prezes IPN - prof. Leon Kieres zapewnił, że Instytut zadośćuczyni pragnieniu oczekujących na sprawiedliwość. Nie wykluczył wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Przebywający w Polsce komisarz UE ds. konkurencji - Mario Monti przyznał, że do 2006 r. 11 polskich hut musi osiągnąć zdolność do funkcjonowania bez pomocy państwa. W tym czasie czeka je redukcja mocy produkcyjnych.

Rząd Leszka Millera zaakceptował kompromis z Unią Europejską w sprawie podziału między rolników pieniędzy na dopłaty bezpośrednie do produkcji. Polscy producenci, m.in. wieprzowiny oraz ziemniaków, buraków i innych roślin niedotowanych w UE, dostaną tylko tzw. dopłaty podstawowe - czyli 25% tego, co eurofarmerzy w 2004 r., 30% - w 2005 r. i 35% - w 2006 r. Wielkość dopłat będzie liczona od wielkości gospodarstwa, czyli od hektara. Więcej otrzymają producenci bydła i upraw dotowanych w UE. Kompromis ten poparło PSL.

List otwarty do Premiera RP, apelujący o sformułowanie jednoznacznego dokumentu nt. poszanowania polskiego ustawodawstwa w dziedzinie moralnej po przystąpieniu do UE, ogłoszono z inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Odnosząc się do faktu przekazania UE rządowej deklaracji w tej sprawie, sygnatariusze dokumentu zwracają się do premiera o "nadanie temu dokumentowi charakteru wielostronnego protokołu zapisanego precyzyjnie i jednoznacznie".

Ministerstwo Finansów po protestach kierowców wycofało się z pomysłu wyposażenia wszystkich taksówek w kosztowne kasy fiskalne.

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zakazujące reklamy produktów, których nazwa, kształt lub opakowanie wykorzystuje podobieństwo do napojów alkoholowych. Jednak zakaz nie będzie dotyczył tych produktów, które nie są wyrobami alkoholowymi, a mają zbliżoną nazwę i są wytwarzane lub rozprowa-dzane przez inne niż producent alkoholu podmioty gospodarcze.

Prareferendum europejskie odbędzie się w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Miejscowość ta znajduje się na liście "gmin reprezentatywnych", tj. takich, w których wyniki wyborów w skali lokalnej od 1990 r. są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

Dziennikarze ujawnili, że kierownicze stanowiska w delegaturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w kraju zajmują byli funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

W wieku 96 lat zmarł Henryk Jabłoński, w latach 1972-85 przewodniczący Rady Państwa PRL.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2002 r. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 1,3%.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

2024-04-22 14:36

[ TEMATY ]

świadectwo

nawrócenie

świadectwa

Adobe Stock

Była aktorka porno Bree Solstad została przyjęta do Kościoła katolickiego w Wielkanoc. Znana w mediach społecznościowych jako "Miss B", od początku roku publikuje na platformie X posty o swoim wstąpieniu do Kościoła katolickiego jako "Miss B Converted".

"Moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Płakałam z radości, kiedy po raz pierwszy przyjęłam ciało i krew Jezusa" - powiedziała amerykańskiemu portalowi „The Daily Signal”. W dniu 1 stycznia 2024 r. opublikowała na X: "Zdecydowałam się zaprzestać pracy seksualnej. Pokutować za moje niezliczone grzechy. Porzucić moje życie pełne grzechu, bogactwa, wad i próżnej obsesji na punkcie własnej osoby. To upokarzające doświadczenie, które przez wielu będzie wyśmiewane lub analizowane. Rezygnuję ze wszystkich moich dochodów i oddaję swoje życie Jezusowi" - napisała Solstad.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję