Reklama

Stworzeni do miłości

19 czerwca br. w kościele pw. Świętego Krzyża w Łomży odbył się koncert pt. Stworzeni do miłości w wykonaniu artystów z Łomży, Moniek, Białegostoku udziałem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Muzykę do tekstów Jana Pawła II skomponował Tadeusz Trojanowski (obecny na koncercie wraz z żoną Lidią Marią oraz synem Tomaszem), teksty recytował ks. Szczepan Dobecki.

Kompozycja, która powstała dzięki osobistemu zaangażowaniu biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, ma szansę stać się hymnem młodzieży całego świata. Biskup Stanisław jest inicjatorem tego wielkiego muzycznego przedsięwzięcia, które długo dojrzewało w jego zamyśle. Podczas wielokrotnych spotkań w Łomży ludzi związanych z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (zajmujących się muzyką) i Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego Ksiądz Biskup zauważył, że warto spróbować porozmawiać ze współczesnym młodym człowiekiem o sprawach najważniejszych. Ale do tych rozmów potrzebny jest nauczyciel, a - zdaniem Księdza Biskupa - nie ma lepszego nauczyciela jak Jan Paweł II, który do świata mówi na wszystkie współczesne tematy, a w sposób szczególny dogaduje się z młodzieżą.

Jak doszło do powstania dzieła? "Wzięliśmy teksty papieskie - mówi Biskup Stanisław - jest nawet taki tomik wydany przez Instytut Studiów nad Rodziną Stworzeni do miłości (jest to zbiór papieskich przemówień z pierwszych dziesięciu lat jego pontyfikatu) i stąd też przenieśliśmy tytuł na to oratorium; wątki podstawowe z nauczania papieskiego zredagował ks. prof. Kazimierz Szymonik, profesor UKSW i równocześnie dyrektor chóru uniwersyteckiego. Wybrał wspaniałe teksty, jak się okazało". Kiedy wybrano już teksty, należało zastanowić się nad muzyką.

Wybór kompozytora padł na Tadeusza Trojanowskiego, który sprostał pokładanemu w nim zaufaniu. Kompozycja została zamówiona jesienią 2001 r. przez Księdza Biskupa. Powstawała zarówno w zaciszu domowego ogniska artysty, jak i cudownym klimacie Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Jest to utwór sceniczny "stadionowy", przewidziany również na udział baletu. Pierwsze jego prawykonanie odbyło się 7 maja br. na urodziny i imieniny Biskupa Stanisława - prawykonanie, ponieważ utwór, zdaniem kompozytora, tak do końca nie jest skończony: "W tej chwili przedstawiliśmy zaledwie jedenaście części z szesnastu już opracowanych. Utwór ciągle dojrzewa, rozrasta się w środki wykonawcze, a poza tym niektóre z tekstów jeszcze nie zostały zinstrumentowane. Instrumentacja do dzisiejszego koncertu (19 czerwca) powstała w ciągu kilku dni". Dzięki udziałowi Orkiestry Kameralnej z Łomży mieliśmy ten przedsmak - poczucie masy dźwięku, w której tkwi siła zdolna przemieniać i naładować energią tak jak słońce ziemię. Nie brakowało podczas koncertu motywów spontanicznie wprowadzonych przez młodzież: na rzucone przez żoną kompozytora wezwanie: "Zaproś Chrystusa", odpowiadali gromkim głosem najmłodsi wykonawcy - a właściwie wykonawczynie - uczennice LO w Mońkach. Słuchając koncertu, można było też wychwycić motywy pieśni Chrystus wodzem, Chrystus królem..., a utwór poświęcony Matce Bożej Pięknej Miłości, który recytował ks. Szczepan, będzie wkrótce przełożony na język nut.

Podczas koncertu w kościele pw. Świętego Krzyża zabrzmiała pierwsza wersja utworu, której powstaniu, jak wyznaje Ksiądz Biskup, towarzyszyły godziny dyskusji, najrozmaitsze sugestie, trochę marzenia, z których część już się spełniła: "Pragnąłbym, aby dalej te marzenia nie gasły. A marzymy o powiększeniu składu wykonawców: o chórach, o balecie, dużych zespołach orkiestrowych i przede wszystkim o przestrzeni, chcielibyśmy z sal koncertowych wyjść na stadiony", bo takie miejsca będą sprzyjały rozbudowanej instrumentalizacji.

Tadeusz Trojanowski miał okazję wraz z małżonką już wykonywać jedną z wersji utworu - czyli fortepianowo-wokalną w Zawadach, Tykocinie, Sokołach i Łomży. Kompozytor planuje w ostatecznym kształcie nadać dziełu wielką formą oratoryjną wokalno-instrumentalną, baletową, sceniczną, która ma szansę zachwycić świat. Może tak się stać, ponieważ utwór ten będzie wydany na kompakcie i pojedzie wraz z bp. Stanisławem do Toronto na spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą. Z pewnością młodzież podchwyci to przesłanie, które bierze swój początek z nauczania Jana Pawła II - ich największego przyjaciela i nauczyciela.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję