Reklama

Pokochaliśmy Jarosław

Niedziela przemyska 29/2002

Przez pierwsze dwa tygodnie lipca młodzi gimnazjaliści z Ukrainy, Słowacji, Czech i Polski uczestniczyli w międzynarodowym obozie integracyjnym, który zorganizowany został przez Urząd Miasta Jarosławia i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Książąt Czartoryskich.

Młodzi Europejczycy zwiedzili m.in. Jarosław, Kraków i Sieniawę. Podziwiali to, co najbardziej polskie, narodowe i katolickie. Wskazywali na urodę polskich kościołów. W Jarosławiu najbardziej urzekła ich kolegiata Bożego Ciała, w której przed laty głosił swoje kazania wybitny myśliciel, kapłan i patriota ks. Piotr Skarga. Nie kryli podziwu dla dostojeństwa bazyliki Matki Bożej Bolesnej i cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego.

Program obozu obejmował także zwiedzanie wystaw plastycznych w jarosławskich galeriach, warsztaty dziennikarskie, imprezy sportowe itp.

Najmilej młodzi Słowacy, Czesi i Ukraińcy wspominają wycieczkę całodniową do Krakowa, w ramach której zwiedzili katedrę wawelską, groby wybitnych Polaków, podziwiali dzwon Zygmunta, piękno krakowskiego Rynku i wszystkich miejsc związanych z polską tradycją narodową i działalnością Kościoła. Wyjazd do Krakowa był także okazją do zwiedzenia miejsc związanych z działalnością kard. Karola Wojtyły, obecnego papieża.

- Pokochaliśmy Jarosław i pragniemy tu przyjechać za rok - powiedzieli młodzi goście zza granicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję