Reklama

Świdnik

Miejskie Centrum Usług Socjalnych

"Człowiek woła drugiego człowieka.

Potrzebuje jego obecności".

Powyższe słowa Jana Pawła II widnieją na tablicy upamiętniającej uroczyste otwarcie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych w Świdniku, które miało miejsce 28 czerwca br. Uroczystość poświęcenia nowej placówki i nadania jej imienia Jana Pawła II poprzedziła Msza św. odprawiona w świdnickim kościele pw. NMP Matki Kościoła przez abp. Józefa Życińskiego.

W obecności przedstawicieli władz miejskich Świdnika, twórców nowej placówki oraz wszystkich zaproszonych gości Metropolita podziękował zaangażowanym w to szlachetne przedsięwzięcie za pochylenie się nad ludzkim cierpieniem, życzył jednocześnie wytrwałości na drodze realizacji podjętych zobowiązań. Człowiek potrzebuje drugiego człowieka, szczególnie we współczesnym świecie, w którym coraz częściej dostrzegamy przykłady usuwania poza nawias społeczeństwa ludzi starszych, chorych i cierpiących. Arcybiskup wyraził nadzieję, że wszyscy, którzy tutaj będą nieśli dobro, odnajdą prawdziwy sens swojej pracy, apostolstwa dobroci i prawdy, a okazywana innym ludziom dobroć będzie pokrzepieniem w cierpieniu oraz widocznym znakiem obecności Chrystusa Miłosiernego we współczesnym świecie. Na tej wymagającej odwagi drodze inspiracją ma być Ewangelia - Dobra Nowina, która przynosi człowiekowi pokój. Uroczystego przecięcia wstęgi, otwierającego działalność placówki, dokonali wspólnie abp Józef Życiński, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz Jan Klooster.

MCUS usytuowane jest w centrum Świdnika, powstało na bazie zlikwidowanego przedszkola. Jest to ośrodek wsparcia przeznaczony dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Kierująca placówką Alina Kurzejewska powiedziała podczas ceremonii otwarcia, że podstawowym celem działań będzie zaspokojenie osobom starszym i niepełnosprawnym wszelkich potrzeb życiowych oraz godnych warunków życia w szeroko pojętym środowisku lokalnym. W hierarchii wartości człowiek jest wartością szczególną, ma prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie, a obecność osób starszych i niepełnosprawnych pozwala zrozumieć sens życia i godność osoby ludzkiej. Człowiek ciągle woła i potrzebuje obecności drugiego człowieka. Musimy chcieć usłyszeć to wołanie i wyrazić swą gotowość w rozumieniu i służeniu każdemu. Świadomość, iż patronem ośrodka jest Jan Paweł II będzie dla wszystkich siłą i inspiracją do codziennych działań, pozwoli zrozumieć, jak bardzo zdani jesteśmy na siebie nawzajem i jak głęboko ze sobą związani. Dla burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona wybór patrona dla ośrodka nie jest przypadkowy. Któż bowiem lepiej potrafi zrozumieć ludzi starszych, niż obecny Papież, z jego mądrością i cierpieniem, z jego dobrocią i odwagą, z jego troską i zrozumieniem świata? Jan Paweł II daje wzór wspaniałego życia z równie wspaniałym świadectwem przeżywania jesieni życia. Dla Świdnika powstający ośrodek jest swoistym znakiem czasu, ponieważ kieruje swoją ofertę do tych wszystkich, którzy przez całe minione dziesięciolecia budowali miasto, zakładali tutaj swoje rodziny i zostali w nim na stałe. Dziś winni jesteśmy okazać im wszelką możliwą pomoc, a nadzieję na realizację tego postulatu daje tworzony ośrodek.

Po gruntownym remoncie pomieszczeń znajdują się tutaj pomieszczenia do rehabilitacji, terapii zajęciowej, gabinety lekarzy, psychologa oraz wszelkie niezbędne udogodnienia socjalne. Wszystko to nie byłoby możliwe bez wsparcia i życzliwości ze strony władz samorządowych Świdnika oraz finansowego wsparcia holenderskiej fundacji "De Woonplaats" Jana Kloostera. Inspiracją dla świdnickiego Centrum był właśnie wzór holenderskich domów dziennego pobytu. Należy mieć nadzieję, iż wszystkie zamierzenia tej szlachetnej idei zostaną zrealizowane, a ośrodek swoją działalnością wzbogaci i zintegruje różne środowiska wokół wspólnego dobra.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję