Reklama

Na tropach sensu

Składanka

Puzzle to gra, w której z rozsypanych elementów składa się załączony obrazek. Tym trudniejsza - im liczniejsze detale. Wielce oporna, wymagająca mozołu, wyobraźni i cierpliwości, gdy znika wzorzec, a dla utrudnienia podsuwane bywają mylące szczegóły i uwagę rozpraszają kłamliwe sugestie.
Z milionów impulsów informacyjnych, od urodzenia po kres, składana jest osobowość: charakter, wiedza, sprawność intelektualna - wreszcie zrozumienie sensu istnienia i wola działania. Rośnie człowiek. Ogrom danych, dostarczanych w zawrotnym tempie z przeróżnej jakości źródeł, wymaga dyscypliny w selekcjonowaniu, analizowaniu, sprawdzaniu sensu, aby móc zrealizować "składankę" bytu. Pierwowzór istnieje. W Dekalogu. W Ewangelii. W przypomnieniach Lourdes, Fatimy, Akita, Kibeho, San Nicolas, wenezuelskiej Betanii i wielu, wielu innych. Zatem jedna przeszkoda znika. Tylko teoretycznie, bowiem pojawiają się bałamucące, zamienne widoczki "uniwersalnych wartości", zależne od aktualnego interesu ich twórców lub - litościwiej - od poziomu rozumienia rzeczywistości. A skupienie na trudnych wyborach zostaje zakłócone pokusami pochodzącymi z dusznego arsenału dogmatów materializmu: relatywizmem, hedonizmem. Ze znanymi efektami. Wyniki - te spektakularnie nagłaśniane i te zatruwające systematycznie jakość codzienności - znamy prawdopodobnie wszyscy. Wszyscy, którzy nie zamykają się za murem iluzji, nie żywią strzępkami wiedzy, nie układają puzzli według egocentrycznych, koślawych, "pragmatycznych" szkiców.
"Pragmatycy powiadają, że człowiek ma wierzyć w to, co musi, i nie przejmować się Absolutem. Taka filozofia stanowi w gruncie rzeczy werbalny paradoks. Pragmatyzm to kwestia ludzkich potrzeb; a jedną z pierwszych takich potrzeb jest być czymś więcej niż pragmatykiem" (G. K. Chesterton).
Chyba że zrzekliśmy się przywileju wiedzy, wyobraźni i marzeń sięgających poza horyzont doczesności. Ale wtedy spektakle darcia szat nad skutkami demonicznych przyczyn wyglądają - przyznajmy - żałośnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję