Reklama

Sport w seminarium

W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w dniach 17-19 lutego br. odbywały się V Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Oficjalnego ich otwarcia dokonał metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. We współzawodnictwie wzięło udział 16 zespołów, a do turnieju indywidualnego przystąpiło 60 zawodników z 17 seminariów. Sędzią głównym był częstochowski trener i działacz sportowy Jerzy Łęgowik.

Niedziela Ogólnopolska 10/2003

Mistrzowie Polski w klasyfikacji drużynowej - klerycy z Częstochowy z abp. Nowakiem, księdzem rektorem Włodzimierzem Kowalikiem, trenerem Januszem Haszczem i zaproszonymi gośćmi
Zdjęcia: Tomasz Laskowski

Mistrzowie Polski w klasyfikacji drużynowej - klerycy z Częstochowy z abp. Nowakiem, księdzem rektorem Włodzimierzem Kowalikiem, trenerem Januszem 
Haszczem i zaproszonymi gośćmi<br>Zdjęcia: Tomasz Laskowski

V Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym - Częstochowa 2003

Mistrzem Polski w klasyfikacji drużynowej zostali klerycy z Częstochowy, zaś w klasyfikacji indywidualnej najlepszy był diakon Łukasz Lewandowski z Poznania.
Tytuł wicemistrza Polski w klasyfikacji zespołowej otrzymała drużyna z Łodzi. Trzecie miejsce wywalczył zespół kleryków z Sandomierza. Na czwartym, punktowanym miejscu znalazła się drużyna z Tarnowa.
W klasyfikacji indywidualnej wicemistrzem Polski został Tomasz Flis z Sandomierza, trzecie miejsce ex aequo zajęli - Marcin Tabor z Tarnowa i diakon Michał Wieczorek z Częstochowy.
Abp Stanisław Nowak na zakończenie Mistrzostw odprawił Mszę św. w kościele seminaryjnym.
Druga część uroczystości zamknięcia Mistrzostw odbyła się w Auli Jana Pawła II częstochowskiego Seminarium Duchownego. Puchary i medale wręczył Metropolita częstochowski w obecności prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony.
W tym roku przypada 5. rocznica powstania i działalności Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyło się więc podsumowanie pięcioletniej działalności. Rektor Seminarium - ks. dr Włodzimierz Kowalik został odznaczony złotą odznaką AZS przez Zarząd Główny AZS, a prezes klubu uczelnianego - dk. Michał Wieczorek - srebrną odznaką. Odznaki wręczył prezes Organizacji Środowiskowej AZS w Częstochowie Wiesław Pięta.
Trener częstochowskiej drużyny Janusz Haszcz (były członek polskiej reprezentacji w tenisie stołowym oraz uczestnik Olimpiady w Barcelonie w 1978 r.) stwierdził, podsumowując Mistrzostwa, iż z roku na rok poziom gry jest coraz wyższy.
Na uroczystość zamknięcia Mistrzostw przybyli także prezesi organizacji środowiskowych i klubów uczelnianych AZS w Częstochowie. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników ufundował redaktor naczelny tygodnika Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś.
Mistrzostwa Polski seminariów duchownych w tenisie stołowym odbywają się co roku. Głównym ich organizatorem jest od początku Klub Uczelniany AZS przy WSD Archidiecezji Częstochowskiej. Klub ten jest pierwszym klubem AZS działającym w seminarium duchownym. Współpracuje on - zwłaszcza przy organizowaniu mistrzostw - z Klubem Uczelnianym AZS przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję