Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 12/2003

Krzysztof Świertok

Przewodnicy turystyczni na Jasnej Górze

Przewodnicy turystyczni na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

321. Zebranie Plenarne episkopatu Polski

W dniach 11-12 marca br. w Warszawie spotkał się Episkopat Polski. Przekształcanie państwa w "oligarchiczną grę interesów grup jawnych i tajnych, formalnych i nieformalnych, jest podważeniem praworządności władzy" - ostrzegli polscy biskupi. "Polska na nowo powinna stać się państwem prawa" - piszą biskupi w komunikacie z 321. Zebrania Plenarnego Episkopatu.
W komunikacie z obrad czytamy, że biskupi z "troską i bólem ustosunkowali się do wytworzonego w Polsce, szczególnie ostatnio, klimatu życia publicznego". "Z mocą podkreślamy - piszą - że demokracja, w której nagminnie lekceważone są podstawowe wartości i łamane zasady, nie służy człowiekowi i narodowi".
Przypominają wiernym, że "z katolicką moralnością nie można pogodzić żadnej formy korupcji". Do wszystkich sprawujących władzę, na czele z najwyższymi władzami państwowymi, apelują, aby pamiętali, że pierwszym i najważniejszym kryterium prawomocności władzy jest nie tylko demokratyczny wybór, ale także stała i autentyczna troska o dobro wspólne.
Biskupi zawierzyli też sprawę integracji Polski z Unią Europejską Bożej Opatrzności, a przy tym zapowiedzieli, że Konferencja Episkopatu będzie kontynuować refleksję nad tym ważnym tematem. Hierarchowie dodają, że w trakcie obecnego zebrania plenarnego zapoznali się z aktualnym stanem przygotowań do integracji. "Episkopat Polski - czytamy w komunikacie - wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu za jego nieustanną troskę o zjednoczenie Wschodu i Zachodu Europy. Popiera także wysiłki Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) dotyczące wolności religijnej, tożsamości Kościołów i wspólnot religijnych".
Biskupi stwierdzają, że społeczeństwo polskie musi wyrobić sobie właściwą opinię na temat wejścia Polski w struktury jednoczącej się Europy. Dodają, że każdy Polak w kwestii akcesji Polski do UE musi wypracować własny, dojrzały pogląd i podjąć osobistą decyzję. Apelują przy tym do władz i wszystkich osób odpowiedzialnych za przepływ informacji o pełne ukazywanie wszystkich argumentów, pozytywnych i negatywnych, związanych z akcesją.
Biskupi wyrażają ubolewanie, że poszerza się w Polsce margines biedy, tragicznie wzrasta bezrobocie, narasta poczucie bezsilności i braku perspektyw w środowiskach wiejskich. Apelują do władz państwowych o stworzenie odpowiednich warunków dla skutecznej ochrony i sprawiedliwego rozwoju polskiego rolnictwa i zabezpieczenia go przed nieuczciwą konkurencją.
Apelują również do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc potrzebującym. "Żaden chrześcijanin nie może przechodzić obojętnie obok człowieka będącego w potrzebie, gdyż zobowiązuje go do takiej postawy sam Chrystus" - czytamy.
Biskupi kierują przy okazji zaproszenie do Rodaków do udziału w ogólnonarodowej pielgrzymce do Rzymu, jaka będzie miała miejsce 18 maja br. z okazji kanonizacji dwojga Polaków: bł. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Urszuli Ledóchowskiej.
Na zakończenie biskupi proszą wszystkich wiernych o modlitwę w intencji pokoju na świecie, szczególnie na Bliskim i Środkowym Wschodzie.

Reklama

Laureaci nagrody "Bóg zapłać!" 2003

Abp Kazimierz Majdański, ks. prał. Józef Maj, Jan Mincewicz i ks. Krzysztof Ukleja - to laureaci tegorocznej nagrody "Bóg zapłać!", przyznawanej przez środowisko redakcji miesięcznika Powściągliwość i Praca, wydawanego od ponad 100 lat przez Zgromadzenie Michalitów. Nagrodę zbiorową "Bóg zapłać!" 2003 Kapituła przyznała zespołowi redakcyjnemu Studia Otwartego Cybernetyki 7 za stworzenie programu, który jest publiczną debatą w Telewizji Puls o najróżniejszych problemach kraju i Kościoła. Wręczenie nagród odbędzie się na początku maja br.
Abp Kazimierz Majdański otrzymał nagrodę za "niezłomną służbę narodowi przejawiającą się przede wszystkim we wszechstronnych działaniach na rzecz umacniania polskiej rodziny".
Ks. prał. Józef Maj z parafii św. Katarzyny w Warszawie został nagrodzony za "pracę wychowawczą i duszpasterską w środowiskach akademickich oraz za ożywianie i pielęgnowanie najszczytniejszych tradycji narodowych, które znajdują swój wyraz m.in. w realizacji pomnika-sanktuarium Ofiar komunizmu z lat 1939-1956".
Jana Mincewicza z Wilna wyróżniono za "działalność na rzecz kultury polskiej na Wileńszczyźnie oraz za wieloletnią pracę katechetyczną wśród mieszkających tam naszych rodaków".
Ks. Krzysztof Ukleja został nagrodzony za "kierowanie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, która jest wzorem troski Kościoła o najuboższych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przygotowanie do Wielkiego Postu

W dniach 2-4 marca trwało 40-godzinne nabożeństwo. Przez trzy dni w Bazylice Jasnogórskiej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlili się ojcowie i bracia paulini, siostry zakonne, Sodalicja Mariańska, asysta jasnogórska oraz chóry jasnogórskie. Tegoroczną intencją było wynagrodzenie za zniewagi Najświętszego Sakramentu, błaganie o miłosierdzie i pokój dla świata, za Kościół święty i w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Nabożeństwo kończyło się codziennie uroczystymi Nieszporami. We wtorek, na zakończenie nabożeństwa, Nieszporom przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Dni skupienia sióstr zakonnych

Ponad 300 zakonnic pracujących w instytutach kościelnych i domach zakonnych uczestniczyło od 4 do 6 marca w dniach skupienia. Spotkaniom, za które odpowiedzialna była s. Ernestyna Wajs, serafitka, sekretarka Konsulty, towarzyszyło hasło: Rozpocząć na nowo od Chrystusa. W programie oprócz codziennej Mszy św. znalazły się konferencje: bp. Antoniego Długosza, ks. prof. Antoniego Troniny, ks. prof. Teofila Siudego i ks. Piotra Pawlukiewicza.

19. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Od św. Józefa do Jasnogórskiej Maryi - takie hasło towarzyszyło pielgrzymce przewodników turystycznych, która zgromadziła w dniach 8-9 marca ponad tysiąc osób. Pielgrzymkę zorganizowali przewodnicy ziemi kaliskiej na czele z prezesem Kaliskiego Koła Przewodników Adamem Gostyńskim. Pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Prelekcje na temat kultu św. Józefa, turystyki w kontekście kulturowym, obyczajowym i wyznaniowym oraz sztuki wygłosili: ks. prał. Jacek Plota, mgr Stanisław Małyszko, o. Aleksander Jacyniak, ks. prał. Jerzy Pawlik i o. Jan Golonka. W pielgrzymce wzięli udział: metropolita warmiński - abp Edmund Piszcz, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, wiceprezydent Kalisza Wincenty Edmund Pawlaczek i honorowy przewodniczący Komisji Przewodnickich Zarządu Głównego PTTK Tadeusz Stefański. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje, które głosił ks. Krzysztof Ordziniak, kierownik pieszych pielgrzymek diecezji kaliskiej.

Reklama

O pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości

8 marca przybyło ponad 2 tys. tegorocznych maturzystów archidiecezji gdańskiej. Pielgrzymkę zorganizował ks. Wiesław Filip, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, z którym koncelebrowało 43 duszpasterzy. "Moje przesłanie dzisiaj do nich - powiedział po Mszy św. abp Gocłowski - to wierność temu, co Bóg wszczepił w naturę człowieka, co zawarł w Dekalogu, a równocześnie - jaki jest mój osobisty stosunek do Chrystusa". Eucharystię poprzedził spektakl pt. Historyje Teatru ITP z KUL-u, pod kierownictwem ks. Marka Lacha.

Pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę

22 marca - sobota

9.00 - Powitanie pielgrzymów przez Ojców Paulinów w Auli Papieskiej; słowo wstępne - o. Stanisław Jarosz OSPPE, krajowy opiekun Ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
9.10 - Wręczenie Złotych Honorowych Odznak Obrońców Życia przez dyrektor HLI - Europa - Ewę Kowalewską
9.25 - Wystąpienia: ks. dr Andrzej Steckiewicz (wikariusz generalny diecezji Matki Bożej w Moskwie): Sytuacja ochrony życia i rodziny w krajach b. ZSRR; Rut Cazorla Vidal, Luis Losada (Hiszpania): Obrona życia w Hiszpanii; dr Paweł Wosicki (prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia): Obrona życia a Unia Europejska; Antoni Szymański (Gdańsk): Aktualne problemy rodziny polskiej.
11.00 - Różaniec św. - obrona życia w rozważaniach tajemnic światła - bp Jan Szkodoń
12.00 - Msza św. koncelebrowana - przewodniczy abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski; złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji (Kaplica Cudownego Obrazu)
14.30 - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich - prowadzi ks. Stanisław Maślanka

W skrócie

4 marca paulini: br. Artur Masłoń, br. Dawid Respondek i br. Michał Sułek złożyli profesję wieczystą na ręce definitora generalnego Zakonu - o. Stanisława Jarosza.

4 marca na czuwaniu zgromadziło się ponad 400 rolników z diecezji kieleckiej, głównie z ośrodków Ludowego Uniwersytetu Katolickiego.

5 marca w czuwaniu ponad 400 Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wraz z matką generalną Fabiolą Ruszczyk dziękowało za beatyfikację swojego założyciela - bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Mszę św. odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

8 marca w czuwaniu wzięło udział 800 maturzystów z ośrodków duszpasterskich prowadzonych przez Księży Pallotynów wraz z 14 duszpasterzami i prowincjałami Pallotynów: ks. Czesławem Parzyszkiem i ks. Tomaszem Skibińskim.

9 marca na Jasną Góre przybyli rolnicy. "Przychodzicie, aby szukać nadziei i otuchy" - tak witał pielgrzymkę rolników, a także pielęgniarek, kolejarzy i osób bezrobotnych przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski na początku Mszy św., którą o godz. 14.00 na jasnogórskim Szczycie sprawował bp Edward Frankowski z Sandomierza wraz z 19 duszpasterzami. Pielgrzymi, głównie rolnicy z blokad drogowych, przybyli na Jasną Górę z błaganiem o poprawę sytuacji polskiej wsi.

Zapowiedzi

24 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Poznańskiej (II seria)

25 marca - Śluby wieczyste 7 kleryków paulińskich

26 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Opolskiej

26-29 marca - Rekolekcje Maturzystów Diecezji Radomskiej (II seria)

28 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Drohiczyńskiej

28-30 marca - 17. Ogólnopolska Konferencja: Polityka prorodzinna samorządu terytorialnego

29 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej

Tydzień w Polsce

Pierwszy - 300-tysieczny nakład Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II jest już wyczerpany. Papieski poemat cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników. Hurtownie są niemal puste, a księgarze sprzedają ostatnie egzemplarze. Wydawnictwo św. Stanisława zapowiada dodruk książki.

Rekolekcje dla bezdomnych rozpoczęły się 10 marca na dworcu głównym w Gdańsku. Ich inicjatorem jest ks. Dariusz Leman, wikariusz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ponad 40 bezdomnych.

Już 12 tys. Polaków zgłosiło swój udział w majowej pielgrzymce narodowej do Rzymu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W dniu swoich urodzin - 18 maja Jan Paweł II dokona kanonizacji dwojga Polaków: bł. Urszuli Ledóchowskiej i bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

Episkopat Polski przygotowuje Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Dokument ten porusza m.in. tak ważne kwestie, jak: przygotowanie do małżeństwa, poradnictwo rodzinne oraz duszpasterstwo rodzin rozbitych i związków niesakramentalnych.

W związku z niepewną sytuacją polityczną w kraju i międzynarodowym napięciem słabnie polska waluta. Kurs złotego w stosunku do euro był najniższy od trzech miesięcy.

Kryzys polityczny wywołany aferą Rywina zatacza coraz szersze kręgi. Opozycja zaapelowała do Leszka Millera o ustąpienie ze stanowiska szefa rządu.

Po zeznaniach przed komisją śledczą Juliusza Brauna, przewodniczącego KRRiTV, w których mówił o przypadkach nieprawidłowości w pracach nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, prezydent wezwał członków KRRiTV do ustąpienia z zajmowanych stanowisk. Na razie Rada pracuje w tym samym składzie.

Mimo wezwań opozycji do zawieszenia prac nad sporną ustawą o radiofonii i telewizji, prace nad ustawą są kontynuowane.

Nie ustają echa krwawych wydarzeń w Magdalence, w których zginął jeden policjant, a kilkunastu zostało rannych. Zdaniem Niezależnej Grupy Ekspertów, akcja była przygotowana i przeprowadzona optymalnie. Nie brakuje jednak głosów przeciwnych, które wskazują na niedociągnięcia w planowaniu i przeprowadzaniu akcji.

Rząd oznajmił, że nie będzie już wracał do pomysłu z winietami i zobowiązał wicepremiera Marka Pola do wypracowania innego sposobu finansowania inwestycji drogowych.

Eksperci uspokajają: "Ryzyko ataku bronią masowego rażenia w Polsce jest niewielkie".

W Zbyszycach w woj. małopolskim spłonął 11 marca XV-wieczny kościół. Przypuszcza się, ze zawiodła instalacja elektryczna.

SLD znowu spada w sondażach. Według ostatnich badań CBOS - stracił 2 punkty. Zyskały PiS i PO.

SLD wygrał pierwsze, prestiżowe w sytuacji rządu mniejszościowego, głosowanie w Sejmie. 12 marca głosami SLD, UP, Partii Ludowo-Demokratycznej oraz posłów niezrzeszonych Sejm zdecydował, że nie zajmie się w tym tygodniu projektem uchwały PiS wzywającej premiera do dymisji.

W Sejmie jest już złożony wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Marka Pola. Podpisało się pod nim 90 posłów - z PiS, Platformy Obywatelskiej, koła Ruchu Katolicko-Narodowego oraz Jan Olszewski (ROP) i Gabriel Janowski (niezrzeszony). Do odwołania ministra potrzebne jest co najmniej 231 głosów.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję