Reklama

Niedziela Świdnicka

Pamięć o powstańcach

Kibice Górnika Wałbrzych i zaprzyjaźnione środowiska patriotyczne oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Powstanie Warszawskie

Ryszard Wyszyński

Biało-czerwone race na ulicach Wałbrzycha

Biało-czerwone race na ulicach Wałbrzycha

O godz. 17.00, 1 sierpnia w rocznicę godziny „W” w całym mieście rozległy się syreny alarmowe, a także zabiły dzwony kościołów, a minutą ciszy uczczeni zostali powstańcy warszawscy. Hołd poległym powstańcom złożyli przede wszystkim kibice i sympatycy Klubu Piłkarskiego Górnika Wałbrzych, a także mieszkańcy miasta.

Wśród uczestników pokojowej manifestacji przygotowanej przez młodych ludzi był m.in. poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, zasłużony działacz Solidarności Józef Zalas oraz lokalni patriotyczni działacze. Po raz pierwszy miejsce manifestacji zabezpieczali motocykliści, którzy swoje pojazdy przybrali w biało-czerwone barwy. Uroczystość miała charakter patriotyczny. Kibice oddali hołd poległym powstańcom, także donośnym okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom” i odpalili biało- czerwone race. W tym samym czasie przy Pomniku Niepodległości na placu Kościelnym odbyła się oficjalna miejska uroczystość upamiętniająca rocznicę zrywu powstańców warszawskich.

2021-08-02 23:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Piosenka dla Małego Powstańca

[ TEMATY ]

Warszawa

piosenka

Powstanie Warszawskie

Graziako

Po raz piąty 1 sierpnia 2017 roku o g. 10 dzieci biorące udział w warszawskim programie Lato w Mieście złożą hołd najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Na Placu Zamkowym zaśpiewają "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Marsz Mokotowa", a następnie przed pomnikiem Małego Powstańca chwilą ciszy uczczą pamięć "Zawiszaków".

Jak co roku zaplanowano również spotkanie z uczestnikami powstańczych wydarzeń sprzed 73 lat. W minionych latach dzieci słuchały gawędy m.in. Jerzego Grzelaka ps. Pilot, który jako 9-latek pomagał oddziałom z Mokotowa, Włodzimierzem Duszyńskim, ps. Dusza czy Danuty Zdziarskiej ps. Danka, łączniczki i sanitariuszki Batalionu Gozdawa. W tym roku o swoich powstańczych doświadczeniach opowie p. Eleonora Galica-Zaremba, ps. "Maja", z Batalionu "Tum" - 4 kompania - IV pluton.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję