Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniwersytet Jagielloński - Najlepszy

10 kwietnia ogłoszono wyniki Rankingu Szkół Wyższych, oceniającego ofertę edukacyjną polskich uczelni, przygotowanego po raz kolejny przez Rzeczpospolitą oraz miesięcznik edukacyjny Perspektywy. Najlepszą polską uczelnią został Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził laureata z dwóch poprzednich lat - Uniwersytet Warszawski. Na zdjęciu - reprezentanci uczelni, które wygrały, oraz kapituła, która je wybrała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śladami Pielgrzyma Jan Paweł II w obiektywie fotografów Reutera

Wystawa: 4 kwietnia - 4 maja 2003

3 kwietnia br. w krakowskich Sukiennicach odbył się wernisaż wystawy: Śladami Pielgrzyma. Jan Paweł II w obiektywie fotografów Reutera. Ponad 70 poruszających fotografii ukazuje Jana Pawła II podczas jego pielgrzymowania i wielkiej misji pokojowej. Prezentowane zdjęcia pokazują Papieża takim, jakim przez ułamek chwili widzą go towarzyszący jego wędrówce reporterzy Reutera.
Fotografowie Reutera od dawna towarzyszyli Papieżowi w jego podróżach. Kustosz wystawy we Włoszech - Philip Pullella jest reporterem Reutera w Watykanie. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w ponad 70 międzynarodowych podróżach w ciągu ostatnich 20 lat.
Od 4 kwietnia do 4 maja br. ekspozycja gości w Krakowie - mieście, gdzie Karol Wojtyła spędził wiele lat, najpierw jako student, potem kolejno jako biskup, arcybiskup i kardynał, aż do 16 października 1978 r., kiedy to wybrany został papieżem.
Fotografie można oglądać w samym sercu Krakowa - w Sukiennicach - w Sali "Czwórki" w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.

Roman Stachowski

Nowy biskup pomocniczy w Gnieźnie

8 kwietnia br. Ojciec Święty mianował ks. dr. Wojciecha Polaka, rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, przyznając mu stolicę tytularną Monte di Numidia. Jednocześnie Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Szczepana Wesołego z posługi sufragana gnieźnieńskiego i delegata ds. duszpasterstwa emigracji.
Nowy sufragan gnieźnieński ma 38 lat. Z chwilą otrzymania sakry biskupiej będzie jednocześnie najmłodszym członkiem Konferencji Episkopatu Polski i najmłodszym biskupem na świecie.
Biskup Nominat urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1989-91 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego sufragana - bp. Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy. Studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, czyli Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Po powrocie do Polski - w 1995 r. - ks. Wojciech Polak rozpoczął wykłady z teologii moralnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, jednocześnie pełniąc tam funkcję prefekta, a od 1 sierpnia 1999 r. - rektora. Termin sakry Biskupa Nominata nie został jeszcze ostatecznie ustalony.

Reklama

Rezygnacja abp. Wesołego

8 kwietnia Ojciec Święty przyjął rezygnację abp. Szczepana Wesołego z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej i delegata ds. duszpasterstwa emigracji. Jednocześnie Stolica Apostolska postanowiła nie wyznaczać nowego delegata - gdyż, zgodnie z prawem kanonicznym - organizowanie opieki duszpasterskiej dla polskiej emigracji należy do kompetencji Konferencji Episkopatu Polski. Jan Paweł II postanowił też, że abp Szczepan Wesoły jako arcybiskup-senior i przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II zachowa urząd rektora kościoła i hospicjum św. Stanisława w Rzymie.

Konkurs recytatorski poezji ks. Tymoteusza

Gminny Ośrodek Kultury w Kochanowicach jest organizatorem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który już po raz trzeci stanowi część programu organizowanych w Lublińcu Powiatowych Dni Kultury Chrześcijańskiej. Do udziału w Konkursie zaproszono uczniów gimnazjów oraz szkół średnich powiatu lublinieckiego. Tegoroczna edycja dedykowana jest ks. Tymoteuszowi - autorowi nie tylko popularnych wśród młodzieży książek i listów, ale również wierszy. Konkurs, do którego zgłosiło się 40 uczestników, odbędzie się 25 kwietnia w GOK w Kochanowicach. Na 2 maja przewidziane jest spotkanie z bp. Józefem Zawitkowskim, który będzie podpisywał swoje utwory jako ks. Tymoteusz. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kochanowicach o godz. 18.00.
Redakcja Niedzieli, która stale współpracuje z ks. Tymoteuszem, została zaproszona do objęcia patronatu medialnego nad Konkursem oraz do udziału w pracach jury.

Reklama

Dzień patrona generała Zakonu Paulinów

W dniu wspomnienia św. Izydora z Sewilli, przypadającym 4 kwietnia, generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski obchodził swoje imieniny. Uroczystość zgromadziła ok. 100 ojców i braci z klasztorów w Polsce i za granicą. Dostojny Solenizant przewodniczył Mszy św. wspólnotowej w Kaplicy Matki Bożej, podczas której modlił się goszczący w Sanktuarium abp Stanisław Hočevar z Belgradu - przewodniczący Konferencji Episkopatu Jugosławii.
Życzenia złożył Solenizantowi na początku Mszy św. definitor generalny - o. Jerzy Kielech. W okolicznościowym kazaniu wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek nawiązał do okresu Wielkiego Postu: "Z krzyża i z cierpienia rodzi się prawdziwa radość, szczęście i wesele. I takiej radości Tobie, Najprzewielebniejszy Ojcze Generale, życzymy - nie dolorystycznej, ale autentycznej, zanurzonej w blasku Chrystusa Zmartwychwstałego". Liturgię uświetniły: jasnogórski kwartet wokalny "Cantus" pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka. Wśród licznych gości składających życzenia Ojcu Generałowi byli: biskupi częstochowscy - abp Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba i bp Antoni Długosz; biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. inf. Zenon Janyszek i ks. inf. Ireneusz Skubiś, a także prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

Reklama

Zjazd organizacji działających na rzecz osób z chorobami wątroby

Na I Ogólnopolski Zjazd Organizacji Pozarządowych Działających na Rzecz Osób z Chorobami Wątroby 5 kwietnia przybyło na Jasną Górę ok. 150 lekarzy - specjalistów w dziedzinie transplantologii i hepatologii oraz liczne grono chorych na wirusowe zapalenie wątroby. "Modlimy się o to, by coraz więcej ludzi rozumiało, że przeszczepy są przyszłością medycyny i nadzieją ludzkości, i by wszyscy po przeszczepach dobrze umieli wykorzystać swą nową porcję życia" - mówił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który w Kaplicy Matki Bożej odprawił Mszę św. w intencji zmarłych dawców organów i osób żyjących dzięki przeszczepom oraz ekip medycznych wykonujących transplantacje. Uczestnicy zjazdu wysłuchali prelekcji dotyczących m.in. profilaktyki i najnowszych metod leczenia schorzeń wątroby. Konferencje wygłosili m.in.: prof. Wojciech Rowiński - przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej i dr Urszula Ołdakowska-Jedynak. Spotkanie zorganizowały stowarzyszenia pomocy osobom chorym z Częstochowy, Warszawy i Łodzi.

Maturzyści z modlitwą

W nocnym czuwaniu 4 kwietnia ok. 2 tys. młodzieży i 30 duszpasterzy modliło się w 10. Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Bielsko-Żywieckiej, której hasłem były słowa: Na nowo odkrywamy Różaniec święty. Mszy św. przewodniczył ks. Józef Oleszko, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator pielgrzymki, a słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Budziak. 5 kwietnia ok. 2 tys. osób i 37 duszpasterzy przybyło w Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Mszę św. odprawił dla nich biskup pomocniczy diecezji Jan Gałecki. Pielgrzymkę pod hasłem: Miłość Chrystusa przynagla nas przygotował ks. Piotr Superlak z Wydziału Katechetycznego Kurii. Tego samego dnia w 11. Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej, przebiegającej pod hasłem: Umiłować Chrystusa - światłość świata, uczestniczyło ok. 7 tys. młodzieży oraz 51 duszpasterzy i wychowawców. Nad całością czuwali: ks. dr Janusz Podlaszczak z Wydziału Katechetycznego, ks. Andrzej Urban i ks. Paweł Tomoń. W pielgrzymce wziął także udział kanclerz Kurii - ks. Jan Szczupak. Mszę św. dla młodzieży odprawił biskup pomocniczy diecezji Edward Białogłowski.

W skrócie

5 kwietnia w Bazylice odbył się kolejny Jasnogórski Koncert Pasyjny. Wystąpili: Przemysław Kmieć z Częstochowy (organy) oraz Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus".

6 kwietnia zakończyły się trzydniowe rekolekcje wielkopostne Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 60-osobowa grupa młodzieży słuchała konferencji głoszonych przez o. Dariusza Nowickiego, paulina. Organizatorem rekolekcji był NZS Politechniki Częstochowskiej oraz Zarząd Krajowy NZS.

6 kwietnia ludzie świata pracy modlili się podczas dnia skupienia. Konferencje dla nich wygłosił o. Kamil Szustak, paulin. Organizatorem spotkania był Zbigniew Bonarski, wiceprezes Fundacji "Pro Patria" Bastion św. Rocha.

Zapowiedzi

22 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej i Archidiecezji Łódzkiej

25 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Radomskiej

26 kwietnia - Światowy Kongres Ruchu Rodzin Nazaretańskich
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Diecezji Tarnowskiej

27 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
- Pielgrzymka Rodzin Katyńskich
- Pielgrzymka Transportowców
- Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego

Tydzień w Polsce

W geście solidarności z apelami Jana Pawła II o pomoc Irakijczykom Prymas Polski kard. Józef Glemp zwrócił się do polskich biskupów z prośbą o zarządzenie zbiórki na rzecz ofiar wojny w Iraku. O zebranej 4 lub 11 maja br. sumie Ojciec Święty zostanie powiadomiony podczas Narodowej Pielgrzymki do Rzymu. Będzie to symboliczny dar Polaków dla Papieża.

W Krakowie powstał zespół koordynujący obchody 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W skład komisji wchodzą przedstawiciele Kurii Metropolitalnej oraz władz samorządowych. Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski powiedział m. in., że zadaniem komitetu będzie wypracowanie takiej formy uroczystości, by nie kłóciły się one z trudną sytuacją społeczno-polityczną kraju. W program obchodów wpisano także uroczystości związane z 750-leciem kanonizacji św. Stanisława oraz kanonizacją bł. Józefa Sebastiana Pelczara - rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Represje karne wobec osób duchownych i konsekrowanych w PRL w latach 1945-1989 - to temat konferencji, która odbyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dwóch polskich dziennikarzy zatrzymali uzbrojeni Irakijczycy w rejonie miasteczka al Hilla: reportera Polskiego Radia Jacka Kaczmarka i Marcina Firleja z TVN 24. Udało im się zbiec. Z punktu widzenia władz w Bagdadzie dziennikarze wjechali do Iraku nielegalnie, gdyż nie mieli wiz, a jedynie amerykańskie akredytacje wojskowe.

Czeski prezydent Vaclav Klaus przebywał z wizytą w Polsce.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o referendum europejskim.

Rząd przyjął treść traktatu akcesyjnego do UE i upoważnił premiera Leszka Millera oraz ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza do podpisania go 16 kwietnia br. w Atenach.

11 kwietnia Sejm przyjął uchwałę o suwerenności polskiego prawodawstwa w dziedzinie moralności i kultury w wersji proponowanej przez Komisję Europejską oraz Komisję Kultury i Środków Przekazu. Wcześniej przepadły wszystkie poprawki oraz wnioski mniejszości. "Zmierzając ku integracji z innymi krajami europejskimi w ramach Unii Europejskiej, w obliczu zbliżającego się referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE, Sejm RP stwierdza, że polskie prawodawstwo w zakresie moralnego ładu życia społecznego, godności rodziny, małżeństwa i wychowania oraz ochrony życia nie podlega żadnym ograniczeniom w drodze regulacji międzynarodowych" - głosi uchwała Sejmu. Podczas czwartkowej debaty nad projektem sprawozdawca komisji Robert Smoleń (SLD) rekomendował posłom tę uchwałę jako mieszczącą się w "granicach kompromisu społecznego". W trakcie debaty żaden klub nie był przeciw jej podjęciu.

Rząd przyjął nowy projekt ustawy o biopaliwach (różni się tylko nieznacznie od poprzedniego).

Sejmowa komisja śledcza ustaliła, że przedstawiciele najwyższych władz RP, w tym prezydent i premier, przez wiele miesięcy nie informowali prokuratury o tzw. aferze Rywina. Komisja chce wyjaśnić, czy przemilczając przez wiele miesięcy ważne fakty i dowód w sprawie Rywina, wpłynęli oni na przebieg śledztwa bądź utrudnili jego prowadzenie.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez policjantów, którzy przygotowywali operację ujęcia 2 groźnych przestępców w Magdalence (zginęło wówczas 2 policjantów). Z raportu Komendanta Głównego nt. zdarzenia wynika, że popełniono karygodne błędy, m.in. nie przygotowano karetki pogotowia i źle rozpoznano teren.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję