Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 19/2003

AG/AP/Gregorio Borgia

Papież Jan Paweł II po Mszy św. beatyfikacyjnej

Papież Jan Paweł II po Mszy św. beatyfikacyjnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół zgromadzony i dzisiaj duchowo na modlitwie w Wieczerniku przedkłada swemu Panu radości i nadzieje, cierpienia i niepokoje całego świata. On zaś jako skuteczne lekarstwo ofiarowuje Boże miłosierdzie, prosząc swych kapłanów, by byli jego wielkodusznymi wiernymi narzędziami.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia przed modlitwą Regina Coeli - 27 kwietnia 2003 r.)

Nowi Błogosławieni

Sześcioro sług Bożych wyniósł na ołtarze Jan Paweł II w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia br. Podczas uroczystości na Placu św. Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Jednym z sześciorga nowych błogosławionych jest Marek z Aviano. Pozostali to: ks. Jakub Alberione - założyciel rodziny paulińskiej, m. Cristina Brando - założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar Pokutnic Jezusa Sakramentalnego, m. Eugenia Ravasco - założycielka Zgromadzenia Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, m. Maria Domenica Mantovani - współzałożycielka Instytutu Małych Sióstr Świętej Rodziny, m. Giulia Salzano - założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek Najświętszego Serca.
Najbardziej znany z tego grona jest niewątpliwie ks. Alberione, który - jak powiedział Ojciec Święty w homilii - "zrozumiał potrzebę zapoznania z Jezusem Chrystusem - Drogą, Prawdą i Życiem «ludzi naszego czasu przy pomocy środków naszych czasów», jak mawiał, i idąc za przykładem apostoła Pawła, którego nazywał «teologiem i architektem Kościoła», zachowywał zawsze posłuszeństwo i wierność wobec Urzędu Nauczycielskiego Następcy Piotra, latarni prawdy w świecie pozbawionym często punktów odniesienia" - stwierdził Papież. "«Niechaj narzędziami tymi posługuje się grupa świętych», powtarzał ten Apostoł nowych czasów" - dodał Papież. Życzył duchowym córkom i synom nowego Błogosławionego, by stale towarzyszył im "duch początków", gdyż w ten sposób będą mogli "właściwie odpowiedzieć na potrzeby ewangelizacji dzisiejszego świata".
Na zakończenie Mszy św. beatyfikacyjnej Ojciec Święty w przemówieniu przed modlitwą maryjną Regina Coeli pozdrowił wszystkich pielgrzymów przybyłych z różnych stron Włoch i świata.
Zwracając się do rodaków, Jan Paweł II zapewnił o swej łączności w modlitwie z sanktuarium w Łagiewnikach. "Dziś łączymy się w modlitwie z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, upraszając potrzebne łaski dla nas i całego świata" - powiedział Papież. Przypomniał Polakom postać jednego z nowych błogosławionych. "Błogosławiony Marek z Aviano jest także związany z naszą historią. To był właśnie ten legat, który po zwycięstwie Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem zawiózł do Papieża informację, która brzmiała tak: Veni, vidi, Deus vicit! (Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył!)" - powiedział Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie pozdrawiam Rodaków.

Drodzy Bracia i Siostry!
Po dwóch katechezach dotyczących tajemnic wielkanocnych powracamy dzisiaj w naszej refleksji środowej ponownie do Liturgii Godzin. Psalm 100 zachęca społeczność wierzących do realizacji programu życia opartego na fundamencie sprawiedliwości i miłosierdzia. Sprawiedliwość i miłosierdzie stanowią dwa istotne wymiary wielkiej tajemnicy miłości: «Przykazanie nowe daję wam, abyś-cie się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie».
W tych dniach Kościół w Polsce obchodzi wielkie uroczystości narodowe związane ze św. Wojciechem, Matką Bożą Królową Polski i św. Stanisławem. Przez wstawiennictwo tych wielkich Patronów Polski modlę się, aby Wasze życie osobiste, społeczne i narodowe wypełniał duch sprawiedliwości i miłosierdzia. Niech ich opieka towarzyszy stale wszystkim Polakom. Niech wszystkim Pan Bóg błogosławi!".

Audiencja generalna 30 kwietnia 2003 r.

Nowy dokument Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Katolicy obrządku chaldejskiego mogą udzielać Komunii św. proszącym o to wiernym Asyryjskiego Koś-cioła Wschodu - zwanego też Kościołem nestoriańskim. Również katolicy chaldejscy - gdy nie mają dostępu do księdza katolickiego - mogą przystępować do Eucharystii w Asyryjskim Kościele Wschodu. Wskazania w tej sprawie wydała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Kościoły chaldejski i asyryjski mają tę samą wschodniosyryjską liturgię i wspólne bliskowschodnie korzenie - głównie w Iraku i Iranie. Ostatnio liczni ich wierni - wobec dramatycznej sytuacji w krajach ich pochodzenia - rozproszyli się w wielu regionach Europy, Ameryki i Australii. Ponieważ nie zawsze mają własnych kapłanów, powstaje potrzeba wzajemnego korzystania z sakramentów.
Główny problem dogmatyczny między Asyryjczykami a katolikami, dotyczący nauki o osobie Chrystusa, rozstrzygnęła przed 9 laty wspólna deklaracja chrystologiczna Jana Pawła II i patriarchy Mar Dinkhy IV. Nigdy nie budziła wątpliwości ważność kapłaństwa w Kościele asyryjskim. Jedyne zastrzeżenia strony katolickiej wiązały się z faktem, że w modlitwie eucharystycznej najczęściej używanej w liturgii Asyryjczyków nie ma słów konsekracji. Jednak po dłuższym przebadaniu tej jednej z najstarszych anafor, wywodzącej się z czasów wczesnochrześcijańskich, Kongregacja Nauki Wiary uznała przed dwoma laty Eucharystię sprawowaną z jej użyciem za ważną. Choć modlitwa ta nie przytacza w całości Chrystusowych słów ustanowienia Eucharystii, w różnych miejscach na nie się powołuje.
W opublikowanym obecnie dokumencie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zachęcono kapłanów Asyryjskiego Kościoła Wschodu, by - posługując się wspomnianą anaforą - włączali w nią też słowa konsekracji, gdy na Eucharystii obecni są katolicy obrządku chaldejskiego. Na włączanie tych słów - obecnych zresztą w dwóch innych anaforach używanych przez Asyryjczyków - zezwolił swym duchownym Święty Synod ich Kościoła.

Reklama

Audiencja dla członków Akcji Katolickiej z Polski

"Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię, świadczyć o jej aktualnoś-ci dla współczesnego człowieka i zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga" - powiedział Ojciec Święty do członków Akcji Katolickiej z Polski, których przyjął na audiencji w Watykanie 26 kwietnia br. Wraz z Polakami w Auli Pawła VI znaleźli się także przedstawiciele Rady Generalnej Stowarzyszenia Skautów i Włoskich Skautów Katolickich oraz Grupy Wykonawczej Fundacji Banku Bilbao z Hiszpanii. Do każdej z tych grup Ojciec Święty skierował oddzielny fragment swego przemówienia.
Zwracając się do swych rodaków, Papież powitał kierownictwo Akcji Katolickiej i jej asystenta kościelnego - bp. Piotra Jareckiego. Zwrócił uwagę, że obecna pielgrzymka członków Akcji Katolickiej odbywa się w 10. rocznicę jej odrodzenia po wojnie. "Choć to niedługi odcinek czasu, jest za co dziękować. Wiem, że Akcja Katolicka w Polsce posiada już pełną strukturę organizacyjną, obejmującą rzeszę ludzi świeckich, którzy z oddaniem służą Kościołowi, odnajdując własne charyzmaty i pola osobistego zaangażowania w dzieło ewangelizacji" - powiedział Ojciec Święty. Przypomniał, że 10 lat temu prosił biskupów polskich przybyłych do Rzymu w ramach wizyty ad limina, aby postarali się o przywrócenie Kościołowi tej formy apostolstwa świeckich. "Dziś mogę powiedzieć, że wypełnili to zadanie, a Wy i wszyscy członkowie Akcji Katolickiej jesteście wspaniałym darem dla całej wspólnoty Ludu Bożego" - stwierdził Jan Paweł II.

List papieski do prezydenta Kuby

Jan Paweł II wystosował list do Fidela Castro w związku z falą aresztowań wśród antykomunistycznej opozycji. W procesach, jakie następnie odbywały się w trybie doraźnym w różnych częściach kraju, skazano 78 osób, część z nich na kary wieloletniego więzienia. W liście jest mowa o wielkim bólu, z jakim Ojciec Święty przyjął nadchodzące z tego kraju wiadomości.
Papieski niepokój wzbudziły zarówno surowe wyroki na dysydentów, jak i fakt stracenia trzech spośród jedenastu porywaczy promu, którym usiłowali przedostać się do wybrzeży USA.
Informację o wysłaniu listu ujawniło niemal dwa tygodnie po tym fakcie Watykańskie Biuro Prasowe. Papież wyrażał w nim przekonanie, że "tylko szczera i konstruktywna konfrontacja między obywatelami i sprawującymi władzę może przyczynić się do powstania na Kubie nowoczesnego, demokratycznego państwa".
Jak podkreśliło Radio Watykańskie, list nie przyniósł spodziewanego rezultatu, a Fidel Castro jeszcze zaostrzył represje. Oskarżył on Stany Zjednoczone o namawianie Kubańczyków do masowej ucieczki z wyspy, a nawet o szykowanie się do zbrojnego konfliktu.
Zaprzestania represji oraz wprowadzenia wolności i pluralizmu domagają się od Castro również kubańscy biskupi.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski:

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję