Reklama

Świat

Ukraina: przywódcy religijni wezwali naród do zachowania mądrości i odpowiedzialności

[ TEMATY ]

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Do zachowania mądrości i odpowiedzialności oraz do niepoddawania się prowokacjom wezwała cały naród Ukrainy Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W ogłoszonym 9 grudnia w Kijowie oświadczeniu do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli Rada podkreśliła, że religijna wspólnota Ukrainy jest „znaczącą i nieodłączną częścią społeczeństwa obywatelskiego” tego kraju.

Należący do niej ludzie różnych światopoglądów i przekonań mieszkają i pracują „w duchu wzajemnego zrozumienia, szacunku i pokoju”. „Dlatego wzywamy wszystkich was do porozumienia społecznego i politycznego, wzajemnego poszanowania i pokoju dla dobra naszego narodu” – głosi oświadczenie.

Reklama

W związku z zaostrzeniem się w ostatnim czasie sytuacji społeczno-politycznej w kraju przywódcy religijni zaapelowali do ludzi wierzących różnych religii o wzmożenie modlitw o pokój i spokój, o powstrzymanie rozbicia i wrogości oraz o porozumienie na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu. Potępili przy tym akty przemocy i okrucieństwa, dokonane zarówno przeciw pokojowym uczestnikom wspólnych wystąpień i dziennikarzom, jak i przeciw siłom porządkowym, wykonującym obowiązki, zgodnie ze złożoną przysięgą.

Sygnatariusze dokumentu wezwali także obecne władze do zapewnienia konstytucyjnych praw i swobód obywateli, do niestosowania siły wobec pokojowych zgromadzeń, do uwzględnienia żądań protestujących oraz do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ustalenia przypadków prowokacji i starć siłowych i do ukarania winnych. Całe społeczeństwo, władze i opozycję wezwano do dialogu i wspólnego poszukiwania możliwej do przyjęcia przez wszystkich drogi wyjścia z kryzysu.

„Wzywamy cały naród Ukrainy, niezależnie od przekonań politycznych, aby był mądrym i odpowiedzialnym, aby powstrzymywał się od działań przemocy i niezgodnych z prawem oraz aby nie ulegał prowokacjom” – napisali członkowie WRKiOR. Wezwali również do pamiętania, że wszyscy są „częścią jednego narodu i jednego kraju”. „Nie można dopuścić, aby konfrontacja polityczna stałą się przyczyną zachwiania całości naszego państwa” – głosi oświadczenie.

Na zakończenie jego autorzy zapewnili o swej gotowości do pokojowego sprzyjania dialogowi i podjęcia wszelkich niezbędnych działań na rzecz pojednania i przywrócenia stabilności kraju. „Boże Wielki i Jedyny strzeż nam Ukrainy!” – tymi słowami członkowie Rady zakończyli swój dokument.

2013-12-10 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbiórka na rzecz Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

BOŻENA SZTAJNER

W kościołach całej Europy w niedzielę 24 kwietnia odbędzie się specjalna zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Do jej zorganizowania wezwał papież Franciszek na początku kwietnia. Przypomnieli o tym polscy biskupi w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

„W odpowiedzi na apel Papieża, biskupi proszą o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Zachęcają też do modlitwy o pokój na Ukrainie” – czytamy w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy w polskich kościołach będzie miała miejsce, tak jak w całej Europie, 24 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

[ TEMATY ]

Warszawa

II wojna światowa

rzeź Woli

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Historyk Norman Davies uznał 5 i 6 sierpnia 1944 r. za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy. Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję