Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Czech

"Hańba dla Czech"

"Hańbą dla Czech" nazwali biskupi tego kraju odrzucenie 21 maja br. przez Izbę Poselską ratyfikacji podpisanej w ubiegłym roku umowy regulującej prawny status Kościoła katolickiego między Republiką Czech a Watykanem. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wystosował rzecznik Konferencji Biskupów Czech - ks. Daniel Herman. Według niego, parlament wykazał się bardzo niską kulturą polityczną, a jego decyzja świadczy o braku znajomości prawa kościelnego, międzynarodowego statusu Kościoła katolickiego, o stale funkcjonujących przesądach z okresu komunistycznego i wielkim braku dobrej woli. "Może to doprowadzić do izolowania Republiki Czeskiej na arenie międzynarodowej, gdyż wszystkie kraje byłego bloku wschodniego uporządkowały już swoje relacje między Kościołem a państwem" - czytamy m.in. w oświadczeniu.

Z Paragwaju

Nowy przewodniczący CELAM

Kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa - przewodniczący Konferencji Biskupów Chile i arcybiskup Santiago de Chile został wybrany - na 4-letnią kadencję - nowym przewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupów (CELAM). Wyboru dokonali 15 maja br. uczestnicy zgromadzenia ogólnego tej organizacji, obradujący w stolicy Paragwaju - Asunción. W obradach uczestniczył m.in. prefekt Kongregacji Biskupów - kard. Giovanni Battista Re, będący z urzędu przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Dwoma wiceprzewodniczącymi Rady zostali: jej dotychczasowy sekretarz generalny - bp Carlos Aguiar Retes z Texcoco w Meksyku i metropolita Vitória da Conquista w Brazylii - abp Geraldo Lyrio Rocha. Nowym sekretarzem generalnym został bp Ramón de La Rosa y Carpio z Higüey w Dominikanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hiszpania

W Hiszpanii powstało Forum Jana Pawła II. Jest to jeden z owoców niedawnej pielgrzymki Ojca Świętego do tego kraju. Według wyjaśnień pomysłodawców, stworzenie Forum jest konkretnym sposobem wcielania w życie papieskiego przesłania, które wskazuje wyraźnie, że wiara ze swej natury nie może być ograniczona li tylko do kręgu osobistych i prywatnych przekonań jednostki. Wiara - argumentują założyciele Forum - powinna formować życie publiczne i dotykać wszystkich jego wymiarów, szczególnie zaś tych podstawowych, jak: rodzina, wychowanie i edukacja, ekonomia i polityka.

Reklama

Francja

23 maja br. zmarł w wieku 61 lat ks. Bruno Chenu, długoletni redaktor naczelny francuskiego dziennika katolickiego La Croix.
Ks. Chenu należał do zgromadzenia asumpcjonistów. W 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po obronie pracy doktorskiej nt. Światowej Rady Kościołów wykładał w Instytucie Katolickim w Lyonie eklezjologię, misjologię i "teologię Trzeciego Świata". Od 1975 r. wchodził w skład Grupy z Dombes, gromadzącej teologów katolickich i protestanckich, od niemal 70 lat prowadzących dialog ekumeniczny i publikujących jego wyniki (ostatnio nt. Maryi). W 1988 r. wybrano go współprzewodniczącym Grupy ze strony katolickiej. W latach 1988-97 był redaktorem naczelnym wydawanego przez asumpcjonistów ogólnokrajowego dziennika katolickiego La Croix.

Szwajcaria

W minionym dziesięcioleciu ponad 2 mln dzieci zginęło w konfliktach zbrojnych, a 6 mln stało się kalekami. Dane te przytoczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - abp Javier Lozano Barragán, który przemawiał 21 maja br. w Genewie na sesji plenarnej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Abp Barragán przypomniał m.in., że tylko w ub.r. 300 tys. dzieci zaciągnięto pod broń. Prawie 4,5 mln zmarło dotychczas na AIDS, a ponad 14 mln z powodu tej choroby straciło rodziców. W samej tylko Afryce codziennie zaraża się wirusem HIV 7 tys. dzieci.

Indie

W Lucknow w północnoindyjskim stanie Uttar Pradesh w wieku 83 lat zmarł 21 maja br. włoski misjonarz - ks. Gerardo Pierazzini - znany animator szkolnictwa katolickiego w Indiach. Biskupi tego kraju nazwali go pionierem w wielu dziedzinach działalności misyjnej. Kapucyn z Bolonii założył w diecezji Lucknow katolicką szkołę Najświętszego Serca Jezusa, w której kształci się dzisiaj 5 tys. uczniów, a także Instytut Technologii Informatycznych dla 3 tys. studentów. Dzięki niemu powstały również: szpital w Katirabad, nazwany imieniem pierwszego biskupa Lucknow - Corrado De Vito, jak też przytułek dla trędowatych.

Tydzień na świecie

Premier Macedonii - Branko Crwenkowski zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia jego kraju. Zgodnie z wieloletnią tradycją, brał on udział w audiencji u Papieża w związku z uroczystościami ku czci świętych Cyryla i Metodego. Macedonia jest jednym z niewielu krajów Europy, gdzie Jan Paweł II nie był ani razu.

Na życzenie Jana Pawła II udał się do Iraku przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" - abp Paul Josef Cordes. Jak informuje w specjalnym komunikacie watykańska Caritas, Ojciec Święty pragnie zapewnić ludność Iraku o swej duchowej bliskości, a abp Cordes oceni na miejscu potrzeby i warunki, w jakich Kościół katolicki mógłby działać na tych obszarach, umęczonych przez wojnę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje ekonomiczne nałożone na Irak tuż po agresji na Kuwejt w 1990 r., uznając kontrolę USA i Wielkiej Brytanii nad irackim terytorium do czasu powstania nowego rządu Iraku. USA i Wielka Brytania będą dysponować co najmniej 1 mld dol. przejętym po obaleniu reżimu Saddama Husajna i dochodami z ropy naftowej.

W Karagandzie odbyło się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu. Przewodniczącym Episkopatu wybrano arcybiskupa w Astanie Tomasza Petę, jego zastępcą - biskupa Karagandy abp. Jana Pawła Lengę, a sekretarzem generalnym - biskupa w Ałma Acie Henry´ego T. Howanca.

Stany Zjednoczone ostrzegły komunistyczną Koreę Północną, że budowa przez nią arsenału jądrowego "nie będzie tolerowana"; jednocześnie zabroniły Iranowi udzielania schronienia przywódcom al-Kaidy. W związku z groźbami państwa te wyraziły obawy, czy nie staną się celem kolejnej wojny prewencyjnej USA.

W Iraku coraz częściej dochodzi do ataków na amerykańskie patrole. Niedawno zginęło tam 7 żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Irakijczycy są zniecierpliwieni biernością USA i Wielkiej Brytanii wobec panującego w kraju chaosu.

Francja pogrążyła się w chaosie społecznych protestów przeciw reformie emerytur wprowadzonej przez rząd Pierre´a Raffarina.

W katastrofie lotniczej koło Trabzonu nad Morzem Czarnym w północno-wschodniej Turcji zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy powracających z misji pokojowej w Afganistanie oraz 13-osobowa załoga samolotu.

"Ojciec litewskiej niepodległości" - Vytautas Landsbergis ogłosił, że wycofuje się z aktywnej polityki.

Sankt Petersburg - dawna stolica Imperium Rosyjskiego i metropolia wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury - świętował 300-lecie swego powstania.

Rząd Izraela przyjął amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, określany mianem "mapy drogowej", a zakładający utworzenie państwa palestyńskiego do 2005 r. Tymczasem "Jastrzębie" - członkowie partii Likud izraelskiego premiera Ariela Szarona oskarżyli premiera o zdradę po wypowiedzi, w której po raz pierwszy użył zwrotu "okupacja ziem palestyńskich" i powiedział, że czas z nią skończyć.

W Algierii stwierdzono dotychczas śmierć ponad 2200 ofiar trzęsienia ziemi. Nadal ponad tysiąc osób określa się jako zaginione.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Bardzo często, kiedy pojawia się temat aborcji, mam przed oczami panią w podeszłym wieku, która zapłakana chodziła po ulicach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Byłem wtedy diakonem, a ona zapytała się, czy w katedrze może się wyspowiadać z zabicia swojej dwójki dzieci. I zaczęła opowiadać, że gdy w latach 60-tych dokonywała aborcji mówiono jej, że to nic takiego. “Wiedzy nie mieliśmy wtedy żadnej. Mówili, że to dla mojego dobra. A dziś po latach, gdy widzę, jaka to straszna rzecz, cały czas to do mnie wraca. Zabiłam swoje dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na pielgrzymkę do Francji. Każdy może dołączyć

2024-04-16 13:39

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Francja

Paryż

św. Teresa z Lisieux

Lisieux

organizatorzy

Pielgrzymka do Francji

Pielgrzymka do Francji

Chcesz spędzić tegoroczne wakacje, poznając ciekawe miejsca, a nie masz jeszcze pomysłu, gdzie pojechać? Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zaprasza w dniach 19-26 sierpnia 2024 r. do odkrywania piękna zakątków Francji, jej historii i duchowości.

Co czeka pielgrzymów podczas tej podróży? Na początek odwiedzą Lisieux - miasto św. Tereski od Dzieciątka Jezus, której 150. rocznica urodzin przypadła w zeszłym roku. Dotrą też do Orleanu – miasta związanego z działalnością Joanny d’Arc. Zobaczą Paryż z atrakcjami jak Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie, a także Wersal z pałacem królewskim. Zwiedzą również opactwo benedyktyńskie Notre Dame du Bec w Bec Hellouin, wzgórze św. Michała z majestatycznym opactwem i zamkiem, klasztor w Saint Malo, bazylikę w Pontmain, czy też zamek w Tours i inne zakątki Francji znane z wydarzeń historycznych i religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję