Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie Rady Ruchów Katolickich

10 maja br. w Warszawie odbyło się zebranie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich poświęcone głównie posłudze Ojca Świętego dla ruchów oraz programowi uczczenia przez ruchy 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II.
Omówiono także nowe kierunki pracy duszpasterskiej i formacyjnej na rzecz rodziny w kontekście opracowywanego Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin dla Kościoła w Polsce oraz Światowego Zjazdu Rodzin.
O. Adam Schulz podjął analizę nauczania Ojca Świętego. Powiedział, że "ruchy lgną do Ojca Świętego i pragną być ze swoim Pasterzem, który niestrudzenie daje osobisty przykład angażowania się w pracę apostolską poprzez zgodność słów i czynów. Ojciec Święty dostrzega też rolę ruchów jako bytów społecznych w pluralistycznym i zsekularyzowanym świecie". O. Schulz przedstawił list do Ojca Świętego z okazji 25-lecia Pontyfikatu, który zebrani przyjęli przez aklamację, a następnie podpisali się pod jego tekstem.
Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - bp Stanisław Stefanek przedstawił nowe zagadnienia i zadania duszpasterstwa rodzin oraz rolę ruchów i stowarzyszeń w formacji rodziny. Szczególnie zaakcentował rolę Kościoła wobec rodziny oraz miejsce i rolę rodziny w Kościele. Wskazał także na potrzebę ośmielania rodzin do publicznego wyznawania Chrystusa, ukazał rolę ruchów jako szkoły liturgii oraz zwrócił uwagę na potrzebę upodmiotowienia rodziny w życiu społecznym i publicznym.
Omówiono stan prac przed III Kongresem Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w czerwcu 2005 r. w Warszawie, apelując o dobre i liczne kongresy diecezjalne, które będą stanowić przygotowanie do Kongresu Krajowego.
Uczestnicy obrad wzięli udział w Eucharystii, której w koncelebrze wielu kapłanów przewodniczył bp Bronisław Dembowski, asystent kościelny Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

Czesław Janiszewski

Papież Jan Paweł II do pielgrzymów w Piekarach

"Proszę Boga, aby odpowiedzialni za stan gospodarczy państwa umieli odważnie, z odpowiedzialnością i znawstwem, podejmować skuteczne wysiłki, by zapobiec zagrożeniu spowodowanemu bezrobociem" - napisał Jan Paweł II do pielgrzymów zgromadzonych 25 maja na Piekarskiej Pielgrzymce Mężczyzn.
"Wiem, że wzrost gospodarczy naszego Kraju, na jaki wskazują statystyki i sprawozdania, nie idzie w parze z polepszeniem sytuacji świata pracy. Myślę tu szczególnie o wielkim problemie bezrobocia, jakie dotyka całe regiony Polski, w tym także Śląsk" - napisał Papież. Dodał, że bezrobocie zawsze jest złem, a przy pewnych rozmiarach może stać się prawdziwą klęską społeczną.
Przestrzegł przy tym, że bezrobocie rodzi niebezpieczeństwo wyzysku, który polega m.in. na tym, że pracownik pod groźbą utraty pracy godzi się na zwiększanie liczby godzin pracy, pracę w niedziele i święta, na niedostateczną zapłatę, a nawet na kształtowanie życia rodzinnego i planowanie narodzin dziecka według wymagań pracodawcy. "Pragnę z całą mocą powiedzieć pracodawcom, zwłaszcza tym, którzy przyznają się do Chrystusa i Ewangelii, że niesprawiedliwość wobec pracowników i wszelki wyzysk jest poważnym grzechem przeciw miłości bliźniego" - podkreślił Jan Paweł II.
Ojciec Święty poprosił także pracodawców i ludzi pracy, by uczynili wszystko dla poszanowania dnia świętego. "Niech na nowo odżyje ta świadomość, którą z taką wytrwałością krzewił niezapomniany bp Herbert Bednorz: «Niedziela Boża i nasza!». Niech dzień Pański będzie dniem radosnego nawiązywania więzi z Bogiem oraz budowania jedności rodzin i społeczeństw. Niech owocuje pokojem i szczęściem wszystkich" - napisał Ojciec Święty, dołączając swoje błogosławieństwo.
Dorocznym uroczystościom w Piekarach Śląskich przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Do pielgrzymów przemawiali m.in. abp Damian Zimoń i abp Józef Życiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

XX Kodeńskie Spotkanie Ekumeniczne

25 maja, już po raz 20., w Kodniu nad Bugiem odbywały się Kodeńskie Spotkania Ekumeniczne. Zgromadziły one młodzież z kilku Kościołów na konferencjach, dyskusjach i nabożeństwach sprawowanych w świątyniach różnych wyznań.
O. Robert Wawrzeniecki OMI z sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej powiedział, że gdy w 1984 r. zaczynały się spotkania, do Kodnia przyjeżdżało od 500 do 1000 osób. Później frekwencja zaczęła spadać, bo okazało się, że zjednoczenie chrześcijan, którego tak wszyscy pragnęli, tak od razu nie nastąpi.
W programie XX Kodeńskich Spotkań Ekumenicznych obok Mszy św., sprawowanej przez siedleckiego biskupa pomocniczego Henryka Tomasika, były m.in. nabożeństwa w cerkwi prawosławnej św. Michała w Kodniu, Eucharystia w cerkwi neounickiej w Kostomłotach i nabożeństwo ewangelicko-metodystyczne, które odprawił pastor Janusz Daszuta.
Celem spotkań, zainicjowanych w 1984 r. przez o. Andrzeja Madeja OMI, a organizowanych przez dziennikarza Grzegorza Polaka, było "zarażenie ekumenizmem" jak największej liczby młodych z różnych Kościołów.
Obecnie organizatorem kodeńskich spotkań jest o. Karol Lipiński OMI, któremu pomaga Marek Górski.

Sesja Duszpasterstwa Rodzin

W dniach 20 i 21 maja br. odbyła się w Sulejówku Wiosenna Sesja Duszpasterstwa Rodzin, połączona z posiedzeniem Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski. Czterdziestu księży i tyleż osób świeckich pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka obradowało nad zagadnieniem przygotowania młodzieży do małżeństwa i do życia w rodzinie w świetle nowego Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu 1 maja 2003 r.
Po wysłuchaniu prelekcji (ks. prof. K. Pawlina i ks. dr S. Zaręba) o sytuacji młodzieży w Polsce przeprowadzono panelową dyskusję nad sposobami pomocy młodzieży w jej przygotowaniu się do sakramentu małżeństwa. Sporo uwagi poświęcono Dyrektorium, które zbiera i porządkuje wiele spraw związanych z tym duszpasterstwem oraz uwzględnia nowe uwarunkowania młodzieży, małżeństw i rodzin w Polsce. Tekst Dyrektorium można uzyskać w Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin, tel./fax (0-22) 838-92-59.

Tydzień w Polsce

Ks. dr Jan Piotrowski - krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce został mianowany przez Jana Pawła II członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, działający w ramach Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, obradował w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Dyskutowano m.in. nad dokumentem Jezus Chrystus dawcą wody żywej. Refleksja chrześcijańska na temat New Age, wydanym przez Papieską Radę ds. Kultury i Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, oraz nad projektem dokumentu nt. dialogu religijnego.

Promocja Listów Pasterskich Episkopatu Polski 1945-2000, opublikowanych przez Wydawnictwo Michalineum, odbyła się w Sekretariacie KEP w Warszawie. Dwutomowe dzieło jest uwieńczeniem wieloletnich prac związanych z redakcją dokumentów wydanych na przestrzeni 55 lat przez Episkopat Polski.

Kapituła Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", obradująca w Zamościu, wybrała tegorocznych laureatów. Nagroda naukowa przypadła ks. prof. dr. hab. Andrzejowi Szostkowi MIC, artystyczna - Jerzemu Dudzie-Graczowi, specjalna - Antoniemu Szymańskiemu, a literacka - Ernestowi Bryllowi. Nagrodę zagraniczną otrzyma Denise Restout z USA.

Prawie 2,5 tys. kobiet wzięło udział w archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Kobiet z Białegostoku do sanktuarium Świętej Wody k. Wasilkowa. Kobiety dziękowały za Pontyfikat Ojca Świętego oraz modliły się w intencji rodzin. Pielgrzymka kobiet jest corocznie związana z Dniem Matki.

Grand Prix XVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2003" zdobył film pt. Pasterz - Kazimierz Kardynał Świątek w reżyserii Pawła Woldana i Stanisława M. Królaka.

Premier Leszek Miller odwołał szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksandra Naumana. Wcześniej media zarzucały Naumanowi, a także jego niedawnemu przełożonemu Mariuszowi Łapińskiemu oraz szefowi gabinetu politycznego Łapińskiego Waldemarowi Deszczyńskiemu, że za czasów ich rządów w resorcie zdrowia m.in. żądano łapówki od firmy farmaceutycznej za wpisanie jej leków na listę refundacyjną. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęła prokuratura.

Były minister zdrowia Mariusz Łapiński przeprosił dziennikarzy za swoją wypowiedź, w której stwierdził, że działalność "czwartej władzy" zagraża bezpieczeństwu państwa demokratycznego. Łapińskiego, który obecnie jest liderem SLD na Mazowszu, zdyscyplinował premier Leszek Miller.

Państwo pomoże polskim stoczniom, udzielając poręczeń, dzięki którym będą one mogły zdobyć pieniądze na produkcję. Wart 1 mld zł pakiet pomocy dla stoczni jest jednym z największych w III RP.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że współpraca z wywiadem i kontrwywiadem PRL nie może być wyłączona z lustracji.

Kontrowersyjny prezes PZU Zdzisław Montkiewicz został zdymisjonowany; jego następcą został Cezary Stypułkowski. Tymczasem rozpoczął się proces b. prezesa PZU Życie - Grzegorza Wieczerzaka, oskarżonego o narażenie PZU Życie na ponad 170 mln zł strat.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję