Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Kaleta: mamy znak w osobie św. Józefa

W trudnych momentach potrzebujemy znaku, który napełniłby nas optymizmem i nadzieją. Ten znak mamy w osobie św. Józefa – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta, do katechetów inaugurujących rok szkolny i odbywających pielgrzymkę do kieleckiego sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodziny. Właśnie tam sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Kalety.

[ TEMATY ]

św. Józef

Kielce

bp Andrzej Kaleta

flickr.com/episkopatnews

- Nie jest dziełem przypadku, że inauguracja roku katechetycznego odbywa się właśnie tu – mówił bp Andrzej Kaleta, nawiązując do trwającego w Kościele Roku św. Józefa i peregrynacji kopii wizerunków z tutejszego sanktuarium, która od maja trwa w diecezji kieleckiej.

– Trzeba nam wsłuchiwać się w milczenie św. Józefa i wpatrywać w jego życie, bo dopiero wtedy, nie ulegając obłędnej logice współczesnego świata, zachwycimy się pięknem i głębią orędzia, jakie Jezus Chrystus przyniósł na świat, orędzia, jakie głosimy jako katecheci i za które jesteśmy odpowiedzialni – mówił w homilii.

Zauważył, jak mocno dzisiejszy świat kwestionuje Boga i spycha go na margines zainteresowań, jak wiele w związku z tym jest stawianych pytań przy doświadczaniu współczesności i jej przemian. Zaznaczył m.in. trudności współczesnej katechezy spowodowane relatywizacją oraz ograniczeniami związanymi z pandemią.

– Możemy pytać, co czuje serce gorliwego katechety, powołanego i posłanego, aby głosił Słowo Boże, kiedy widzi, że niektórzy z jego uczniów, ulegając logice świata, gubią Chrystusa i wykazując brak zainteresowania Jego słowem, niekiedy odchodzą, rezygnując z katechizacji - mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

- Jako uczniowie Chrystusa, odpowiedzialni za dzieło katechizacji, odczuwamy ból, będący następstwem kwestionowania i niekiedy gubienia Boga przez współczesnych, w tym przez naszych uczniów – zauważył bp Kaleta.

- W pewnym sensie jest to ból podobny do tego, którego doświadczyli Matka Jezusa i Jego ziemski Opiekun, św. Józef – dodał. Przypomniał misję św. Józefa i „Józefowe rozterki”, Bożą interwencję w „chwili kryzysowej”, czy bezradność w poszukiwaniu miejsca do narodzenia Syna Bożego, wreszcie doświadczenie pełnego zaufania Bogu.

– Św. Józef uczy nas, że podobnie jak on, powinniśmy dochować wierności Bogu we wszystkim – mówił bp Kaleta.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał, że dzisiaj modlimy się o dzieło katechizacji diecezji kieleckiej, o nowe powołania do pracy katechetycznej, zaburzonej w ostatnim roku. Reorganizacja katechezy w czasach pandemii „pozbawiła [katechetów] bezpośredniego kontaktu z katechizowanymi, co jest bardzo ważne w budowaniu relacji wiary i miłości względem Pana Boga i ludzi”.

Słowa uznania skierował do tych, którzy podjęli wyzwanie zdalnego nauczania.

Podkreślił, iż potrzebujemy znaków na dzisiejsze trudne czasy; jednym z nich jest wskazana osoba św. Józefa, którego rok przeżywamy oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Bp Kaleta przypomniał, jak ważna była katecheza i formacja młodych ludzi dla Prymasa Wyszyńskiego, który zostanie ogłoszony błogosławionym 12 września w Warszawie.

– Prymas Wyszyński zwracał uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła i narodu. Podkreślał znaczenie chrześcijańskiej formacji młodego pokolenia. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. Dziś, podobnie jak Józef, uczy nas, jak żyć i realizować swoje powołanie w czasach trudnych, aby nie zagubić Boga i siebie – wskazywał bp Kaleta.

Po Mszy św. konferencję nt. „Józef z Nazaretu – Święty na nasze czasy”, wygłosił ks. prof. Tomasz Siemieniec – wykładowca Pisma Świętego, biblista (KUL, WSD Kielce).

W diecezji kieleckiej pracuje prawie 700 katechetów, w tym ok. 370 osób świeckich, ponad 50 sióstr zakonnych oraz blisko 270 kapłanów.

2021-08-25 18:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyzna zbudował Bogu dom

AGNIESZKA BUGAŁA: – Myśli Ojciec: św. Józef. I jaki mężczyzna staje przed oczami?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję