Reklama

Niedziela Częstochowska

Na imieninach Matki

– W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, odczuwając tutaj Jej macierzyńską obecność, przychodzimy do Niej, by wypowiedzieć wszystko, czym żyjemy, nasze radości i nadzieje, ból i trwogę o kształt naszego życia i lęk przed przyszłością – mówił abp Wacław Depo 26 sierpnia, w patronalne święto naszej archidiecezji i miasta Częstochowy, w bazylice jasnogórskiej.

Na imieniny do swojej Patronki przybyli mieszkańcy archidiecezji i Częstochowy. Zgodnie z Jej pragnieniem, by wszystkich doprowadzić do Syna, uczestniczyli w wieczornej Mszy św., będącej zwieńczeniem uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Ufamy, że przez wstawiennictwo Maryi nasze dzisiejsze pielgrzymowanie, mające charakter wdzięczności i zawierzenia Bogu, spełni swoją właściwą rolę i rozbudzi w nas prawdziwą tęsknotę za Bogiem, mocne pragnienie nawrócenia i odnowy życia w klimacie żarliwej modlitwy i solidarności z najbardziej potrzebującymi – apelował do zebranych.

Beata Pieczykura/Niedziela

Metropolita częstochowski w nawiązaniu do tekstów biblijnych mówił o mądrości, właściwym wyborze, o zbawieniu będącym darem łaski, wolności i wierności. Przypomniał testament Maryi zawarty w Jej słowach: „Uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”. – Tam, gdzie Eucharystia, tam jest najbliżej nasza Matka. Dlatego tutaj jesteśmy. Maryja staje pomiędzy Synem a ludźmi. Staje w sytuacji ich braków, niedostatków i cierpień – podkreślił abp Depo. W tym duchu wyjaśniał, że Maryja mówi Synowi o potrzebach ludzi i zobowiązuje ich do życia zgodnego z Jego Ewangelią. Dlatego „stawia trudne wymaganie, domaga się wypełnienia wszystkiego, co Chrystus do nas mówi, przyjęcia Jego samego w darze i pójścia z własnym krzyżem” i wypełnienia wszystkich przykazań, a nie tylko tych wybranych. Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że pątnicy znają wizerunek Czarnej Madonny na pamięć i przybywają na to miejsce do żywej osoby. – Dlatego nie można fałszować tego obrazu, bo Ona jest żywa – podkreślił abp Depo.

Beata Pieczykura/Niedziela

W tym miejscu wspomniał dary duchowe naszych przewodników, którymi są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński, i zachęcał do tego, by iść za ich przykładem.

2021-08-26 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia uroczystości NMP Częstochowskiej

[ TEMATY ]

uroczystość NMP Częstochowskiej

Marian Sztajner/Niedziela

Zapraszamy we wtorek 25 sierpnia do udziału w celebracji wigilii uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

O godz. 17 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odprawione zostaną Nieszpory maryjne. O 17.40 wyruszy tradycyjna procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny, a wigilijne nabożeństwo zakończy Msza św. sprawowana na szczycie jasnogórskim o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję