Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Procesje Bożego Ciała w Polsce

O miejscu dla Boga w Europie, statku aborcyjnym, czynieniu dobra i eucharystycznym rytmie życia mówili biskupi w uroczystość Bożego Ciała 19 czerwca br. podczas procesji. Tego dnia wierni w całej Polsce publicznie wyznawali wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, który jest niesiony w procesji ulicami miast i wiejskimi drogami do czterech ołtarzy. W procesji eucharystycznej w Warszawie uczestniczył kard. Angelo Sodano, watykański sekretarz stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Finał festiwalu "eutrapelia" w Stalowej Woli

11 czerwca 2003 r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom tradycyjnego już na ziemi sandomierskiej Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia".
W program Festiwalu włączyło się 38 szkół z województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, wystąpiło 557 wykonawców. Chrześcijańską kulturę prezentowano w formie śpiewu, tańca, muzyki, poezji, filmu, teatru, fotografii, malarstwa i rzeźby, a wszystko pod hasłem: Bogu i Ojczyźnie.
Na uroczyste podsumowanie oprócz bp. Andrzeja Dzięgi przybyli kuratorzy trzech województw, władze miasta i powiatu, działacze kultury i oświaty, dyrektorzy szkół, wielu księży i katechetów. Jak powiedział diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży - ks. Bogdan Piekut, ten Festiwal zmobilizował do szczególnego działania wielu księży, katechetów, nauczycieli, ale najważniejsze jest to, że młodzież po raz pierwszy zaczęła mówić o wartościach chrześcijańskich nie tylko w kościele i w domu, ale i w szkole. Obiecujące dla kultury chrześcijańskiej były słowa wypowiedziane przez bp. Andrzeja Dzięgę podczas wspólnego z władzami miasta, oświaty i kultury podsumowania Festiwalu: "Podajmy sobie dłonie jako sygnał, że w tych dłoniach są losy kultury chrześcijańskiej i dziś, i w przyszłości. To jest nasza wspólna deklaracja - możecie na nas liczyć". Trzeba tu zaznaczyć, że oprócz Księdza Biskupa patronat nad Festiwalem sprawują Kuratorzy Oświaty województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Organizatorem Festiwalu jest Katolicki Dom Kultury "Arka" w Racławicach i Wydziały: Duszpasterski oraz Nauczania i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, zaś całym motorem, sercem i duszą - Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury w Racławicach.

Reklama

W. M.

KUL-owscy teologowie w PAN

Po raz pierwszy w powojennych dziejach Polski w tym roku przy Polskiej Akademii Nauk powstał Komitet Nauk Teologicznych. W jego skład weszły 32 osoby. Powstanie Komitetu Nauk Teologicznych jest dużym dowartościowaniem nauk teologicznych w zespole wszystkich innych przynależnych do PAN. Komitet będzie promował najbardziej znaczące publikacje teologów polskich oraz będzie prowadził badania interdyscyplinarne dotyczące ważnych i aktualnych problemów chrześcijaństwa.
22 maja br. na pierwszym posiedzeniu Komitetu Nauk Teologicznych przy PAN wybrano Prezydium w składzie: przewodniczący - ks. prof. dr hab. Marian Rusecki; wiceprzewodniczący - ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański; sekretarz - ks. prof. dr hab. Ryszard Rubinkiewicz; członkowie: ks. prof. dr hab. Marian Bendza i ks. prof. dr hab. Tomasz Węcławski. Z Wydziału Teologicznego KUL do Komitetu wybrani zostali następujący profesorowie: ks. Czesław Stanisław Bartnik, ks. Ryszard Kamiński, o. Stanisław Celestyn Napiórkowski, ks. Jerzy Misiurek, ks. Ireneusz Pawlak, ks. Ryszard Rubinkiewicz, ks. Marian Rusecki i ks. Anzelm Weiss.

Ks. Mikołaj Węgrzyn

Toronto w Wadowicach - ciąg dalszy

Międzynarodowy zlot młodzieży różnych wyznań oraz poszukujących odbędzie się w lipcu w Wadowicach. W spotkaniu, które odbywa się już po raz czwarty, uczestniczyć będzie młodzież z całej Polski oraz z Europy Wschodniej - Ukrainy, Białorusi, Rosji i Uzbekistanu.
Ubiegłoroczny zlot, który zgromadził 8 tys. uczestników, odbywał się pod hasłem: Toronto w Wadowicach i był związany ze Światowym Dniem Młodzieży w Kanadzie.
W dniach 22-27 lipca br. chrześcijanie różnych obrządków i wyznań (a także osoby poszukujące) spotkają się w Wadowicach pod hasłem: Przyjdźcie do Mnie, spragnieni. Głównym miejscem spotkania będzie boisko przy klasztorze Ojców Karmelitów, gdzie zostanie rozbity specjalny namiot. Spotkanie Młodych będzie poprzedzone Forum Muzycznym (17-20 lipca).
Organizatorem wakacyjnych spotkań młodzieży w Wadowicach jest międzynarodowa Wspólnota Emmanuel. Patronat nad spotkaniem objęła Konferencja Episkopatu Polski. Kontakt z organizatorem: Sekretariat Wspólnoty Emmanuel, ul. Barska 2, 02-315 Warszawa, tel./fax (0-22) 668-70-84, http://emmanuel.info, e-mail: emmanuel@elektron.pl

Ruchy Obrony Życia zawiadamiają prokuraturę o planach przybycia statku "Aurora"

17 czerwca br. Polska Federacja Ruchów Obrońców Życia zawiadomiła prokuratora generalnego RP Grzegorza Kurczuka o podżeganiu, współpracy i współudziale w planowaniu przestępstwa przez inicjatorów akcji przypłynięcia do Polski holenderskiego statku "Aurora", na którym polskie obywatelki miałyby dokonywać aborcji. W piśmie podpisanym przez prezesa PFROŻ Pawła Wosickiego obrońcy życia apelują o podjęcie stosownych działań, by nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 152 kodeksu karnego.
"Statek «Aurora» zawija od wielu lat do portów różnych krajów i proponuje dokonywanie aborcji nawet wówczas, gdy jest to w danym kraju prawnie zakazane" - czytamy w piśmie.
"Sprawcy nie ukrywają swoich czynów, a wręcz przeciwnie: działają w sposób jawny i propagują swoją działalność, dążąc do jej jak największego nagłośnienia". Popełniają przy tym kilka przestępstw: począwszy od podżegania, przez pomocnictwo, do pełnego sprawstwa - podkreślają autorzy pisma.
Zarejestrowany przez holenderską fundację "Women on Waves" (Kobiety na falach) statek "Aurora", na którym dokonuje się aborcji, miał przypłynąć 21 czerwca i krążyć po wodach eksterytorialnych, gdzie nie obowiązuje już polskie prawo. Z portu we Władysławowie miała wypłynąć grupa ok. 30 kobiet chcących dokonać aborcji. Informacje te przekazała Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
19 czerwca br. Katolicka Agencja Informacyjna powiadomiła, że holenderski armator "Aurory" zaprzeczył, jakoby statek miał przypłynąć w pobliże polskich wód terytorialnych.
Natomiast Polska Agencja Prasowa podała, że Rebeka Gomtarts z holenderskiej fundacji "Kobiety na falach" powiadomiła, że statek-klinika aborcyjna, który przypłynie do Polski, nie nazywa się "Aurora", lecz jest to inna jednostka, której nazwy organizatorzy nie chcą podać.

Tydzień w Polsce

323. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się 13-14 czerwca w Paradyżu. Podczas obrad biskupi zwrócili m.in. uwagę na głęboki kryzys naszego państwa, toczonego korupcją i prywatą; mówili o dramatycznym bezrobociu w kraju. Dyskutowano także nt. sytuacji po referendum unijnym. Biskupi poinformowali o zamiarze zaproszenia Jana Pawła II do odwiedzenia ojczyzny w 2004 r. Głównym motywem papieskiej pielgrzymki byłoby poświęcenie świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich oraz beatyfikacja trojga Polaków.

W Międzyrzeczu odbyły się, z udziałem biskupów zgromadzonych na 323. Zebraniu Plenarnym KEP, uroczystości milenium śmierci Pierwszych Męczenników Polski - Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna. Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Podczas Eucharystii biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski przekazał cząstkę relikwii Pięciu Męczenników Polskich kapitule kolegiackiej na warszawskich Bielanach, która nosi wezwanie tych męczenników.

Nowym rzecznikiem KEP został ks. Józef Kloch, twórca internetowego serwisu informacyjnego "Opoka".

W reakcji na wysuwane przez lewicowe środowiska feministyczne postulaty zmiany ustawy chroniącej życie Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, powiedział m.in., że lansowane przez nie fałszywe "prawo do nieurodzenia" nie może stać się ważniejsze od prawa do życia. Gdyby SLD zdecydował się na zmianę ustawy, napotka poważne problemy. Ponadto jest werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który nakazuje chronić życie na każdym jego etapie.

Rząd Leszka Millera uzyskał większość w Sejmie. Za wotum zaufania dla rządu głosowało 236 posłów (192 SLD, 16 UP, 9 PL-D, 4 PBL i 13 niezrzeszonych, w tym Mniejszość Niemiecka, oraz 1 poseł "Samoobrony" i 1 PSL).

Minister ds. europejskich Danuta Hübner została mianowana szefem rządowego Komitetu Integracji Europejskiej i ministrem członkiem Rady Ministrów.

Sejm przyjął rezolucję w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA.

Sejm przyjął sprawozdanie z działalności KRRiTV. Posłowie zobowiązali Radę do ścisłego i skutecznego wypełniania konstytucyjnego obowiązku ochrony dzieci i młodzieży przed programami ukazującymi przemoc i okrucieństwo oraz egzekwowania od nadawców wypełniania ich misji programowej w zakresie propagowania kultury polskiej. Sejm zobowiązał również KRRiTV do egzekwowania od nadawców publicznych równego dostępu środowisk politycznych i społecznych do mediów elektronicznych.

Sejm przyjął nowelizację ustawy oświatowej: od 1 września 2004 r. nauka w zerówkach będzie obowiązkowa dla wszystkich sześciolatków.

Liga Polskich Rodzin opowiedziała się za nowelizacją ustawy lustracyjnej, tak by obejmowała ona także naszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego (wybory do PE odbędą się w 2004 r.).

Rada nadzorcza LOT-u wybrała - po raz pierwszy w drodze konkursu - prezesa narodowych linii lotniczych. Został nim Marek Grabarek.

GUS ogłosił raport ze spisu powszechnego w 2002 r. (pierwszego od 14 lat). W czasach III RP przybyło 351 tys. Polaków; jest nas 38 mln 230 tys. Jednak od 1999 r. Polaków ubywa. Tylko co trzeci Polak żyje z własnej pracy, reszta - ze świadczeń.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję