Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Konwent Europejski przyjął ostateczny projekt Konstytucji UE

Konwent Europejski, w którym zasiadali delegaci rządów i parlamentów obecnych i przyszłych państw Unii Europejskiej, w tym Polski, zakończył 10 lipca br. prace i przyjął swój ostateczny projekt pierwszej konstytucji UE. W preambule dokumentu nie ma bezpośredniego odniesienia do Boga i wartości chrześcijańskich, co wzbudziło w trakcie jego opracowywania ostrą dyskusję wśród członków Konwentu. Zdecydowano natomiast, że sygnatariusze konstytucji (głowy państw) "czerpią inspirację z dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy, którego wartości są zawsze w nim obecne i które zakorzeniło w życiu jej społeczeństwa percepcję centralnej roli osoby ludzkiej oraz jej nienaruszalnych i niezbywalnych praw, a także poszanowania prawa". Dokument jest syntezą wszystkich unijnych traktatów i Karty Praw Podstawowych, nadaje Unii osobowość prawną, jasno określa jej kompetencje, upraszcza i usprawnia procedury decyzyjne, przewiduje powołanie ministra spraw zagranicznych UE przemawiającego w jej imieniu jednym głosem. W ostatniej chwili do projektu dopisano artykuł wyliczający wspólne unijne symbole: flagę, hymn, dewizę, pieniądz i święto. Ostateczną decyzję o kształcie konstytucji podejmą wspólnie rządy 25 obecnych i przyszłych państw UE, w tym Polski, w czasie tzw. konferencji międzyrządowej, która rozpocznie się w październiku br. Jednak przewodniczący Konwentu Valéry Giscard d´Estaing ostrzegł, by nie próbowano zmieniać podpisanego właśnie projektu konstytucji. Delegatka polskiego rządu do Konwentu Danuta Hübner i delegat Sejmu Józef Oleksy nie zgłosili zastrzeżeń wobec braku w konstytucji UE wzmianki o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Z USA

Nowy arcybiskup Filadelfii

15 lipca br. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Papież Jan Paweł II mianował nowym arcybiskupem Filadelfii 68-letniego Justina Rigali. Biskup pochodzi z Los Angeles i w latach 1970-94 piastował wysokie urzędy w Kurii Rzymskiej. W latach 1985-89 kierował Papieską Akademią Dyplomatyczną, po czym był sekretarzem Kongregacji Biskupów i Kolegium Kardynalskiego. W 1994 r. Papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Saint Louis.
Jednocześnie Papież przyjął rezygnację 80-letniego kard. Anthony´ego Bevilacqua. Urodzony w Brooklynie syn imigrantów z południowych Włoch był od 1988 r. arcybiskupem metropolitą liczącej 1,4 mln katolików archidiecezji Filadelfia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Parlament włoski znaczną większością głosów przyjął ustawę, na mocy której nauczyciele religii katolickiej w szkołach publicznych będą urzędnikami państwowymi. Dokument przewiduje, że 15 tys. nauczycieli religii w szkołach państwowych otrzyma status urzędnika państwowego wraz ze wszystkimi wynikającymi stąd prawami i obowiązkami. Jednocześnie nauczyciel musi być zaakceptowany przez biskupa miejsca i mieć od niego missio canonica. Dotychczas nauka religii była wprawdzie finansowana przez państwo, ale nauczyciele nie mieli statusu urzędników państwowych. Na lekcje religii katolickiej we Włoszech uczęszcza 90% uczniów. Nauczycielami są w 80% świeccy.

Hiszpania

Całkowicie sparaliżowany od 12 lat ks. Luis de Moya otworzył stronę internetową poświęconą obronie życia, na której prowadzi kampanię przeciw eutanazji. W 1991 r. w wypadku samochodowym hiszpański duchowny doznał poważnego urazu kręgosłupa. Ponieważ utracił władzę w rękach i nogach, komputerem posługuje się przy pomocy komend głosowych, przetwarzanych następnie przez specjalne urządzenie. Internet był dla ks. de Moi wielkim odkryciem. Szybko zdał sobie sprawę, że w sieci dotrze do wielu osób z najlepszą treścią, jaką może zaoferować.
50-letni ks. de Moya jest kapelanem na Uniwersytecie Navarry. Łączy działalność duszpasterską z internetową kampanią na rzecz obrony życia i godności osoby ludzkiej. Zainicjowana przez niego batalia w obronie życia rozprzestrzenia się na całą Europę.

Reklama

Czechy

Konferencja Biskupów Czeskich wydała specjalny komunikat podsumowujący pierwszą sesję obrad Synodu Krajowego, która odbywała się w dniach 6-12 lipca br. w sanktuarium w Velehradzie. Jak wynika z najnowszych badań socjologicznych, Czechy to kraj z największym w Europie odsetkiem ludzi deklarujących się jako niereligijni - aż 60% Czechów nie przyznaje się do żadnego wyznania. Z roku na rok spada liczba nowych chrześcijan (przede wszystkim dzieci). "Przekonanych ateistów" jest tylko 8%.

Indie

Metropolita Guwahati - abp Thomas Menamparampil doprowadził do zakończenia konfliktu między plemionami Dimasa i Hmar w indyjskim stanie Asam. Podjął się on mediacji po tym, jak rządowe próby rozwiązania sporu zakończyły się niepowodzeniem. Skłócone strony zgodziły się wziąć udział w podjętych przez Księdza Arcybiskupa spotkaniach. Fakt, że w konflikt nie byli zaangażowani katolicy, ułatwił mu pracę, gdyż obie strony widziały w nim bezstronnego mediatora.

Uganda

Jak poinformowała agencja misyjna "Misna", nuncjusz apostolski w Ugandzie - abp Christophe Pierre odwiedził 11 i 12 lipca br. północną część kraju, w której trwają walki z rebeliantami "Lord´a Resistance Army" (LRA). Nuncjusz przekazał mieszkańcom oraz katolickim misjonarzom, prześladowanym przez LRA, wyrazy solidarności Jana Pawła II i Kościoła powszechnego. W czerwcu br. przywódca LRA - Joseph Kony wydał swoim ludziom rozkaz mordowania duchownych katolickich i niszczenia ośrodków misyjnych. "Misna" podaje, że niemal jednocześniej arcybiskup Gulu John Baptist Odama w liście do prezydenta USA George´a W. Busha z okazji jego wizyty w stolicy Ugandy, Kampali, 11 lipca br. zwrócił uwagę na konflikt wyniszczający północną Ugandę.

Tydzień na świecie

Do duchowej adopcji 700 klinik aborcyjnych istniejących w Stanach Zjednoczonych wezwała wiernych w tym kraju organizacja Priests for Life (Księża dla Życia). W rozesłanym do ponad 19 tys. parafii apelu duchowni zachęcają do modlitw o nawrócenie pracowników i zamknięcie tych placówek. Organizacja przygotowała również na tę kampanię specjalną modlitwę.

Premier Izraela - Ariel Szaron usłyszał podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii od szefa brytyjskiej dyplomacji Jacka Strawa, że Londyn nadal będzie współpracował z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, uznawanym przez Izraelczyków za "terrorystę". Brytyjczycy - szczególnie zaangażowani w realizację planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - tzw. mapy drogowej - potwierdzili tym samym, że podobnie jak UE zajmują stanowisko propalestyńskie.

W stolicy Francji - Paryżu obradował Międzynarodowy Fundusz ds.Zwalczania AIDS, Malarii i Gruźlicy. W specjalnym orędziu do uczestników konferencji - 5 tys. ekspertów ze 120 krajów świata - sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaapelował o aktywniejszą walkę ze wspomnianymi chorobami i zwiększenie środków na ten cel.

W Potoczarach pod Srebrenicą ponad 10 tys. muzułmanów bośniackich zgromadziło się na pogrzebie 282 zidentyfikowanych ofiar masakry, dokonanej tam przez siły serbskie w 1995 r. (zginęło wówczas co najmniej 7 tys. osób).

Nasila się rusyfikacja życia publicznego na Białorusi, inspirowana przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Władze w Mińsku "zepchnęły" na marginalne częstotliwości fal ultrakrótkich jedyną radiostację nadającą po białorusku - Radio Stalica. Jednocześnie zlikwidowały przedstawicielstwa dwóch amerykańskich organizacji wspierających wolne media.

W Jekaterynburgu poświęcono wielką cerkiew wzniesioną na miejscu domu, w którego podziemiach w 1918 r. rozstrzelano rodzinę carską. Pod nieobecność patriarchy Aleksego II, któremu stan zdrowia nie pozwala na opuszczanie rezydencji, obrzędom przewodniczył metropolita krocicki i kołomienski Juwenaliusz. Obecni byli m.in. przedstawiciele rodu Romanowów, delegacja władz państwowych i ponad 3 tys. wiernych.

Rosyjskie władze ponownie odrzuciły wystosowaną przez prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa propozycję negocjacji pokojowych w sprawie zakończenia wojny w tej kaukaskiej republice. Komentatorzy twierdzą, że przypisywane Czeczenom zamachy terrorystyczne w Moskwie to wygodny "straszak" dla władz na Kremlu - legitymizuje on działania w Czeczenii, mocno krytykowane nie tylko w świecie, ale też w samej Rosji.

Amerykanie powołali w Bagdadzie złożoną z Irakijczyków Radę Zarządzającą - pierwszy od wojny quasi-rząd. Ma on prawo mianowania i odwoływania ministrów oraz dyplomatów; ma również m.in. opracować przyszłą konstytucję Iraku. USA zachowały prawo weta wobec decyzji Rady. Jej utworzenie zostało chłodno przyjęte przez Irakijczyków, jak też przez Ligę Arabską, która zaakcentowała, że członkowie nowego rządu zostali mianowani przez amerykańskie władze okupacyjne.

W Iraku powołano specjalny trybunał w celu osądzenia członków reżimu Saddama Husajna. Liczbę ofiar zbrodniczego reżimu szacuje się na setki tysięcy, głównie ludności kurdyjskiej (przeciwko Kurdom użyto pod koniec lat 80. broni chemicznej).

Szef sztabu generalnego armii izraelskiej - Mosze Jalon powiedział m.in., że Izrael rozważa ewentualność "totalnej wojny" przeciwko Palestyńczykom, jeśli ich przywódcy nie wyeliminują "terrorystycznej infrastruktury".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję