Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć o historii i wołanie o pokój

– Pamięć o zamordowanych jest wyrazem miłości do nich i do naszej Ojczyzny – powiedział bp Antoni Długosz 4 września, w 82. rocznicę „krwawego poniedziałku”, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

krwawy poniedziałek

Beata Pieczykura/Niedziela

Społeczność miasta pamięta o jednej z najbardziej bestialskich zbrodni dokonanej na mieszkańcach Częstochowy przez niemieckich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 4 września 1939 r. Weszła ona do historii pod nazwą „krwawy poniedziałek”. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych wówczas w Częstochowie (m.in. na placu przed katedrą, przy ul. Strażackiej, na pl. Biegańskiego oraz pl. Daszyńskiego) śmierć poniosło ok. 700 mieszkańców miasta. Pomordowanych pochowano na cmentarzu Kule.

W 82. rocznicę tych wydarzeń w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii mówił, że wrzesień jest szczególnym czasem refleksji i zadumy nad bólem narodowym i przypomniał dwie daty: 1 września 1939 r. i 17 września 1939 r. – Dla naszego miasta szczególnie ważny jest 4 września, kiedy przypada kolejna rocznica „krwawego poniedziałku”, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Częstochowy – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę na to, że tragedia wojny pokazuje jasno znaczenie zgody społecznej, solidarności i odpowiedzialności za każde ludzkie życie, na którego straży stoi Boże przykazanie: „Nie zabijaj”. – Niech 82. rocznica „krwawego poniedziałku” w naszym mieście będzie okazją, by prosić Boga o pokój na świecie i zatroskanie ludzi o każde poczęte życie. Niech wrzesień będzie czasem modlitwy do Boga o pokój, o męstwo i o mądrość serc, co pozwoli nam skutecznie głosić Ewangelię w laicyzowanym świecie – podkreślił bp Długosz.

Beata Pieczykura/Niedziela

4 września przypada wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty (Józefy Chrobot) i Towarzyszek z Nowogródka. Bł. Maria Kanuta Chrobot wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest ona jedną z trojga męczenników ziemi częstochowskiej.

Beata Pieczykura/Niedziela

W tym kontekście bp Długosz powiedział, że „wzajemny szacunek względem siebie mężczyzny i kobiety stoi na straży każdego poczętego dziecka”. Zachęcił także rodziny, aby na początku roku szkolnego pamiętały o swoich zobowiązaniach wynikających z sakramentu małżeństwa, a wszystkich do podjęcia starań, aby nasza archidiecezja była autentyczną rodziną Jezusa Chrystusa.

2021-09-04 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za śp. papieża emeryta Benedykta XVI i dziękczynienie za jego posługę

Kościół częstochowski, wdzięczny Bogu za pontyfikat papieża Benedykta XVI, będzie dziękował za jego posługę oraz wypraszał miłosierdzie podczas Mszy św., które będą sprawowane pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.

Joseph Ratzinger – papież senior Benedykt XVI zmarł w sobotę, 31 grudnia 2022 r. Był 265. następcą św. Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję