Reklama

Aspekty

Gorzów. Biskup konsekrował dziewicę

Do stanu dziewic konsekrowanych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dołączyła wczoraj Joanna Piwońska z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Uroczystości konsekracji w tejże parafii przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

[ TEMATY ]

dziewica konsekrowana

Zielona Góra

gorzów

Agata Zawadzka

Uroczystości konsekracji przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Uroczystości konsekracji przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Zobacz galerię

W homilii biskup przypomniał, że wśród ochrzczonych są kobiety i mężczyźni, którzy przyjmują radykalny styl życia, który wyraża się w naśladownictwie rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwo i czystości. – Osoby konsekrowane wzbogacają świat świecki właśnie tym wymiarem duchowym. Wejście na drogę życia konsekrowanego wzmocnione modlitwą i błogosławieństwem Kościoła daje możliwość głębszego zjednoczenia z Bogiem –mówił biskup.

Kaznodzieja zauważył, że w obrzędzie konsekracji dziewicy nie ma posłania do świata bo ta osoba jest w świecie. – To powołanie osoby konsekrowanej ma z jednej strony wymiar zakorzenienia w świecie przez codzienne życie i pracę, a serce w niebie poprzez modlitwę i miłość do Boga – mówił biskup.

Reklama

Dziewica konsekrowana ma być apostołką we współczesnym świecie. – Dziewictwo konsekrowane jest nie tyle przeżywaniem miłości oblubieńczej w zaciszu swojego domu, ale dziewictwo konsekrowane jest świadectwem dla świata, tak bardzo głodnego Bożej miłości. Powołanie do dziewictwa konsekrowanego jest z jednej strony znakiem bogactwa darów Ducha Świętego, ale także i nadziei, że miłość Boga jest nieustannie wierna wobec każdego człowieka – mówił biskup.

Joanna Piwońska jest farmaceutką, która kierują jedną z gorzowskich aptek. W swojej parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. pomaga ubogim w Parafialnym Zespole Caritas. – Reakcje otoczenia na moją decyzję to zdziwienie i zaciekawienie, tym nieznanym powołaniem. Do tej pory nie miałam żadnych reakcji negatywnych i nawet osoby niewierzące doceniały moją odwagę – podkreśla pani Joanna.

Dziewice konsekrowane to kobiety żyjące w świecie, które decydują się poświęcić Chrystusowi i Kościołowi. – To kobiety, które chcą podążać drogą doskonałości ewangelicznej, dążyć do świętości i służyć Bogu w bliźnich. Ta forma życia nie jest czymś nowym w Kościele, bo jej początki znajdziemy już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – przypomina ks. Grzegorz Słapek, delegat biskupa ds. indywidualnych form życia konsekrowanego.

2021-09-09 08:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: „Pasja” Jana Sebastiana Bacha

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Magna Opera Sacra

Krystyna Dolczewska

Orkiestra "Arte dei Suonatori" i chór UZ "Cantus Humanus"

Orkiestra

Z pięciu „Pasji”, które stworzył Jan Sebastian Bach, zachowały się tylko dwie: „Pasja według Ewangelii św. Jana” i „Pasja według Ewangelii św. Mateusza”. W ramach cyklu „Magna Opera Sacra” („Wielkie Dzieła Sakralne”) zielonogórzanie usłyszeli pierwszą w roku 2016, a drugą 6 kwietnia 2019, obydwie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Na pierwszym koncercie z cyklu „Magna Opera Sacra”, w roku 2015, mogliśmy usłyszeć „Mesjasza” Jerzego Fryderyka Händla, dzięki współpracy chóru Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus Humanus” ze sławną orkiestrą „Arte dei suonatori”. Jest ona najbardziej znaną w świecie polską orkiestrą barokową. Ma ogromny repertuar - około 700 kompozycji od wczesnego baroku do początków romantyzmu. Pochodzi z Poznania, założona w 1993 roku przez skrzypków Ewę i Aureliusza Golińskich, obecnie koncertmistrzów tej orkiestry. Nie wiadomo, jakby się ta współpraca dalej układała, gdyby nie zielonogórzanie. Nie żartuję. Pi-sze o tym w programie do koncertu na stulecie kościoła Najświętszego Zbawiciela w r. 2017 dyrygent chóru „Cantus Humanus” Bartłomiej Stankowiak: „Gdyby nie Wasza obecność na tym koncercie, nie spotkalibyśmy się także dzisiejszego wieczoru”. Dodam - i wieczorów następnych w latach 2018 i 2019. Pamiętam ten wieczór w 2015 roku. Kościół pękał w szwach. Ja ledwo znalazłam miejsce na chórze, na stopniach przy organach ! Dlatego cieszę się, że i w tym roku mogłam usłyszeć chór UZ i orkiestrę „Arte dei Suonatori” tym razem w „Pasji wg św. Mateusza”. Jest ona najbardziej monumentalnym dziełem Bacha. Choć trwała ponad trzy godziny i śpiewana była w języku niemieckim, to zachwycona publiczność poprosiła o bis. Doskonale można było się zorientować, co się dzieje z naszym Zbawicielem, bo wyświetlano tłumaczenie. Wykonawcy to wymieniony już chór i orkiestra oraz soliści: Karol Kozłowski - tenor, Marzena Michałowska – sopran, Piotr Olech – kontratenor, Aleksander Kunach-tenor, Jan Bukowski – tenor (śpiewał słowa Jezusa), Maciej Straburzyński – tenor. Dla mnie najbardziej wzruszający był Karol Kozłowski w roli ewangelisty, opowiadającego, co się dzieje. Przekazując nam szczegóły męki Zbawiciela śpiewem, prawie płakał. Również wzruszające były teksty modlitw chorału protestanckiego 1), którymi kompozytor przerywał akcję. Śpiewał je chór. Jednak najbardziej niesamowite przeżycie było, gdy chór odpowiadając na pytania Piłata, kogo uwolnić, odpowiadał potężnymi dźwiękami: Barabasza, Barabasza !! A Jezusa ? Ukrzyżuj Go, Ukrzyżuj Go !! Wprost widzieliśmy, co się dzieje przed pałacem Piłata ! Chór śpiewając krzyczał… trudno to wy-razić … Nie da się wszystkich wrażeń opisać więc zakończę modlitwą, którą Jan Sebastian umieścił w jednym z chorałów: ”Gdy kiedyś będę musiał odejść, Ty nie odchodź ode mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję